Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Květy upoutávají výrazně nachovou barvou v různých odstínech.

Také letos vykvetly na Chrudimsku mimořádně vzácné mečíky střechovité

Všimli jste si? Dlouhodobý trend, kdy přirozená rozmanitost rostlinných druhů v krajině ustupuje z nejrůznějších důvodů jednotvárnosti, stále pokračuje. Mizí zejména specializované druhy vázané jen na určité biotopy, a naopak se šíří několik málo druhů, které jsou schopny úspěšně vegetovat prakticky všude.

Růže pravidelně kontrolujte. Pokud se objeví černé skvrny nebo jiné známky napadení, odstraňte a zlikvidujte postižené listy a stonky.

Nedaří se vám udržet listy růží zdravé? Základem je správná péče a ochrana

Růže patří mezi nejoblíbenější květiny na našich zahradách. Krásné květy, omamná vůně i svěží zelené listy jsou tím, co na této vznešené květině obdivujeme. Pro dobrý růst, krásný vzhled a udržení zdravých a zelených listů je ale třeba správná péče. Růže musíte chránit před chorobami a škůdci a také správně odstraňovat listy, pokud došlo k jejich napadení.

Mšice jsou zahradním škůdcem, který se živí mízou listů, stonků a květních poupat růží.

Ochrana růží před mšicemi: 7 přírodních metod, které fungují

Nádherné květy a omamná vůně udělaly z růží jedny z nejoblíbenějších květin našich zahrad. I královna květin má ale své nepřátele. K těm nejotravnějším škůdcům, kteří se živí mízou listů, stonků a květních poupat růží, patří mšice. Zbavte se jich, než se přemnoží.

Nádherné veliké květy hortenzií vydrží kvést i několik měsíců. Potřebují ale správné podmínky.

Konec hortenzií v Česku? Listy zhnědnou, květy budou jako papír

Hortenzie patří k nejoblíbenějším kvetoucím keřům v českých zahradách. Jejich nádherné květy běžně vydrží na rostlině několik měsíců. Kvůli změně klimatu, výkyvům teplot a delším obdobím sucha je však pěstování hortenzií v České republice čím dál náročnější. Mnozí zahrádkáři proto stále častěji vybírají do zahrady méně náročné a odolnější kvetoucí keře, které si s nepříznivým počasím poradí lépe.

Mezinárodní den tropů oslaví i botanická zahrada v Liberci.

Do 25 let budeme žít všichni v tropech: Botanická zahrada zve na ochutnávku

Na oslavu Mezinárodního dne tropů – výjimečného dne, který připomíná krásu, rozmanitost i křehkost tropických oblastí, zve liberecká botanická zahrada. Den, který připadá na 29. června, vyhlásila OSN s cílem upozornit na zásadní roli tropů v globálním ekosystému i na výzvy, kterým čelí: klimatické změny, odlesňování, chudoba či urbanizace. Tropické regiony se do roku 2050 stanou místem, kde bude žít většina světové populace.

Lupina mnoholistá je invazivní druh, nikdo se na vás tak nebude zlobit, když si natrháte pořádnou kytici pro radost.

Lupina se šíří Šumavou. Vyhovuje jí kyselá půda

Na Šumavě se v posledních patnácti letech výrazně rozmnožila invazivní rostlina lupina mnoholistá. Svými listy brání okolní vegetaci v růstu. V současnosti se lupina vyskytuje na 160 hektarech Šumavy. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Problémy s jedovatou lupinou mají v posledních letech i správci Krkonošského národního parku nebo například ochránci přírody v Brně.

Dlouhodobého efektu dosáhnete pěstováním rychle rostoucích plodin, vhodných k zelenému hnojení.

