Kreativ

ŠTÍTEK: rostliny

Zuřící živel pomohl ozdravit les

Chrudimsko - V úterý 25. června je to přesně pět let ode dne, kdy se nad Chrudimskem přehnala ničivá vichřice Ivan. Běsnící živel tehdy rozmetal i porosty obhospodařované Městskými lesy Chrudim. Za dvacet vteřin tu na zničených 35 hektarech vytrhal a zlámal přesně 13 167 kubických metrů dřeva. Šlo o přibližně čtyřletý objem těžby celého podniku.

Ekologové ochránili jeřáby i ďáblík

Višňová - Vzácné druhy vodních rostlin a zvířat zachránili lidé z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na Dubovém rybníce nedaleko osady Černousy na Frýdlantsku. Podařilo se to díky jeho několik let trvající obnově, jejíž součástí bylo i důkladné odbahnění.

OBRAZEM: V zoo mají novou včelí stezku

Ostrava – Včelka Mája a její kamarád Vilík patří stále mezi nejoblíbenější dětské postavičky. Zajímá vás a hlavně vaše děti, jak takové včelky ve skutečnosti žijí? Pokud ano, tak se vydejte na návštěvu do ostravské zoo.

Ekologové ochránili jeřáby i ďáblík

Višňová - Vzácné druhy vodních rostlin a zvířat zachránili lidé z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na Dubovém rybníce nedaleko osady Černousy na Frýdlantsku. Podařilo se to díky jeho několik let trvající obnově, jejíž součástí bylo i důkladné odbahnění.

Farmáři čekají dobrou úrodu. Bojí se jen krup

Vyškovsko - Ačkoliv jásat je ještě podle zemědělců i sadařů předčané, vypadá to, že letošní úroda na Vyškovsku bude nadprůměrná. Alespoň tedy ve srovnání s loňským rokem. Kukuřici, řepku ani třeba slivoně nepříznivé červnové počasí neponičilo.

Proč astry vadnou?

Astry patří mezi nejoblíbenější letničky. Bohužel jejich pěstování přináší celou řadu zklamání. Vyžadují totiž specifickou péči.

Letos soutěžící poprvé vodili kozy

Rakovník – „Najdi barvu Omarova děda z otcovy strany." Zdá se vám tenhle úkol divný? Ale nakonec si s ním všichni, kteří se zúčasnili dalšího ročníku soutěže Co víš o českém zemědělství, poradili a barvu vyhledali v plemenné knize koně.

Bolek sice kosí, ale Bolevák je plný řas

Plzeň – Speciální loď, kterou město pořídilo za pět milionů korun na likvidaci vodních rostlin na Velkém boleveckém rybníce, a kterou primátor pokřtil na Bolka, plavcům ale nepomohla.

Boj proti bobrům? Bez střelby, jen ničení hrází

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Zvíře s roztomilým čenichem a legračními předními zuby. Navíc ve vodě staví důmyslná obydlí a hráze. Tak většina lidí vnímá bobra evropského, který se v posledních dvaceti letech vrací na jižní Moravu. Jenže toto přísně chráněné zvíře je také velký škůdce. A dělá starosti jak zemědělcům, tak vodohospodářům. Způsobuje jim desetimilionové škody.

Lípa z Vyškovce bojuje o titul Strom roku

Vyškovec - Zažil průmyslovou revoluci, náboženské nepokoje i obě světové války. Řeč je o lípě velkolisté, která už dvě stě let stojí na severozápadním svahu hřebene Machnáče a Kykuly na Kopanicích. 

Břeclavští kosí přebujelou trávu. A zápolí s nepořádkem

Břeclav – S nepořádkem v trávě se potýkají zaměstnanci Břeclavi, kteří v těchto dnech kosí vysokou trávu a plevel v městských ulicích. „Pracovníci musí nejdříve veřejné plochy vyčistit a teprve potom tam mohou se sekačkami vjet," uvedla vedoucí odboru rozvoje a údržby na břeclavské radnici Jana Šupová.

Voda u veltruského zámku nechala opět spoušť

Veltrusy - Zámecký areál ve Veltrusech na Mělnicku se sotva vzpamatoval z následků ničivých povodní, které udeřily před jedenácti lety, a záplavy ho postihly znovu. Obnova poničených budov, významného parku a komunikací bude podle prvotních odhadů stát více než sto milionů korun.

Farmáři čekají dobrou úrodu. Bojí se jen krup

Vyškovsko - Ačkoliv jásat je ještě podle zemědělců i sadařů předčané, vypadá to, že letošní úroda na Vyškovsku bude nadprůměrná. Alespoň tedy ve srovnání s loňským rokem. Kukuřici, řepku ani třeba slivoně nepříznivé červnové počasí neponičilo.

