Delonix královská, také zvaná ohňový nebo hořící strom, pochází z Madagaskaru. Pro své nádherné červenooranžové květy patří mezi nejkrásnější tropické stromy na světě. V období květu koruna z dálky připomíná žhnoucí oheň. V Česku můžeme ohňový strom pěstovat jako přenosnou rostlinu v nádobě, protože jinak by nepřežil mrazy. Lze ho ale mít doma i jako bonsaj nebo až dvoumetrovou pokojovou rostlinu.
/FOTO, VIDEO/ Leden končí, začíná únor a s ním další várka zajímavých víkendových akcí. Vyberete si nějakou? Podívejte se níže na pár námi doporučovaných.
Zahradničí už více než 35 let. Loni ale Milan Daněk z Holešova vypěstoval tyčková rajčata odrůd Jahodo a Bejbino F1, která nemají obdobu. Ze semínek dorostla do neuvěřitelné výšky pěti metrů, a to za celkem 261 dnů. Rostliny Milana Daňka jsou tak českým rekordem, což potvrdila Agentura Dobrý den z Pelhřimova, která vydává Českou knihu rekordů.
Zelené střechy začal pěstovat, protože vyslyšel přání svých zákazníků. Měli o ně zájem, ale přepravit je z ciziny nebylo jednoduché a v potřebném množství ani levné. A tak se David Podhorský rozhodl, že je bude dělat sám. Věnuje se i obchodu se stromy a zelení – v Kralicích na Hané, kousek od Olomouce a Prostějova, má plantáž.
Rašeliníková tyč je malým zázrakem zahradnického světa. Je nejlepší oporou pro liány, vytváří ideální podmínky pro jejich růst a udržuje optimální vlhkost. A to není všechno. Nejenže podporuje zdravý růst rostlin, ale zároveň vytváří přirozený estetický prvek, který váš interiér promění v zelený ráj. Rašeliníkovou tyč si přitom jednoduše vyrobíte sami doma.
Česká botanická společnost vyhlásila rostlinou roku 2025 starček úzkolistý, invazní druh pocházející z jižní Afriky. V České republice se poprvé objevil koncem 90. let minulého století. Rychlost jeho šíření a možné negativní dopady na přírodní stanoviště i zdraví zvířat a lidí z něj činí vážnou hrozbu.
Česká botanická společnost vyhlásila rostlinou roku 2025 starček úzkolistý (Senecio inaequidens), invazní druh pocházející z jižní Afriky. Tento žlutě kvetoucí rostlinný druh, přestože na první pohled vypadá atraktivně, se ukazuje být vážnou hrozbou pro naši přírodu, a to i v Krkonošském národním parku (KRNAP). Botanici Správy KRNAP již tento druh zaznamenali na několika lokalitách v horách, což představuje riziko pro tamní unikátní ekosystémy.
Sukulentní rostlina pocházející z jižní Afriky je oblíbenou pokojovkou. Tlustice, jejíž buclaté lístky jsou zásobárnou vody, prý svým majitelům přináší štěstí a blahobyt. V každém případě však potěší jejich zrak. Půvabné tlustice jsou nenáročné na pěstování a navíc i léčivé.
Máte problém zbavit se vlhkosti v bytě? Kromě pravidelného větrání a používání digestoře v kuchyni můžete využít i některé pokojové rostliny. Mají schopnost absorbovat vlhkost ze vzduchu a vytvářet zdravé prostředí. Svými listy i květy navíc zkrášlí a zútulní váš interiér. Jednou z nádherných pokojovek, které pohlcují vlhkost, je například tilandsie.
Aplikaci BioLog si může nainstalovat každý. Pomůže pak odborníkům s podrobným sledováním české přírody. Například s mapováním nepůvodních druhů rostlin. Kontrolovat může i výskyt veverek obecných nebo čápa černého.
