Kreativ

ŠTÍTEK: strava

Zařazení citrusových plodů do jídelníčku pomáhá s hubnutím bez hladovění.

Citrusová dieta slibuje úbytek váhy bez hladovění: Jídelníček na 7 dní

Co opravdu pomáhá zhubnout a po čem jde váha dolů nejrychleji? Tyto otázky si pokládá mnoho žen i mužů. Některé diety slibující zázraky však příliš neprospívají našemu zdraví. Podle vědců a odborníků na výživu ale může s úbytkem váhy nemálo pomoci zařazení mandarinek, pomerančů či grepů do stravy. Jak funguje citrusová dieta a kolik kilogramů lze díky ní shodit?

Logoped může s dětmi začít pracovat hned po porodu, říká Tereza Blahová z KNTB Zlín

Logoped může s dětmi začít pracovat hned po porodu, říká Tereza Blahová z KNTB

Pro laika je asi nepředstavitelné, že by logoped mohl pracovat s batolaty, novorozenci nebo předčasně narozenými dětmi. Ve zlínské Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) otevřeli novou ambulanci, kde řeší u těchto dětí problémy s orofaciální oblastí, což je oblast obličeje a dutiny ústní zahrnující zuby, čelisti, klouby a svaly jazyka.

Zvířecí chlupy jsou postrachem všech domácností.

Domov bez psích chlupů: Vystačíte si s pomůckou, kterou máte v koupelně

Kdo má doma psa nebo kočku, musí se většinou vypořádávat s množstvím chlupů v domácnosti. Hlavní roli v jejich odstraňování hraje především vysavač. Zvířecích chlupů se však můžete zbavit i mnohem jednodušší cestou. S několika vychytávkami je odstraníte nejen z deky, koberců a oblečení, ale i sedaček či kufru v autě. Je ale také dobré vědět, proč váš pes líná a co dělat, aby mu chlupy tolik nepadaly.

Osamělí lidé mají vyšší riziko Alzheimerovy nemoci. Společnost blízkých a trénink mozku nemoc naopak oddalují

Předcházet demenci pomůže výtažek z jedné byliny. Neléčená deprese naopak vadí

Česko stárne a k důchodovému věku se blíží silné populační ročníky, kterým se také říká Husákovy děti. Experti proto předpovídají strmý nárůst případů Alzheimerovy nemoci a dalších druhů demencí, které jsou časté právě v seniorském věku. Asi nikdo se takového stavu nechce dožít, proto je dobré vědět, jaké jsou rizikové faktory Alzheimerovy nemoci a jak Alzheimerově nemoci předcházet? Existuje nějaká bylinka, která náš mozek ochrání a jaká opatření ve svém životě udělat? Zeptali jsme se neurologa Roberta Rusiny a lékárnice Ivany Lánové.

Kopřivový čaj pomáhá při léčbě mnoha neduhů, a navíc brání přejídání a ukládání tuku.

Na dotyk je nepříjemná. Léčí však řadu neduhů, detoxikuje a podporuje hubnutí

Když se s touto rostlinou setkáte v přírodě, moc radosti vám to nepřinese. Kopřiva je žahavá a místo, kde se dotkla kůže, nepříjemně pálí. To všechno však vyvažují její neobyčejné léčivé schopnosti. Mimo jiné podporuje přirozenou imunitu organismu, prospívá kloubům, zmírňuje únavu a má detoxikační schopnosti. A k tomu je i velkým pomocníkem při hubnutí. Jak připravit kopřivový čaj? Jak často pít čaj z kopřivy? A jak kopřiva funguje při hubnutí?

První příznaky ekzému se objevují už ve 3 měsících. V kojeneckém věku se s ekzémem setká až pětina dětí.

