Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Lidé mohou hlasovat pro nejlepší proměnu

Moravská Třebová – I letos město soutěží v projektu Má vlast – Cestami proměn. Ten upozorňuje na zvelebené budovy a lokality, které se po úpravách staly chloubami svých regionů.

Do českolipského parku se má vrátit zábava

Česká Lípa - Vrátit do městského parku v České Lípě život. To je základním cílem velké akce, kterou připravila českolipská radnice společně s DDM Libertin. Uskuteční se už tuto neděli 31. května.

Botanický zázrak v Dymokurech kvete teprve podruhé za 35 let

Dymokury /FOTOGALERIE/ - V zahradnictví Bittman v Dymokurech na Nymbursku je 
v těchto dnech k vidění mimořádná botanická rarita: kvetoucí pavlovnie. Pokud jste o tomto okrasném stromu, v době květu obaleném velkými, světle fialovými zvonkovitými květy, ještě neslyšeli, nechte si o něm povědět. Jaroslav Bittman ví 
o klenotu svého zahradnictví zajímavé věci.

Botanická zahrada bez much? Díky tradiční výstavě masožravých rostlin

Brno – Návštěvníky skleníků Botanické zahrady přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici v nadcházejících dnech mouchy určitě obtěžovat nebudou. Už ve čtvrtek tam totiž začíná výstava masožravých rostlin, pro které je hmyz velkou lahůdkou. Na výstavě lidé uvidí několik stovek rostlin několika desítek druhů.

Policisté odhalili pěstírnu marihuany. Díky požáru

Brno - Náhlý požár na konci ledna překvapil brněnské policisty i hasiče. Ačkoliv byl poplach nakonec planý, objevili při něm nelegální pěstírnu. „Při kontrole domu, kde mělo údajně hořet, ze dveří vyšel osmadvacetiletý cizinec. Ihned jsme ho zadrželi," uvedl mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

Je zapsaná jako vyhynulý druh. Ve Znojmě ale šalvěj rakouská roste

Znojmo - Je vedená na červeném a černém seznamu cévnatých rostlin jako vyhynulý druh naší flóry. Pro Národní park Podyjí a nyní i pro Znojmo to ale neplatí. „Naštěstí, jak se mi podařilo zjistit, šalvěj rakouská vyhynulá není. Právě kvete ve Znojmě," informoval botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

U Bítova vzniká první konopná farma

Bítov - Zamířit letos na hrad Bítov a přitom se zastavit v nové konopné farmě budou moci všichni návštěvníci Bítovska. Na statku Vranč v sousedství rozhledny Rumburak totiž vzniká pro turisty naprostá novinka. V konopné farmě se bude mnohdy démonizovaná rostlina nejen pěstovat, ale lidé se o ní dozví spoustu zajímavostí. Navíc si budou moci pochutnat na konopném pivu, konopných chipsech a dalších dobrotách z konopí.

Ve Velkých Karlovicích rozkvetly vstavače

Velké Karlovice /FOTOGALERIE/ – Pestrobarevnou podívanou nabízejí v těchto dnech návštěvníkům louky u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích. Rozkvétá tady vzácný vstavač pojmenovaný jako prstnatec májový.

Soud s konopným mágem: přišel o rostliny, tahanice s justicí ho prý nebaví

Prostějov – Pěstitel konopí Dušan Dvořák pokračoval v úterý na Okresním soudu v Prostějově obhajobou konopí. Soud tentokrát na veřejném jednání projednával Dvořákovy námitky na zabavování jím pěstované marihuany a nelegálnost jejího užívání k experimentům a lékařským účelům. Kauza pěstování konopí se táhne už více než pět let, během nichž mu policisté opakovaně zabavili stovky rostlin. I tentokrát se o nich jednalo.

OBRAZEM: Okolí slavné znojemské rotundy rozkvetlo

Znojmo – Okolí nejslavnější znojemské památky rozkvetlo. Rotunda sv. Kateřiny se oprav svého okolí dočkala vloni a za tu dobu stihla nová podoba vyvolat řadu rozdílných reakcí. Někteří již loni kritizovali pahorek zasypaný štěrkem a další opravy, které nemají historicky žádné návaznosti. „Vypadají jako omylem navezená hromada štěrku," posteskla si již dříve například mladá znojemská architektka Barbora Zmeková.

Místo jedů berušky. Biovinařů přibývá

Jižní Morava – Ještě před několika lety znělo ve vinařství slovo „bio" spíše jako nadávka. Teď počet vinařů, kteří se rozhodli pěstovat hrozny bez chemických přípravků, stoupá. Zatímco před deseti lety si na vinětu mohli napsat biovíno pouze čtyři vinaři z jižní Moravy, dnes už jich lze napočítat kolem stovky.