Kapradiny patří nejen k nejstarším rostlinám na naší planetě, ale i mezi oblíbené pokojové rostliny. Bujně rostoucí kapradiny vynikají sytě zelenou barvou svých listů. Jakmile ale této pokojovce něco chybí, hned se to projeví na jejím vzhledu, kdy začínají vadnout a žloutnout listy. Sáhnout můžete po přírodní podpoře. Už jedna vrchovatá lžíce bezbarvých krystalků epsomské soli pomůže, aby se vaše chřadnoucí rostlina opět zazelenala. I když se epsomská sůl nejčastěji využívá jako přísada do koupele, aby pomohla uvolnit naše svaly, pomůže i kapradině.
Sedlina, jež zbyde po vypití mleté kávy, není odpad, který byste měli vyhazovat do koše. Byla by to škoda. Lógr, jak se kávové sedlině často říká, je totiž skvělé hnojivo pro rostliny. Nemusíte za něj platit a využití najde nejen na zahradě, ale i v péči o pokojové rostliny. Lógr můžete přidat ke květinám, do kompostu nebo jím pohnojit trávník. Zbytky kávy ale mají lehce kyselé pH, proto se nehodí úplně ke všem rostlinám.
První cykasy se vyvinuly asi před 300 miliony let. Přežily zkázu dinosaurů i pět dob ledových. Encephalartos woodii, česky píchoš Woodův, je druh cykasu, který je považován za jednu z nejvzácnějších rostlin na světě. Ve volné přírodě byl v roce 1895 nalezen pouze jeden známý exemplář.
Fíkus benjamin (ficus benjamina) patří i v Česku k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Atraktivní vzhled, nenáročnost pěstování, snadné tvarování a schopnost čistit vzduch jsou jen některé z předností téhle pokojovky, která vás při správné péči bude těšit mnoho let.
Heboučký kožíšek i roztomilý vzhled přiměly řadu rodin, aby jako domácího mazlíčka domů pořídily činčilu. Podle odborníků se ale jedná o hlodavce, který patří k těm náročnějším na péči i kvalitu života. Není například příliš vhodný k dětem, protože má křehkou kostru i ke stresu náchylnou povahu. Pořízení činčily by mělo předcházet důkladné zvážení prostoru, kde by zvíře žilo. Je totiž velmi akční a během jinak klidných večerů a nocí dokáže svůj příbytek proměnit v hlučný lunapark. Na dotazy čtenářů Deníku odpověděl veterinář Kryštof Doležal ze Super zoo veterina.
Lopatkovec je pokojová rostlina s krásnými listy a zajímavými květy, pocházející z tropických pralesů Jižní Ameriky. Nenáročná zelená kráska, která skvěle čistí vzduch a produkuje kyslík i v noci, vás bude svými květy těšit od dubna až do září. Musí mít ale vhodné podmínky. Jinak se, i když je lopatkovec nezmar mezi pokojovkami, květů nedočkáte.
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro studium evoluce řas a rostlin.
Nejste moc úspěšný pěstitel pokojových rostlin? Pak je pro vás ideální tchýnin jazyk, kterému se přezdívá také meč svatého Jiří. Patří totiž k nejméně náročným pokojovkám. Jeho dlouhé pevné listy budou krásné, i když ho zapomenete zalít a bude mít méně světla. Navíc je účinnou čističkou vzduchu a sliz z jeho listů, podobně jako je tomu u aloe vera, obsahuje antisepticky působící látky.
K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se zaměřuje na záchranu vzácných druhů rostlin, jež jinde na světě nerostou, pastvu či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky.
Calathea, česky kalatea, je tropická rostlina pocházející z pralesů Jižní Ameriky. Oblíbenou pokojovkou se stala především pro své nádherné, pestrobarevné a zajímavě vzorované listy. Kalatey mají mnoho podob, protože jich existuje více než dvě stovky druhů. Vrchní strany ohromujících listů často vypadají, jakoby vzor pruhů nebo teček namaloval někdo štětcem, ze spodní strany bývají fialové.
