Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Jiří Šlechta začínal s pěstováním kaktusů, jak ale před lety zahlédl citrusovník, zatoužil ho také mít. Dnes jich má spoustu.

Jiří Šlechta z Chodského Újezda pěstuje citrusy už skoro 40 let

Za svůj život už Jiří Šlechta z Chodského Újezda vypěstoval tolik druhů rostlin, ovoce a zeleniny, že by na součet nestačily prsty na končetinách jeho ani jeho manželky, která s ním vášeň sdílí. Jeho srdeční záležitostí jsou však už téměř čtyřicet let jednoznačně citrusy.

Arboretum Makču Pikču Paseka nedaleko Olomouce.

Makču Pikču právě kvete, skalní terasy má jako od Inků. Jen kousek od Olomouce

Arboretum Makču Pikču Paseka nedaleko Olomouce si do svého názvu půjčilo jméno starodávného jihoamerického města Inků. S peruánským Machu Picchu je pojí především rozsáhlé kamenité terasy, skalnatý kaňon a nespočet políček, záhonů a zákoutí s více než třemi tisíci druhů rostlin. Vznikl na místě někdejší skládky odpadu a právě teď je ideálním místem na výlet: všechno tady kvete a voní.

Ilustrační foto

Zahrada plná motýlů? Uvidíme! V pondělí začíná další kolo soutěže Živá zahrada.

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, co vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá. Máte na ni motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Přidejte se k stovkám soutěžících zahrad! Jarní kolo pozorování začíná pro školy již v pondělí 20., pro ostatní zahrady od pátku 24. května (www.zivazahrada.cz).

Postupné klíčení semen fazolí.

Fazole mají rády teplou půdu: Jak je sadit, aby se urodily zdravé lusky

Fazole patří mezi nejdůležitější luštěniny a jsou součástí mnoha národních kuchyní. Pěstovat je můžete na zahradě i na balkoně. Když jim k tomu vytvoříte správné podmínky, odmění vás velkou sklizní. Pokud nechcete fazole využít v kuchyni, místo jedlých si pro radost vyberte mezi okrasnými. Mají krásné květy i pěkně zbarvená semena. Přečtěte si, jak dlouho klíčí fazole, kdy je vysévat a jak je pěstovat.

Projevy alergie jsou silnější za dobrého počasí

Kvůli klimatické změně jsou lidé víc alergičtí na pyl ambrozie, říká lékařka

Klimatické změny, kdy je i v zimě teplo a počasí jak na houpačce, se projevují také u alergií. Letos pylová sezóna začala už koncem ledna. Podle alergoložky a imunoložky Radky Šedivé z ambulance Synlab se dá v souvislosti s oteplováním a rozšiřováním vegetačního období rostlin předpokládat dřívější nástup pylové sezony, stejně tak i její prodloužení. „S tím souvisí i změna vegetace. Ve větší míře se tu projevuje například alergie na pyl ambrozie,“ říká Šedivá v rozhovoru pro Deník.

V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu

Sázení okurek: Kdy nesnášejí zálivku, kam je nedávat a zaštípnutí za 6. listem

Spolu s rajčaty a paprikami patří okurky mezi trojici nejoblíbenějších a také nejpěstovanějších druhů zeleniny u nás. V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu. Pokud máte předpěstovanou sadbu okurek z vlastního dubnového výsevu doma na parapetu, už se jistě těší, až opustí malý květník a rozrostou se v celé kráse. Sazenice si můžete samozřejmě i koupit. Přečtěte si, jak pěstovat okurky, abyste z nich měli co nejlepší úrodu. Vyvarujte se chyb při zalévání a nezapomínejte dodávat živiny.

Při sázení myslete na to, s jakými rostlinami si rajčata vzájemně prospívají a které by jim mohly škodit.

Sousedy k rajčatům vyberte správně: Pomohou proti plísním i proti škůdcům

Ideální doba pro vysazování rajčat na záhony je polovina května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Pokud chcete udělat maximum pro to, abyste měli bohatou úrodu chutných plodů a sazenice rajčat neohrozily plísně nebo škůdci, věnujte pozornost „sousedům“, kteří vám s tím pomohou. Víte, s jakými rostlinami si rajčata vzájemně prospívají a které naopak nadělají víc škody než užitku? Přečtěte si, proč by neměly v blízkosti rajčat chybět cibuloviny, čím česnek a cibule obohatí půdu a proč rajčata nepřipraví o živiny.

Lidé věřili, že keř bezu černého vysazený před domem chrání štěstí jeho obyvatel a odhání zlé duchy.

