Jičín – Arkádové nádvoří zámku má svoje kouzlo a taky se podle toho chová. V úterý 17. března se tam shromáždila rozličná zvířata a rostliny. Skutečná i vymyšlená, každopádně všechna podivná. Čerstvě objevená. Může za to jičínská ZUŠ. Konkrétně hlavně výtvarný obor, ale připojil se i dramatický a hudební.
Grygov,Krčmaň – Do stepi na devonských vápencích mezi Grygovem a Krčmaní přišlo jaro. U Strejčkova lomu začal rozkvétat koniklec velkokvětý, za kterým kvůli jeho kráse vyrážejí stovky lidí. Jde o jedinou lokalitu na Olomoucku, kde je možné spatřit tuto chráněnou rostlinu, navíc v nevídaném počtu.
Olomouc – Krásy Madagaskaru, jeho fauny i flóry přiblíží cestovatelská dvojice Kateřina a Miloš Motaniovi, která dnes vystoupí na besedě v olomouckém Divadle na Šantovce. Ostrov během večera prozkoumají od východu na západ a od severu na jih.
Brsina – V povltavské vesničce Brsina u Svatého Jana na Sedlčansku se v neděli odpoledne konalo tradiční vynášení smrtky. Podle starodávného lidového zvyku zdejší obyvatelé na předposlední postní neděli před Velikonocemi, nazývané též smrtnou, vynesli, zapálili a vhodili do říčky Brsiny figurku ze slámy. Loučení se zimou se v Brsině koná už řadu let.
Litvínov – Policisté objevili a vybrali další dvě pěstírny marihuany. Jednu v prostorech rodinného domku v Janově, další pak v objektu v Dolním Jiřetíně.
Bučovice - Přibližně o čtyři tisíce návštěvníků víc měl loni v porovnání s předchozí sezonou bučovický zámek, pro lepší představu: do památky zamířilo o 44 procent lidí víc. Kastelánka Jana Burianková připisuje takový úspěch jak akcím, které se tam konaly, tak i odhalení zrekonstruované Bakchovy fontány. Zároveň doufá, že letošní sezona, kterou zahájí už příští sobotu, bude minimálně stejně úspěšná.
Jeden z prvních poslů jara, medvědí česnek, roste v lesích kolem Břeclavi ve velkém. Zelené listy podobné konvalince se každoročně vydávají sbírat desítky lidí. „Letošní teplá zima rostlinám přála. Jsou sice ještě malé, ale již se dají trhat a konzumovat," zmiňuje Václav Petrásek z Bořetic. Z medvědího česneku je výborné například pesto a zároveň je bohatým zdrojem vitamínů.
Lanžhot, Břeclav – V jedné budově pěstoval konopí, v jiné pak rostlinu, z níž se vyrábí marihuana, sušil. Při zásahu policistů v Lanžhotě a Břeclavi policisté zadrželi devětatřicetiletého muže.
Kameničky - Veřejné prostranství v Kameničkách patrně brzy změní svoji podobu a svůj podíl na tom budou mít i žáci z místní základní školy. Zde totiž již dlouhá léta funguje školský parlament, jehož členové se rozhodli vytvořit projekt a ten prezentovat na úterním zasedání kameničských zastupitelů.
Veselice – Staré úly, medomety, vařák na včelí vosk, oplodňováčky, různé nádoby na med a další pomůcky pro včelaření budou k vidění v muzeu včelařství Moravského krasu, které vzniká v části Vavřince, ve Veselici. Otevření muzea je naplánované na červenec.
Břeclav - Jeden z prvních poslů jara, medvědí česnek, roste v lesích kolem Břeclavi ve velkém. Zelené listy podobné konvalince se každoročně vydávají sbírat desítky lidí. „Letošní teplá zima rostlinám přála. Jsou sice ještě malé, ale již se dají trhat a konzumovat," zmiňuje Václav Petrásek z Bořetic. Z medvědího česneku je výborné například pesto a zároveň je bohatým zdrojem vitamínů.
Praha - Křižovatka na Malovance by mohla zezelenat. Hlavní město kvůli tomu koupí od dopravního podniku pozemek, na němž se křížení cest nachází, a který patří do tunelového komplexu Blanka. Vzniknout by zde měly konstrukce pro popínavé rostliny, které mají zmírnit hluk a zachytit plyny kolem konce tunelu.
Rakovník – Za loňský rok spadlo na Rakovnicku v průměru 514 milimetrů srážek, což je dlouhodobý normál. Problém zemědělcům ale dělá rozložení srážek. Nejvíce jich spadlo až při sklizni v srpnu. To znamenalo zvýšené náklady na dosoušení obilovin i horší kvalitu. Zato srážky chyběly na podzim roku 2013, dále pak vloni v lednu, únoru i březnu.
Duchcov - Z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy byl obviněn 29letý muž, který v panelovém domě pěstoval konopí.
Ratíškovice - Sál ratíškovického kina se v pondělí zaplnil místními. Ti si přišli vyslechnout plán, který má zajistit práci nejméně třem stovkám lidí. Výstavba továrny ovšem závisí na schválení změny obecního územního plánu, což může trvat i dva roky. Navíc musejí vykoupit pozemky naproti základní škole, a to od vícero majitelů.
Jičínsko – Mandragora je rostlina z čeledi lilkovitých, má narkotické účinky, schopnost přivádět k extázi, dovede probudit touhu. Ve středověku povýšila na rostlinu ďábelskou, její nejsilnější účinek skrývá kořen.