Zelené hnojení: Dodejte půdě živiny levně a přirozenou cestou

Pokud chcete dodat půdě živiny bez chemie a nemáte k dispozici hnůj nebo kompost, zvolte takzvané zelené hnojení. Půdu tak levně a přirozenou cestou obohatíte o organickou hmotu a živiny. Na záhony, ze kterých jste už sklidili vypěstované plodiny, zasejte semínka vhodných rostlin. Až vyrostou, stačí je posekat a zapracovat do půdy.

Hydroponické pěstování bylinek  je jednoduché a stačí k tomu jen trocha času a ochoty.

Revoluce v pěstování bylinek: Vše, co potřebujete, je voda a světlo

Jen voda a světlo stačí k tomu, abyste mohli doma úspěšně pečovat o čerstvé bylinky. Díky hydroponickému pěstování nebudete muset řešit nákup substrátu ani pravidelné zalévání. Pro pěstování bylinek bez hlíny jsou ideální ty, které mají krátký kořenový systém. Je to například máta, bazalka, rozmarýn či tymián.

Rododendrony v Zoo Ostrava.

Rododendrony v Zoo Ostrava se staly součástí Národních sbírek

V Zoo Ostrava roste jedna z největších sbírek rododendronů a azalek v České republice a na Slovensku. Kolekce těchto nápadně kvetoucích rostlin čítá téměř 8 000 exemplářů a zahrnuje přibližně 530 druhů a kultivarů. Nově byla přijata mezi Národní sbírky pod záštitou Unie botanických zahrad ČR.

Pajasan žláznatý je strom původem z Číny. Do českých zemí se dostal mezi lety 1799 až 1801.

Nejhorší druh stromu v Česku: Způsobuje záněty, dva školáky zabil

Jaký je nejhorší druh stromu v Česku? Nejžhavějším kandidátem na tento titul může být pajasan žláznatý. Ministerstvo životního prostředí kvůli jeho rizikovosti dokonce vydalo v roce 2023 zásady jeho regulace. Pajasan žláznatý totiž dokáže jako agresivní invazivní rostlina likvidovat přírodní ekosystémy, způsobuje záněty kůže a dokonce stojí za smrtí dvou školáků.  

Pastva ovcí pod Petrovými kameny.

K ovcím přibyli koně. Na Pradědu se znovu pase

Na stáda dobytka mohou narazit lidé v nejvyšších partiích Jeseníků. Pod Petrovými kameny se od začátku června pase stádo ovcí, v neděli 8. června k nim přibylo stádo šesti koní. Ti se nachází v ohradě na dohled od vysílače Praděd.

Krtonožka obecná je druh rovnokřídlého hmyzu, který je uzpůsoben životu v podzemí.

Krtonožka sežere kořínky vašich rostlin. Poznáte ji podle zvláštních cestiček

Krtonožka obecná má nejen zvláštní název, ale zvláštně i vypadá. Trochu totiž připomíná malého raka či štíra. Tento vlhkomilný druh hmyzu dokáže na zahradě nebo ve skleníku napáchat velké škody – okusuje totiž kořínky pěstovaných rostlin. Nejen v Evropě je proto krtonožka povážována za významného škůdce.

Plzeňská květinová expozice v italské Cervii.

Šalvěje, slunečnice, afrikány. Plzeň osázela květinami italskou Cervii

Stovkami květin osázela Plzeň italské přímořské letovisko Cervia. Zapojila se tak i letos do největší evropské výstavy květinového umění pod širým nebem Cervia – město zahrad, jejíž 53. ročník byl slavnostně zahájen 28. května. Výstavy se účastní 60 městských týmů z Itálie i zahraničí včetně Francie, Německa, Švýcarska, Polska nebo Ukrajiny. Jejich zahradníci proměnili město pomocí svých květinových instalací v atraktivní cíl milovníků rostlin a zahradní architektury. Tématem letošní výstavy je Zelená energie – semínko budoucnosti.

Hnojivo z kvasnic ocení zelenina, některé květiny i ovocné stromy.