Fíkusy patří díky svým krásným listům mezi nejoblíbenější pokojovky. Ať už mají velké listy, nebo jsou drobnolisté, vždy působí elegantně. Navíc jsou skvělou čističkou vzduchu. Výhodou je, že se dají snadno tvarovat i množit. Na pěstování nejsou fíkusy náročné a zimní měsíce přečkají bez úhony, pokud jim zajistíte dvě základní věci.
Oddenek původně tropické kvetoucí rostliny je tradiční součástí východní medicíny, jejíž zkušenosti jsme rádi převzali i u nás. Štiplavou léčbu využíváme nejen při problémech s trávením nebo při nachlazení. Řeč je o zázvoru, který mnozí konzumují především v podobě čaje. Zjišťovali jsme, na co dalšího je zázvor dobrý, jestli se hodí i na hubnutí a kdo by se měl konzumaci zázvoru raději vyhnout.
Ivan Haška z moravskolezského Pstruží je zkušený zahrádkář, který i v drsných horských podmínkách sklízí kilové cibule, peruánskou mochyni či sladké melouny. Jak se však z chlapce, který vyrůstal v paneláku na ostravském sídlišti, stal člověk, který udává směr českým zahrádkářům? Co přivedlo Ivana Hašku k pěstování rostlin, s čím vším se během let musel potýkat a jaké tajemství stojí za jeho úspěchy? Povídali jsme si o jeho cestě, o radosti ze zahradničení i o tom, proč je dobré se nebát a experimentovat.
Úročník bolhoj je pohledná bylina s efektními žlutými květy. Naši předkové jej považovali za spolehlivý prostředek proti uřknutí, ale jak už napovídá název, věděli také o jeho ozdravných účincích. Úročník bolhoj používali na vyrážky a hojení ran, na nervové problémy, ale také k očistě organismu a jako prostředek, který zlepšuje metabolismus.
Jen malý kousek za hranicemi okresu nachází se v této roční době pohádkové území. Paní Zima ukázala své výtvarné nadání a na její výtvory je radost pohledět. Kladská nad Mariánskými Lázněmi a její okolí je zasypáno několika centimetry sněhu, stromy a rostliny jsou obaleny stovkami sněhových a ledových jehliček.
Krásnohlávek, lidově zvaný drátovec, je velmi zajímavá rostlina s mnohostranným využitím. Je to sice letnička, která vymrzá, ale po celou zimu si ponechává svůj atraktivní vzhled. O Vánocích může být drátovec součástí dekorací, adventních věnců i ozdobou truhlíků na balkonech a terasách. Krásný je v letničkových záhonech, v květníku jako pokojovka i v sušené kytici.
Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější. Podle vědců to není jednorázový jev, ale dlouhodobý trend, který ovlivňuje i další potraviny. Nepravidelné srážky zvyšují hořkost kávových směsí, zatímco kokosové ořechy mají méně výraznou chuť. Rostoucí teploty pak ovlivňují kvalitu a množství čínského zelí, které je hlavní ingrediencí oblíbeného korejského pokrmu kimči. Napsala to agentura Bloomberg.
Yacon je na první pohled nenápadná, ale velmi zajímavá rostlina, která se stále více dostává do povědomí českých pěstitelů. Je totiž cenným doplňkem zdravé stravy. Díky obsahu inulinu, druhu rozpustné vlákniny, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, podporuje trávení a zároveň má velmi nízký obsah kalorií. Je proto skvělou volbou pro každého, kdo hledá zdravou alternativu k tradičním sladidlům.
Během zimy se aloe vera, stejně jako ostatní pokojové rostliny, dostává do období vegetačního klidu. Aby nechřadla a chladné měsíce přečkala bez úhony, je třeba upravit péči tak, aby vyhovovala snížené aktivitě pokojovky. Pokud dodržíte pět klíčových tipů pro zimní péči, bude aloe vera připravena na jaro ve skvělé kondici.
