/ROZHOVOR/ Kratom, rostlina z rodu kávovníků, která se v asijských státech používá řadu let v tradiční medicíně, budí v českém prostředí rozporuplné pocity. Někteří ji odsuzují, považují za legální drogu především mladistvých, jiní si její účinky nemohou vynachválit. Její užívání pomáhá při migrénách, úzkostech a dalších komplikacích.
Trestní stíhání jednapadesátileté ženy a šestapadesátiletého muže z Chebska, kteří měli ve svém bydlišti zařízenou pěstírnu konopí, zahájili kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.
Trestní stíhání jednapadesátileté ženy a šestapadesátiletého muže z Chebska, kteří měli ve svém bydlišti zařízenou pěstírnu konopí, zahájili kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.
Holanďan Bob Hendrikx vyvinul rakev vyrobenou z živého materiálu, která prý dokáže přeměnit rozkládající se lidské tělo na klíčové živiny pro rostliny. Přišel tak s nápadem, který chválí všichni zastánci ekologických přístupů.
Tak tomu se říká smůla. Když si starší manželé z Nalžovských Hor přivolali domů policisty, neboť jim někdo ukradl peníze, netušili, že tím pořádně zavaří svému synovi. Ten měl totiž v jiné části domu indoor stan a v něm desítky rostlin konopí.
Na bezmála polovinu snížil odvolací Vrchní soud Praha trest Ladislavu Petrželkovi (43), v jehož zemědělské usedlosti v Běšinech na Klatovsku objevila policie velmi moderně vybavenou pěstírnu a v ní tři sta rostlin konopí. I tak si bývalý řidič kamionu, který se dle svých slov nyní živí jako dřevorubec, odsedí více než čtyři roky.
Klimatické změny, probíhající zpočátku pozvolna již od dob průmyslové revoluce, se v posledních letech natolik zrychlily, že se rostliny a živočichové přestávají stíhat adaptovat. Vědci proto již hovoří o klimatické krizi a zkoušejí na ni připravit rostliny sami. Jinak by totiž mohla být ohrožena potravinová soběstačnost.
Proč si k tradičním pokojovkám nepořídit dekorativní Adélu, která si k večeři smlsne na mouše? Zjistíte, že masožravé rostliny jsou podivuhodnými unikáty s důmyslnými pastičkami na mouchy, mšice, pavouky či hmyz. Aby k sobě přilákaly pochoutku, pokrývají se světélky, vydechují omamnou vůni, co přiláká nic netuší oběti, nebo je nechají usednout na lepkavé stonky. Jak se starat o masožravé rostliny?
Více než padesát let vědce mate travnatá pláň na Namibské poušti, která vypadá, jako kdyby dostala neštovice. Někteří vznik takzvaných vílích kruhů, v nichž nejsou žádné rostliny, přisuzovali nadpřirozeným bytostem, jiní se snažili najít logické vysvětlení. Nyní se ale zdá, že odborníci přírodní fenomén, který se rozkládá na více než 1770 kilometrech nejsuššího místa světa, konečně rozluštili.
Suchozemští krabi, keře jitrocele, vzácné kapradiny nebo obrovská zrnka písku na pláži. Brazilský ostrov Trindade v jižním Atlantiku nabízí podívanou na každém metru čtverečním. Dopřána je jen vojákům, kteří ostrov hlídají, a vědcům, kteří nestačí žasnout nad tím, co umí příroda. Česko-brazilský biolog Ruy Alves Deníku vyprávěl o tom, jak se na ostrov pomalu vrací život.
Japonci se vyžívají ve složitém pěstování bonsají, ale vy si můžete svou miniaturní stromovou zahrádku vytvořit z rostlin, o které se vám bude pečovat mnohem snadněji.
Žena (37 let) z obce na Dačicku zatelefonovala na tísňovou linku policie. Mužům zákona oznámila, že její přítel si na zahradě rodinného domku pěstuje konopí, a následně policii vydala 43 vzrostlých rostlin. Tím si zavařila na tahanici kvůli dalšímu trestnému činu navrch.
Celkem 1050 sazenic kuřičky hadcové, kdysi běžné, nyní však ohrožené byliny s drobnými bílými květy, vysadí v nejbližších dvou týdnech v lesích kolem vodní nádrže Švihov pracovníci Botanického ústavu Akademie věd ČR z Průhonic.
/FOTOGALERIE/ Kde leží „Ondrejov“ a kde „Pruhonice“? To teď hledají experti z celého světa: středočeští vědci z Akademie věd ČR se aktuálně proslavili několika pozoruhodnými výzkumy. Astronomové dvěma ultraúspěšnými projekty ve spolupráci s NASA, botanici zkoumáním dopadů stresu u rostlin.