Snadno a levně? Perfektní hnojivo pro rajčata, jahody i letničky

Skvělé a levné přírodní hnojivo si můžete připravit z droždí. Kvasnicové hnojivo obsahuje živiny a vitamin B. Použít ho můžete na rajčata, jahody i na květiny na balkoně. Hnojivo z droždí podporuje růst kořenů i celkovou vitalitu rostlin a zlepšuje strukturu půdy. Připravíte ho velmi snadno.

Přinesli jste si ze zahradnictví sazeničky? Osvojte si triky, jak využít zbylé plastové květináče.

Geniální využití starých květináčů? Zůstanete v němém úžasu

Každý, kdo někdy kupoval sazeničky, má doma alespoň pár plastových květináčů. Ty po přesazení často končí v popelnici nebo se hromadí někde v koutě. Přitom právě tyto nádoby mohou v zahradě plnit desítky užitečných rolí – pomáhají chránit rostliny, organizovat zahradnické nástroje, budovat životní prostor pro užitečný hmyz i šetřit zeminu. Stačí vědět, jak je upcyklovat, a staré květináče mohou (nejen) v zahradě ještě skvěle posloužit.

Pilea je populární pokojovka, která se množí snadno pomocí odnoží.

Čínská rostlina přátelství: Pilea má listy jako palačinky a čistí vzduch

Pilea, rostlina původem z Číny je teď velmi populární pokojovka. Na jejím objevu se podílel norský misionář a hlavu zamotala i britským botanikům. Její neobvyklé listy stojí za mnoha přezdívkami, které tato pokojovka má. Pěstování je snadné, pilea se spokojí s mírnou zálivkou a dostatkem světla. Navíc se velmi snadno množí, čistí vzduch a je bezpečná i pro domácí mazlíčky.

Lány řepky. Ilustrační foto.

Zemědělci na Táborsku na jaře zaorávali řepku kvůli špatnému stavu

Někteří jihočeští zemědělci zaorali desítky hektarů řepky. Bylo to kvůli jejímu špatnému stavu. Jde o souběh několika vlivů, způsobily ho mrazy, sucho i výskyt škůdců. Situace ale není v kraji všude stejná. Zatímco na Táborsku zemědělci zaorali přibližně 100 hektarů porostu, na Písecku zatím nezaorávali a na Jindřichohradecku jen několik desítek hektarů, informovala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Lupina mnoholistá je invazivní druh, nikdo se na vás tak nebude zlobit, když si natrháte pořádnou kytici pro radost.

Fialová kráska je invazní druh. Lupina mnoholistá trápí nejen Šumavu

/OBRAZEM, VIDEO/ Lupina mnoholistá, známá také jako vlčí bob, se stává vážnou hrozbou pro ekosystémy. Tato invazní rostlina se rychle šíří a mění živinové poměry v půdě, což ohrožuje místní flóru. Správa Národního parku Šumava proto intenzivně pracuje na její redukci a připravuje kampaň zaměřenou na majitele pozemků, aby pomohli v boji proti této nebezpečné rostlině.  

Exploze žluté. Řepka. Ilustrační foto.

Jihočeští zemědělci zaorali řepku, problémy s počasím zasáhly stovky hektarů

Někteří jihočeští zemědělci zaorali desítky hektarů řepky. Bylo to kvůli jejímu špatnému stavu. Jde o souběh několika vlivů, způsobily ho mrazy, sucho i výskyt škůdců. Situace ale není v kraji všude stejná. Zatímco na Táborsku zemědělci zaorali přibližně 100 hektarů porostu, na Písecku zatím nezaorávali a na Jindřichohradecku jen několik desítek hektarů, informovala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Letos to je přesně 65 let, kdy byly poprvé vysazeny.

Květinové hodiny přesadili na letní čas. Ve městě hodinek tikají už 65 let

Dvakrát do roka mění zahradníci podobu novoměstských květinových hodin. Ty ve městě hodinek ukazují od jara do konce podzimu čas již déle než půl století. Letos to je přesně 65 let, kdy byly poprvé vysazeny. Za tu dobu se několikrát změnila podoba kvetoucího ciferníku i druhy a počty rostlin, které turisty hojně fotografované zajímavosti propůjčují kvetoucí krásu. 

