Ceny zeleniny raketově stoupají. Vy se ale nemusíte rostoucích nákladů bát. Březen je tak ideálním obdobím pro setí a předpěstovávání. Neodkládejte výsev na neurčito – můžete začít hned teď. Nestihnete-li to nyní, v letních měsících budou plodiny dozrávat pozdě, a pokud je zasejete později, vykvetou až na konci léta a rychlé sklizně se nedočkáte. Je zkrátka ideální čas připravit se na nadcházející sezónu.
Jedním z přírodních pokladů, kterým se může pyšnit českokrumlovský region, je hořeček mnohotvarý. Dříve tu tento fialový poklad rostl velmi hojně, dnes je to veliká vzácnost.
Přírodní unikát, který se hned tak nevidí. Řeč je o populaci vzácného koniklece velkokvětého U Strejčkova lomu mezi Grygovem a Krčmaní na Olomoucku. Zájem obdivovatelů chlupaté rostlinky s velkými fialovými květy je každoročně tak velký, že návštěvníci populaci chráněného druhu vážně ohrožují. Úbytek je v řádu stovek rostlin. Proto si ji letos v době kvetení prohlédnou jen z „bezpečné“ vzdálenosti.
/FOTO, VIDEO/ Vážka jasnoskvrná, všivec bahenní, ostřice šlahounovitá. Nejen tyto vzácné živočichy a rostliny ohrožuje sucho i zalesňování Radostínského rašeliniště a rašeliniště Dářko na Žďársku. Ochranáři proto s majiteli pozemků nyní pracují na získání dotace a na obnově chráněné krajinné oblasti. Společně do krajiny chtějí vrátit vlhko a podzemní vodu.
/VIDEO/ Pěstitel konopí na Broumovsku, který několik let obhospodařoval pěstírnu rostliny rodu Cannabis, ukrytou v zakopaných velkoobjemových přepravních kontejnerech, už na jaře nezaseje. Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování případu a dvaačtyřicetiletý "farmář" může skončit na dlouhé roky ve vězení.
/FOTOGALERIE/ Ze země už vykukují první poupata koniklece velkokvětého, oznamující příchod jara. Po republice se rozběhla putovní výstava o koniklecích. Rok konikleců vyhlásil Český svaz ochránců přírody s cílem upozornit veřejnost nejen na tyto krásné a ohrožené rostliny, ale jejich prostřednictvím i na nutnost ochrany stepí a lesostepí v naší krajině.
/FOTOGALERIE/ Ze země už vykukují první poupata koniklece velkokvětého, oznamující příchod jara. Po republice se rozběhla putovní výstava o koniklecích. Rok konikleců vyhlásil Český svaz ochránců přírody s cílem upozornit veřejnost nejen na tyto krásné a ohrožené rostliny, ale jejich prostřednictvím i na nutnost ochrany stepí a lesostepí v naší krajině.
/FOTOGALERIE/ Ze země už vykukují první poupata koniklece velkokvětého, oznamující příchod jara. Po republice se rozběhla putovní výstava o koniklecích. Rok konikleců vyhlásil Český svaz ochránců přírody s cílem upozornit veřejnost nejen na tyto krásné a ohrožené rostliny, ale jejich prostřednictvím i na nutnost ochrany stepí a lesostepí v naší krajině.
V Botanické zahradě Liberec se o uplynulém víkendu dočkali dlouho očekávaného okamžiku. Žlutokap šedý (xanthorrhoea glauca) alias „Black boy“ začal kvést, a to teprve potřetí za celou dobu, co se nachází v liberecké zahradě.
Druhá nejstarší botanická zahrada v České republice už se ponořila do jarní atmosféry. Navštívit ji lze v Táboře mezi údolní nádrží Jordán a zemědělskou školou denně mimo svátky a víkendy od 7 do 16 hodin.
Desítky kvetoucích rostlin jsou k vidění už teď v předjaří v plzeňské Zoologické a botanické zahradě. Mnoho barevných květů je přímo venku v zahradě, další pak ve skleníkových expozicích, které jsou návštěvníkům přístupné ve stejných časech jako Zoo.