Atopický ekzém trápí až 20 % dětí. Příčiny najdeme v genech i stravě

Suchá, zarudlá a svědivá pokožka. Tak se nejčastěji projevuje atopický ekzém u dětí. Určit přesné příčiny jeho vzniku není snadné. Svou roli hrají geny, ale rozvoj tohoto zánětlivého onemocnění může způsobit také strava, stres nebo alergeny v prostředí. Obzvláště v zimě se příznaky ekzému zhoršují a je důležité o pokožku dítěte pečovat a pečlivě promazávat. Pomoci mohou speciální krémy i babské rady.

Rozhovor s terapeutkou klinické nutriční medicíny Monikou Novotnou na téma Strava v případě alergií.

Alergie u dětí můžeme vyřešit vhodnou stravou

/VIDEO/ Hostem Deníku za rubriku Miminek na For Kids, největším veletrhu hraček, her a potřeb pro děti, byla terapeutka klinické nutriční medicíny Monika Novotná. V dnešní době, kdy se společnost hojně zaměřuje na stravu bez mléka, bez lepků, bez alergenů, první rozhovor na téma Strava v případě alergií, přinesl mnoho užitečných rad. Pojďte si je poslechnout i vy.

Bolest, kterou způsobuje dna, je podle odborníků jednou z nejzávažnějších forem bolesti kloubů, která existuje

Nemoc králů je velmi bolestivá. Pět potravin pomůže utrpení nemocných zmírnit

Když se o někom řekne, že má nemoc králů, zní to vznešeně. Ve skutečnosti jde o velmi nepříjemné onemocnění kloubů, které je známé i pod méně vzletnými názvy jako pakostnice, podagra nebo dna. Pokud se rozvine do těžké formy, stává se utrpením i pouhý dotyk postiženého kloubu. Lékařská věda ví, jak pacientům pomoci, ale nemocní si mohou pomocí vhodné stravy trochu ulevit také sami. Jaké potraviny nám při dně uleví od bolesti?

Ucpané tepny mohou vést k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici.

Nečistíte si cévy? Riskujete zdravotní potíže. Pozor ale na podvodné přípravky

Už vám někdy někdo řekl, že byste si měli čistit cévy? Dost možná ne. Přitom jsou zanesené tepny velmi častým důvodem úmrtí. Pokud ovšem víte, jak si tepny vyčistit, můžete předejít srdečnímu onemocnění, které nezřídka končí smrtí. Jaké potraviny čistí cévy, které potraviny tepny ucpávají a lze se v léčbě ucpaných cév spolehnout na zázračnou bylinku?

Veletrh For Kids.

Deník na For Kids: Děti nevěděly, kam dřív skočit, rodiče ocenili babské rady

Tatínci, maminky a děti všude, kam se podíváš. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat sobotní den v pražských Letňanech na výstavišti. Deník s rubrikou Miminek na největším veletrhu hraček, her a potřeb pro děti představoval mimo jiné newsletter Moje rodina, který přináší články o rodinném životě, rodičích a dětech všeho věku.

Pernštejnské hodování 2023

FOTO, VIDEO: Jídlo, pití všeho bylo, na zámku se hodovalo

Pardubický zámek hostil 23. září již 3. ročník Food festivalu Perštejnského hodování. Odborníci z oblasti gastronomie zde představili své speciality, které propojili jak s moderní, tak tradiční perštejnskou kuchyní. Festival nabídl návštěvníkům regionální, ale i cizokrajná jídla.

Nealkoholovým ztukovatěním jater trpí 25 – 30 % lidí na celém světě.

Jak zachránit tukem zvětšená játra? Lékaři radí, jaká samoléčba doma pomůže

Nadýmání, únava i trávicí potíže. Takto mohou volat o pomoc tukem zvětšená játra. Bez dobře fungujících jater člověk nepřežije ani několik dní. To je špatná zpráva pro téměř každého třetího z nás. Přesně tolik lidí na světě trpí nemocí, při níž nadměrné ukládání tuku zvětšuje játra. A posledním stádiem této choroby je jaterní cirhóza. Jak zjistit informace o stavu svých jater? Jak o játra pečovat a jak je případně zbavit nadbytečného tuku? U nás i ve světě jsou populární nejrůznější doplňky stravy na detoxikaci a podporu jater. Fungují, nebo jde o zbytečně vyhozené peníze?

