Řezání, pálení, sebebití nebo vytrhávání vlasů. To vše kvůli psychickým obtížím praktikují dnešní žáci a studenti. Dominika Olivová a Barbora Metelková, studentky třetího ročníku Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi, vnímají enormní nárůst sebepoškozování, a to i v jejich blízkém okolí. Dominika a Barbora proto vytvořily projekt Naděje, který tvoří kombinace filmu a besed na základních a středních školách za přítomnosti psychologa.
Tisíce rodičů a žáků řeší, kam podat přihlášku na střední školu. Jejich rozhodování je o to těžší, že se na školy hlásí silné ročníky. Možnost podat přihlášku mají do 20. února. Na Středním odborném učilišti plynárenském Pardubice je podle ředitele Martina Valenty aktuální situace v počtu podaných přihlášek srovnatelná s loňskem, méně přihlášek zatím škola eviduje u oboru Mechanik plynových zařízení.
O nebezpečí návykových látek se ve čtvrtek dozvědělo přes tři sta studentů brněnských středních škol. Odborníci jim vysvětlili rizika obecně známých látek jako je nikotin, pervitin nebo THC, ale také fenoménu posledních let – HHC, CBD a kratomu. Ty mohou lidé legálně sehnat na mnoha místech, čehož hojně využívají i nezletilí.
Z přehledu dlouhodobých výsledků přijímacích testů na střední školy z českého jazyka a matematiky v okrese Karviná, které má redakce Deníku k dispozici od společnosti Cermat, vyplývá, že žáci škol s polským jazykem vyučovacím obecně zvládají lépe přijímací zkoušky na střední školy z češtiny a matematiky, než jejich kolegové ze škol českých. A to v obou předmětech.
Letos mohou uchazeči o studium na střední škole podávat tři přihlášky. Loni to ale bylo o jednu méně, a tak řada z nich při výběru škol taktizovala. Na to, na které školy se loni hlásili nejnadanější žáci, se podívala datová redakce Deníku.
Problematika financování nepedagogických pracovníků se velmi výrazně dotýká také škol v Pardubickém kraji. Celkově se situace týká 33 úvazků nepedagogů na středních školách a 90 úvazků na základních a mateřských školách. Podle hejtmana Martina Netolického je situace kritická v pěti krajských středních školách.
Jakou střední školu vybrat? Která je nejlepší? A jak se na zkoušky nejlépe připravit? Že si tyto otázky s blížícími se dubnovými zkouškami (a ještě dřív s uzávěrkou pro přihlášky příští týden) klade stále víc studentů i rodičů, svědčí obrovská vlna zájmu o články z velkého jarního speciálu, který sleduje dění kolem přijímacích zkoušek v roce 2024. Redakce na něm spolupracuje ve dvou větvích s projektem prijimacky.ai a také společností Scio.
Pracovních plánů má ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Miroslav Krejčí spoustu. Ale neví, zda bude po letošních přijímačkách na střední školy, kdy se poprvé přihlášky podávají elektronicky, ještě v čele této instituce stát. Vzhledem k tomu, co s minimálním týmem lidí za necelé čtyři měsíce dokázal, je to skoro absurdní úvaha. V Česku nikoliv.
Budou, či nebudou? Tato otázka směrem k elektronickým přihláškám na střední školy dělala vrásky ministrovi školství, premiérovi i šéfovi Cermatu od loňského května. Tehdy naplno propukla nespokojenost rodičovské veřejnosti se způsobem přijímaček. Stres z toho, že se deváťák nedostane na žádný maturitní obor, dosáhl vrcholu. Politici museli jednat.
Jak deváťáci zvládají přijímačky na gymnázia a střední školy? Deník získal zajímavá data z databáze Cermatu a projektu prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Příbramsku zvládají žáci nejlépe přijímací testy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Jak deváťáci zvládají přijímačky na gymnázia a střední školy? Deník získal zajímavá data z databáze Cermatu a projektu prijimacky.ai, která prozrazují, ve kterých základních školách na Mělnicku zvládají žáci nejlépe přijímací testy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Jak deváťáci zvládají přijímačky na gymnázia a střední školy? Deník získal zajímavá data z databáze Cermatu a projektu prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Benešovsku zvládají žáci nejlépe přijímací testy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Zajímá vás, kteří deváťáci zvládají nejlépe přijímací testy na střední školy? Deník získal zajímavá data z Cermatu a z prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Hranicku a Přerovsku zvládají žáci nejlépe přijímací zkoušky na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění.
Zajímá vás, kteří deváťáci zvládají nejlépe přijímací testy na střední školy? Deník získal zajímavá data z Cermatu a z prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Přerovsku zvládají žáci nejlépe přijímací zkoušky na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění.
