Orlickoústecko – Jubilejního 10. ročníku projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách se i v letošním roce účastní také školy v našem regionu.Projekt organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznamuje každoročně během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedami. Během deseti let se jich uskutečnilo šest a půl tisíce.
Frýdek-Místek - Šestou ZŠ ve Frýdku-Místku včera obsadili vojáci. Mezi školáky zavítal 53. pluk průzkumu a elektronického boje z Opavy, který si společně s Ministerstvem obrany ČR připravil vzdělávací program s názvem Příprava občanů k obraně státu (POKOS).
Žďár nad Sázavou - Komiksová soutěž s názvem Bohouš a Dáša mění svět. Nebuď Guma a zapoj se taky! má své vítěze. Výherci soutěže, kterou každoročně pořádá společnost Člověk v tísni, byli rozděleni do tří kategorií. V kategorii středních škol se na třetím místě umístily studentky Biskupského gymnázia ze Žďáru nad Sázavou.
Blanensko – Čipové karty, kamerový systém nebo dohled učitelů a vrátného. Takovými způsoby zajišťují bezpečnost svých žáků školy na Blanensku. Kvůli tragické události, která se před nedávnem odehrála v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou, bezpečnostní opatření zpřísňují. Nové turnikety u vchodu zavede boskovická střední škola André Citroëna, vstup na čip plánuje také gymnázium v Rájci-Jestřebí.
Ostrava /ROZHOVOR/ - Mezinárodní den romského jazyka, který připadá na dnešní datum, by měl vzbudit zájem o tento jazyk nejen mezi veřejností, ale rovněž mezi samotnými Romy.
Blansko - Důležitá životní otázka: Kam po základní škole? Žákům může napovědět burza středních škol. Představí se na ní osmadvacet škol z Blanenska i z okolí.
/ROZHOVOR/ Mezinárodní den romského jazyka, který připadá na dnešní datum, by měl vzbudit zájem o tento jazyk nejen mezi veřejností, ale rovněž mezi samotnými Romy.
Šumperk - Oblastní turnaj v oblíbené školácké zábavě známé jako piškvorky se konal ve středu 5. listopadu ve volnočasovém centru Komín v Šumperku. Soutěže se účastnilo osm pětičlenných týmů ze šumperských středních škol.
Jeseník – Na soukromé obchodní akademii v Jeseníku příští rok odmaturují poslední absolventi. Škola po dvaceti letech z ekonomických důvodů končí. Žáci nižších ročníků budou moci dokončit studium na hotelové škole. Ta ekonomický obor naopak otevírá.
Česká Lípa - Učební obor, nebo střední škola? Budoucím studentům i jejich rodičům pomůže v rozhodování tradiční přehlídka středních škol, která se v České Lípě uskuteční už tento týden.
Žamberk – V rámci tradičního pátečního výjezdu po regionu hejtman Martin Netolický navštívil také Střední školu obchodu, řemesel a služeb Žamberk.Diskutoval zde se starostou města, ředitelkou školy, ale i zástupcem největšího zaměstnavatele ve městě o využití prvků duálního vzdělávání. Dobrou zprávou je, že škola ve spolupráci s firmou Bühler CZ k 1. září 2015 otevírá nový obor obráběč kovů.
Vysoké Mýto – V závěru minulého týdne město převzalo budovu bývalého okresu od Pardubického kraje a Integrované střední školy technické, která jej měla ve správě. Město se pustí do prací, aby objekt v ulici Gen. Závady naproti krytému plaveckému bazénu řádně zabezpečilo a stavebně technicky zajistilo.
Blanensko – Nedej drogám šanci. Tak se jmenuje projekt, který má před nebezpečím návykových látek varovat studenty středních škol v Blansku a v Boskovicích. Přednášky o problematice drog, alkoholu a tabáku začnou v Blansku už v úterý. V Boskovicích pak v pondělí desátého listopadu.
Blanensko – Nedej drogám šanci. Tak se jmenuje projekt, který má před nebezpečím návykových látek varovat studenty středních škol v Blansku a v Boskovicích. Přednášky o problematice drog, alkoholu a tabáku začnou v Blansku už v úterý. V Boskovicích pak v pondělí desátého listopadu.
Liberecký kraj - Většina rodičů v Libereckém kraji chce, aby se děti učily cizí jazyk už v předškolním věku. Znalosti získané ve škole podle nich nestačí.
Brno /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Kam po maturitě? Tuto otázku si pravidelně pokládají studenti středních škol a gymnázií. Pomoci s výběrem další akademické dráhy jim může veletrh vysokých škol Gaudeamus, který už dnes začíná v pavilonech G1 a G2 na brněnském výstavišti.
Praha – Pilotní ověřování jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory se na jaře bude konat na více než polovině škol, které je nabízejí. Celkem se k testování přihlásilo 650 škol ze třinácti krajů, informovalo dnes Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které bude přijímací zkoušky organizovat. Do testování se nezapojí žádná ze škol v Libereckém kraji, což už v září avizovala tamní krajská radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj).
Havířov - Obrovskou neskrývanou radost měla v pátek odpoledne studentka Dominika Bjačková z Rožnova pod Radhoštěm, která v Havířově dostala sportovní invalidní vozík.
Pardubický kraj – Zdejší hejtmanství chce v příštích šesti letech získat z evropských fondů pro připravované dvě stovky projektů získat téměř šest miliard korun.