Co může Opavský veletrh nabídnout?

/POZVÁNKA/ Opavský veletrh není jen záležitostí mezi firmami a jejich možnými zákazníky. Jeho doprovodný program je zaměřen na širokou veřejnost.

Rodáci vyprávěli o pohraničí i kráse přírody

Přimda – Vzácné rostliny, prastaré litinové kříže, zaniklou sklárnu i povídání o životě v blízkosti hranic. Přírodu i historii části Českého lesa si plně užila parta téměř čtyř desítek lidí, která si vyšla na poznávací vycházku do okolí Přimdy.

Odborníci poradí, jak uspořit energii

České Budějovice - Technické konopí v přírodním stavitelství je téma dalšího semináře, který se koná v českobudějovickém E.ON Poradenském centru. Zájemcům budou tentokrát představeny stavební materiály z technického konopí jejich vlastnosti a použití při stavbě i rekonstrukci domů.

Včely hladoví, v zahradách se pěstují anglické trávníky

Vysočina - Z krajiny se vytrácí druhová pestrost rostlin. Včelaři si proto stěžují na nedostatek včelí pastvy. Na vině je podle nich nevhodná zemědělská výroba, ale také stále větší oblíbenost anglických trávníků a s tím související absence květin v zahradách.

Na zámku byly bonsaje i japonské meče

Merklín – Desítky bonsají, kamenů suiseki, ale i japonská kaligrafie nebo samurajská ukázka, to vše bylo o víkendu k vidění na zámku v jihoplzeňském Merklíně. Právě zde se totiž konal již 12. ročník výstavy bonsají, kterou navštívily stovky lidí.

Stromy kvetou více. Nánosy pylu budí u alergiků obavy

Pylu letos oproti jiným rokům výrazně přibylo. Je těžké si toho nevšimnout, protože žluté nánosy jsou téměř všude. Podle odborníků dvě teplé zimy po sobě zvýšily energetické zásoby dřevin, a ty mají mnohem více květů než obvykle. Nejvíce je to znát v lesích a parcích, kde letos abnormálně kvetly smrky.

Tématem byly rostliny a včely

Rakovník - Dům dětí a mládeže Rakovník uspořádal ve spolupráci s vedením Botanické zahrady Střední zemědělské školy Rakovník a Informačním střediskem CHKO Křivoklátsko – Křivoklát jarní kolo botanické soutěže.

OBRAZEM: Festival Karoliny Světlé

Liberecko - Ve Světlé pod Ještědem proběhl v sobotu odpoledne první festival Karoliny Světlé. Na programu bylo kromě krojovaného průvodu hlavně zahájení druhé sezóny na naučné stezce Karoliny Světlé, která měří 7,5 kilometru a spojuje místa, která se objevují v povídkách a románech Světlé.

Stromy kvetou více. Nánosy pylu budí u alergiků obavy

Východní Čechy - Pylu letos oproti jiným rokům výrazně přibylo. Je těžké si toho nevšimnout, protože žluté nánosy jsou téměř všude. Podle odborníků dvě teplé zimy po sobě zvýšily energetické zásoby dřevin, a ty mají mnohem více květů než obvykle. Nejvíce je to znát v lesích a parcích, kde letos abnormálně kvetly smrky.

Stromy kvetou více. Nánosy pylu budí u alergiků obavy

Východní Čechy - Pylu letos oproti jiným rokům výrazně přibylo. Je těžké si toho nevšimnout, protože žluté nánosy jsou téměř všude. Podle odborníků dvě teplé zimy po sobě zvýšily energetické zásoby dřevin, a ty mají mnohem více květů než obvykle. Nejvíce je to znát v lesích a parcích, kde letos abnormálně kvetly smrky.

U kaktusů platí, že čím jsou škaredší, tím jsou i dražší

Zlín - Při deseti tisících kusech přestal Ladislav Bačůvka z Fryštáku své kaktusy počítat. Začalo to přitom tak nevinně. „Hrozně moc jsem kouřil. Sparty. Rozhodl jsem se, že toho nechám a s manželkou jsem se vsadil, že za každou odříkanou krabičku si koupím kaktus. Jen tak z hecu. A takhle to dopadlo," usmívá se předseda Klubu kaktusářů Zlín.