Plzeň – Sběru léčivých rostlin se v Česku stále věnuje zhruba 2500 základních škol, což je více než polovina z nich. Ještě v roce 1989 to měly nařízené všechny školy, nyní léčivé rostliny sbírají spíše venkovské školy, které mají blíže k přírodě. Nasbírané léčivky pak posílají nebo odvážejí do výkupen, řekl Josef Palas, ředitel nákupu pražské firmy Leros s.r.o., která je jedničkou až dvojkou v léčivých čajích a školským sběrem se zabývá desítky let.
České Budějovice – Obyvatelé krajského města letos slaví 750. výročí založení Českých Budějovic. Ale že v úterý 10. března 2015 skutečně uplynulo tři čtvrtě tisíciletí od chvíle, kdy začalo královské město růst, tak docela pravda není.
Drslavice /VIZUALIZACE/ – Zahrát si pod širým nebem ping-pong nebo kuželky a odpočinout si v nově vysazeném květinovém prostranství. Obnova zeleně v okolí kaple i poblíž zastávky plus nové dětské hřiště, které ale zabaví i leckterého dospělého, na to vše se mohou těšit obyvatelé Drslavic. Úspěch obou akcí však záleží na tom, zda obec získá potřebné dotace.
Uherské Hradiště – Řeřichový salát s ořechy, velikonoční nádivka, pohankové rizoto či medailonky z vepřového masa, to vše doplněno chutí čerstvých bylinek. Tyto a další dobroty v sobotu 14. března provoněly prostory Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Prostějov /VELKÁ FOTOGALERIE/ – Botanická zahrada, která dostala před třemi lety jméno po přírodovědci Petru Albertovi, se pomalu probouzí ze zimního spánku. Areál v Lidické ulici, který je od minulého roku o třetinu větší, připravují pracovnice zahrady pro návštěvníky.
Vavřinec - Mezi Veselicí a Suchdolem začali dělníci se stavbou dvou nových vodních nádrží. Ty mají sloužit jako ochrana proti možným povodním v Suchdole, který je částí Vavřince. K nádržím přibudou i mokřady, v nichž najdou útočiště různé rostliny a živočichové. Vše má být hotové ještě letos.
Uherské Hradiště – Zpozornět by měli o následujícím víkendu všichni milovníci dobrého jídla. Právě těm je totiž určena akce v rámci cyklu „Tvoříme v muzeu", tentokrát na téma „Polévka i hlavní chod, s bylinkami přijde vhod!"
Jabloňová podnož M 11 roste bujně a je řazena mezi nejbujnější vegetativní podnože. Má velmi silný kořenový systém, proto velmi dobře kotví v půdě. Je vhodná pro čtvrtkmeny velmi plodných a slabě vzrůstných odrůd a pro polokmeny a vysokokmeny ostatních odrůd.
Kuks - V areálu barokního hospitalu Kuks finišují přípravy na znovuotevření po rozsáhlé rekonstrukci. „Pro veřejnost se památka otevře poprvé 28. a 29. března, turistická sezona začne 1. dubna, řekl," kastelán Libor Švec.
Kuks - V areálu barokního hospitalu Kuks finišují přípravy na znovuotevření po rozsáhlé rekonstrukci. „Pro veřejnost se památka otevře poprvé 28. a 29. března, turistická sezona začne 1. dubna, řekl," kastelán Libor Švec.
Mladá Boleslav - Před pár lety to byla roztomilá podívaná pro děti, v tuto chvíli to prý ale vypadá jako králičí invaze na Boleslav. I přes chladné počasí je na pláži v Severním sídlišti hlava na hlavě. Nejde však o hlavy lidské, nýbrž králičí.
Praha – Jíte skutečně český med? Podle inspektorů to není jisté ani u tradičních českých distributorů. Už v lednu uveřejnili na webu Potraviny na pranýři, že část pylových zrn ve výrobcích firmy Včelpo pochází z východní Evropy a Číny. Na základě opakovaných testů Státní zemědělské a potravinářské inspekce odebrala Potravinářská komora ČR firmě Včelpo značku Český výrobek, která garantuje, že výrobek byl vyroben převážně z domácích surovin.
Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) - Počet želv bahenních v Česku klesl na minimum. Ve volné přírodě jich žije posledních pár stovek, přitom v minulosti se zde nacházely až miliony těchto živočichů. Organizace Herpeta vede projekt, který se zabývá zachováním želvy a jejím návratem do přírody. Evidenci chovných jedinců tohoto živočicha vede zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. ČTK to řekl Martin Šandera z organizace Herpeta.
Lysá nad Labem - Tatarák z červené řepy? Posekaných tři tisíce metrů travní plochy bez jediné kapky potu? Jaké recepty na lidskou radost skýtá dnešní zahrádkářský svět? Již 42. ročník mezinárodní výstavy Zemědělec každoročně představuje nejaktuálnější novinky z oblastí zemědělství a zahrady.
Jičínsko – Zeptáme-li se dětí na základní škole, které rostliny kvetou na jaře první, jistě nám odpoví, že sněženky a bledule. Obě tyto rostliny patří do čeledě amarylkovitých, z níž se v původní planě rostoucí formě vyskytuje na Jičínsku pouze jeden druh a to bledule jarní.
Žďársko - Koberce bílých květů podél Chlébského potoka na rozhraní Bystřicka a Nedvědicka nyní přitahují davy zvědavců ze všech koutů republiky. Přírodní rezervací Údolí Chlébského potoka s hojným výskytem chráněných bledulí prochází zelená turistická značka.