David Špidlen se svým mazlíčkem

Fretka je poslušná a vychovatelná asi jako manželka, směje se zkušený chovatel

David Špidlen měl vždy kolem sebe rád tvory, kteří nejsou úplně obvyklí. Již dvacet let chová hravé, ale svéhlavé fretky. Říká, že když vám jednou učarují, je to láska na celý život. S jeho mazlíčky Miou a Andulkou ho můžete potkat třeba i na procházce v pražském parku Stromovka. Poradí, jak pečovat o fretku, co všechno potřebuje a jak ji krmit. 

Řepkový olej je důležitý pro zdraví srdce a cév.

Lidé ho mají za obyčejný. Přesto jde o zdravotní poklad, který sníží cholesterol

Je to ten nejobyčejnější olej. Nebývá mezi lidmi nijak oslavovaný. Je spíše přehlížený – na rozdíl od olivového oleje, nebo oleje slunečnicového, který je mezi českými spotřebiteli dlouhodobě více oblíbený. Řeč je o opomíjeném řepkovém oleji. Je opravdu slunečnicový olej lepší než řepkový? A na co je dobrý řepkový olej? Možná budete překvapeni, jak a čím dokáže řepkový olej prospět vašemu zdraví.

Kristina chtěla vyhrát Spartan Race, a tak přidávala další a další tréninky

Z kypré maminky sportovní šampionkou. Kristina má o 11 kilo méně a řadu medailí

Kristina je chodící důkaz obrovské vůle. Zažila období s nadváhou i ta, kdy byla štíhlá. Ta první zákonitě přicházela ve chvílích, kdy se nesměla ani hnout, nebo když bojovala o zdraví syna. Hubené, a v případě Kristiny i výkonné časy nastávaly, když na sebe měla čas. Momentálně ji sportovní výkony vynesly na stupně vítězů a se svým tělem je moc spokojená.

Zoo Praha je jedna ze dvou evropských zoologických zahrad, kde můžete luskouny krátkoocasé spatřit

Mládě luskouna v Zoo Praha jí už pevnou stravu. Je prvním odchovaným v Evropě

/VIDEO, FOTO/ Samička luskouna krátkoocasého, která se v únoru narodila v pražské zoologické zahradě, přešla z mateřského mléka na pevnou stravu. Mládě jménem Šiška bude mít ve středu půl roku a je prvním mládětem tohoto druhu odchovaným v Evropě. Zoo Praha je teprve druhou evropskou zahradou, která kriticky ohrožené luskouny chová.

Vráskám lze čelit vhodnou stravou.

Dieta proti vráskám. Experti řekli, co jíst pro zachování mladistvého vzhledu

Vrásky. Strašák většiny žen, ale i mužů. Přestože se jim nelze úplně vyhnout, je možné stárnutí ve tváři zpomalit. A nestojí za tím jen pořízení drahých kosmetických přípravků či plastických zákroků. Klíčovou zbraní v boji proti vráskám je totiž konzumace vybraných potravin. Co tedy jíst, abychom si zachovali co nejdéle hladkou pleť a mladistvý vzhled?

Máme si dávat po ránu panáka olivového oleje pro zdraví?

Chrání srdce a je protizánětlivý. Řada lidí se ale zbytečně trápí jeho konzumací

Nikdo nepochybuje o tom, že olivový olej je přímo elixírem zdraví. Je nedílnou součástí středomořské diety, kterou kardiologové doporučují všem jako nejlepší pro podporu zdravého srdce. Na co všechno je olivový olej ještě dobrý? Je toho opravdu hodně. Není divu, že se vedou hojné diskuse o tom, jak nejlépe olivový olej konzumovat, jestli je dobré pít ho ráno na lačno a jestli stačí čajová lžička, lžíce nebo hned celý panák.