Desítky druhů masožravých rostlin pozorují lidé na výstavě ve sklenících botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

VIDEO: Masožravky zaplavily Brno. Rostlinní predátoři požírají mouchy na výstavě

/FOTO, VIDEO/ Masožravé rostliny požírající mouchy i desítky dalších druhů těchto rostlinných predátorů pozorují od pátku lidé v Brně. Prodejní výstavu masožravých rostlin najdou návštěvníci ve sklenících botanické zahrady brněnské Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zájemci si masožravky, které proslavil například legendární film Adéla ještě nevečeřela, mohou zároveň koupit pro domácí pěstování.

K bohaté úrodě rajčat vám mohou pomoci i obyčejné slupky od banánů, které jinak vyhazujete.

Nakrmte vaše rajčata: Co rostlinám dát, aby hojně kvetla a plodila

Rajčata potřebují k bohatému kvetení a tvorbě plodů dostatek živin. Hnojení rostlin je důležité nejen před výsadbou, ale hlavně v průběhu růstu, v době kvetení a nasazování plodů. Ideálním přírodním hnojivem pro rajčata, které je navíc zadarmo, jsou banánové slupky. 

Šrucha je krásná letnička, která kvete v jasných zářivých barvách od května až do října.

Letnička, která snese i výheň: Mechové růži vedro nevadí

Šrucha velkokvětá, známá také jako mechová nebo sluneční růže, je nenáročná letnička ideální na horké slunné balkony, terasy a skalky. Díky svým dužnatým listům výborně snáší letní polední výheň. Skvěle se hodí do truhlíků a závěsných košů, pěstovat ji ale můžete i na skalkách a záhonech. Pokvete od června až do podzimu. 

Jednoduchá vychytávka, díky které rovnoměrně a šetrně zalijete zahradu i bez plastového kropítka.

Zalévání přes lžíci? Zahrádkáři vědí proč. Poděkují vám plody, květy i listy

Zalévání rostlin někdy končí rozplavenou půdou a polámanými výhonky. Zahrádkáři ale přicházejí s jednoduchým trikem, jak zalévat efektivněji a šetrněji, a to bez nutnosti nákupu nového vybavení. Stačí obyčejná lžíce a dvě stahovací pásky. Praktická vychytávka promění silný proud vody v jemný rozprostřený vodopád, který ocení květiny i zelenina. Snadný trik můžete použít i v případě, že se vám někam zatoulalo klasické kropítko.

Piaristické zahrady v Příboře procházejí obnovou, květen 2025.

Piaristické zahrady v Příboře procházejí obnovou

V letošním roce uplyne deset let od revitalizace piaristických zahrad v Příboře – oblíbeného místa odpočinku, poznání i inspirace. Při této příležitosti se město rozhodlo přistoupit k rozsáhlejším úpravám, jejichž cílem je zahrady dále zvelebit a zatraktivnit pro obyvatele i návštěvníky.

Žluté květy dvouzubce tvoří skvělý barevný kontrast s jiným letničkami.

Bohaté převisy květů v truhlíku jsou jako sluneční závoj. Vydrží až do října

Dvouzubec je letnička, která dobře snáší letní horko. Její až metr dlouhé převisy obalené žlutými nebo oranžovými květy vás budou těšit od května až do prvních říjnových mrazů. Ozdoba okenních truhlíků, závěsných košů nebo smíšených květináčů připomíná sluneční závoj. Existují ale i vzpřímené druhy dvouzubce, které jako záhonová rostlina oživí vaši zahradu. Pěstování dvouzubců  zvládne i začátečník.

