Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Kávovou sedlinu můžeme použít jako hnojivo pro pokojové květiny i pro rostliny na zahradě.

Odpad, nebo poklad? Nevyhazujte věc, za kterou budou vaše rostliny vděčné

Šálek kávy jako oblíbený nápoj, životabudič nebo prostě příjemný denní rituál si denně dávají miliony lidí na celém světě. Podle některých průzkumů se na naší planetě vypijí každý den dvě miliardy šálků kávy. Po většině z nich zbude kávová sedlina a většina z této sedliny skončí v odpadu. A to je škoda, protože je to materiál, který můžeme použít jako hnojivo pro pokojové květiny i pro rostliny na zahradě. Kterým rostlinám kávová sedlina prospívá? A jak správně hnojit kávovou sedlinou?

Výběr je i v květinářství Kytky na České.

Dušičky se blíží. Víme, kde je v Brně největší výběr věnců a kolik stojí

/FOTO, VIDEO/ Hřbitovní věnce v těchto dnech dominují u stánků na Zelném trhu v Brně i v řadě květinářství. Převládají přírodní materiály, na jehličnatých větvích jsou posázené kaštany, šišky i drobné luční kvítí. Deník se vypravil na obhlídku brněnského trhu, v článku pak přináší ceny i místa s největším výběrem.

Pokud je to možné, přesuňte v zimě květiny blíže k oknům, nejlépe na jižní stranu

I pokojovky poznají, že už je zima. Co musíte vědět, abyste pomohli a neškodili

Zimní období je náročné i pro pokojové rostliny. Může to znít zvláštně, protože odpočívají, zůstávají ve stálé teplotě a jsou chráněny před nepřízní počasí. Jenže suchý vzduch, méně světla i klidová fáze, do které pokojovky v zimě vstupují, vyžadují jinou péči, než jim poskytujeme na jaře a v létě. Jak se o ně starat v zimě? A co jim nejvíce škodí?

Pampeliškové kořeny pomáhají čistit ledviny. Sbírají se buď časně z jara nebo na podzim.

Kořeny této léčivky teď najdete všude. Čistí ledviny a je z nich i výborná káva

Když vám začnou selhávat ledviny, jedním z prvních příznaků může být nedostatek energie, neutišitelná únava i vysoký krevní tlak. Pročištění tohoto životně důležitého orgánu pak může být prvním krokem k jejich uzdravení. Pomoci detoxikovat ledviny vám může pampeliškový kořen, který není těžké najít ani vykopat. Na jeho sběr je nyní správný čas, protože na podzim obsahuje ty nejcennější látky. Káva z něj vás postaví na nohy, a to i bez obsahu kofeinu.

Ditrichie smradlavá se vydala od Středozemního moře na sever.

Příroda plná kuriozit. Ditrichie smradlavá migrovala ze Středozemí na Znojemsko

Zoufalost, beznaděj a touha po novém začátku, která naráží na státní hranice. Problematiku přesunu utečenců mezi státy řeší v posledních dnech a týdnech politici i policisté. Na státní hranice se vrátily namátkové kontroly. Migrace není ale jen záležitostí lidského rozhodnutí. K přesunu mezi státy se odhodlávají i rostliny.

Podzim hraje na hřbitovech všemi barvami

Jak ozdobit hroby milovaných? Jako japonští císaři. Znaly to i naše babičky

Květiny byly po staletí způsob, jak projevit lásku a úctu našim blízkým. Včetně těch, kteří už nejsou mezi námi. Proto chceme, aby bylo místo posledního odpočinku pěkné a upravené po celý rok. Na podzim jsou královnou hřbitovních květin chryzantémy neboli listopadky. Svými pestrobarevnými květy dokáží vyjádřit emoce, jež je někdy těžké vyjádřit slovy. Chryzantémy ale nejsou jedinými květinami, kterými se dá ozdobit hrob. Jaké jsou další květiny, které se dají vysadit nebo dát v květináči na hrob na podzim?

Pavouci jsou užiteční tvorové, bydlet s nimi ale většina lidí nechce.

