Benešov – Den Země zaměřený zejména pro předškolní děti se v pátek 28. dubna odehraje na Masarykově náměstí. Akce Muzea umění a designu a Střední zemědělské školy Benešov startuje v 9 hodin, skončí ve dvě odpoledne.
Šumava – Do kácení na téměř šedesáti hektarech náletovými smrky postupně zarůstajících luk se pustila Správa Národního parku Šumava (NPŠ). Cílem je ochrana vzácných druhů rostlin i živočichů.
Jasně zelené podlouhle široké listy medvědího česneku najdete v těchto dnech v lužních a listnatých lesích, na stinných a vlhkých místech. Pozor ale na záměnu s jedovatou konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním! Medvědí česnek snižuje krevní tlak, utišuje revma, dá se z něj připravit třeba i víno.
Heřmanův Městec – Vycházku za jarní přírodou do místního zámeckého parku uspořádala v úterý Společnost přátel Železných hor (SPŽH). Odbornými průvodci byli botanička Helena Faltysová z Pardubic a zoolog František Bárta.
Pelhřimov – Na Základní škole Osvobození v Pelhřimově tento čtvrtek pokračuje projekt s názvem Rozvoj kreativity ve výuce přírodovědných předmětů. Vyzkoušet si fyziku, chemii či biologii sem chodí i děti z jiných pelhřimovských škol.
Rakovnicko - Silné mrazy kolem mínus pěti stupňů Celsia v závěru minulého týdne poškodily zejména peckoviny. I když Rakovnicko není typickou ovocnářskou oblastí, mráz nadělal škody zahrádkářům na jejich zahradách.
Plevel, nebo požehnání, vítaná výživa, nebo alergizující rostlina. Všechno je v jednom. Něco jiného ovšem platí pro včely a ptactvo nebeské a něco jiného pro lidi.
Louňovice pod Blaníkem /FOTOGALERIE/ - Povodí Vltavy, které mimo jiné spravuje i řeku Blanici, pokácelo řadu vzrostlých stromů kolem jejího toku. Obyvatelé Podblanicka si změny všimly, při procházkách mohou vnímat nejen nově vysazené stromky, ale také nepořádek, který po dělnících kolem řeky zbyl.
Adamov /REPORTÁŽ/ – Když vyrazí mravenec za potravou, nemůže se při putování v terénu spolehnout na svůj zrak. Je totiž slepý. Během cesty vytváří pachovou stopu, aby se bezpečně vrátil po čichu zpět do mraveniště.Střih. V lese jsou mezi stromy natažené tenké provázky. Mezi nimi se houpou váčky s různými vůněmi. Od každého míří provázek jiným směrem. Parádní bludiště. Cíl je mraveniště. Kde? Na Dni Země pod Slučí studánkou u Adamova.
Písek - Ve středu 26. a ve čtvrtek 27. dubna se Rodinné Centrum Fazole zapojí do Týdne s prarodiči na školní zahradě, který pořádá iniciativa Skutečně zdravá škola.
Praha - Kvalita vody se prý výrazně zlepší. Už příští rok dojde na první ze série opatření, která zřejmě zamezí znečištění a zlepší podmínky pro koupání Pražanů.
Hradec Králové - Tři stovky sazenic vinné révy začaly sázet hradecké technické služby na travnatém svahu jižních teras, které se veřejnosti po rekonstrukci zpřístupnily na podzim v roce 2011.
Chrudim - Zdejší organizace Českého svazu ochránců přírody, Klub ochránců SPR Habrov, připravila na sobotu s podporou města rodinnou akci nazvanou Den Země v parku Střelnice.
Třebíčsko – I když v minulém týdnu mrzlo, zahradnictví zůstávají klidná. Žádnou výraznou újmu jim nízké teploty nepřinesly, protože se proti nim zaměstnanci zahradnictví důkladně připravili.
Královéhradecko - Obrovské škody sčítá po nástupu mrazivého počasí majitel vinohradu na Kuksu. Očekává, že teplota okolo 5 stupňů pod nulou mu úrodu kompletně zničila.
Sedmadvacátý ročník akce s názvem Den Země uspořádali pracovníci Střediska volného času Alcedo Vsetín. V Panské zahradě ve Vsetíně připravili pořadatelé bohatý program.
Brněnsko – O teploty nad nulou se na jižní Moravě v noci na pátek modlila většina pěstitelů ovoce. Mrazy, které předpověděli meteorologové, jim totiž mohly lehce zničit část úrody. Noc tedy často probděli a jakmile rtuť teploměru klesla pod nulu, začali svou úrodu zahřívat. Pomáhaly jim v tom třeba balíky slámy, které zapalovali mezi rostlinami.
Blanensko, Vyškovsko – O sedmdesát procent úrody jablek přišla loni zemědělská společnost ZEAS Lysice z Blanenska kvůli mrazům, které oblast postihly na konci dubna. Nyní má ředitel firmy Jiří Šafář obavy, že se situace zopakuje. V noci na pátek totiž teploty klesly výrazně pod nulu.