Léčivka, která prý ochrání vaše štěstí, může být i branou do jiných světů

I když bez černý neoplývá zvláštní krásou, vyplatí se mít jej blízko domu. Má totiž takové množství léčivých účinků, že se o něm už po stovky let hovoří jako o zázračné rostlině. Naši předkové mu navíc přičítali magické vlastnosti. Bez černý pro ně byl posvátnou rostlinou, která uměla chránit člověka, jeho štěstí, obydlí i dobytek. Stejně tak ovšem věděli, že při špatném zacházení jim může bez černý způsobit velké neštěstí nebo dokonce přivodit šílenství.

Užitková a okrasná. Tak lze popsat dvě obrovské terasy, o které se stará balkonová zahradnice Pavlína Praisová z Brna. Na sociálních sítích vystupuje pod přezdívkou Pakvítko.

Balkonová zahradnice z Brna sklízí ovoce po kilech. Známe její tajemství

/FOTO/ Nektarinky, borůvky, papriky nebo maliny. Pro mnohé na první pohled klasické ovoce a zelenina ze zahrádky, pro brněnskou balkonovou zahradnici Pavlínu Praisovou výzva, díky které na svých terasách každoročně sklízí kila úrody. Její počínání sleduje na sociálních sítích přes šestnáct tisíc lidí. „Snažím se být soběstačná v zalévání, hnojení i množení rostlin,“ vypráví usměvavá balkonová influencerka, která na internetu vystupuje pod přezdívkou Pakvítko.

Ovesné vločky nejen dodávají výživovou hodnotu naší stravě, ale jako hnojivo také pomáhají k růstu rajčatům.

Zdravá snídaně a skvělé hnojivo na rajčata? Budí nadšení i varování odborníků

Také si neumíte představit léto bez chutných a voňavých rajčat? Pokud chcete, aby rajčata, která doma nebo na zahradě pěstujete byla silná, odolná a dobře plodila, potřebují dostatek slunce, vody a také živin. Víte, čím hnojit rajčata? Pokud před kupovanými hnojivy dáváte přednost těm z domácích zdrojů, můžete vyzkoušet hnojivo z ovesných vloček. Přečtěte si, jakými třemi způsoby můžete ovesné vločky, které si možná dáváte s jogurtem a ovocem jako zdravou a výživnou snídani, použít jako hnojivo.

Josef Rohlena

Rok Josefa Rohleny v Přepychách pokračuje dalšími akcemi. Jste zváni

Rok 2024 vyhlásili Obec Přepychy, ZŠ a MŠ Přepychy, Spolek Abakus Opočno, NATURA Hlinné a MGOH v Rychnově nad Kněžnou Rokem Josefa Rohleny. Ten má v letošním roce hned tři výročí – 150 let od narození, 80 let od úmrtí a 40 let od odhalení pamětní desky na jeho rodném domě v Přepychách. O tom jsme na stránkách Rychnovského deníku už psali.

Dlouhozobku svízelovou si lidé pletou s kolibříkem. Jde však o lišajovitého motýla

Kolibřík v Česku? Kdepak, lišajovitý motýl však svým vzhledem překvapí

Třepotá křidélky a za letu saje z květů nektar. Sociální sítě zaplavují fotografie a videa drobného živočicha, který připomíná nejmenšího ptáčka na světě. Lidé se často ptají, zda jde o kolibříka, nebo jiné zvíře. Už jste se také s „českým kolibříkem“ setkali? Ve skutečnosti jde o dlouhozobku svízelovou, lišajovitého motýla, který ptáčka obývajícího pouze americký kontinent jen připomíná. S dlouhozobkou se ale můžete, na rozdíl od kolibříka, potkat na celém našem území.

Namáčení semínek před zaséváním usnadňuje klíčení a chrání rostlinu před škůdci.

Pěstování okurek: nejlepší metoda, se kterou v létě nebudete stačit sklízet

Okurky patří společně s rajčaty či paprikami mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou lze na zahradě pěstovat. Pro bohatou úrodu okurek v letní sezóně je samozřejmě důležitá kvalitní půda, dostatečná zálivka i hnojení. Před samotnou výsadbou se však vyplatí namáčet semena do výluhu z heřmánku. Proč? Nejenže usnadní klíčení, ale zároveň ochrání budoucí rostlinu před škůdci i plísněmi. A čím zdravější rostlina, tím vyšší úroda v období sklizně.

První letošní velkou akcí budou v hospitálu Kuks Zahradnické trhy 26. - 28. dubna.

Vše pro truhlíky a záhony, Kuks zaplní Zahradnické trhy. Léto bude plné divadla

Zahradnické trhy v Kuksu zaplní od pátku 26. dubna do neděle 28. dubna areál hospitálu Kuks. Jako tradičně nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, bylinek, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a vše potřebné pro vaše truhlíky a záhony. Barokní hospitál bude v letošním roce dějištěm řady dalších akcí, v létě bude na programu větší počet divadelních představení. Svůj termín už mají i hojně navštěvované Vánoční trhy a Vinobraní.

