
Waldorfské lyceum v Písku má zelenou. Zastupitelé záměr těsně schválili
Přípravy na zřízení waldorfského lycea v Písku mohou začít. Po dlouhé diskuzi na čtvrtečním zastupitelstvu prošel záměr těsnými patnácti hlasy.
Přípravy na zřízení waldorfského lycea v Písku mohou začít. Po dlouhé diskuzi na čtvrtečním zastupitelstvu prošel záměr těsnými patnácti hlasy.
/FOTO, VIDEO/ Olympijský slib i zapálení olympijského ohně. Sportoviště plná dětí i studentů. Přesně tak vypadalo středeční ráno ve volnočasovém areálu Bohemia v Sokolově. Rozhýbat všechny děti od mateřinek, až po střední školy. To je hlavním účele školní olympiády, která se tento týden rozběhla v Sokolově. Má mnohaletou tradici, a koná se vždy před letními prázdninami. Sportuje se takřka po celém městě. Letos se pořadatel, jímž je město Sokolov, může pochlubit skvělou zprávou. Záštitu nad touto akcí totiž poprvé převzal Český olympijský výbor.
Studující a vyučující Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně pořádali 9. června velkolepou akci zaměřenou na lidská práva. Tři externí hosté, čtrnáct lektorů, přes dvacet dobrovolníků a dvě sta zúčastněných. Na čtvrtý ročník Dne lidských práv zavítal bývalý reportér v Číně Tomáš Etzler, novinářka Silvie Lauder a virtuálně také další zpravodajka ve Spojených státech Jana Ciglerová.
Volejbalisté, házenkáři nebo žáci Gastro-technické střední školy, ale i další sportovci ve Velkém Meziříčí se dočkají. V lednu příštího roku začne stavba nové sportovní haly. Stát bude právě nad velkomeziříčskou střední školou a z části bude zasazená do tamního svahu. Funkční by měla být nová hala v roce 2027.
Po třech letech se do Sokolova vrací sportovní atmosféra olympijských rozměrů. Včerejším dnem oficiálně začala Školní olympiáda dětí a mládeže Sokolov 2025, kterou pod záštitou Českého olympijského výboru pořádá město Sokolov ve spolupráci s Městským domem kultury, Domem dětí a mládeže a aktivní pomocí Studentského zastupitelstva města.
Karlovarský kraj definitivně potvrdil, že získal dotaci z Regionálního rozvojového fondu Ministerstva pro místní rozvoj ve výši zhruba 21,6 milionu korun na projekt výstavby nového školního pavilonu Střední školy živnostenské Sokolov. Projekt má za cíl vytvořit moderní vzdělávací zázemí pro žáky učebních oborů, a zajistit tak kvalitní odbornou i teoretickou přípravu budoucích řemeslníků. Samotná výstavba nového objektu by měla probíhat v letech 2026 až 2028. Celkové náklady na realizaci stavby se pak odhadují na 600 milionů korun, přičemž kraj chce na financování využít grant Evropské komise, úvěr od Národní rozvojové banky i vlastní finanční prostředky.
Planetárium Gymnázia Cheb nabízí netradiční zážitek a vzdělávání pro základní a střední školy, je ale přístupné i veřejnosti. I když jde rozměry o menší planetárium s kapacitou 44 míst, je to jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji. Vloni navíc doplnilo technologii o digitální projekční systém, řekl ČTK jeden z lektorů planetária Jan Dirlbeck.
První místo v Motivačním programu Prokopa Diviše, který organizuje společnost ČEZ Distribuce pro partnerské školy v celé republice, v Ostravě obhájil a šek na 16 000 korun získal student oboru elektrikář – silnoproud Lukáš Pecháček z ostravské Střední školy elektrotechnické, proslulé spíše jako „Jízdárna“. ČEZ předal ceny také účastníkům „Digiše“, digitální verze soutěže. Iniciativa energetiků plní svůj účel – zvyšuje prestiž elektro oborů.