Jičínsko /ROZHOVOR/ – Život kapely v době před sametovou revolucí nám popsal manager hudebního klubu Tango a člen formace Dr. Mozse – Luboš Mydlář. Jeho skupina vznikla v roce 1984, kdy začal navštěvovat střední školu. V rozhovoru vzpomíná na improvizační hudební techniku, ale také na způsoby pořádání koncertů a na oblečení, které dříve nosil.
Kokory – Standardním a latinskoamerickým tancům Lucie Pavlíková propadla. Tanec ji učaroval už jaké malé. „Když mi bylo osm let, se sestrou jsme byly na vystoupení mateřské školce v Kokorách, odkud pocházím. Holky z taneční školy měly vystoupení, dodnes si pamatuji jejich kostýmy. Táta viděl, jak se mi to líbí, vzal nás za vedoucí a od září jsme tam začaly chodit," vzpomíná na své začátky.
Svitavy – Měsíce říjen a listopad jsou tradičně zaměřeny v celé České republice na burzy škol, které směřují žáky základních škol k jejich dalšímu profesnímu zaměření. Na jejich přípravě a organizování se podílejí úřady práce z celé republiky.
Prostějovsko - Máme pro vás dvě zajímavé pozvánky. Vysloužilci z OA v Prostějově mají dostaveníčko na své Alma mater. Příznivci koní si pak jistě nenechají ujít Hubertovu jízdu na Běleckém mlýně.
Liberec - /GALERIE/ Slavnostní imatrikulaci mají za sebou děti ze základních i středních škol, které se letos zapojily do projetu Technické univerzity v Liberci Dětská univerzita.
Příbram /ROZHOVOR/ – Softbalisté Amasomy Příbram mají za sebou další mistrovskou sezonu, v níž obsadili třetí příčku v Pražském přeboru. Na to, jaká uplynulá sezona byla, nám odpověděl jeden z nejzkušenějších hráčů týmu Pavel Dudaščík.
Vyškovsko – Učitelé se také učí. To není žádná novinka. Ovšem způsob, jakým se budou vzdělávat pedagogové na Základní škole 710 v Bučovicích, bude výjimečný. Právě se rozjíždějící projekt škola pojmenovala Cloud je budoucnost vzdělávání a má rozšířit znalosti a schopnosti pedagogů v oblasti IT technologií. Půjde především o tablety, které nakonec učitelé obdrží.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Nové platové tabulky, podle kterých budou učitelé odměňováni od začátku listopadu, zvedly ze židle ředitele mateřských škol. Od navýšení si totiž slibovali víc.
Kutná Hora - Kutnohorská kickboxerka Monika Hájková z SK Valdman´s gym maká, co to jde. V listopadu by se totiž chtěla rozloučit s aktivní kariérou. Ideální příležitostí je právě pražské mistrovství světa, na kterém už nadaná sportovkyně nejednu medaili získala.
Linec - „Vyučování" v říjnu vypadá na nové střední škole v hornorakouském Sierningu neobvykle. „Místo míčů fasují děvčata a chlapci hrábě a vyrážejí s nimi na svažité louky k Neuzeugu, které předtím dobrovolníci pokosili motorovými sekačkami. Posekaná tráva nesmí zarůst do půdy, protože to by byl konec tohoto v Rakousku jedinečného přírodního klenotu, jednoho z mála míst, na němž ještě roste ohrožený koniklec," píše deník OÖN.
Seattle – Student, který v pátek na střední škole v Marysvillu na severozápadě Spojených států zastřelil dvě dívky a tři další studenty vážně zranil, své oběti na osudný oběd pozval textovou zprávou. Oznámila to dnes místní policie. Patnáctiletý střelec nakonec obrátil zbraň proti sobě.
Východní Čechy - Studentský deník je projektem Deníku, nabízejícím studentům východočeských středních škol možnost poznat podstatu novinářské profese, ovládnout základní zpravodajské a publicistické žánry a zejména přímo se zapojit do tvorby novin.
Kroměřížsko – Tragický případ pobodaných studentů na střední škole ve Žďáru nad Sázavou se zřejmě dotkne i režimů ve školách na Kroměřížsku. Záležitost většinou vedení školy zmínilo před žáky a poučilo je, někde pak zpřísnili bezpečnostní opatření.
Ostrava – Uchazeče o studium na středních školách s maturitou čekají jednotné přijímací zkoušky v 90 vzdělávacích institucích v Moravskoslezském kraji.
Praha/ Žďár nad Sázavou - Střední škola ve Žďáře nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena zabila studenta, podle České školní inspekce nechybovala. Řekl to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v pořadu Partie televize Prima. Škola byla podle Chládka dobře zabezpečena. Ministr také oznámil, že se připravuje státní fond, který by školám pomohl financovat bezpečnostní opatření.
Seattle – Páteční střelba studenta na střední škole v Marysvillu na severozápadě Spojených států má třetí oběť. Svým zraněním v nemocnici podlehla 14letá dívka, informovala agentura AP.
Příbram - Nedávná tragédie ve žďárské škole, při níž psychicky narušená žena usmrtila studenta ve školní šatně, rozpoutala diskuze o tom, jak ochránit školáky před cizími lidmi. Mluví se o tom i v Příbrami. V některých školách vedení zavedlo bezpečnostní opatření, jinde vchod už roky hlídají kamery.
Praha - Střední škola ve Žďáru nad Sázavou, kde minulý týden psychicky nemocná žena zabila studenta, podle České školní inspekce nechybovala. Řekl to dnes ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) v pořadu Partie televize Prima. Škola byla podle Chládka dobře zabezpečena. Ministr také oznámil, že se připravuje státní fond, který by školám pomohl financovat bezpečnostní opatření.