Pingpongové míčky zasypaly Zbiroh, byly ovšem ledové

Zbiroh - Třiatřicet stupňů na teploměru vyhánělo v úterý odpoledne obyvatele Zbirohu na Rokycansku z ulic, ovšem už za chvíli později se jimi prohnal ledový závan. „Bylo asi 17.50 hodin a nad městem prošla pruhem lehká bouřka, ovšem s těžkými kroupami. Měly i přes čtyři centimetry v průměru," uvedl starosta Jiří Pražský.

Pingpongové míčky zasypaly Zbiroh

Zbiroh - Třiatřicet stupňů na teploměru vyhánělo v úterý odpoledne Zbirožany z ulic, ovšem už za chvíli později se jimi prohnal ledový závan.

Slunce, smog. Kdo může, utíká do stínu

Mostecko – Mostecký kominík Antonín Sobek zůstává v poledním žáru. Musí. Pracuje. V ruce nese kus komínu a po tvářích od sazí mu stéká pot. „Je to katastrofa!" říká. Nevzdává se, i když ví, že vdechuje nejen černý prach.

Dobrovolníci chtějí zkrášlit Čermnou

Libouchec - Revitalizovat náves chce občanské sdružení Přátelé Čermné. Vzniknout má nové turistické sezení s altánem, lavičky, jednoduchý dětský prvek.

Miliony pro hadcovou step. Pomohou, aby lokalita přežila

Mohelno - Mohelnu se podařilo získat peníze z evropských fondů pro tamější hadcovou step. Díky projektu za více než jedenáct milionů korun dojde ke zlepšení péče o step i k rozšíření nezalesněných ploch a výzkumu území.

Letošní úroda ovoce na Moravě bude průměrná, je hodně meruněk

Brno – Letošní úroda ovoce na Moravě by měla být podle ovocnářů průměrná. Méně než obvykle bude třešní, naopak se očekává hodně meruněk a broskví. Zpřesněné odhady bude mít Ovocnářská unie Moravy a Slezska na začátku července, řekla tajemnice Jiřina Homolová.

Bobřík Plaváček nepřežil, chybělo mu mateřské mléko

Plzeň - Bobr Plaváček, kterého plzeňským ochráncům přinesla velká voda, svůj boj o život prohrál. Dva až tři týdny starý bobřík si sice pochutnával na vodních rostlinách a vrbových, topolových i osikových větvičkách, ale náhražku mateřského mléka pít nechtěl.

Šumperské muzeum představuje pravěkou hostinu

Chcete vědět, jak se stravovali naši prapředci, jak zpracovávali potraviny a z čeho a jak připravovali pokrmy? Na všechny tyto otázky odpovídá nová výstava Pravěká hostina, kterou připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku. Jádro výstavy tvoří předměty související s uchováním a zpracováním potravin, přípravou a konzumací jídla. Pozornost budí například velké nádoby, které sloužily jako zásobnice na obilí, nebo keltský rotační mlýnek na obilí.

Tropy lákají Plzeňany 
ven k vodě

Plzeňsko - Bolevák, Senečák, bazén na Slovanech, koupaliště ve Starém Plzenci i v Dobřanech. Tam všude se v těchto dnech objevila pestrobarevná mozaika dek a ručníků. Koupací sezona vypukla naplno, a to i u řek, které jsou ještě po povodních zkalené a jejich hladina zvýšená.

Ve Velké kotlině se měly těžit rudy

Jeseníky – Zajímavé výsledky přinesl výzkum Velké kotliny v Jeseníkách, který provedli vědci Vlastivědného muzea Olomouc. Zjistili, že před více než dvě stě lety byla lokalita v centru zájmu geologů. Ti tehdy dokonce začali razit v jižní části kotliny štolu, která je ale nyní téměř zavalená.

Kostel ve Vysokém Újezdu je nyní chráněným územím

Vysoký Újezd  –  V půdních prostorách kostela Narození Panny Marie v obci si zřídila kolonie netopýra velkého letní sídlo a pro  její ochranu  je celá lokalita prohlášená přírodní památkou. Další nová chráněná území vznikají na  Příbramsku, Kladensku a okresu Praha–východ.

Mravenčí královna má svého majordoma

Odnepaměti sami přisuzujeme zvířatům charakteristické lidské vlastnosti a chování. Říká se je chytrý jako liška, zbabělý jako kojot, věrný jako pes a pilný jako včelka. Shody v chování ovšem nalezneme i u druhů, u kterých bychom to vůbec nečekali, například v říši tučňáků či mravenců.