Marihuany za téměř půl milionu korun objevili kriminalisté při domovní prohlídce. A nejen to. Členové jihomoravského TOXItýmu přistihli v minulých dnech padesátiletého pěstitele přímo při sklizni. „Pěstoval zakázané konopí na pasece v hlubokých lesích Ždánického lesa,“ informoval ve středu policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Léto je sice pryč, ale na koupacím biotopu v Laškově se už usilovně chystají na další sezony. Právě v těchto dnech „oživují“ originální kovové slunečníky, které návštěvníkům při odpočinku na dece zajistí chybějící stín.
V noci úterý na středu vnikl neznámý pachatel v místní prostějovské části Vrahovice do neuzamčeného volně přístupného skladu brambor a odcizil z něho šedesát rostlin technického konopí setého.
ROZHOVOR/ Exotická zvířata, chráněné rostliny, drahé kožené kabelky nebo čínské elixíry. To jsou příklady často zadržovaného nelegálního zboží putujícího přes naše hranice. Obchod s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin reguluje mezinárodní úmluva (CITES).
Dva pěstitele marihuany zadrželi minulý týden policisté na Přerovsku. Třiačtyřicetiletý muž pěstoval konopí seté a vyráběl z něj mimo jiné i léčivé masti, čtyřiadvacetiletý mladík zásoboval drogami uživatele v Přerově a okolí. Hrozí jim až pětiletý trest.
/FOTOGALERIE/ Za posledních několik let byly v Chlebičově vysazeny desítky stromů a keřů, zpravidla se přitom jednalo o ovocné stromy či plodonosné keře v rámci dosadeb nebo budování prvků ÚSES (územní systémy ekologické stability). Tento podzim se ale vysazovalo jinak – v úzkých pásech doprovodné zeleně kolem Hlavní ulice.
Zásah policie, který během posledního zářijového čtvrtka vyvolal pozornost v nevelké obci Šebestěnice, souvisel s prověřováním podezření na pěstování konopí. V pondělí 10. října Deníku potvrdil policejní mluvčí Pavel Truxa, že domovní prohlídky z 29. září byly zaměřeny právě tímto směrem.
Nejméně deset lidí se na jihu Itálie přiotrávilo mandragorou, která byla zřejmě smíchaná se špenátem na místním trhu u Neapole. Z deseti hospitalizovaných je jeden v ohrožení života, informovala o tom agentura APA.
/FOTO, VIDEO/ Deset nelegálních pěstíren marihuany odhalili kriminalisté na Hodonínsku. V průběhu vyšetřování byly u podezřelých osob provedeny domovní prohlídky, při kterých kriminalisté zajistili téměř třicet kilo sušiny a více jak 250 rostlin konopí, které dosahovaly výšky necelé tři metry.
/FOTOGALERIE/ Téměř padesát dobrovolníků ze Škoda Auto se vrhlo na budování tůní a úpravy luk na Vrchbělé. Tůně se během několika dní zaplnily vodou, a prospějí tak okolní krajině, která trpí suchem. U akce však musel nečekaně asistovat také pyrotechnik.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Turisté na cestě do Jeseníků projíždí malou obcí Rudná pod Pradědem. U silnice už pár týdnů stojí nepřehlédnutelný poutač: „Výstava živých tropických motýlů“. Chovatel Jiří Urda každého rád provede svým královstvím křehké motýlí krásy. „Můžete motýlům nabídnout prst, ať si sami sednou, ale nikdy je nechytejte za letu,“ vysvětluje novým návštěvníkům základní pravidlo.
Více než tisícovce druhů palem hrozí vyhynutí, uvádí studie, o které dnes informoval server BBC News. Vědci použili umělou inteligenci k posouzení rizik pro celou čeleď palem, od vysokých stromů až po popínavé rostliny. Tyto údaje jim umožnily získat mnohem lepší představu o tom, jaké množství a které druhy jsou ohroženy.
Zatímco zelené střechy jsou už v našem stavitelství standardem, živé fasády představují stále spíše unikátní řešení. Přitom právě v Česku najdeme jedinou živou výrobní halu na světě a experimentování se zelenými stěnami má u nás poměrně hluboké kořeny.
Jen málokdo si dokáže přestavit ráno, odpolední siestu či nedělní odpoledne bez šálku dobré kávy či čaje. Jenže ne všichni výrobci či prodejci prodávají to, co zákazník požaduje a pod konkrétním názvem si představuje. S tím by však měl být konec. Ve sněmovně leží nová vyhláška ministerstva zemědělství, která zpřísňuje povinnosti prodejců a výrobců vůči zákazníkům. Musí je přesněji informovat.
