Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Plochy bolševníku znamenají nebezpečí pro přírodu i lidi.

Bolševník velkolepý ohrožuje Liberecký kraj. Úřad vyzývá občany k boji

Bolševník velkolepý, invazivní rostlina původem z Kavkazu, představuje vážné nebezpečí pro ekosystémy i lidské zdraví v Libereckém kraji. Krajský úřad proto vydal opatření k jeho systematickému odstraňování. Občané jsou vyzváni k aktivnímu zapojení do likvidace a monitoringu této škodlivé rostliny.

Průzkum Seneckého rybníka

Dron potvrdil výskyt masožravé rostliny v Seneckém rybníce

S celoročním monitoringem vodních rostlin v Seneckém rybníce letos plzeňským vodohospodářům pomohl tým Drony SIT. S malou ponorkou prozkoumal výskyt a druhové složení vodní vegetace. To jsou spolu s optimálním nasazením rybí obsádky důležité faktory pro zajištění dobré kvality vody vhodné ke koupání.

Pěstování květáku může být pro nezkušené zahrádkáře poměrně náročné. Ve skutečnosti však stačí dodržet několik pravidel.

Je ideální čas na výsev barevných květáků. Zkušený pěstitel radí, jak na to

Říká se, že ten, kdo vypěstuje krásný květák, je už opravdovým profíkem. Květák je zkrátka pro zahrádkáře výzvou. Pěstitel Ivan Haška z Pstruží ji však přijímá s nadšením. Specializuje se na různé barevné odrůdy květáku; od bílých přes fialové až po oranžové. Úspěch podle něj tkví nejen ve znalostech, ale i v pečlivosti a trpělivosti.

Jahodníky potřebují hodně vody, samozavlažovací květináče jsou tak pro ně ideální.

Samozavlažovací květináče: Zkušený pěstitel se podělil o své triky, jak na ně

Před lety objevil zahrádkář Ivan Haška z Moravskoslezských Beskyd samozavlažovací květináče. Od té doby na ně nedá dopustit. Usnadňují totiž pěstování rostlin a zajišťují jejich zdravý růst. S prvními mrazíky je pěstitel odnáší z venkovního prostředí do skleníku či garáže, kde dále dorůstají a dozrávají plody. Jahody prý díky tomu sklízel i v polovině ledna.

Tořič včelonosný ve Vrchbělé

Orchideje nebo netopýři na Boleslavsku: Zahlédnout je může každý

Ochránci přírody z organizace ČSOP Klenice již více než 20 let pečují o okolí Boleslavska a organizují exkurze i přednášky pro veřejnost. Mají za sebou mnoho úspěchů. Letos se vydali objevovat orchideje do Vrchbělé, na srpen plánují další akce pro všechny zájemce. 

Listy eukalyptu jsou nezaměnitelné díky mentolově citrónové vůní.

Jen oběd pro koaly? Ne, krásně voňavý a léčivý eukalyptus můžete pěstovat i doma

V Austrálii, kde má svoji domovinu, dorůstá až do výšky sta metrů a je hlavní složkou potravy koal. Eukalyptus, známý také jako blahovičník, patří mezi nejvyšší dřeviny na světě. Víc než 700 druhů eukalyptů se navzájem liší vzrůstem i velikostí a tvarem listů. Exotický eukalyptus tak můžete mít jako keř na své zahradě a také doma v květináči jako pokojovou rostlinu. Bohaté využití má eukalyptus pro své pozitivní účinky na lidské zdrav i při výrobě kosmetiky.

Tenké těsto, nakyslá rebarbora, rum, rozinky, citronová kůra a sněhová peřinka. Dáte si?

Poslední sklizeň rebarbory před sv. Janem: Nejlepší koláč z ní pekla Sandtnerka

Vůně rebarborového koláče by nejspíš vyhrála některé z prvních míst v soutěži o nejmalebnější vůně dětství. Naše babičky tuhle původně himalájskou rostlinu často pěstovaly na zahradě a s její nakyslou chutí (i temnými stránkami) uměly mistrně zacházet. Nejedna z nich se určitě inspirovala u tehdejší ikony hospodyněk, Marie Janků-Sandtnerové, která v jednom ze svých dobových bestsellerů věnovala rebarborovému koláči hned několik stránek. Rebarbora je na trzích stále k mání, upečte si rebarborový koláč.