Vysnil jsem si na zahradě minialej ovocných stromů. Zasadil jsem pár švestek, jabloně, meruňky i broskve. Ujala se asi polovina z nich. Místo krásných a bujně rostoucích stromečků se chvíli krčily malé a útlé kmínek, a potom vyhasly. Je frustrují vidět, jak strom neroste, živoří, schne a ztrácí se před očima. V čem jsem chyboval mi vysvětlil mistr zahradník Martin Smažil.
Pokojové rostliny uvítají každé dva až tři roky čerstvý substrát a větší květináč. Nejlepším obdobím je jaro, kdy zelené krásky naberou novou energii. Čas vás zase tolik netlačí, s přesazováním byste měli skončit v polovině prázdnin. Pokud se nezadaří, počkejte až na další rok. V krizové situaci, kdy rostliny viditelně neprospívají, přistupte ale k jejich přesazení okamžitě.
/VIDEO/ Vlhkost deštného pralesa ve čtvrtek odpoledne obklopila přibližně šedesátku lidí, kteří se zúčastnili komentované prohlídky tropického skleníku v zahradě nemocnice v Hodoníně. Vzácné cykasy i další rostliny, včetně těch vysoce jedovatý či křížence citronu s grepem představil příchozím zahradník Karel Martinec. „Bylo vidět, že lidé jsou spokojení. Chceme skleník a jeho exponáty dostat do povědomí, aby také Hodoňáci věděli, co tady mají. Jezdí sem totiž návštěvy z celé republiky i ze Španělska. Řada místních ale ani neví, jak zajímavou sbírku rostlin tady mají,“ řekl Martinec. O skleník a zdejší květenu i letní zahradu se stará posledních deset let.
Keře, které oddělovaly park na Smetanově náměstí od jedné z hlavních pardubických silnic, musely být odstraněny, a to kvůli tomu, že byly nakaženy snadno šiřitelnou chorobou a panovala obava, že by mohla napadnou okolní rostliny. Zeleň odtud ale rozhodně nezmizí.
Festival vzdělávání v Litomyšli, nebo trubičkový bál v Boršově u Moravské Třebové. Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou na Svi v Pardubickém kraji.
Staročeské Ostatky ve Skořenicích, nebo Benefiční galavečer ve Vysokém Mýtě. Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou na Orlicku a v Pardubickém kraji.
Seminář: Věda, víra, skauting ve Skutči, nebo Společný otužilecký ples v Bítovanech. Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou na Chrudimsku a celém v Pardubickém kraji.
Pětimetrový kaktus v liberecké botanické zahradě museli zkrátit na zhruba 60 centimetrů, rostlina byla nestabilní a hrozilo, že se zřítí a porazí i další kaktusy ve své blízkosti. Arborista a stromolezec Pavel Kadlec musel rostlinu postupně zkrátit zavěšený na laně. Špičku kaktusu zkusí v zahradě nechat znovu zakořenit a do expozice kaktusů ji vrátí. Zbylý pahýl po začištění zůstane na místě, zahradníci věří, že obrazí.
V regionu už vykují sněženky z půdy, které jako první po zimě začnou kvést. Sněženka je rod jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité. Jedná se o vytrvalé pozemní byliny s cibulemi. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. V České republice roste převážně druh sněženka podsněžník.
Zavoláte si na pomoc policii, protože se vám doma ztratily peníze. A když hlídka dorazí a obhlíží místo činu, objeví přitom vaši pěstírnu marihuany, kterou jste až dosud zdárně skrýval před světem. A zatímco pachatel krádeže spravedlnosti unikne, vás potrestá soud. Že se tohle může stát jen ve špatné komedii? Tak to je omyl. Právě tohle prožil Štěpán Selský (29) z Klatovska. A to měl štěstí, že nešel za mříže, ale vyvázl s výchovným trestem.