Krkonošské Louky získaly Magnesii literu

Krkonošské Louky získaly Magnesii literu

Kniha Louky – dobrodružství poznávání autorů Stanislava Březiny, Sylvie Pecháčkové, Hany Skálové a Františka Krahulce získala prestižní ocenění Magnesia Litera v kategorii za naučnou literaturu. Kniha vychází z poznání krkonošských luk a nabízí vzácnou příležitost rozkrýt děje probíhající uvnitř louky a hledat jejich paralely s děním v lidské společnosti. A život luk líčí téměř jako dobrodružnou výpravu.

Mikrorostlinky v sobě skrývají velikou sílu.

Zabojujte s jarní únavou. Zdroje vitaminů si snadno vypěstujete za pár dnů doma

Extra dávku vitaminů potřebuje na jaře asi každý. Proč ale utrácet velké peníze za doplňky stravy, když si jarní doping můžete vypěstovat doma. Zajistit pro své tělo ten nejlepší a nejpřirozenější zdroj vitaminů a dalších přírodních látek navíc není vůbec těžké. Podpořte svou imunitu tím, že do jídelníčku zařadíte klíčky a microgreens, neboli mikrorostlinky. Jak se od sebe obě zmíněné potraviny liší a proč jsou tak zdravé, nám prozradili pěstitel i odbornice na výživu.

Mšice patří mezi nejotravnější hmyz z našich zahrad. Napadají jak okrasné rostliny, tak plodiny

Účinný postřik proti mšicím doma vyrobíte za pár minut. Použít ho můžete ihned

Mšice patří mezi nejvíce nenáviděné škůdce našich zahrad. Vždy se objeví z ničeho nic v neuvěřitelném množství, a jakmile se usadí na rostlinách, je těžké se jich úplně zbavit. Chemické insekticidy většinou fungují spolehlivě, ale věděli jste, že mšic se můžete zbavit i přírodní cestou? Jednu surovinu totiž mšice skutečně nesnáší – ocet. Poradíme vám, jak si vyrobit octový postřik na mšice, který je bez chemie a mšice spolehlivě zahubí.

Bazalka působí díky své vůni pro mnoho druhů hmyzu jako repelent

Jak zabránit hmyzu, aby vlétl do bytu? Umístěte do okna oblíbenou bylinku

Poletující hmyz se s příchodem jara čím dál tím častěji dostává oknem do našich domovů. Včely, vosy, mouchy i otravní komáři do našich obydlí zabloudí často nechtěně, ale jejich přítomnost je pro mnohé nežádoucí. Hmyz však naštěstí odpuzuje bazalka. Bazalka je kvůli své vůni pro mnohý hmyz přímo nenáviděnou rostlinou. Když ji umístíte do okna, hmyz se mu dobrovolně vyhne.

K léčení chorob se popenec užívá od 12. století, kdy se rozšířil pod názvem švýcarský čaj.

Plazivý Charlie: Bylinka, kterou lidé považují za plevel. Přitom léčí i omlazuje

Popenec obecný je drobná rostlinka, která k žalu zahradníků umí poměrně rychle pokrýt velké plochy záhonů doslova jako koberec. Kvete už zjara a bylinkáři o ní hovoří jen v superlativech. Podle nich totiž popenec umí léčit neuvěřitelné množství chorob a neduhů. Pod názvem zemní břečťan nebo plazivý Charlie jej znají i v Anglii. Připravují z něj například omlazující koupel nebo unikátní léčivý olej. Popenec však užívejte rozumně v malých dávkách jako lék. Obsahuje látky, které mohou poškodit nemocná játra a také způsobit potrat. 

Některé pokojovky čistí vzduch více než jiné.

Pořiďte si přírodní čističku vzduchu. Tuto rostlinu doporučuje samotná NASA

Čerstvého vzduchu doma docílíte několika způsoby. Častějším větráním, luxováním, utíráním prachu i dezinfekcí povrchů. Vyčistit vzduch v domácnosti však dokážou podle NASA i některé rostliny v čele s gerberou, kterou většinou nosí lidé domů jako součást řezané kytice. Pěstovat se dá ale i doma v květináči jako pokojová rostlina. Ovzduší však čistí i mnoho dalších rostlin, které jsou navíc naprosto nenáročné na péči a porostou i úplným začátečníkům.

Plíseň v zemině pokojové rostliny většinou naznačuje nevhodnou péči.

Jak odstranit plíseň v květináči? Stačí ke kytce nasypat trochu voňavého koření

Nález plísně v květináči je vždy jasným signálem, že rostlina nedostává správnou péči. Na vině je často přehnaná zálivka, ale i nedostatek slunečního svitu či čerstvého vzduchu. Vzniklé plísně pak obtěžují nejen květinu, ale jsou zdrojem alergií i pro obyvatele domácnosti. Plísní v květináči se však lze poměrně snadno zbavit pomocí skořice. Jak plíseň v květináči poznat?