Margit Slimáková byla v roce 2015 označena za nejvlivnější českou expertku v oblasti zdravého životního stylu, zdravé výživy a přístupu ke zdravotní péči

Margit Slimáková: Nehubněte, jezte zdravě. Kachnu ano, místo knedlíku zelí

Trápí vás kila navíc, ale žádná dieta nezabírá? „Vaše hmotnost je v pořádku, problémem jsou vaše představy. Každý z nás přichází na svět s určitou konstitucí. Nikdo není geneticky předurčen k obezitě ani vychrtlosti, ale někteří jsme přirozeně štíhlejší, jiní plnější a pevnější stavby. Naše tělo ví někdy lépe, co potřebujeme,“ říká v rozhovoru o hubnutí Margit Slimáková.

Se správně zvoleným jídelníčkem hubnou ženy i muži všech věkových kategorií

Vysněná postava za pár týdnů? Jde to i bez cvičení. Kilo týdně a bez jojo efektu

Máte pocit, že jste už vyzkoušeli všechno? Zkusili jste diety, půsty, menší porce, hladovění, detoxikaci, žádné přílohy, dělenou stravu a další extrémy, a přesto zůstává vaše snaha bez výsledku a vysněná postava je v nedohlednu? Chcete-li totiž skutečně a přesto rychle zhubnout, pomůže vám jedině správný jídelníček. Takže co jíst a nejíst, co nejvíc pomáhá na hubnutí a jak zhubnout i čtyři kila za týden?

Specialistka na výživu Margit Slimáková (vlevo) s Bohumilou Čihákovou

Chutě nás honí ze dvou důvodů. Je třeba se ptát proč, radí Margit Slimáková

„Z jídelního stolu se v mnoha rodinách stalo bojiště a z jídla nepřítel, kterého je třeba zdolat za pomoci tabulek, neustálého měření a vážení a někdy dokonce celodenního sledování speciální aplikace v telefonu. Ke zdravému stravování přitom nejsou dietní potraviny, speciální diety ani rozliční poradci vůbec potřeba,“ vysvětluje v rozhovoru doktorka farmacie, specialistka na výživu Margit Slimáková, která propaguje skutečné jídlo a bojuje za lepší život ve školách a nemocnicích.

Pediatr a obezitolog Zlatko Marinov s Bohumilou Čihákovou

Příčina dětské obezity? Chudoba, hranolky a laxní rodiče, říká pediatr Marinov

„Všechny obézní děti jsou jak přes kopírák. Nesnídají. První jídlo, co považují za svačinu, si koupí cestou v obchodě. Školní oběd raději nahradí fastfoodem. Odpoledne si koupí zase něco nezdravého. Dnešní děti se téměř nedostanou k vařené stravě, protože současná maminka už vůbec nevaří,“ říká pediatr a obezitolog Zlatko Marinov z TeamPrevent-Santé. Vítám vás u dalšího dílu ze série podcastů Jídlo jako palivo.

Čápě v Pasíčkách

Čápě z Hylvát uhynulo, jeho bráška se ale uzdravuje. Ryby polyká jako jednohubky

Ulrich a Uršula, pár čápů, kteří hnízdí na komíně v Hylvátech v Ústí nad Orlicí, přišli o jedno ze tří mláďat. Jak Deník informoval, jedno čápě mělo značné problémy kvůi infekci vzdušných vaků a dýchacích cest. I přes intenzivní léčbu pomocí antibiotik a dalších medikamentů v Záchranné stanici Pasíčka v Boru u Skutče na Chrudimsku po pěti dnech uhynulo a jak se později ukázalo, nemoc se přenesla i na dalšího jeho sourozence.

Správně vyprazdňování? Musíme vytvořit návyky, abychom v pravidelnou dobu šli na velkou stolici.