Pro pevná pravidla prodeje, ale rozhodně ne pro přísný zákaz užívání kratomu jsou ti, kteří mají s touto přírodní psychoaktivní látkou zkušenosti. Patří mezi ně i jihočeský prodejce Jakub Juha z Tábora. Zákazníci od něj každý měsíc koupí skoro dvacet kilo kratomu.
/VIDEO/ Muž z Chrudimska, který v podkroví svého domu pěstoval ve velkém marihuanu, po sedmi letech dodealoval. Policisté mu při domovní prohlídce nalezli celkem 60 vzrostlých rostlin konopí o výšce 90 až 120 cm. Následně v dalších prostorech našli 9 již uschlých rostlin a jiné věci potřebné k pěstování konopí. Zabavili mu i osobní auto, kterým "trávu" distribuoval svým zákazníkům. Hrozí mu až deset let. Podívejte se ve videu na jeho zadržení.
/ROZHOVOR/ Botanická zahrada Liberec má po 30 letech nového ředitele. Od začátku roku je jím Václav Lenk, který má ke světu rostlin kladný vztah už od dětství. Svou koncepcí přesvědčil komisi, která ho vybrala z pěti kandidátů. Lenk má nyní šest let na to, aby naplnil své vize a plány s oblíbeným libereckým cílem návštěvníků.
Při plánování zahrady pro domácí mazlíčky je důležité myslet na druhy rostlin, které tam chcete vysadit. Zvažte použití původních rostlin, o kterých je známo, že přitahují motýly, ptáky a další užitečný hmyz. Rozhodně se však vyhýbejte všem jedovatým rostlinám, které by mohly vašim zvířatům uškodit.
Kýcháte? Máte stále ucpaný nos? Svědí vás oči? Symptomy nachlazení nebo alergie. Díky teplé zimě se s aktivními alergeny keře lísky nebo břízy setkáváme už nyní. Jak tedy rozpoznat, jestli jde jen o nachlazení nebo alergii?
Více než 150 let byla desítky milionů let stará jantarová fosilie rostliny mylně zařazená. Dnešním vědcům se podařilo určit její správný rod. Na případu je zajímavé, že za identifikací nestál jasně předem stanovený výzkumný cíl, ale pouhá náhoda a špetka zvědavosti. Výsledkem objevu pak je i nový pohled na to, jak asi vypadal les v severní Evropě mezi vyhynutím dinosaurů a evolucí prvních lidí.
Každý rok zaplatí město Železný Brod desetitisíce korun za likvidaci invazivních rostlin. Letos mu s bojem s bolševníkem velkolepým pomůže i Liberecký kraj. Právě na Železnobrodsku odstartuje pilotní projekt na odstranění nebezpečné mohutné rostliny.
/FOTO, VIDEO/ Covidové lockdowny povzbudily chuť pěstovat doma pokojové rostliny. Frčí kokedamy, lidé baží i po socialistické monsteře, popisuje Blanka Plívová. Květiny už nejen prodává, ale také radí, jak o ně pečovat.
Jedním z důležitých prvků domu je fasáda. Mimo jiné dráží vkus i hodnoty majitelů. Může být navržena v široké paletě barev a materiálů. A dokonce může být takzvaně zelená s řadou pozitiv pro vás, vaši nemovitost i okolí. Jaké výhody má zelená fasáda?
V krajině je stále co pozorovat. Právě v lednu se můžete při procházkách zaměřit třeba na mechorosty a lišejníky, které jsou v zimě svou výraznou barevností nápadnější než v jiných obdobích roku. Děkujeme paní Haně Vincenciové za zajímavý příspěvek.
V krajině je stále co pozorovat. Právě v lednu se můžete při procházkách zaměřit třeba na mechorosty a lišejníky, které jsou v zimě svou výraznou barevností nápadnější než v jiných obdobích roku. Děkujeme paní Haně Vincenciové za zajímavý příspěvek.
V krajině je stále co pozorovat. Právě v lednu se můžete při procházkách zaměřit třeba na mechorosty a lišejníky, které jsou v zimě svou výraznou barevností nápadnější než v jiných obdobích roku. Děkujeme paní Haně Vincenciové za zajímavý příspěvek.