Pampelišky jsou zdravé v čerstvém i sušeném stavu

Pampelišky jsou velmi léčivé, ale kvetou jen krátce. Naučte se, jak si je usušit

Sezona pampelišek fascinuje včely, estéty a bylinkáře, naopak zahrádkáři a milovníci bezchybných trávníků jsou z ní poněkud rozmrzelí. Ale i jejich zdraví by prospěly účinné látky, kterých je pampeliška plná. Z krásy žlutých kvítků se sice můžeme těšit jen pár dní v roce, ale jako zdroj vitaminů, minerálů a antioxidantů se tyto rostliny dají snadno uchovat. K sušení jsou vhodné nejen květy pampelišky, ale také její listy a kořeny.

Muškáty jsou velmi oblíbenou okrasou balkonů a teras

Co dělat pro záplavu muškátových květů? Je to překvapivě snadné

Muškáty milovaly už naše babičky. I když se nabídka kvetoucích rostlin zdobících balkony a parapety neustále rozšiřuje, pelargonie patří mezi stálice českých balkonů. Důvod je jednoduchý. Jsou krásné, snadno se množí a pěstovat je zvládne i začátečník. Navíc si muškáty můžete vybírat z bohaté palety barev a odrůd jak vzpřímeně rostoucích, tak převislých, tvořících úžasné barevné kaskády květů. Přečtěte si, jak pěstovat muškáty, aby dobře rostly a jejich bohaté květy vydržely celé léto až do prvních podzimních mrazíků.

Stoletý žlutokap vydal semena

FOTO: Stoletý žlutokap vydal semena a liberecká botanická zahrada celá kvete

Vzácný květ žlutokapu v liberecké botanické zahradě se dočkal úspěšného opylení a nyní přináší semena. Ojedinělý úspěch otevírá možnosti pro další výzkum a šíření genetického materiálu mezi botanickými zahradami. K tomu se rozkvetla celá zahrada a návštěvníci mohou obdivovat překrásnou jarní atmosféru. 

Čerstvě rozvité pampeliškové květy se hodí na přípravu medu či sirupu.

Snižuje cholesterol a pomáhá hubnout. Některým lidem ale žlutá květinka nesvědčí

Bylinka, která z jarního trávníku udělá zlatě žlutý koberec, vůbec není tak obyčejná, jak se zdá. Od nepaměti patří pampeliška k hojně užívaným rostlinám v lidovém léčitelství a skvěle doplňuje i jídelníček. Na její schopnosti, ať už jde o podporu při snižování cholesterolu v krvi, o zlepšení trávení nebo o hubnutí, jsme se zeptali lékárníka Filipa Škardy.

USA zažily v roce 2017 poprvé od roku 1918 úplné zatmění Slunce napříč celým územím.

Zatmění Slunce má vliv na přírodu. Zvířata i rostliny se při něm chovají divně

V pondělí 8. dubna 2024 bude v Severní Americe viditelné úplné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz fascinující lidi má však zvláštní vliv i na chování zvířat. Brzká a krátce trvající tma naruší biologický rytmus živočichů a může vyvolat sborové soví houkání, cvrlikání cvrčků i kvákání žab, ve vzduchu půjde vidět létající netopýry nebo z dálky slyšet vytí probuzených kojotů či štěkání lišek.

Nejlepší jahody rostou podle odborníků na vyvýšených zahradních záhonech.

Chcete mít parádní úrodu jahod? Zkuste je pěstovat na speciálních záhonech

Pěstování na vyvýšených záhonech je mezi zahrádkáři stále populárnější. Svědčí totiž nejen rostlinám, ale i zahrádkářům. O vyšší záhony mohou pečovat v pohodlnější pozici, takže jejich páteř tolik netrpí. Rostliny zase ocení vyšší teplotu půdy a optimální zásobování kořenů živinami. Jednou z plodin, kterým se tento způsob pěstování obzvláště zamlouvá, jsou jahody. Vyvýšené záhony jahodníkům poskytují dobrou drenáž a usnadňují kontrolu kvality půdy.

Květy azalek hýří nepřebernými odstíny zejména bílé, žluté, růžové a fialové barvy.

Japonská kráska ozdobí vaši zahradu: Sadí se teď, zkuste triky pro hezčí květy

Záplavou bílých, žlutých, růžových a fialových květů umí azalka rozsvítit téměř každou zahradu. Není to skromná rostlina: potřebuje správné stanoviště, pečlivě namíchanou půdu a také správné společníky v bezprostřední blízkosti. Pokud ovšem azalka dostane, co potřebuje, bude prospívat a bohatě kvést dlouho do podzimu. Čas vysadit azalky do zahrady přichází právě teď, v dubnu.