Vycvičte si zadek. Mnohem lepší pro čištění střev je kravinec než hezká šiška

Lidoví léčitelé, ale i běžné lékárny nabízejí řadu produktů pro očistu střev. Poptávka je obrovská. Ve střevech se nám díky našemu špatnému životnímu stylu údajně množí nebezpečné bakterie, a tak je prý nutné jednou za čas celý střevní trakt pořádně pročistit. Zeptali jsme se, co na to říká náš přední odborník na imunitu, profesor Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Až polovina koček chovaných doma trpí nadváhou

Rády lenoší, chybí jim pohyb. Až polovina koček chovaných doma trpí nadváhou

Mnohé domácí kočky rády lenoší a k velké aktivitě je nepřimějete. Často tak mají problém s nadváhou, která může vést k mnoha zdravotním komplikacím. Kočky, které trpí obezitou umírají mnohdy dříve než zdraví jedinci. Kila navíc nejvíce trápí kastrované kočky, u kterých kvůli hormonálním změnám roste váha rychleji. K obezitě přispívá i nevhodně zvolená strava.

Návaly horka a přibírání v oblasti břišních partií - to je pro většinu žen menopauza.

Tloustnutí a návaly horka v menopauze? Víme, jak s tím naložit a žít opět naplno

Věk přináší mnohé: moudrost, určitý nadhled nad věcí, klid v duši, ale pro někoho bohužel i pár kilogramů navíc, návaly horka a nepříjemné změny nálad. Důvodů, proč k nim v menopauze dochází, může být hned několik. Nedostatek energie, úbytek hormonů, ale i špatná životospráva vedou k tomu, že si starší ženy nemohou život užívat naplno.

K oblíbeným Ondřejovým jídlům z krabiček patřil losos se zeleným hráškem.

Deset kilo tuku za čtvrt roku pryč. Ondřej zhubl bez sportu s krabičkovou dietou

Jde zhubnout bez výrazné sportovní aktivity? Určitě, jednatřicetiletý Ondřej je toho důkazem. Úpravou jídelníčku prostřednictvím krabičkové diety zhubnul za tři měsíce 14,4 kilogramy, přičemž se zbavil přes 10 kil tuku. To pro názornost odpovídá 40 kostkám 250gramového másla. Jeho přítelkyně jásala, protože si hubnutí skvěle načasoval a stihl ho před blížící se svatbou.

Osobní váha či zrcadlo jsou dobré pomůcky při hubnutí, ale nejsou tím nejdůležitějším, co pro shazování kil potřebujete.

Dvě nejdůležitější místa pro hubnutí máte doma. Neuvěříte, která to jsou

Copak se vám asi vybaví nejdříve? Lednice? Spižírna? Domácí tělocvična? Kdepak, samá voda… Hubnutí totiž začíná v hlavě a v odpočinutém těle a pokračuje ve střevech. Dva často opomíjené pilíře úspěšné redukce váhy jsou podle naší přední odbornice na hubnutí psycholožky Ivy Málkové ze společnosti STOB dobrý spánek a dobré vyprázdnění.

Terka milovala tanec, dnes se chce hlavně uzdravit.

Kvůli zákeřné nemoci se Terka mění před očima. Doufá, že jednou bude opět tančit

Terka byla ještě před rokem zdravá holka, která ráda tancovala. Najednou však začala být čím dál tím více unavená, což rodiče nejprve připisovali náročným přípravám na taneční soutěže. Brzy na to se všem otočil život naruby, když krevní testy odhalily, že Terezka trpí vážnou nemocí v podobě akutní lymfoblastické leukémie s mutací genu PH+. Dnes jim všem nezbývá než věřit, že se jednou k tanci vrátí a vše bude jako dřív.

Vaječné skořápky se musí před podáváním slepičce omýt a tepelně ošetřit

Skořápky jako strava pro slepice? Dobrá věc, ale z nosnic mohou být kanibalky

Máte slepičky? A krmíte je skořápkami? To je podle rad odborníků naprosto v pořádku, zejména pokud si vytváříte vlastní krmnou směs, kterou tímto způsobem obohacujete o pro nosnice cenný vápník. Problém nastává ve chvíli, kdy jim nabízíte neomyté a neopracované skořápky s vaječnou blánou. To jim pak hrozí například bakteriální infekce.