Chcete se zbavit pavouků? Poradíme vám, jak je odradit a udržet mimo váš domov

Pavouci jsou vítanými hosty na zahradě, kde nás zbavují škůdců. Představa, že by se tento osminohý nezvaný návštěvník usadil u vás doma, ale většinu lidí neláká. Kde se v domě berou pavouci a jak se jich zbavit? Víte, co nemají pavouci rádi? Co můžete udělat, abyste odradili pavouky od pobytu u vás doma, aniž byste použili chemii nebo je zabíjeli?

Chřipkovník – migrénovník pomáhá v boji proti nachlazení, chřipce, rýmě i migréně.

Tuto pokojovku musíte mít. Její vůně bojuje proti chřipce, rýmě i nachlazení

Její citrusová vůně připomíná mátu, meduňku, růži a někteří v ní cítí i proslulý rýmovník. Pěstovat ji můžete doma v květináči, kde vám pomůže proti nachlazení, rýmě, kašli, sezónní chřipce, ale i bolesti hlavy. Řeč je o chřipkovníku neboli migrénovníku, nenáročné pokojové rostlině. Jak chřipkovník pěstovat, jak využívat jeho síly, jak působí chřipkovník na zdraví a jak se díky němu zbavit rýmy a nachlazení?

Muškáty jsou odolné rostliny a vydrží i první mírné mrazíky. Dlouhodobě však mrazům neodolají, proto bychom je měli zazimovat včas.

Co muškáty potřebují právě teď? Budou pak na jaře krásné a vy ušetříte

Barevné květy muškátů nám v oknech i na balkonech dělají radost od května do října. Na podzim však řada amatérských pěstitelů řeší problém, co s muškáty dál. Zpravidla je vyhodí, ale to je velká škoda, protože zazimování těchto květin není žádná věda. Pokud máte muškátů hodně, zkuste to. Na jaře nebudete muset shánět a převážet nové rostlinky, a navíc ušetříte. Jak tedy správně zazimovat muškáty? Kde muškáty zazimovat a jaká teplota je pro zazimované muškáty nejvhodnější?

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Cítí rostliny bolest?

/42. OTÁZKA/ Sekání trávy, trhání květin do kytice. Zatímco pro člověka jde o zcela běžný úkon, nad kterým se nepozastavuje, pro rostlinu to znamená výrazný zásah do její existence. Cítí však rostliny přímo bolest? Na to odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Maker Faire v Liberci.

Kutilství, technologie i zábava. Vynálezci předvedli v Liberci svět bez hranic

/FOTO, VIDEO/ Na třicet tvůrců se představilo na třetím ročníku světové přehlídky kreativity, aby návštěvníkům představili teoreticky i prakticky své vynálezy, zasvětili do tajů svých projektů a zapojili do workshopů. Maker Faire se uskutečnil v krajském městě už potřetí a do prostor libereckého podnikatelského inkubátoru LIPO.ink přilákal stovky zvídavých zájemců, mezi nimiž nechyběla ani mladá generace.

Mursalský čaj má ohromující léčivé účinky.

Zkuste bulharskou viagru, říká se tak čaji dlouhověkosti. Má super léčivé účinky

Mursalský čaj je lahodný nápoj, jehož léčivé účinky jsou ohromující. Léčí kašel, bolesti žaludku, snižuje krevní tlak a posiluje srdce i imunitu. Příznivě působí při onemocnění jater a ledvin. Říká se mu také čaj dlouhověkosti. Připravuje se z rostliny, která roste pouze na některých místech pohoří Rodopy, sahajícího od Bulharska přes Řecko až do Turecka. Koupit ho ale můžete i u nás.

Ke sběru vybírejte místa, kde kopřivám nehrozí znečištění prachem, chemikáliemi nebo imisemi.

Čistí krev, posiluje imunitu, odstraňuje toxiny. Poslední šance na sběr je nyní

Chcete udělat něco pro své zdraví, posílit imunitu, pročistit krev, detoxikovat tělo a zahnat podzimní depresi? S tím vším vám pomůže kopřiva. Ale pospěšte si, poslední šanci na její podzimní sběr máte právě teď. Víte, na co všechno je dobrá kopřiva a jaké látky obsahuje? Kdy se dají kopřivy sbírat a jak je správně sušit, aby neztratily vitamíny? A víte také, kdy pít kopřivový čaj? Máme pro vás návod, jak si ho správně připravit a také, jak si udělat macerát a na co ho používat.