/FOTO/ Vítězkou květnové ankety Deníku o nejoblíbenější učitelku ve Vyškově se stala Simona Pýrková. Ta působí na Mateřské škole, základní škole a střední škole Vyškov. V krátkém rozhovoru ocenila velkou podporu, které se jí v hlasování dostalo. „Výsledky mne velmi překvapily a potěšily,“ říká vyškovská učitelka.
Dostavba Dukovan, zelený průmysl i chybějící učitelé. Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) reaguje na současné výzvy třemi novými akreditacemi – Environmentálním inženýrstvím, Matematikou pro střední školy a Managementem jaderného inženýrství. Dvě z nich otevřou ještě letos, krátce před koncem přijímacího řízení.
Podpořit vztah studentů k regionu, ale také rozvíjet jejich komunikační schopnosti. Takový záměr má soutěž Vítejte u nás, kterou ve dnech 11. a 12 června pořádá Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Letos se uskuteční již 15. ročník. Soutěž je určena pro žáky středních škol zaměřených na cestovní ruch, hotelnictví a gastronomii z České republiky i Slovenska.
Plzeňský kraj letos slaví čtvrt století od svého vzniku. Výročí připomene sérií pěti akcí ve všech okresech kraje. Zázemí pro oslavu v rokycanském okrese poskytla ve středu 11. června SŠ Jeřabinová.
Studenti sokolovské sekce Policejní školy v Praze zazářili na krajském kole soutěže „MÁŠ NA TO“, které se konalo 29. května na stadionu v Chebu. V konkurenci středních škol z celého Karlovarského kraje obsadili nejvyšší příčky díky vynikajícím fyzickým výkonům i znalostem z oblasti kyberbezpečnosti.
Do celorepublikového projektu Kraje pro bezpečný internet se letos zapojila i řada škol z Karlovarského kraje. Jeho cílem je cílem je zvýšit informovanost o rizicích digitálního prostoru a posílit prevenci kybernetické kriminality. Do soutěžních on-line kvízů se úspěšně zapojilo 2 287 žáků.
Významná změna čeká jednu z nejvýraznějších budov v centru Rakovníka. Bezmála stoletá funkcionalistická stavba na Pražské ulici, která je dílem slavného architekta Františka Alberta Libry, projde v následujících letech rozsáhlou rekonstrukcí. Zásadní modernizace se dotkne nejen technického stavu školy, ale také její organizace – dojde totiž ke sloučení dvou středních škol pod nový název Masarykova obchodní a zemědělská akademie Rakovník – MOZA.
Rada Pardubického kraje na svém posledním jednání rozhodla o uvolnění mimořádného finančního příspěvku přesahujícího 100 milionů korun, a to na vykrytí aktuálních potřeb svých škol a školských zařízení.
Je rozhodnuto. Anketa o nejoblíbenějšího učitele či učitelku ve Vyškově už zná svou vítězku. Stala se jí Simona Pýrková, která působí na Mateřské škole, základní škole a střední škole Vyškov. Získala jednatřicet procent všech hlasů, v přepočtu jich bylo přesně 9 136.
Rada Pardubického kraje na svém posledním jednání rozhodla o uvolnění mimořádného finančního příspěvku přesahujícího 100 milionů korun, a to na vykrytí aktuálních potřeb svých škol a školských zařízení. Jedná se o snahu urychlit údržbu stávajícího majetku či zajistit drobnější nezbytné úpravy. Konkrétní částka bude školám uvolňována až po doložení uzavřených smluv nebo objednávek k jednotlivým akcím.
Soutěž pro inspirativní učitele základních a středních škol letos vyhrála Eliška Havránková, učitelka odborného výcviku uměleckořemeslných předmětů na Akademii Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Na druhém místě skončila učitelka prvního stupně Anna Babanová ze Základní školy Křesomyslova v Praze 4. Na třetím místě se umístil Ondřej Nejedlý, který učí dějepis, zeměpis a občanskou výchovu v Základní škole Kunratice v Praze 4. Porota letos vybírala z jedenácti finalistů.