Namísto těsta slouží jako korpus pro meatzu maso.

Místo těsta flák masa nebo mleté. Meatza dobývá kuchyně keto a paleo diet

Milovníci tradiční italské pizzy šílí, jak někdo může provést s jejich oblíbeným receptem něco takového, jako je udělat ji z masa, úplně bez těsta. Naproti tomu zastánci nízkosacharidových diet, jako jsou keto či paleo dieta, si pochoutku přecpanou bílkovinami nemohou vynachválit. Odborníci na výživu upozorňují, že udělat si jednou za čas meatzu určitě není problém, ale dlouhodobé stravování s nedostatkem sacharidů podle nich ohrožuje zdraví.

Kniha Marka Hymana, která popisuje, jak co nejvíce zpomalit stárnutí a jak se udržet fit.

Je mu přes 60, vypadá na 45. Lékař prozradil tajemství, čím zpomalit stárnutí

Podle data narození mu je přes 60 let, přitom moderní vědecké přístroje o něm hlásí, že má jen něco přes čtyřicet. I na pohled vypadá perfektně. Řeč je o populárním americkému lékaři jménem Mark Hyman, který prozradil, co za jeho skvělou kondicí stojí. Nejde přitom o nic složitého či finančně nákladného. A zajímavé jsou i jeho tipy na stravu.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.

Změna krmiva? Bylo by to na úkor zdraví psa, říká chovatel z Břeclavska

/TÉMA DENÍKU/ Pětiletou border kolii má doma Jiří Jandásek z Velkých Bílovic. Při koupi krmiva pro svého psa si všiml, že ceny šly v poslední době nahoru. A není sám. Před rozhodnutím, zda svému mazlíčkovi chovatelé dopřejí stejnou kvalitu stravy jako dříve, stojí i mnozí další. „Desetikilové balení granulí předtím stávalo tisíc korun, nyní je asi o dvě stovky dražší," upozornil muž.

Objevení prvních šedin ovlivňuje mnoho faktorů.

Šedivění lze zastavit a vlasy budou růst zase tmavé. Má to ale malý háček

Šedivé vlasy jsou pro většinu lidí známkou počínajícího nebo už pokročilého stáří. Proč ale někdo zešediví ještě před dokončením vysoké školy a jiný se pyšní havraními vlasy i chvíli před nástupem do důchodu? Co způsobuje šedé vlasy? Může být viníkem stres, strava či životní styl, nebo se proces nedá zvrátit? A věděli jste, že existuje možnost, jak vrátit šedivým vlasům barvu nazpátek?

Makrobiotická strava je převážně vegetariánská a hlavní důraz klade na celozrnné obiloviny

Makrobiotická strava doznala řady změn. Nejde už o dietu, ale o životní styl

Makrobiotická strava je převážně vegetariánská a hlavní důraz klade na celozrnné obiloviny. Dodává tělu velké množství vlákniny a omezuje příjem nezdravého cukru, takže by měla být vlastně ideální pro toho, kdo chce zhubnout. Přesto má řadu odpůrců, kteří tvrdí, že tento extrémní výživový směr může zdraví člověka vážně ohrozit. V čem je tedy makrobiotická dieta nebezpečná a co si z ní naopak vzít, abychom podpořili svoji snahu být štíhlí a současně zdraví?

V Domově pro seniory v Radkově Lhotě vzroste maximální možná denní pobytová sazba od března.

Zdražení se nevyhne ani domovům pro seniory na Přerovsku

Novelizace úhradové vyhlášky, rostoucí ceny energií a potravin. Takové jsou hlavní důvody, proč se domovy pro seniory na Přerovsku nevyhnou zdražování. Někde platby za pobyt a jídlo vzrostly už od ledna, jinde je teprve zvednou.