Rýma a nachlazení k podzimu neodmyslitelně patří. Rýmovník od smrkání uleví

Rýma a ucpaný nos? Pomocníka můžete mít vždy po ruce, ale pořídit ho musíte nyní

Podzim je tu a s ním i všudypřítomná rýma. Nejeden z nás se potýká s ucpaným nosem. Přitom řešení, jak se rychle a účinně zbavit rýmy, je nasnadě. Stačí si domů pořídit pomocníka, který vás zbaví smrkání velice jednoduše a budete ho mít vždy připraveného k použití. Řeč je o léčivce s příslušným názvem rýmovník, kterou byste si ale měli obstarat už teď. I když je rostlina rýmovníku poměrně snadno k dostání, neměla by se přenášet chladem, uškodil by jí. Vypravte se proto pro ni co nejdříve, vydrží vám i několik let.

Trochu kávové sedliny můžete přidat do květináče

Domácí hnojiva pro pokojovky. Opravdu jim pomůže kávová sedlina a banánová voda?

Pěstujete doma pokojové květiny? Pro jejich dobrý růst a bohaté květenství jim musíte dodat dostatek živin. Kupujete kvůli tomu drahá hnojiva v zahradnictví? Možná děláte chybu, protože stejné živiny získáte i z kuchyňského odpadu. Někteří zahradníci doma vyrobená hnojiva doporučují. Mají však opravdu takovou účinnost? A co nejznámnější z nich v podobě kávové sedliny či banánových slupek?

Houba Chondrostereum purpureum. Ilustrační snímek

The Last of Us v reálu? Smrtící houba poprvé nakazila člověka, v krku měl vlákna

Apokalyptické drama The Last of Us zvýšilo povědomí o potenciálním nebezpečí nákazy člověka houbovou infekcí. Přestože realita není ani zdaleka taková jako v seriálu či videohře, vědci stále nacházejí nové houby, které dokážou napadnout lidský organismus. Ilustruje to případ 61letého mykologa z Indie, kterého jako prvního na světě nakazila rostlinám nebezpečná houba pevník nachový. Roste i v Česku.

Čtveřice koní doplnila zvířata, která spásají trávu, ale i dřeviny v ptačím parku Kosteliska u Dubňan.

Další zvířata na Kosteliskách. Trávu spásají nově koně. Pomohou přírodě

Čtveřice koní doplnila zvířata, která spásají trávu, ale i dřeviny v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku. Již dříve se tu ornitologům osvědčila pastva koz, ovcí a zejména uherského stepního skotu, který bez problémů spásá také náletové dřeviny i nepůvodní zlatobýl a vytváří prostor pro pestrou škálu druhů včetně těch vzácných. Zvířata spásají plochu větší než devět hektarů.

Při vybudování dálnice D52 byla u Mikulova nutná kompenzační opatření, tedy přírodní náhrada zastavěného území.

Náhrada přírodě kvůli D52 u Mikulova? Změny fungují, objevily se cenné rostliny

/VIDEO/ V oblasti, kde se nachází slanisko u Mikulova na Břeclavsku, vznikne v příštích letech dálnice D52. Než tam ale silničáři začnou stavět, musí zajistit přírodní náhradu zasaženého území. V plánu je výstavba dálnice od hranice s Rakouskem až po Pohořelice. Dotčená oblast se týká úseku mezi Novými Mlýny a hranicemi s Rakouskem.

Předávání cen.

V kraji zvítězil zpracovatel sušených bylin a designový akvaponista

V Karlovarském kraji zvítězila v podnikatelských soutěžích PwC Firma roku 2023 a MONETA Živnostník roku 2023 mezi firmami společnost Herbona dovážející a zpracovávající sušené byliny, koření a rostlinné produkty. Mezi živnostníky zazářil David Matoušek, který se věnuje designové akvaponii.

Sezona jahodníků sice vrcholí v červnu, ale o záhony se musíme starat, i když jahodníky právě neplodí. Na podzim je nutné připravit rostliny na přezimování.

Podzimní péče o jahodníky ovlivní letní úrodu. Na co nesmíte zapomenout?