Ze sudetské zahrádky s obnoveným oplocením.

Sudetská zahrádka v Šerlišském dole v Orlických horách získala dobové oplocení

Možná to nevíte, ale v Orlických horách můžete objevit sudetskou zahrádku, v níž rostou druhy, které v této oblasti lidé pěstovali ještě v dobách před vysídlením. Jedna z těchto rostlin prý voní a chutná podobně jako anýz a mnohým připomíná bonbony hašlerky. „Sudetská zahrádka získala dobový vzhled, a to díky nově nainstalovanému, ručně vyrobenému oplocení,“ informuje Správa CHKO Orlické hory na svém webu.

Zaštipování paprikám prospívá.

Zaštipování paprik: ano, nebo ne? Správný postup má zvýšit úrodu o 20 %

Zaštipovat nebo nezaštipovat papriky? Ne všichni pěstitelé se shodnou v tom, zda je to pro další vývoj rostliny i plodů důležité. Podle některých je tento úkon zbytečný a rostlině nic nepřinese, podle jiných zaštipování naopak paprikám velmi svědčí. Je ovšem nutné postupovat opatrně, aby zákrok nezpůsobil víc škody než užitku.

Zálistky raší v místě, kde ze stonku vyrůstá list. Zahradníci říkají, že vyrůstají v paždí listů.

Zaštipování rajčat: Jak na to, kdy povzbudí k lepší úrodě a kdy se nehodí

K péči, kterou věnujeme rajčatům, patří i zaštipování vedlejších výhonků. Pro rostliny je to vítaná pomoc, protože vedlejší výhony jim ubírají sílu a zbytečně je zatěžují. Zaštipování není složitý proces, ale stonky rajčat jsou křehké, takže je potřeba postupovat opatrně. Důležité je také vědět, že jsou druhy rajčat, pro které je tento zákrok nevhodný.

Černá podlouhlá larva vzbuzuje v některých lidech strach. Přitom je v zahradě užitečná.

Děsivá a nebezpečná? Larva, kterou bychom si měli hýčkat, vzbuzuje strach

Mnoho lidí ji ze strachu hubí. Černá podlouhlá larva, která je asi půl centimetru dlouhá, na první pohled vypadá jako malý aligátor. Po bocích má oranžové skvrny či proužky a na tělíčku malé chloupky nebo ostny. Najdete ji prakticky na každé rostlině, kterou ale místo toho, aby ji ničila, chrání. Požírá totiž parazitující mšice. Jednoho dne se z ní vylíhne dospělec, kterého každý pozná podle červených krovek se sedmi tečkami.

Arboretum Nový dvůr

Na chvíli v Číně, Japonsku nebo v Himalájích. Přeneste se z Opavska do ráje

Rostliny rašelinišť a vřesovišť i písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska i severní Ameriky. Sekvoje a největší expozici rododendronů v Česku, tropický skleník a divukrásné motýly, vodní květiny a skalničky. To vše a mnohem víc můžete potkat v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku, které zdobí okolí místního zámečku více než sto let a patří k nejvyhledávanějším v Česku.

Slimáci už ničí úrodu. Jsou ale způsoby, jak se žravých nepřátel zbavit i bez chemie

Slimáci útočí: Jak ochránit jahody a další rostliny před mlsnými vetřelci

Slimáci jsou noční můrou zahrádkářů. Hodovat vyrážejí hlavně po setmění, zejména když je teplo a vlhko. Ráno pak po nich zůstávají stříbřité stopy a ožrané jahody či zničené rostliny. Zatímco nešťastní zahrádkáři nadávají, nabaštění slimáci už spokojeně odpočívají zahrabaní do půdy nebo zalezlí na chladných a tmavých místech. Způsobů, jak nad slizkými vetřelci zvítězit, existuje celá řada. Pokud před chemií upřednostňujete přírodní metody, zkuste jim u jahodníků, nebo třeba u cuket udělat zábranu z pilin.

