Sádek – „Hodně jsem o Sádku slyšel, ale až teď jsem se na vlastní oči přesvědčil, jak je tu krásně,“ pousmál se děkan brněnský Monsignore Václav Slouk, když ve středu obhlížel sádeckou vinici, na které je po novotě rovněž malá pokusná chmelnice.
Marefy /PŘÍRODNÍ KRÁSY VYŠKOVSKA/ - Okolí bučovické místní části Marefy se pyšní hned několika přírodními krásami. O přírodní rezervaci Šévy jsme už hovořili. Na opačné, severní, straně od vesnice se nachází další pozoruhodná rezervace, Člupy.
Hornovsacko /FOTOGALERIE/ – Zlepšit stav cenných lučních a křovinných ekosystémů v údolí Vsetínské Bečvy. To je hlavní cíl projektu Louky a křoviny Horního Vsacka, do kterého se pustili členové Českého svazu ochránců přírody Salamandr.
Hutisko-Solanec – Kuriózní případ vyšetřují v těchto dnech policisté z Horní Bečvy. Zloděj se v neděli 31. října vloupal do rodinného domku a odnesl si rostlinku konopí.
Frýdek-Místek – Členové Geologického kroužku, kteří se již roky scházejí v Muzeu Beskyd pod vedením Petra Jiříka, se rozhodli podělit o své skvosty ze svých sbírek. Navázali tak na předešlou výstavu s názvem Víme, po čem chodíme, která měla v roce 1998 u veřejnosti velký ohlas.
Uherský Ostroh – Sedmadvacetiletý mladík z Veselí nad Moravou jezdil do Uherského Ostrohu farmařit. Pěstoval tam marihuanu, poslední sklizeň mu ale zabavili policisté.
Liberec – Termín „invaze“ bývá obvykle spojován s tématikou válečných konfliktů. V takovém případě tím autor myslí vpád jedné armády na území jiného státu či jiného vojenského uskupení.
Krnov, Domašov nad Bystřicí /FOTO/ - Skautská základna Domašov nad Bystřicí a Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Krnov uspořádaly pro domašovské děti zábavné dopoledne ,,Hledání pokladů při podzimním řádění s domašovskými skřítky“.
Jihlava –Zástupy diváků, ale i koupěchtivých zájemců o exotické zvířátko navštívily sobotní výstavu v jihlavském Dělnickém domě, která se konala pod názvem Tera – Aqua – Flora.
Prostějovsko /FOTO/ – Viděli jste někdy u rybníka v Plumlově rosničku? Nejspíš ne. Přesto tam tyto drobné, vzácné žáby žijí. A co kriticky ohrožená bylina matizna bahenní v okolí Hrdibořických rybníků? Nejspíš ani o ní nevíte.
Fryčovice /FOTOGALERIE/ – Fryčovičtí zahrádkáři zahájili v pátek tradiční výstavu ovoce, zeleniny a užitkových rostlin. Expozice, jejíž součástí jsou i práce dětí z MŠ a ZŠ, je až do 2. listopadu k vidění v prostorách rekonstruované fary.
Liberec – Termín „invaze“ bývá obvykle spojován s tématikou válečných konfliktů. V takovém případě tím autor myslí vpád jedné armády na území jiného státu či jiného vojenského uskupení.
Vyškovsko – Kukuřice chladu a dešťům odolala. Přesto jí zemědělci v regionu sklidí méně. Někde technika do polí teprve vyjede. Družstva jsou navíc krátká proti nájezdům divočáků.
Vyškovsko - Kukuřice chladu a dešťům odolala. Přesto jí zemědělci v regionu sklidí méně. Někde technika do polí teprve vyjede. Družstva jsou navíc krátká proti nájezdům divočáků.
Hradec Králové – /FOTOGALERIE/ Na přírodní památce Plachta bude až do neděle jezdit těžká vojenská technika, zlepší se tak prostředí pro chráněné živočichy i rostliny.
Sněžné – Draci, samurajské meče, Brána pokory nebo brána Torii, lampy, bonsaje a sošky. Studenti východní filozofie tuší, návštěvníci Japonské kamenné zahrady ve Sněžném vědí.
Nový Dvůr - V minulém týdnu oslavil své 65. narozeniny muzejník, botanik, dendrolog a známý propagátor krásy rostlin a stromů, vedoucí Arboreta Slezského zemského muzea v Novém Dvoře Miroslav Frank.
Prostějov – S podmíněným rozsudkem odešel ve středu dopoledne Dušan Dvořák souzený za pěstování konopí v Ospělově. Pěstitel s rozsudkem nesouhlasí a chystá odvolání.