Maliníky jsou na českých zahradách oblíbenými rostlinami. Mnoho zahrádkářů se ale potýká s problémy, mezi něž patří hlavně nízká úroda, různá onemocnění nebo příliš husté keře. Řešením všech těchto potíží je správný řez. Ten nejenže zajistí zdraví rostlin, ale také podpoří jejich plodnost. Jak na to, vysvětluje zkušený zahradník Ivan Haška ze Pstruží v Moravskoslezském kraji.
Vánoce už pomalu klepou na dveře a většina rostlin v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se uložila k zimnímu odpočinku. V okolí plodonosných dřevin a keřů je ale i v tomto období docela živo – na plodech hodují ptáci žijící volně v přírodním areálu. Za text děkujeme paní Šárce Novákové.
Fíkus Ginseng pochází původně z jižní Asie, proto má rád teplo a vzdušnou vlhkost. Potřebuje také dostatek rozptýleného světla bez přímého slunce. Svým jedinečným vzhledem bonsaje upoutá na první pohled. Pokud se o něj budete správně starat, může vás těšit i desítky let. Navíc spolehlivě funguje jako přírodní čistička vzduchu.
Vánoce už pomalu klepou na dveře a většina rostlin v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se uložila k zimnímu odpočinku. V okolí plodonosných dřevin a keřů je ale i v tomto období docela živo – na plodech hodují ptáci žijící volně v přírodním areálu. Za text děkujeme paní Šárce Novákové.
Knihovna Ústeckého kraje v sobotu 14. prosince zve na prodejní prezentaci lokálních designerů. Návštěvníci odpolední předvánoční akce Design Depo se mohou těšit na dekorace do domácnosti, šperky, ručně vyráběnou keramiku nebo na exotické rostliny.
Dracena je oblíbená pokojová rostlina. Může dorůst do výšky téměř dvou metrů a těšit vás mnoho let. I když ji mnozí považují za palmu, patří do čeledi agáve. Holý stonek zdobí růžice úzkých listů, zbarvených podle druhu. Přestože dracena není na pěstování nijak náročná, může se stát, že jí začnou žloutnout, nebo dokonce opadávat, listy. Důvodů může být víc. Zkuste však ze všeho nejdřív změnit způsob, jak dracenu zaléváte. Právě to totiž může být příčinou nespokojenosti vaší oblíbené pokojovky.
Policisté v Chomutově vyšetřují případ nedovoleného pěstování konopí. Třicetiletý muž si na zahradě rodinného domu zřídil fóliovník, kde bez povolení vysadil celkem 17 kusů této rostliny.
Skimie japonská je krásný stálezelený keřík dekorativní po celý rok. Na jaře kvete drobnými bílými až růžovobílými květy. Na podzim zkrášlí skimii červené nebo bílé plody, které na rostlině vydrží přes celou zimu. Pěstování skimie japonské je snadné, využití mnohostranné.
Botanická zahrada Teplice dosáhla historického milníku, když počet jejích návštěvníků v letošním roce překročil hranici 50 tisíc lidí. Jedinečnou zprávu slavnostně oznámil ředitel zahrady Petr Šíla, který zároveň shrnul vývoj posledních let a vyjádřil vděčnost všem příznivcům zahrady. Botanická zahrada přilákala letos tolik lidí, kolik má přibližně zapsané v souhrnu obyvatel celé město.
/VIDEO/ Bez jmelí si mnozí lidé nedokáží Vánoce ani představit. Stačí vyrazit na trhy, koupit si ho, pak už jen pověsit tak šikovně, aby štěstí nosící polibek byl nasnadě. Ale co předchází tomu, než si někde na stánku tuto poloparazitickou rostlinu zakoupíte a donesete domů? O tom se rozpovídala Květoslava Ranglová z Jindřichova Hradce, která jmelí před Vánocemi prodává už přes čtyřicet let.
Máte doma tmavší kout, chodbu bez oken nebo koupelnu, kde světlo zavítá jen zřídka? Možná jste přemýšleli, o pokojovkách, které by prostor zútulnily a oživily. Zahradní architektka Lenka Hrubá radí, které rostliny to mohou být a jaké jim musíte vytvořit podmínky.