Panečku, pěkně si mákli. Ale výsledek stojí za to. Členové spolku Okras, jejich příznivci, dospělí i děti o víkendu pokosili čtyři louky nad Lažánkami na Blanensku. O tyto plochy, kde se prakticky nehospodaří, se starají už několik let. Kosí je pravidelně na podzim.
/FOTOGALERIE/ Třiašedesátiletý muž prodával na internetu za desítky tisíc korun kůži medvěda hnědého, lebku samice tygra a nůž s figurkou slona ze slonoviny. Policie prodejce obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Hrozí mu až tři roky za mřížemi.
Třiašedesátiletý muž prodával na internetu za desítky tisíc korun kůži medvěda hnědého, lebku samice tygra a nůž s figurkou slona ze slonoviny. Policie prodejce obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Hrozí mu až tři roky za mřížemi.
Čas muškátů, surfinií a dalších letniček, které zdobily truhlíky od jara, pomalu končí. Přichází čas podzimních výsadeb, kde hrají hlavní roli vřesy, chryzantémy či macešky. Nezapoměňte ani na okrasné listy či plody a přidejte trávy a keříky.
České středohoří je plné vyhaslých sopek. Některé jsou známé a nápadné jako například Hazmburk nebo Milešovka. Jiné jsou takřka neznámé, ale to neznamená, že by nebyly zajímavé. Třeba kopec Špičák u Štětí. Podřipské muzeum na jeho vrchol nedávno zorganizovalo přírodovědeckou exkurzi, kde zájemcům přiblížilo zdejší faunu a floru. I teď na podzim je zde na co koukat.
České středohoří je plné vyhaslých sopek. Některé jsou známé a nápadné jako například Hazmburk nebo Milešovka. Jiné jsou takřka neznámé, ale to neznamená, že by nebyly zajímavé. Třeba kopec Špičák u Štětí. Podřipské muzeum na jeho vrchol nedávno zorganizovalo přírodovědeckou exkurzi, kde zájemcům přiblížilo zdejší faunu a floru. I teď na podzim je zde na co koukat.
Na osm let poslal Krajský soud v Plzni za mříže Ladislava Petrželku (43), který měl v zemědělské usedlosti v Běšinech na Klatovsku vybudovanou velmi moderně vybavenou pěstírnu, v níž měl tři sta rostlin konopí. Muž, který dříve jezdil s kamionem a teď je podle svých slov dřevorubec, se ale s tvrdým trestem nechce smířit, na místě se proti němu odvolal.
Na osm let poslal Krajský soud v Plzni za mříže Ladislava Petrželku (43), který měl v zemědělské usedlosti v Běšinech na Klatovsku vybudovanou velmi moderně vybavenou pěstírnu, v níž měl tři sta rostlin konopí.
V brněnské botanické zahradě letos poprvé vykvetl více než stoletý kaktus, velký exemplář druhu echinokaktus Grusonův. Pro kvetení si shodou okolností vybral rok, kdy Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici slaví 100 let existence. Květy ale zůstávají otevřené jen krátce - jediný den.
V brněnské botanické zahradě letos poprvé vykvetl více než stoletý kaktus, velký exemplář druhu echinokaktus Grusonův. Pro kvetení si shodou okolností vybral rok, kdy Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici slaví 100 let existence. Květy ale zůstávají otevřené jen krátce - jediný den.
Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem pořádá dnes, v úterý 30. srpna, přírodovědnou exkurzi na málo známou přírodovědnou lokalitu Špičák. Průvodce účastníky seznámení z geologickou historií sopky a nevynechá ani botanické zajímavosti. Kromě mnoha jiných rostlin se zde vyskytuje vzácný oman vrbolistý nebo několik druhů voňavých mateřídoušek. Sraz je v 10.30 hodin na parkovišti v obci Stračí.
Bílovecké gymnázium je první střední školou v České republice, která má vlastní edukační aquaponickou farmu. Unikátní počin, který spojuje chov ryb a pěstování rostlin, představil ředitel školy Pavel Mrva.
Vědci přišli na to, jaká by měla být první rostlina, kterou lidstvo vypěstuje na Marsu. Podle nich by obstála vojtěška. Ta by nejenom přežila v nehostinné půdě rudé planety, ale také poskytla biohnojivo pro pěstování dalších typů rostlin. Informoval o tom portál Science Alert.
Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity vyvinuli ekologicky šetrné hydrogely, které pomohu udržet vodu v půdě. Zvýší retenční schopnosti půdy a sníží negativní dopady sucha na zemědělství.
Porosty podél chodníků a silnic jsou hezké na pohled, ale mohou být i škodlivé. Některé druhy způsobují narušení infrastruktury a zdravotní problémy. Jejich likvidace je náročná a v praxi téměř neproveditelná. Posekání některých z nich způsobí naopak rozmnožení.