Cheb, Jihlava – Jako největší v letošním roce označují celníci zátah v Chebu a na Jihlavsku, který se uskutečnil minulý týden (jak již Deník informoval)
Kladno - Tři zajímavé fotografické výstavy současně budou ve čtvrtek 28. října v 15 hodin slavnostně zahájeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Jejich názvy jsou Pozlacený mikrosvět, Území Liliputů a Svět hmyzu.
Po celoroční péči o zahradu není nic krásnějšího než sklidit plody své práce. Jak se zeleninou a ovocem naložíte, je už jen na vás. Pomoci mohou přepravky na ovoce, díky kterým přenesete ovoce do sklepa nebo podobného chladného místa a například jablka v nich po pečlivém přebrání můžete ponechat.
Liberec – Které rostliny, ale i živočichové nemají v české a moravské přírodě co dělat, a které se tu roztahují na úkor původních druhů? Víte třeba, že všudypřítomní potkani byli vlastně do tuzemska zavlečeni omylem?
Jablonec n. N. - Do 29. října: Eurocentrum Jablonec: pondělí - pátek 8.00 - 18.00 Natura 2000 bez hranic. Na téměř padesáti velkoformátových fotografiích zájemci uvidí mnohdy unikátní okamžiky z přírody a dozví se například, kolik chlupů má vydra říční, na co lákají hmyz masožravé rostliny nebo která je nejhlasitější žába v Evropě.
Slovácko /AKTUALIZOVÁNO/ – Parádní úlovek se podařil policejním složkám na Slovácku. Když motorizovaná policejní hlídka z Uherského Brodu v noci na čtvrtek 21. října v Dolním Němčí zadržela podezřelé vozidlo, jemuž z kufru trčela zelená lodyha, tak muži zákona ještě netušili, že právě začal velký protidrogový zátah.
Rokycany – Třicet rokycanských ochránců přírody a jejich příznivců obdivovalo v sobotu krásu Skryjských jezírek. Z rokycanské Švermovy ulice se přesunuli k hájovně Slap na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje. „Místo je známé spíše jako Podmokelský mlýn.
Bruntál - Fóliovník využil poněkud neobvykle čtyřiapadesátiletý muž z Bruntálu. Zatímco pěstovat tady rajčata, okurky nebo další zeleninu je obvyklé, tento muž se vydal jinou cestou a v rozporu se zákony se pustil do pěstování marihuany.
Liberec – Které rostliny, ale i živočichové nemají v české a moravské přírodě co dělat, a které se tu roztahují na úkor původních druhů? Víte třeba, že všudypřítomní potkani byli vlastně do tuzemska zavlečeni omylem?
Liberec /FOTOGALERIE/ – Jako v pohádce si připadají obyvatelé Keilova vrchu v Liberci. Ale bohužel jako v té o Šípkové Růžence. Ulice jim totiž pomalu zarůstají plevelem, dlažba se působením rostlin rozpadá. Město na okamžitou nápravu nemá dostatek peněz.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Užitkové rostliny polí a zahrad se tentokrát nesly celou podzimní botanickou soutěží, kterou pro žáky základních a studenty středních škol uspořádal Dům dětí a mládeže ve spolupráci se Střední zemědělskou školou v Rakovníku.
Brno - Že květiny rozkvétají hlavně na jaře nebo v létě? Možná ano, ale v brněnské botanické zahradě právě teď, v půlce října, kvetou skleníkové orchideje.
Brno - Že květiny rozkvétají hlavně na jaře nebo v létě? Možná ano, ale v brněnské botanické zahradě právě teď, v půlce října, kvetou skleníkové orchideje.
Liberec – Liberecká krajská asociace Sport pro všechny uspořádala uplynulý víkend outdoorový seminář pro své cvičitele ve Stráži pod Ralskem. Semináře se zúčastnilo celkem 28 cvičitelů a cvičitelek ze všech tří regionů.
Brno – Vědcům, kteří se podílí na několika projektech pod záštitou Středoevropského technologického institutu CEITEC i ICRC, se podařilo rozluštit další záhady z oblasti biogenetiky. Pokud bude jejich výzkum úspěšný, mohou se lidé v budoucnosti dočkat delšího života bez stárnutí nebo včasnějšího a účinnějšího léčení rakoviny.
Brno – Vědcům, kteří se podílí na několika projektech pod záštitou Středoevropského technologického institutu CEITEC i ICRC, se podařilo rozluštit další záhady z oblasti biogenetiky.