Soutok řeky Moravy a Dyje je součástí Moravské Amazonie. Zároveň se zde protínají hranice tří států – Česka, Slovenska a Rakouska

Moravská Amazonie: Evropský unikát, kde žijí modré žáby i černý čáp

Moravská Amazonie - takovou přezdívku dostalo území na jihu Moravy, kde se s trochou fantazie může návštěvník cítit jako v tisíce kilometrů vzdálené Jižní Americe. Obklopí ho totiž divoká příroda, která dává domov i vzácným živočichům a rostlinám. Tuto jedinečnou lokalitu lze najít na Břeclavsku. 

Levandule, stejně jako ostatní rostliny z čeledi hluchavkovitých, se využívá především díky obsahu silic – esenciálních olejů.

Olej z podmanivě voňavé bylinky: tlumí chronickou bolest a působí proti stresu

Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.

Vlčí bob neboli lupina se silně rozšířila také v Neratově v Orlických horách.

VIDEO: Vlčí bob zapleveluje a ohrožuje louky v Orlických horách. I v Neratově

O nebezpečí, které pro louky představuje invazní vlčí bob neboli lupina, jsme už psali na konci května. Právě kvete a Správa CHKO Orlické hory vyzývá veřejnost, aby si tuto rostlinu utrhla do vázy. Je to způsob, jak pomoci, aby se v této krajině dále tak masivně nešířila. Je žádoucí, aby se nevysemenila. Naleznete ji teď na mnoha místech hor a někde se jí louky hodně modrají. Objevili jsme ji také za neratovskými chalupami.

Nedostatek živin v půdě může závažně ovlivnit růst rajčat a vývoj listů a plodů.

Které živiny vaše rajčata potřebují? Poznáte to podle jejich vzhledu

Když rostlinky rajčat začnou chřadnout, je potřeba zjistit důvod, proč se jim nedaří. Viníkem může být nedostatek živin, například důležitých minerálů. Rostliny zeslábnou, listy změní barvu nebo jsou poškozené a rajčata neplodí, jak by měla. Podle toho, jak rostliny rajčat vypadají, lze ale zjistit, co potřebují a zajistit si tak dobrou úrodu.

Jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zdraví rajčat i  produkci plodů, je správná zálivka.

Zálivka rajčat je věda: Jak vychytat, kolik vody potřebují a kdy je zalévat

Zavlažování rajčat je tak trochu alchymie. Na způsob zálivky, čas, teplotu i množství vody jsou totiž rajčata velmi citlivá. Příliš málo vody je zdeptá a přehnané zalévání udolá. Rajčata v nádobách potřebují jiné množství vody než ta v květináčích a mladé rostlinky chtějí jinou zálivku než vzrostlé keříky. Přečtěte si, jak správně zalévat rajčata.

Při pěstování paprik se musíte obrnit trpělivostí. Jsou to pomalu rostoucí rostliny, a tento proces nelze příliš urychlit.

Jak pěstovat papriky: Pro dobrou úrodu je nutné vyhovět jejich požadavkům

Papriky můžeme pěstovat na záhonech i ve skleníku, na balkoně v květináči, nebo třeba jen v pytli. I když zkušení zahrádkáři prohlašují, že péče o papriky není nijak složitá, přesto tyto rostliny chtějí své a mají vlastní nároky na teplo, vláhu i péči. Jenom ten pěstitel, který jejich požadavky splní, se může těšit na bohatou úrodu.

Mít vlastní okurky je povinnost každého zahrádkáře. Jejich pěstování skrývá pár záludností.

Pět chyb, které mohou zničit úrodu okurek. A nezapomeňte plodům natlouct

Pěstování okurek není žádná věda, ale existuje pár hříchů, které okurky zahrádkáři neodpustí. Pokud okurky nemají zajištěny vhodné podmíny pro růst, negativně to ovlivní jejich úrodu. Aby dobře rostly, potřebují okurky slunné místo a dobrou půdu. Přečtěte si, jak okurky zalévat a čím je hnojit, aby prospívaly.

Mšice jsou otravný škůdce, který se každoročně objevuje na květinách, zelenině i ovocných stromech. Nevynechá přitom často ani rostliny na vašem balkoně.

Mšice na muškátech: Jednoduchý postřik opravdu funguje, potřebné už máte doma

Muškáty na vašem balkonu či okenním parapetu už rozkvetly a vy se těšíte, jak budou záplavou svých barevných květů ohromovat kolemjdoucí až do podzimu. Pokud se ale na muškátech objevily mšice, mohly by vše zhatit. Mšice se totiž velmi rychle množí, takže je třeba se jich zbavit co nejdříve. I když jsou velké jen pár milimetrů, dokáží mšice na muškátech napáchat velké škody. Na jejich likvidaci vám přitom bude stačit pouze česnek a voda.

Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských, květinou roku 2024

Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských, květinou roku 2024

V mokřadech mezi Chodovou Planou a Mariánskými Lázněmi na Kosatcové louce vykvetly zvláště chráněné kosatce sibiřské. Česká botanická společnost vyhlašuje každoročně rostlinu roku, a tou je pro letošek právě zmiňovaná rostlina s modrými květy. Ačkoliv její jméno odkazuje na Sibiř, je tato nápadná rostlina v České republice původním druhem.

Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských

OBRAZEM: Úchvatná rostlina roku. Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských

V mokřadech mezi Chodovou Planou a Mariánskými Lázněmi na západě Čech vykvetly zvláště chráněné kosatce sibiřské. Česká botanická společnost vyhlašuje každoročně rostlinu roku, a tou je pro letošek právě zmiňovaná rostlina s modrými květy. Ačkoliv její jméno odkazuje na Sibiř, je tato nápadná rostlina v České republice původním druhem.

Konopí se stále častěji používá k léčebným účelům. Foto: Pixabay

V Brodě je k dostání konopí. Kousek od Havlíčkova náměstí

Přímo v centru Havlíčkova Brodu se prodává konopí. Kdo čeká, že Deník objevil tajné drogové doupě, bude zklamán. „Naše konopí je lék, ne droga,“ zdůrazní Michal Nekvapil, majitel obchodu se zdravou výživou Bylinková chaloupka. Konopí seté, které pěstuje a nabízí, nelze pro nelegální účely použít. Množství psychoaktivních látek označovaných jako THC je v těchto rostlinách velice nízký. 

Na prodejní výstavu masožravých rostlin zavítají od pátku Brňané v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

VIDEO: Moucha na masožravé rostlině. V Brně uvidíte filmové Adély z celého světa

Desítky nejrůznějších masožravých rostlin mohou od pátku obdivovat Brňané. Dvaadvacátý ročník prodejní výstavy začal poslední květnový den ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Vybrané rostliny, které u nás zpopularizoval známý film Adéla ještě nevečeřela, si zájemci mohou na místě dokonce zakoupit.

Akvaponie. Ilustrační foto.

Konec farmy budoucnosti v Brně? Firma nemá na výplaty a zavírá skleníky

Mělo jít o skleníky s farmami budoucnosti. Společnost Future Farming z brněnské skupiny GFF, která má v brněnských Dolních Heršpicích akvaponické farmy, teď nemá na výplaty. Informaci přinesl server Sezam zprávy. Podle něj holding, který vybral díky dluhopisům přes miliardu od drobných investorů, chystá zavření těchto skleníků.

Hnojivo z vaječných skořápek je ideální nejen pro papriku na zahradě, navíc je i ochranou před škůdci.

Nevyhazujete dokonalé hnojivo? Potěší zeleninu a odradí slimáky

Hodit skořápku od vejce rovnou do koše je velká škoda. Možností, jak vaječné skořápky dál využít, je totiž celá řada. Fungují například jako skvělé hnojivo pro stromy a rostliny na zahradě, ale i pro pokojovky. Skořápky z vajec se mají dávat do trávníku nebo do kompostu a lze do nich dokonce sázet semínka.

Šantě se říká kočičí droga. Většina koček  nedokáže její vůni odolat.

Kočičí droga: Je s ní legrace, není nebezpečná a pomůže vám ochránit nábytek

Šanta kočičí je rostlina, kterou většina koček miluje. Pokud jste viděli fotky nebo videa, na kterých se kočky rozkošnicky rozvalují po zádech nebo si nadšeně otírají hlavu a olizují rostlinu připomínající mátu, je to právě šanta. Přihlouplý výraz, který při tom mívají, způsobuje těkavá látka nepetalakton. Ta na kočky působí jako halucinogen. Proto se také šantě kočičí říká kočičí droga. Na rozdíl od drog ovšem není návyková, účinek je krátkodobý a navíc není nebezpečná pro kočky ani jejich majitele.