Technické lyceum, zaměřené na design a technologii výrobků, otevře od příštího školního roku Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně. Zcela nový obor cílí za žáky devátých tříd, kteří právě teď řeší, na jakou školu poslat přihlášku.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Postupně seriál představuje: Gymnázium Olgy Havlové - 24.11., Gymnázium Hladnov - 28.11., Wichterlovo gymnázium - 2.12., Matiční gymnázium 5.12., Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových 9.12., Gymnázium Pavla Tigrida 12.12., Gymnázium Hrabůvka 16.12. a Gymnázium Volgogradská 19.12.
Dny otevřených dveří jsou v těchto dnech ve většině středních škol samozřejmostí. Každá škola se totiž chce pochlubit tím, co může svým budoucím studentům nabídnout. A tak tomu bylo také ve Střední škole – Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce. Ta poslední listopadový pátek a sobotu otevřela svůj areál veřejnosti. K prohlídce nabízela nejen samotné prostory školy a její vybavení, ale již třetí rok i výstavu betlémů, ke které se vrátila po několika letech a která zde dříve byla tradicí.
Rada Kraje Vysočina na svém pondělním zasedání rozhodla o odvolání ředitele Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava Lukáše Venkrbce. Kontrola ukázala neplnění některých zákonných povinností.
Příběh exotického jehličnanu, který se stal zeleným symbolem olomouckých Vánoc, neskončí jeho odstraněním z Horního náměstí. Dostane totiž nečekané pokračování. O novou kapitolu se postarají studenti Střední školy zemědělské a zahradnické, jejichž předchůdci před desítkami let vzácný sekvojovec obrovský vysadili.
Městem s nejvyšší kvalitou života ve Zlínském kraji jsou v letošním roce Otrokovice. Vyplývá to z už sedmého ročníku Indexu kvality života, který sestavuje společnost Obce v datech.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Na Frýdeckomístecku vám představuje: Gymnázium Cihelní Frýdek-Místek - 2. 12., Gymnázium Třinec - 9. 12., Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí - 16. 12. a Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek - 23. 12.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Na Novojičínsku vám představuje: Gymnázium Mikuláše Koperníka Bílovec - 2. 12., Gymnázium a Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky Frenštát pod Radhoštěm - 9. 12., Gymnázium Nový Jičín - 16. 12. a Masarykovo gymnázium Příbor - 23. 12.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Olgy Havlové - 24.11., Gymnázium Hladnov - 28.11., Wichterlovo gymnázium - 2.12., Matiční gymnázium 5.12., Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových 9.12., Gymnázium Pavla Tigrida 12.12., Gymnázium Hrabůvka 16.12. a Gymnázium Volgogradská 19.12.
V Liberci se v úterý 26. listopadu na SŠ a MŠ Na Bojišti odehrál krajský turnaj soutěže pIšQworky. Zúčastnilo se ho přes šedesát žáků a studentů z celého kraje. Do Grandfinále soutěže postoupil v kategorii základních škol už podruhé tým Frozen Sandwiches z Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech, kategorii středních škol pak ovládl tým Křížová výprava z Gymnázia a SOŠ pedagogické v Liberci. O titul piškvorkového mistra budou týmy bojovat 12. a 13. prosince na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Únor se blíží a s ním i podávání přihlášek na střední školy. Letošní deváťáci se proto rozhodují, kam si po Novém roce podají přihlášku. Na výstavišti Černá louka v centru Ostravy odstartoval během pátečního dopoledne veletrh Student a Job, který studentům představuje nejrůznější školy v Moravskoslezském kraji. Akce, která potrvá do sobotního odpoledne, přilákala již první den stovky návštěvníků.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Objíždějí burzy škol a dny otevřených dveří, aby vybrali to správné zařízení pro další studium. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí tato gymnázia: Gymnázium Uherské Hradiště - 22.11., Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město - 29.11., Stojanovo gymnázium Velehrad - 6.12., Gymnázium Jana Amose Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod - 13.12.