Stromy kvetou více. Nánosy pylu budí u alergiků obavy

Východní Čechy - Pylu letos oproti jiným rokům výrazně přibylo. Je těžké si toho nevšimnout, protože žluté nánosy jsou téměř všude. Podle odborníků dvě teplé zimy po sobě zvýšily energetické zásoby dřevin, a ty mají mnohem více květů než obvykle. Nejvíce je to znát v lesích a parcích, kde letos abnormálně kvetly smrky.

Podle inspekce kácela správa neoprávněně také u Číchova

Číchov - Správní řízení proti Správě železniční dopravní cesty zahájila Česká inspekce životního prostředí. Správa totiž podle ní měla podél tratí neoprávněně vykácet téměř dva tisíce kusů stromů a dalších dřevin na ploše přes devadesát tisíc čtverečních metrů.

Unikátní zahradu v Brodku u Konice zpřístupnila bylinkářka lidem

Brodek u Konice – Velkou raritou na malé vesnici se může chlubit bylinkářka Jarmila Podhorná z Brodku u Konice, která na svém pozemku vybudovala ukázkovou zahradu českých a cizokrajných bylin. Unikátní zahradu, která je jedinou na cizokrajné byliny v naší zemi, se bylinkářka rozhodla zpřístupnit i lidem. Zájemci si ji mohou prohlédnout až do konce září.

Přírodou Podyjí teď létá vzácný jasoň dymnivkový

Podyjí – Pro někoho jeden z mnoha motýlů, pro odborníky ale unikátní druh, kterého mohou vidět jen na několika místech v Česku. Ohrožený jasoň dymnivkový z Čech úplně vymizel. Na Moravě se s ním ale mohou lidé setkat na několika málo místech, například v Národním parku Podyjí. Nad loukami a v prosvětlených lesích létá tento motýl jen par týdnů v roce. A to právě nyní. „Poletující motýli jsou především samečci vyhledávající druhé pohlaví. Naopak samičky jsou málo pohyblivé, zpravidla sedí na rostlinách a vyčkávají na přílet svého favorita. Jakmile se jasoni spáří, na zadečku samičky se objeví speciální voskový útvar – sphragis – který zabraňuje opakovanému páření s jiným samečkem," vysvětlil entomolog Správy Národního parku Podyjí Robert Stejskal.

Mšečtí mají přírodní učebnu přímo v zámecké zahradě

Mšec – Přírodní učebna pro děti, místo k příjemnému posezení či procházce, nebo místo pro pořádání různých kulturních akcí. Tak nyní může sloužit obyvatelům Mšece 
i návštěvníkům nově upravená rozlehlá zámecká zahrada kolem mšeckého zámku. Jsou zde nové lavičky.

Přírodou Podyjí teď létá vzácný jasoň

Podyjí – Pro někoho jeden z mnoha motýlů, pro odborníky ale unikátní druh, kterého mohou vidět jen na několika místech v Česku. Ohrožený jasoň dymnivkový z Čech úplně vymizel. Na Moravě se s ním ale mohou lidé setkat na několika málo místech, například v Národním parku Podyjí. Nad loukami a v prosvětlených lesích létá tento motýl jen par týdnů v roce. A to právě nyní. „Poletující motýli jsou především samečci vyhledávající druhé pohlaví. Naopak samičky jsou málo pohyblivé, zpravidla sedí na rostlinách a vyčkávají na přílet svého favorita. Jakmile se jasoni spáří, na zadečku samičky se objeví speciální voskový útvar – sphragis – který zabraňuje opakovanému páření s jiným samečkem," vysvětlil entomolog Správy Národního parku Podyjí Robert Stejskal.

Chtějí omezit sběrače borůvek

Harrachov - Správa Krkonošského národního parku už nyní vydala návrh na omezení vstupu z důvodu ochrany přírody do některých částí Krkonoš.

Botanická zahrada vystavuje bonsaje podesáté

Až do neděle jsou k vidění v Botanické zahradě v Japonské zahradě venkovní i bytové a sukulentní bonsaje. Zájemci se mohou vydat také na noční prohlídku, při které uvidí zavěšené mechové koule osázené květinami. Součástí je i naučná stezka, která prozradí, jak bonsaje pěstovat.

Rady do zahrady: Seriál o podnožích

Jadernička moravská je jednou z nejpoužívanějších semenných (generativních – množených semenem) podnoží v ČR. Stromy na této podnoži rostou velmi silně, zdravě a splňují většinu požadavků, které jsou kladeny na generativní podnož.

Školáci sázeli trvalky

Na úpatí vrchu Dubí se počátkem tohoto týdne sešly děti ze čtvrtých tříd Základní školy Města Albrechtice, aby se podílely na výsadbě trvalkového záhonu, který je součástí projektu Rozumu navzdory úprava veřejného prostranství trochu jinak.