S velkým nadšením a pevným odhodláním se konal „Den řemesel“ na státní střední škole ve Freyungu – projekt, který zorganizovalo regionální vedení Freyung-Grafenau v úzké s koordinátorem odborného vzdělávání školy, panem Mathiasem Simmerlem. Po úspěšném zahájení v uplynulém období podpory regionálního managementu 2022 až 2024 byl koncept dále rozvíjen a realizován s ještě větším ohlasem ze strany mladých lidí i zúčastněných podniků a firem.
Střední škola stavební Vysoké Mýto je jednou ze tří středních škol, které ve městě zřizuje Pardubický kraj. S ředitelem Jiřím Skalickým si školu v úterý prošel hejtman Martin Netolický, který se zajímal nejen o aktuální zájem uchazečů o studium, ale také o připravované investice ve školních areálech v ulicích Komenského a Kpt. Poplera. Právě v areálu bývalé zemědělské školy v ulici Kpt. Poplera vzniká Technické muzeum Pardubického kraje. V loňském roce zde byly v původní skladové hale dokončeny dílny právě pro stavební školu.
Za 120 let se toho dá stihnout hodně. Budova dnešní ZŠ Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm by mohla vyprávět. Postavili ji v roce 1905 jako odbornou školu tkalcovskou, po vzniku republiky se změnila ve státní odbornou školu tkalcovskou.
Karlovarský kraj získal dotaci na projekt nové Střední živnostenské školy v Sokolově. Zároveň začíná hledat dotační možnosti na financování samotné stavby. Nová budova by měla stát zhruba 400 až 600 milionů korun. Jen projekt vyjde kraj na 30,5 milionu korun, řekl ČTK krajský radní Erik Klimeš (ANO).
Střední školy v Karlovarském kraji nabízejí pro druhé kolo přijímacích řízení 512 volných míst. Jde převážně o technické obory. Gymnázia jsou až na výjimky plně obsazená. Včetně dálkového studia a nástaveb je volných míst na středních školách v kraji ještě 584. Vyplývá to údajů Krajského úřadu Karlovarského kraje. Celkově letos střední školy nabízely v Karlovarském kraji 3485 míst.
Na středních školách v Pardubickém kraji zbývá po prvním kole přijímacího řízení 1157 volných míst. Nejvíce jich je na obory s výučním listem na odborných učilištích, ale hlásit se mohou žáci i na gymnázia, vyplývá z údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které ČTK poskytlo ministerstvo školství. Přihlášky do druhého kola přijímacího řízení je nutné podat do pondělí 26. května.
Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov má ještě 68 volných míst, nejvíce v oboru Dopravní prostředky nebo Strojírenství. Celkem 75 volných míst je i na sokolovské Střední škole živnostenské. Tam jsou volná místa ještě ve dvouletých studijních oborech, například Prodavač nebo Kuchař.
Navyšovat kapacity tříd a nabízet další volná místa pro třetí kolo přijímacích zkoušek nemají střední školy v Praze v plánu. Řekli to ředitelé škol, které ČTK oslovila. Výjimku, která umožní navýšit nejvyšší povolený počet žáků v jedné třídě z 30 až na 34 žáků, schválili dnes pražští radní. Ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze 1 (MSŠCH) a předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček poukázal na to, že školy si ve třídách nechávají místo pro žáky, kteří například opakují ročník.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, mají šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí školy v Písku i Milevsku.
V Olomouckém kraji hledá druhou šanci v přijímacím řízení na střední školy na 600 žáků, volných míst je téměř trojnásobek. Kapacitu stále nabízejí především školy s obory s výučním listem a také v maturitních oborech jako je stavebnictví, ekologie či potravinářství, uvedla mluvčí kraje Eva Knajblová.
V Olomouckém kraji hledá druhou šanci v přijímacím řízení na střední školy na 600 žáků, volných míst je téměř trojnásobek. Kapacitu stále nabízejí především školy s obory s výučním listem a také v maturitních oborech jako je stavebnictví, ekologie či potravinářství, uvedla mluvčí kraje Eva Knajblová.
Pražští radní schválili výjimku z nejvyššího povoleného počtu žáků středních škol o čtyři žáky na třídu. Rozhodli o tom ve čtvrtek 22. května ráno na mimořádném jednání. V jedné třídě by mohlo být až 34 žáků. Ředitelé by tak mohli ve třetím kole nabídnout více volných míst, v celé Praze by jich mohlo být několik stovek.