Kraj Vysočina bude příští rok pokračovat v opravách a investicích do středních škol na Třebíčsku. Zateplení a rekonstrukce se dočká Střední škola stavební v Třebíči. Střední škola řemesel a služeb v Moravských Budějovicích bude mít nové učebny.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Olgy Havlové - 24.11., Gymnázium Hladnov - 28.11., Wichterlovo gymnázium - 2.12., Matiční gymnázium 5.12., Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových 9.12., Gymnázium Pavla Tigrida 12.12., Gymnázium Hrabůvka 16.12. a Gymnázium Volgogradská 19.12.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Olgy Havlové - 26. 11., Gymnázium Hladnov - 28. 11., Wichterlovo gymnázium - 2. 12., Matiční gymnázium 5. 12., Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových 9. 12., Gymnázium Pavla Tigrida 12. 12., Gymnázium Hrabůvka 16. 12. a Gymnázium Volgogradská 19. 12.
Pardubický kraj zřizuje v České Třebové dvě střední školy. Vedle gymnázia je to také Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana. Obě krajské školy ve středu navštívil hejtman Martin Netolický, aby s řediteli jednal nejen o stavu rozpracovaných investičních akcí, ale také o dalších plánech.
Širokou nabídku studijních a učebních oborů má pro budoucí středoškoláky připravena Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm. Za pozornost určitě stojí nový studijní obor Technické lyceum, který je určený pro všechny, kteří se rozhodují mezi všeobecným gymnáziem a odborným vzděláním s vyšším podílem odborných předmětů.
Sídlo rokycanské Střední školy Jeřabinová bylo dějištěm oblastního turnaje pIšQworky. Prezentovalo se devět týmů základních a pět družstev středních škol a celkově pětapadesáti žáky a studenty. Obě kategorie ovládli reprezentanti Gymnázia a SOŠ Rokycany, když soutěž základek vyhrál Nevim 19, mezi středními byli nejlepší Hustokrutopřísňáci.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Zlín - 22.11., Gymnázium Zlín Lesní čtvrť - 29.11., Gymnázium Otrokovice - 6.12., Gymnázium Jana Pivečky Slavičín - 13.12., Gymnázium Valašské Klobouky - 20.12.
Nový obor vzdělávání vznikne při Gymnáziu a střední odborné škole zdravotnické a ekonomické ve Vyškově. Od příštího školního roku nabídne všeobecné lyceum. Ve čtvrtek to schválili krajští radní.
Střední škola André Citroëna v Boskovicích nabídne od příštího školního roku nový obor vzdělávání. Všeobecné lyceum, které ve čtvrtek 21. listopadu schválili krajští radní, se stane součástí pilotního projektu Ministerstva školství. Cílem je nabídnout studentům široké všeobecné vzdělání a možnost se rozhodnout o svém odborném zaměření až později.
Nebývalé množství mladých lidí je od čtvrtka 21. listopadu do soboty možné potkat v okolí Kongresového centra Praha. I přímo uvnitř. Právě v těchto dnech se tam koná tradiční veletrh středních škol Schola Pragensis, který žákům základních škol pomáhá při rozhodování, kam dál z deváté třídy. Nechybí ani ukázky praktické výuky, což třeba v případě gastronomických oborů přináší i ochutnávky. Přijít ale mohou rovněž středoškoláci: vedle učilišť, středních odborných škol, lyceí a gymnázií se totiž prezentují i vyšší odborné školy. Veletrh nabídne i možnost osobního setkání s pedagogy pražských středních škol.
Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (PřF UJEP) uspořádala dne 12. listopadu 2024 inspirativní akci Poznej, bádej, objevuj!, které se zúčastnilo 80 studentů ze šesti středních škol a gymnázií z Ústeckého kraje. Cílem bylo přiblížit mladým lidem přírodní vědy a posílit jejich zájem o studium učitelství a povolání učitele či učitelky obecně, i o vysoce specializované obory, jako jsou Aplikované nanotechnologie.
Zvýšit atraktivitu technických oborů pro mladé lidi pomohl tříletý projekt Střední školy technické v Mostě. Mimo jiné přispěl ke zlepšení úrovně znalostí studentů v oblasti matematiky a posílení jejich digitální zdatnosti.