„Protože Zahradní OLLA i její zakladatelé Šárka Bočková a Karel Dufek pocházejí z Krnova stejně jako Kofola, nešlo se nezamilovat!,“ oznámil veřejnosti generální ředitel a majitel Kofoly Jannis Samaras, který současně patří mezi stovku nejbohatších Čechů. Co je to vlastně zahradní olla? Jak funguje? Proč nápojářský gigant Kofola ČeskoSlovensko finančně podporuje právě společnost Zahradní OLLA s.r.o.?
V rámci Středočeského kraje je nejvíce cool školou Vyšší odborná a Střední zemědělská škola Benešov. V soutěži Středočeského kraje Cool School si ocenění vysloužila za nejlepší nápad pro inovaci své výuky. Jeho autory byli žáci školy.
S obnovou půdy po požárech mohou podle odborníků z Mendelovy univerzity pomoct vybrané druhy rostlin. Na bádání spáleného povrchu se zaměřili kvůli čím dál častějším požárům i v mírném klimatickém pásmu, které dosud byly spíše neobvyklé. Tým výzkumníků z tamní agronomické fakulty nyní zajímá, jak podpořit obnovu spálené půdy pomocí travin a kompostu.
Kolumbiská řeka Caño Cristales má mnoho přezdívek. Říká se jí nejkrásnější řeka světa, tekutá duha, řeka pěti barev i řeka snů a při pohledu na ni všechno platí, byť barevných odstínů má víc. Úžasnou podívanou na řeku, která má v různých částech toku rozdílnou barvu, mají na svědomí podvodní rostliny. Obzvlášť nádherně působí u vodopádů a četných peřejí, které opravdu připomínají vodní duhu.
Neotřelá vánoční překvapení lze sehnat i na Liberecku. Lidé se třeba mohou stát patrony mokřadu, mecenáši zvířete nebo majiteli výrobků od klientů Jedličkova ústavu.
Jmelí, často nabarvené do zlatého či stříbrného odstínu, je pevnou součástí adventních trhů. Rostlina přitom roste často ve výškách a dostat se k ní není rozhodně jednoduché. Sběrač potřebuje mít lezecké zkoušky a navíc ne každé jmelí je povoleno sbírat. Často se totiž vyskytuje na starých stromech, mnohé z nich ale právě díky svému stáří spadají pod zákonnou ochranu.
Vědci zjistili, že jeden z nejtěžších létajících ptáků na světě má zajímavou a ojedinělou schopnost. Zdá se totiž, že drop dokáže používat rostliny k samoléčbě. Samci ho jedí hlavně v období páření, aby se jednak chránili před nemocemi, ale taky aby byli atraktivnější pro potenciální partnerky. Informaci přinesl portál CNN.
Vědci díky nejstarší DNA na světě odhalili, jak vypadal svět před dvěma miliony let. Arktida, odkud vzorek pocházel, v té době nebyla polární oblastí a díky teplému podnebí překypovala bohatou škálou rostlin a živočichů.
Druhý prosincový víkend nabídne mnoho zajímavých událostí. Naladíte se vánočně, pobavíte se, můžete pomoci dobré věci i získat nové vědomosti. Přinášíme vám nabídku některých akcí v Královéhradeckém kraji. Vyberete si?
Umíte si představit pohádkovou říši plnou barev a vůní, ve které je vše z květin? Právě takovou mají v Dubaji. Miracle Garden je největší přírodní květinová zahrada na světě. Na ploše o rozloze 72 tisíc metrů čtverečních tu roste více než 50 milionů květin a 250 milionů rostlin různých druhů v úžasných aranžmá. Obří zahrada, která příští rok oslaví deset let své existence, je udržována důmyslným systémem pomocí kapkového zavlažování, který využívá recyklovanou užitkovou vodu.
Aklimatizační ohrada v Chomýži se stala domovem dvou býků divokého tura. Brzy je vystřídají tři exmoorští ponyové, což je plemeno divokých koní. Jejich úkolem bude spásat území bývalého vojenského areálu, které je významným krajinným prvkem.