Přijímací řízení na střední školy v Pardubickém kraji přineslo v letošním roce pozitivní zprávy: do prvního kola se zapojilo 5024 žáků devátých tříd, z nichž 94 % bylo úspěšně přijato. Kraj připravil celkem 7494 míst, což naznačuje, že nabídka odpovídá nejen aktuálnímu zájmu žáků, ale i potřebám regionálního trhu práce.
Deváťáci, kteří se nedostali na střední školu na první pokus, mají šanci ještě ve druhém kole přijímacích zkoušek. Střední školy na Plzeňsku nabízejí volná místa ve více než dvaceti oborech.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí některé školy v Třeboni, Dačicích, Českých Velenicích i Jindřichově Hradci.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. V něm nabízí místa pro maturitní vzdělávání i školy na Tachovsku.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí některé školy na Prachaticku.
V Královéhradeckém kraji zůstává po prvním kole přijímacího řízení na středních školách pro školní rok 2025/2026 ještě tisíc volných míst. Nejvíce jich je na oborech s výučním listem, ale šanci mají i ti, kteří touží po maturitě – volná místa zůstávají na gymnáziích, lyceích i odborných školách. Přihlášky do druhého kola lze podávat do 26. května.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí některé školy na Budějovicku.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí i střední školy a učiliště na Českokrumlovsku.
V Královéhradeckém kraji zůstává po prvním kole přijímacího řízení na středních školách pro školní rok 2025/2026 ještě tisíc volných míst. Nejvíce jich je na oborech s výučním listem, ale šanci mají i ti, kteří touží po maturitě – volná místa zůstávají na gymnáziích, lyceích i odborných školách. Přihlášky do druhého kola lze podávat do 26. května.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. V něm nabízí místa pro maturitní vzdělávání i školy v Klatovech, Sušici a Horažďovicích.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí na Karlovarsku čtyři střední školy.
Osmadvacet míst na gymnáziích, čtyřiaosmdesát ve třídách lyceí a další volná místa na odborných středních školách jdou ve Zlínském kraji do druhého kola přijímacího řízení. Přihlašování už je spuštěné. V kole prvním přitom neuspělo pouhých šest procent uchazečů.
V prvním kole přijímacích zkoušek se na střední školy v zemi dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Podle statistik je to o jedno procento víc než v loňském roce. Z údajů společnosti Cermat vyplývá, že tři čtvrtiny žáků devátých tříd se dostalo na školy, o které měli žáci největší zájem. Ovšem ti, kteří v prvním kole neuspěli, mají ještě šanci. Na Domažlicku vyhlásily čtyři střední školy druhé kolo přijímacího řízení, ve kterém nabízejí volná místa v maturitních oborech.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa u maturitních oborů nabízí mariánskolázeňská hotelovka, jezdecká akademie a gymnázium. V Chebu zbývají volná místa na Integrované střední škole.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, mají šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí školy ve Strakonicích, Vodňanech, Volyni i v Blatné.
Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí také střední školy na Táborsku.
Žáci, kteří neuspěli v 1. kole přijímaček na střední školy, se mohou od úterý (20. května) hlásit do druhého kola. Termín na rozmyšlení mají ale krátký, novou přihlášku musí podat už do pondělí 26. května. Žáci teď vybírají z nabídky škol, které mají volná místa. Ty se liší podle regionů, ale v některých je volno ještě i na gymnáziích. Jistotou jsou pak také soukromé školy.
V Libereckém kraji se otevírá druhé kolo přijímacího řízení na střední školy, které nabízí 165 míst v maturitních oborech a 275 ve výučních. Uchazeči mají čas na podání přihlášek do 26. května. Některá gymnázia a lycea stále nabízejí volná místa, přestože většina byla obsazena již v prvním kole.
V Libereckém kraji se otevírá druhé kolo přijímacího řízení na střední školy. Zájemci mají čas na podání přihlášek do 26. května.