Střední škola diplomacie a veřejné správy v ulici A. Jiráska v Mostě se ve středu 13. listopadu dopoledne stala dějištěm taktického cvičení policie. Simulovaný zásah byl zaměřen na řešení krizové situace s ozbrojenými útočníky ve školním prostředí.
/FOTO/ Střední škola Slavkov - Austerlitz získala ocenění v soutěži "Studuj gastro", kde se umístila mezi top 10 nejlepšími školami. Slavnostní předání ceny proběhlo v říjnu v pražské restauraci Green Table, kde proběhla i přednáška autorky knihy Rok v Green Table Miluše Makó.
Zájem o výuku podnikatelských dovedností mezi středními školami v Plzni roste. Do čtvrtého ročníku vzdělávacího programu Startupuj z dílny SIT Portu Správy informačních technologií města Plzně se nově zapojilo Církevní gymnázium Plzeň. Celkem už čtyři střední školy v Plzni umožňují svým žákům vyzkoušet si založit startup a rozjet vlastní podnikání. Letos nově i díky speciálním výukovým materiálům.
Na pět desítek středních škol a dvě desítky zaměstnavatelů se představili ve středu ve Zlínském Kongresovém centru. Návštěvníkům z řad osmáků a deváťáků, pedagogům i rodičům poskytli informace studijních a učebních oborech a o praxích, pracovním prostředí, požadovaných profesích a jejich náplni i o tom, jaké vzdělání je k nim zapotřebí.
Na Trutnovsku probíhá síťování učitelů hlavních předmětů. V říjnu a v listopadu se učitelé matematiky a českého jazyka ze základních a středních škol z území ORP Trutnov sešli na takzvaných kulatých stolech. Cílem setkání bylo sdílení zkušeností, inspirace, ale také diskuse o novinkách.
Zajímavou akci určenou především pro deváťáky, kteří se rozhodují o tom, kam půjdou na střední školu či učiliště, případně jejich rodiče, chystají v Bruntále. Ve čtvrtek 14. listopadu se koná v prostorách školních dílen Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Bruntále veletrh středních škol a zaměstnanosti Artifex.
Obory, které znojemská střední odborná škola na Přímětické ulici nabízí, zaujaly nejen v kongresovém centru Dukla, ale i v budově školy. Burza středních škol i Den otevřených dveří přivítaly 5. listopadu stovky návštěvníků.
Poslední letošní závod vozítek s pedály přilákal na holický stadion nejen závodní posádky, ale i nadšené diváky, kteří sledovali napínavý souboj o nejvíce ujetých kol v časovém limitu. Tentokrát zvítězila Včelka Mája. Ale kdo získal putovní pohár Mistra republiky?
V listopadu startují dny otevřených dveří na pražských středních školách. Pro nové uchazeče mají připravené ukázky hodin, setkání s učiteli i studenty a rozhovory s rodiči. Pokud deváťákům uteče první termín nemusí zoufat. Většina škol své brány otevře zájemcům víckrát.
Mladý muž s velkým srdcem a dobrou duší. Adamu Krumlovi je jednadvacet let a už šest let pomáhá seniorům v domově v Chocni. V současnosti studuje druhou střední školu, aby se mohl stát záchranářem. Už nyní pracuje v Českém červeném kříži a zkušenosti sbíral i během povodní, kdy pomáhal s evakuací domova seniorů.
Celkem 35 středních škol a gymnázií převážně z našeho regionu, ale také z různých koutů republiky, se ve středu 6. listopadu a ve čtvrtek 7. listopadu účastnilo Přehlídky škol a pracovního uplatnění v Uherském Hradišti.
Dům kultury ve Vsetíně zaplnily ve středu 6. listopadu stánky, letáky i praktické ukázky středních škol Zlínského kraje i řady zaměstnavatelů regionu. Akce určená především pro deváťáky základních škol a jejich rodiče nabídla informace nejen o studijních oborech a také o následném uplatnění v praxi.