Už v neděli 1. prosince vzplane na adventním věnci v mnoha domácnostech první svíčka. Vánoce se rychle blíží a vánoční dekorace byty a domy nejen zdobí, ale stávají se také středem zájmu domácích mazlíčků. Ti pak mohou v zápalu hry snadno způsobit požár, případně se mohou otrávit ochutnáváním vánočních rostlin či pro zvířata nevhodnými vánočními pochoutkami.
/FOTOGALERIE/ Je možné, že čáslavští zahrádkáři si v těchto dnech užívají „kiwibraní“? Jak to, že jim tato exotická liána nezmrzne? A jak to, že nepotřebují samčí rostliny k oplodnění samičích, vždyť se jedná o dvoudomou cizosprašnou rostlinu! Další, na první pohled, nelogičností je, že někteří pěstitelé nechávají plody v konzumní zralosti přejít prvními mrazíky, přestože jsou potom scvrklé a nelahodí oku.
Smil italský je zajímavá bylina, která pochází ze Středomoří a díky svým pozoruhodným vlastnostem je známá už od starověku. I když jste její název nikdy neslyšeli, možná ji přesto máte na zahrádce či v truhlíku, jen jí říkáte kari nebo maggi – podle toho, které koření vám její zvláštní vůně připomíná. Mít doma smil italský je skvělé, protože je výborný do kuchyně, má léčivé účinky, funguje jako repelent a navíc zdobí zahrádku. V létě kvete žlutými kvítky a v zimě keříky poutají pozornost krásným tvarem i zajímavou šedostříbrnou barvou.
Orchideje už dávno nejsou nedostupnými exotickými kráskami. Naopak se staly oblíbenou pokojovou rostlinou. A není se čemu divit. Jejich květy jsou nádherné a při správné péči vás budou těšit mnoho let. Orchideje kvetou dvakrát i třikrát ročně a u některých druhů si tuhle krásu můžete užívat i několik měsíců. Co ale s tím, když na nové květy čekáte marně? Důvodů, proč orchidej nekvete, může být víc. Zkuste jednoduchou věc, která by měla vaši orchidej přimět, aby opět začala kvést. Mnohdy totiž stačí jen roslinu na chvíli přemístit do chladu.
Batáty, někdy nazývané sladké brambory, jsou v českých zahradách stále neobvyklou plodinou. Pocházejí z tropických oblastí, přesto však mohou při správné péči a vhodném stanovišti přinést skvělou úrodu i v našich zeměpisných šířkách. Zkusíte si je příští rok vypěstovat i vy? S radami zkušeného zahrádkáře Romana Paťavy z Valašského Meziříčí se můžete těšit na bohatou batátovou úrodu.
Difenbachie funguje jako čistička vzduchu, protože skvěle pohlcuje škodliviny z ovzduší. Je ovšem i velmi nebezpečná. Difenbachie totiž patří nejen mezi oblíbené, ale současně také mezi nejvíce toxické pokojové rostliny. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří rádi okusují zeleň, musíte ji umístit z jejich dosahu. Při požití většího množství listů by mohla být i život ohrožující.
Vánoční kaktus patří k typickým symbolům Vánoc, stejně jako vánoční hvězda. Zatímco se už ostatní pokojovky uložily k zimnímu spánku, vánoční kaktus vás záplavou krásných květů potěší nejen o vánočních svátcích. Při správné péči vydrží kvést až do ledna. Jen nesmíte porušit jednu zásadu, jinak by poupata opadala, místo aby rozkvetla.
Tillandsie, rostliny původem z vlhkých oblastí Střední a Jižní Ameriky, jsou fascinující svým vzhledem i způsobem života. Žijí pouze ze vzduchu a vody. Při správné péči dokážou přinést kousek tropické krásy také do českých domácností. Jednoduché pěstování a estetická prezentace z nich činí ideální rostliny i pro začínající pěstitele.