Příběhy skryté v trávě: Na stolové hoře rostou botanické skvosty

Příběhy skryté v trávě: Na stolové hoře rostou botanické skvosty

Přírodní rezervace Vladař, výrazná stolová hora tyčící se nad údolím řeky Střely, se stala dějištěm výjimečné exkurze, která spojila historii, geologii i botaniku v jednom. Redakce Deníku se na místo vydala s odbornicí Ivonou Matějkovou ze Západočeského muzea v Plzni, která návštěvníkům přiblížila nejen malebnou krajinu, ale i unikátní rostliny, které na jaře oživují zdejší stezky.

U Trhového Štěpánova vzniklo zatím 45 nových tůněk.

Okolí Trhového Štěpánova ožívá díky vodě v desítkách nových tůní

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pětačtyřicet jednotlivých menších či větších tůní nebo dokonce kaskád vzniklo přičiněním Českého svazu ochránců přírody Vlašim (ČSOP) a města Trhový Štěpánov v jeho okolí. To také prostřednictvím starosty Josefa Korna přineslo prvotní ideu, která se během následujících dvou let stala realitou.

Lantana vypadá skvěle i v nádobě na terase nebo balkoně.

Trvalka lantana: Mění barvu květů, rychle roste a citrusovou vůní láká motýly

Lantana je neobvykle kvetoucí exotická trvalka, která se u nás pěstuje jako letnička, nebo jako přenosná rostlina. Libora, jak se této rostlině také říká, během sezony postupně mění barvu květů. Její velkou předností je nejen dlouhé a bohaté kvetení, ale i příjemná citrusová vůně, která přitahuje motýly a včely. Díky svému vzhledu se skvěle hodí do truhlíků, závěsných květináčů i záhonů.  

Oblovky jsou v Česku už poměrně běžnými domácími mazlíčky.

Obří šneci jsou nenáročnými domácími mazlíčky, množí se ale rychle

Mazlíček s ulitou a tykadly? Proč ne? Chov afrických šneků se stává v Česku poměrně běžnou záležitostí. Oblovky na první pohled oproti našim běžným plžům rozhodně zaujmou svými rozměry, nezřídka totiž jejich ulity přesahují i velikost dlaně dospělého člověka. Přinášíme přehled, jak jim zajistit co nejvhodnější podmínky.

O úrodě rajčat rozhoduje velmi významně i správná zálivka.

Co potřebují rajčata první dny po vysazení: Pro správnou zálivku sledujte listy

I když rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny českých zahrádkářů, i zkušení pěstitelé mohou dělat chybu v tom, kdy, jak často a jak hodně rajčata zalévat. Abyste se mohli radovat z bohaté úrody lahodných a šťavnatých plodů, věnujte pozornost půdě, počasí i signálům, které vám vaše rajčata dávají.

Parapety bez slunce, balkony i pergoly až do prvních mrazů krásně rozzáří netýkavka neboli balzamína.

Pilná Lízinka: Letnička, která se obejde bez slunce a přesto bohatě kvete

Netýkavka balzamína je jedna z mála letniček, které krásně kvetou i ve stínu. Je známa také jako sultánka a dříve se jí v Česku často přezdívalo pilná Lízinka. Dařit se jí bude v truhlíku na balkoně, v závěsném košíku pod pergolou i v záhonech na zahradě. Vděčná rostlina s jednoduchou péčí vás bude těšit barevnými květy po celé léto a navíc má balzamína i léčivé účinky. 

Sokolovští kriminalisté odhalili na konci ledna dvě profesionálně vybavené pěstírny konopí.

Dvě pěstírny konopí a přes sedm kilo marihuany v Sokolově

/VIDEO/ Sokolovští kriminalisté odhalili na konci ledna dvě profesionálně vybavené pěstírny konopí. Ty fungovaly v bytech v Karlových Varech a v Sokolově, kde třiatřicetiletý muž pěstoval téměř dvě stovky rostlin. Policisté při zásahu zajistili také přes sedm kilogramů sušené marihuany.