Sezona jahodníků sice vrcholí v červnu, ale o záhony se musíme starat, i když jahodníky právě neplodí. Na podzim je nutné připravit rostliny na přezimování. Péče v této době totiž rozhoduje o jejich zdraví a ovlivňuje také úrodu jahod v příštím roce. Jak správně zazimovat jahodníky a čeho se při přípravě jahodníků na zimu vyvarovat?

Pokud máte na zahradě keře obsypané rajčaty, byla by škoda, kdyby nedozrála.

Hrozí, že rajčata nestihnou dozrát? Překvapte je. Zčervenají a neztratí chuť

Začínající podzim, který přírodě ubírá teplo i sluníčko, signalizuje, že se sezona rajčat chýlí ke konci. Jejich plody zrají pomaleji a některé nedozrají vůbec. Jak podpořit zrání rajčat? Existují způsoby, jak na podzim zrání rajčat na keřích urychlit. A co udělat s otrhanými zelenými rajčaty, aby dozrála doma? Některé metody se vám možná budou zdát trochu devastující, ale rostliny rajčat na ně budou reagovat dobře.

Krása a neuvěřitelná rozmanitost květů orchidejí nemá v rostlinném světě konkurenci

Orchideje jsou prý nádherné podvodnice. Co o nich nevíte a jak o ně pečovat

Jsou ideální dekorací, dlouho kvetou a existují v nejrůznějších barvách, velikosti a podobách. Krása a neuvěřitelná rozmanitost květů orchidejí nemá v rostlinném světě konkurenci. Tyto okrasné rostliny, které pocházejí především z tropů a subtropů, doma pěstujeme až na výjimky výhradně v květináčích. Jak vypadá snad nejkurióznější orchidej, po jakém mužském orgánu jsou tyto rostliny pojmenovány a kterou orchidejí doma kořeníme?

Australští lékaři vyoperovali z mozku ženy živého červa dlouhého osm centimetrů. Podobný případ se u člověka vyskytl vůbec poprvé.

Měla deprese a zapomínala. Lékaři ženě z mozku vyoperovali velkého živého červa

Australští lékaři vyoperovali živou hlístici dlouhou osm centimetrů z mozku ženy, která trpěla depresemi a zapomnětlivostí. Po konzultaci s odborníky zjistili, že se jedná o druh Ophidascaris robertsi a tento parazit obvykle napadá krajty. Výskyt u člověka byl zjištěn poprvé na světě, informoval zpravodajský server The Guardian.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Jaká je nejjedovatější rostlina na světě?

/40. OTÁZKA/ Mnohé jsou napohled krásné, skrývají ovšem nebezpečí a smrt. Řeč je o jedovatých rostlinách. A která je vůbec nejjedovatější? Na to už odpovídá další díl seriálu 100 otázek a odpovědí.

Na Poličsku žije mnoho druhů čmeláků, například vzácný čmelák pruhovaný.

Boj za ohrožené čmeláky. Jsme v tom nejlepší na světě, říká chovatel z Poličska

/VIDEO/ Zdobení, pruhovaní nebo klamaví. To jsou velmi vzácní a kriticky ohrožení čmeláci, na které můžeme narazit i ve východních Čechách. Jejich pozorováním a chovem se zabývá Vít Cach z Korouhve u Poličky. Přírodní hnízda čmeláků mají podle něj velmi vysoké ztráty. Přežije průměrně jen deset procent, často se stávají potravou ptáků. A právě od toho tu jsou chovatelé, kteří se snaží tyto ztráty se svými čmelíny snižovat. Podívejte se na jeho půvabná videa ze života čmeláků.

Lípy u Buchlova i duby u Bzence rostou díky ekologickému experimentu s granulemi hydrogelů ze syrovátky

Ekologický experiment: granule zlínských vědců pomáhají stromům odolávat suchu

Při cestě z hradu Buchlova k nedaleké kapli sv. Barbory si lze všimnout sazenic mladého stromořadí lip srdčitých. Zlínští vědci tam společně s lesníky vysázeli 30 odrostků, které lemují tamní stezku. Přímo v praxi tam totiž specialisté z Centra polymerních systémů (CPS) UTB zkoumají schopnost hydrogelů ze syrovátky udržet v období sucha vláhu v půdě.