Východní Čechy - Začátek ledna probíhá vždy podle velmi podobného scénáře. Venku za oknem mrzne až praští, rtuť teploměru se schovává někde hluboko pod nulou a my se hřejeme v lepším případě u příjemně sálavých plamenů domácího krbu, v horším zimomřivě pošilháváme po vlažném radiátoru. Co naplat, ceny energií poskočily vzhůru a letošní zima asi tak mírná jako loni nebude.
Otrokovice - Na Vánoce si rychle zvykl Moldavan Andrej Rotari. Vzal si totiž Češku Lenku, s níž v Otrokovicích letos strávil už několikáté svátky. „Rozhodl jsem se slavit podle místních zvyklostí,“ řekl.
Nové Sedlo - Přípravy na letošní Vánoce začaly ve věznici v Novém Sedle již počátkem prosince. Při jednotlivých pracovních nebo zájmových činnostech odsouzení vyráběli ozdoby na vánoční stromečky a různé výrobky s vánoční tématikou, kterými si ozdobí kulturní místnosti, jídelnu nebo chodby jednotlivých ubytoven.
Zlín - Zlín zažívá v poslední době doslova invazi asijských bister. V centru města jich je už sedm, osmé se právě otevírá. Pro mnoho Zlíňanů je tzv. „číňan“ nejdostupnější formou oběda.
Fejeton - V sobotu se celá rozespalá vyhrabu z postele. Má první cesta nevede na WC ani do koupelny. To až za pár minut. Má první cesta neomylně míří do kuchyně, kde nacházím svou matku v plné práci.
OSTRAVA - Odesetikorunu méně než při říjnovém nákupu zaplatil zákazník nejmenovaného ostravského marketu za deset položek potravin na počátku druhého říjnovéhotýdne.
KISANGANI - Je libo uzenou opici? Či smaženou housenku? Arašídy na všechny způsoby, smažený maniok nebo živou slepici? Pak je africký trh tím pravým místem.
BRNO - Ten nový neumí vůbec míchat maltu, říká umolousaný muž v monterkách zašpiněných od malty a s botami se zaschlou hlínou kolegovi. Při obědě rozebírají všechno, včetně nejnovějších stavebních technik. Nesedí v zednické kantýně, ale v restauraci Onyx v Koperníkově ulici v brněnských Židenicích.
OLOMOUC - Naučit se některé kuchařské triky, osvědčené postupy nebo ochutnat asijská jídla včera mohli návštěvníci veletrhu Libri. Přímo v pavilonu A pro ně mladí kuchaři z televizního pořadu Kluci v akci uvařili asijský kuřecí wok s rýží a exotickými omáčkami.
PEKING - Sucho a záplavy jsou věčným problémem Číny, nyní se však zdá, že změny klimatu tuto situaci ještě zhoršují. Tento podzim sucho ohrožuje čínskou úrodu rýže.
HRADEC KRÁLOVÉ - Pořad Vaříme s Habadějem vysílá Český rozhlas Hradec Králové víkend co víkend bezmála dvacet let a jeho obliba u posluchačů stále roste. Recepty, které během let zazněly v éteru, se dají počítat na tisíce a vydaly by na několik knih. Ta nejčerstvější právě vychází.
ZAJÍMAVOSTI - Jídelníček ovlivňuje výkonnost malých sportovců, ale důležitý je i pro jejich zdravý vývoj. Nestačí nabízet pouze menší porce toho, co sami jíme.
Jídelníček ovlivňuje výkonnost malých sportovců, ale důležitý je i pro jejich zdravý vývoj. Nestačí nabízet pouze menší porce toho, co sami jíme. Výživa musí pokrýt požadavky dané intenzivním růstem i fyzickou aktivitou.
OLOMOUC - Nejraději mají děti smažené jídlo - nejlépe s hranolkami. Zelenina? Tu vůbec nejedí, pokud ji ve školní jídelně dostanou, automaticky ji vrací. Je takto nastíněná představa pravdivá? Na to jsme se zeptali žáků prvního stupně Základní školy Zeyerova v Olomouci.
VÝCHODNÍ ČECHY - Houbařství se u nás těší veliké oblibě. Je to jedna z nejméně škodlivých vášní každého Čecha, pokud ovšem sbírá pouze jedlé houby. Letošní houbová sezona byla mimořádně dlouhá a bohatá. Obzvlášť východní Čechy jsou proslulé svou houbovou úrodou.
VÝCHODNÍ ČECHY - Houbařství se u nás těší veliké oblibě. Je to jedna z nejméně škodlivých vášní každého Čecha, pokud ovšem sbírá pouze jedlé houby. Letošní houbová sezona byla mimořádně dlouhá a bohatá. Obzvlášť východní Čechy jsou proslulé svou houbovou úrodou.