V dubnu čekají letošní deváťáky přijímací zkoušky na střední školy. Nabídka skupinových kurzů i individuálního doučování na Berounsku je rozmanitá. Sehnat se dá individuální, skupinová nebo online. Na Základní škole Králův Dvůr mají pro žáky vlastní doučování, kam jsme se v půlce října vypravili.
Přijímací zkoušky na střední školy jsou důležitým okamžikem v životě každého mladého člověka. Však je žáci devátých tříd berou s velkou vážností a zodpovědností. Úspěšné složení přijímaček bude záviset na dobré a dlouhodobé přípravě, proto se systémem přípravy zabývají v rodinách už teď.
V dubnu čekají letošní deváťáky přijímací zkoušky na střední školy. Nabídka skupinových kurzů i individuálního doučování je rozmanitá. Sehnat se dá zdarma, ale i za několik stovek za lekci. Některé pražské základní školy deváťáky připravují sami.
Přijímací zkoušky na střední školy dělají v tomto období těžkou hlavu žákům základních škol a jejich rodičům. Brzy se totiž budou muset začít vážně rozhodovat, kam budou směřovat své přihlášky a volit strategii přípravy. S ní mohou pomoci doučovací kurzy či přípravné semináře, které nabízí řada základních i některé střední školy, ale i rady pedagogů a dětí, které si přijímacím řízením prošly před nimi.
Žáci devátých tříd si už nyní vybírají střední školy a současně už taky začali s přípravou na přijímací zkoušky. Některé střední školy nabízejí přípravné kurzy, jinde to nechávají jen na dětech a základních školách. Existují i placené kurzy, balíčky ale vycházejí na tisíce korun.
Dostat se na vysněnou střední školu není snadné. Mnozí deváťáci proto už od podzimu navštěvují přípravné kurzy, které pořádají některé školy i firmy. Další děti chodí na soukromé lekce. Ve všech případech přitom musí rodiče dětí sáhnout do peněženek. A někdy i pořádně hluboko.
V dubnu čekají letošní deváťáky přijímací zkoušky na střední školy. Nabídka skupinových kurzů i individuálního doučování je rozmanitá. Sehnat se dá individuální, skupinová nebo online. Na 2. základní škole v Dobříši mají pro žáky vlastní přípravný kurz, kam jsme se v půlce října vypravili.V jedné z devátých tříd je 28 dětí a 19 z nich se přihlásilo na doučování k přijímacím zkouškám na střední školu z matematiky.
Stovky dětí z devátých tříd z Kladenska se každoročně důkladně připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Také letos mají nežádanější školy v nabídce pro uchazeče o studiu přípravné kurzy a přijímačky nanečisto. Gymnázium Kladno pořádá tyto kurzy každý víkend od listopadu do dubna. Zúčastnit se jich mohou žáci prezenčně i distančně.
Týmy jako Stavební jelita, Kokosáci, Banánci či Prestižní bojiště vkročily do světa křížků a koleček, aby si vydobyly slávu, rozdrtily soupeře a s trofejí postoupily do krajského kola. V pomyslné bojiště se v úterý proměnila Průmyslovka Liberec, která hostila oblastní kolo Pišqworek.
Přijímací zkoušky na střední školy začínají být v těchto dnech velkým tématem v mnoha rodinách na Jičínsku. Pečlivý výběr usnadní dny otevřených dveří i reference starších spolužáků, přípravu potom doučování na základních školách, přípravné kurzy na těch středních nebo na internetu, a také rady pedagogů a loňských deváťáků.
V polovině dubna příštího roku proběhnou v Česku přijímačky na střední školy. Je to sice až za několik měsíců, zájemci o studium by ale měli zbystřit. Kdo chce být od září příštího roku studentem prvního ročníku vybrané střední školy nebo primy na gymnáziu, měl by se na zkoušky pomalu začít připravovat. Čím dříve, tím lépe. V článku se dočtete, které školy na Českolipsku přichystaly přípravné kurzy a proč jsou pro žáky důležité.
Sotva začal školní rok, žáci devátých ročníků už mají plnou hlavu myšlenek na svou budoucnost. Kromě úvah, na jakou školu jít, se už začínají cíleně připravovat na testy. Přijímačky jsou navíc od loňského školního roku řešené jinak.