Blanensko, Vyškovsko – O sedmdesát procent úrody jablek přišla loni zemědělská společnost ZEAS Lysice z Blanenska kvůli mrazům, které oblast postihly na konci dubna. Nyní má ředitel firmy Jiří Šafář obavy, že se situace zopakuje. V noci na pátek totiž teploty klesly výrazně pod nulu.
Stoupající ceny vodného a stočného nás nutí s vodou šetřit. Jednou z možností, jak snížit výdaje a současně využít vodu, která nám „spadne z nebe", je jímat ji do zásobníků.
Žďár nad Sázavou – Chovatelé akvarijních rybiček nejenom z České republiky míří o tomto víkendu do Žďáru nad Sázavou. Ve městě se koná již šestnáctý ročník Akva kongresu.
Hlinsko – Plovárna pod širým nebem v Hlinsku, po které místní volají drahně let, už není jen zbožným přáním. Město učinilo první kroky k jejímu vzniku. Radní na posledním zasedání debatovali nad výsledky studie, kterou si vedení radnice nechalo zpracovat, a rozhodli, že nechají vytvořit projektovou dokumentaci.
Prachatice - Díky výborné spolupráci s CEV Dřípatka při ZŠ Vodňanská a pod záštitou DDM Prachatice se 13. a 20. dubna uskutečnil již 51. ročník okresního kola v Biologické olympiádě kategorie C a D .
Výroční cenu v soutěži o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2016 - získala ostravská zoologická zahrada za odchov velmi vzácné ryby – razbory menamské.
Děčín - V Děčíně oslavili 20. dubna na Husově náměstí Den Země. Návštěvníci, mezi kterými byly především děti, se mohli dozvědět zajímavosti o životním prostředí, rostlinách a zvířatech.
Mezinárodní den marihuany připadá právě na dnešek, kdy v Dolní oblasti Vítkovice finišují přípravy na druhý ročník veletrhu Konopex. Jeho smysl i vztah organizátorů k rostlině jedněmi velebené a jinými zatracované přibližuje Jan Dokoupil. Ctitelé konopí: Náš cíl je vytlačit z polí řepku!
Příbram - V rámci zkvalitnění nakládání s biologicky rozložitelnými odpady zvažuje město Příbram podání žádosti o dotaci na nákup domácích kompostérů pro občany města. Pro zpracování žádosti o dotaci je ale nejdříve nutné zjistit zájem obyvatel města o kompostéry.
Řízenou degustaci prémiové tequily si na pátek 21. dubna připravil Gurmánský klub Ema. Akce v hulínské GKEMA klubovně začíná v 19 hodin a kromě ochutnávání se návštěvníci dozví třeba i to, jak se pěstuje modrá agáve: tedy rostlina, ze které se tequila vyrábí.
S tajemnou tváří světa se letos představí návštěvníkům jarní etapa Flory Olomouc. Mezinárodní květinová výstava a zahradnický veletrh se v Olomouci pod tímto názvem konají už po padesáté, tentokrát výstaviště ožije od čtvrtka 20. do neděle 23. dubna.
Česká inspekce životního prostředí (ČIZP) loni uložila loni 2887 pokut, tedy o dvě procenta méně než v předchozím roce. Provedla téměř 15 900 kontrol, o víc než 200 více než předloni. Letos plánuje zhruba 16 000 kontrol.
Výuka pod širým nebem nebývala v minulém století ničím výjimečným. V posledních letech, kdy se polemizuje o nedostatečném pobytu školáků na vzduchu, se venkovní vyučování opět rozmáhá.
Žďár nad Sázavou – Na výsadbu dřevin, které pro alergiky nepředstavují tak vysoké riziko alergické reakce, se hodlají do dalších let zaměřit ve Žďáře. I proto, že počet alergiků, kterým vadí pyly některých rostlin, v populaci neustále stoupá.
Most - Přírodovědné oddělení Oblastního muzea v Mostě zve veřejnost na komentované vycházky za přírodou Mostecka. Ukáže na nich běžné i vzácnější druhy rostlin a živočichů.
Mladá Boleslav – Přestože je Boleslav především městem automobilů a velkou část v ní tvoří továrna, neznamená to, že by v centru a na sídlištích chyběla zeleň.
Elektronická evidence tržeb (EET) se letos poprvé dotkne i olomouckého Výstaviště Flora. To muselo za více než milion korun nakoupit registrační pokladny a mít je musejí také někteří prodejci.
Elektronická evidence tržeb (EET) se letos poprvé dotkne i olomouckého Výstaviště Flora. To muselo za více než milion korun nakoupit registrační pokladny a mít je musejí také někteří prodejci.
Klučov - Velikonočního volna využili mnozí lidé k výletu na Klučovský kopec, kde kvete pozoruhodný koniklec luční. Přírodní památka na kopci u Klučova je jediným místem na Vysočině, kde se menší vytrvalá bylina s tmavě fialovým květem vyskytuje.