Když Kubu v roce 1492 objevil Kryštof Kolumbus, obývaly ji kmeny Karibů, Sibonejů a Tajnů. Od roku 1511 byla Kuba španělskou kolonií, stát Kuba vznikl až v roce 1902.
ČESKÝ TĚŠÍN - Uplynulou neděli mohli nejen věřící v českotěšínském katolickém kostele potkat indiány, mexičany, indy, číňany či děti v těšínském kroji.
LITVÍNOV - „To je sranda nebo se kuchař zbláznil?“ kroutili včera nechápavě hlavou nad jídelním lístkem hosté Divadelní restaurace Benar v Litvínově poté, co se podívali na ceny hotových jídel.
TEPLICE - Od úterý pobývali v lázeňských Teplicích čeští fotbalisté, kteří zde měli své soustředění před zápasem s Německem. Včera jim trenér naordinoval přípravný zápas s FK Teplice.
ÚSTÍ NAD LABEM - V pravé poledne zasedli redaktoři Ústeckého deníku do pěti náhodně vybraných restaurací v centru města Ústí, aby zjistili, zda se pracující stihnou během půlhodinové polední pauzy naobědvat. Vedly nás k tomu opakované zkušenosti, kdy jsme se jídla ani po pětačtyřiceti minutách až po hodině nedočkali.
TŘINEC - LYŽBICE - Další stravovací zařízení, které jsme navštívili za účelem zkoumání kvality poskytovaných služeb je restaurace–bar Čarodějky v Třinci - Lyžbicích. Stylový interiér působí velice příjemným dojmem. Na toaletách bylo čisto, pouze na všech dveřích se podepsali sprejeři.
KUNOVICE - Exotické tance, slovní dialogy a písně v cizích jazycích, seznámení se zvyky vzdálených států nebo třeba pojídání pokrmů asijskými hůlkami, to je jenom část z výčtu aktivit, které si ve čtvrtek 27. září vyzkoušeli žáci školy Červená cesta v Kunovicích.
Zelenina a ovoce - Ty by měly být ve vašem jídelníčku bohatě zastoupené. Vhodné jsou všechny druhy zeleniny, protože obsahuje 80–90 % vody a je bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálů. Navíc má minimum energie, proto ji můžete jít prakticky neomezeně.
OSTRAVA - O téměř dvaatřicet korun více než při srpnovém nákupu zaplatil zákazník za deset položek potravin na počátku třetího zářijového týdne. Při porovnání cen v posledních dvou měsících byly zdraženy čtyři porovnávané potraviny, jedna byla lacinější, dalších pět zůstalo na stejné úrovni.
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - Přijít do České republiky z Vietnamu jako trhovec či obchodník s textilem již nemá perspektivu. Ale šikovný kuchař, který zná tajemství východní kuchyně, zde má prý zelenou.
KAROLINKA - Na svoji letos už třetí návštěvu Thajského království se chystá čtyřiatřicetiletý cestovatel Karel Palička z Karolinky. Exotická země ho zaujala nejen přírodními a kulturními památkami, ale také množstvím chutí tamní pestré kuchyně.
TÁBOR - Táborské G – centrum má v plánu rozšiřovat své terénní služby. Od 20. září přibyde k existující službě rozvozu obědů také rozvoz chlazené stravy.V dnešní době využívá této služby zhruba tři sta klientů na území města.
NÁCHOD - Tato parafráze údajného výroku F. X. Šaldy na adresu psychoanalytika Bohuslava Brouka se znamenitě hodí k výstavě obrazů Šťastný svět malíře a fotografa Romana Franty, která se koná v náchodské Galerii U Mistra s palmou do konce srpna.
RANGÚN - Největší demonstrace za posledních deset let jsou dnes hlášeny z Rangúnu, bývalého hlavního města Barmy. A to přesto, že tamní vojenská vláda v noci na dnešek při sérii razií pozatýkala 13 předáků prodemokratického hnutí.
ŠUMPERK - Kulturu své exotické země přijel na šumperský folklorní festival představit čínský soubor. A o jeho představení byl v sobotu mimořádný zájem.
JAMAJKA - "Bezstarostný" karibský ostrov zažívá v posledních hodinách nezvyklé drama. K jeho břehům se blíží mocný hurikán Dean, jehož síla by podle předpovědi mohla vzrůst na nejvyšší pátou kategorii Saffir-Simpsonovy stupnice.
BRNO - „Hello, můžu nabídnout něco kpití?“ ptá se slečna sčíslem 52 na tričku. Vluxusním motorhomu týmu Valsir Seedorf Derbi českého závodníka Lukáše Peška se o vás starají jako vbavlnce.