Deník získal zajímavá data z Cermatu a z prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Vsetínsku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Deník získal zajímavá data z Cermatu a z prijimacky.ai, která prozrazují, na jakých základních školách na Slovácku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
/VIDEO/ Deník získal zajímavá data, která prozrazují, z jakých základních škol na Litoměřicku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Deník získal zajímavá data, která prozrazují, z jakých základních škol z okresu Pardubice zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Podávání přihlášek na střední školy je v plném proudu. Deník získal zajímavá data z Cermatu a prijimacky.ai, která prozrazují, z jakých základních škol na Ostravsku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Podávání přihlášek na střední školy je v plném proudu. Deník získal zajímavá data z Cermatu a prijimacky.ai, která prozrazují, z jakých základních škol na Opavsku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Podávání přihlášek na střední školy je v plném proudu. Deník získal zajímavá data z Cermatu a prijimacky.ai, která prozrazují, z jakých základních škol na Karvinsku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Pro řadu rodičů to může být překvapivé zjištění. Údaje jsou z let 2017 až 2023 a týkají se přijímaček z matematiky a českého jazyka na čtyřletá studia.
Pět stovek žáků osmých a devátých tříd z Prahy 6 se v úterý 6. února vypravilo na poznávací návštěvy různých pracovišť Českého vysokého učení technického v Praze. Není to prý předčasné: už za nějakých pět let je čeká rozhodování o volbě vysoké školy. Přičemž správný směr mohou nabrat při aktuálnějším výběru středních škol.
Ve státní organizaci Cermat se v nadcházejících dnech uskuteční kontrola efektivity hospodaření a personálních nákladů. Novinářům to po jednání o prodloužení termínu podávání přihlášek na střední školy řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Kontrola by se měla zaměřit na hospodaření organizace nejen v současnost, ale za posledních deset let. Cermat má mimo jiné na starosti jednotné přijímací zkoušky na SŠ a připravil nový elektronický systém pro přihlášky na ně (DiPSy).
Badatelská půda na gymnáziu Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě na Žďársku a nové učebny a dílny odborného výcviku pro studenty střední školy technicko-ekonomické v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Žáci těchto dvou škol se budou v budoucnu učit v nových a modernějších prostorech.
Termín pro podávání přihlášek na střední školy ministerstvo školství neprodlouží, zůstává do 20. února. Novinářům to v úterý řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ministerstvo chce podle mluvčí Terezy Fojtové zachovat čas pro ředitele škol na kontrolu přihlášek. Prodloužení lhůty ministerstvo zvažovalo kvůli problémům v systému elektronických přihlášek, který se minulý týden namísto ve čtvrtek ráno otevřel zájemcům o studium a jejich rodičům až v pátek pozdě večer.
Bobřík informatiky je největší mezinárodní počítačová soutěž pro žáky a studenty základních a středních škol z celého světa, které se pravidelně účastní přes 2,5 milionů účastníků. Letošní ústřední kolo zavedlo středoškoláky do Dobrušky do Střední školy – Podorlického vzdělávacího centra. Stala se jeho pořadatelem v Královéhradeckém kraji.
Elektronický systém přihlášek na školy (DiPSy) čelil v sobotu odpoledne deset minut útoku hackerů, díky automatické ochraně funguje normálně dál, řekl ČTK ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí. Na útok DDoS upozornil Deník N. Někteří uživatelé mohli mít podle Krejčího problémy s načítáním stránky, to ale souviselo právě s aktivovanými ochranami proti DDoS, systém jako takový dotknutý nebyl, dodal.
Elektronický systém přihlašování na SŠ se dnes spustí, pravděpodobně to bude večer. ČTK to řekl ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Přesný čas spuštění sdělit nechtěl. Zřejmě to ale bude až po večerních zprávách, uvedl. Původně se měl systém otevřít ve čtvrtek 1. února, organizace Cermat ale kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti spuštění systému odložila. Ministr školství, zástupci Cermatu i školských asociací doporučili rodičům, aby zachovali klid a vyčkali.
Žáci základních škol spolu se svými rodiči mohou až do 20. února podávat přihlášky ke studiu na střední škole. Historicky poprvé mají možnost tento krok provést elektronicky. S novinkou pro letošní rok přišlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které se snaží usnadnit žákům a jejich rodičům starosti s papírovými přihláškami, středním školám administrativu spojenou právě s příjmem přihlášek.
Ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické Plzeň Vlastimil Volák digitalizaci přijímacích zkoušek vítá. „To, co trvalo dříve 10 dní a stresovalo rodiče, uchazeče i školy, bude hotové přes noc," říká mimo jiné v rozhovoru. A zve i na Kariérní jarmark, kde budou mít žáci a studenti možnost se potkat se zástupci přibližně padesáti firem, vysokých škol a vyšších odborných škol.
Elektronický systém pro přihlášky na střední školy, který se měl ve čtvrtek po půlnoci poprvé otevřít uchazečům, bude kvůli problémům s nahráváním příloh spuštěný později. ČTK to ráno sdělila mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. Dnes se začne systém znovu testovat z hlediska bezpečnosti a spustí se pravděpodobně v pátek večer, řekl ČTK ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Přihlášky mohou žáci, respektive jejich rodiče, podávat do 20. února, termín se podle Krejčího nemění.
Od čtvrtka 1. února mohou žáci základních škol podávat přihlášky na školy střední, a mnozí z nich už se tak začínají učit. V tom, jak budou u zkoušek úspěšní, ale hraje roli i to, na kterou základní školu dítě chodilo. Jsou mezi nimi totiž velké rozdíly, jak odhalila analýza datové redakce Deníku a společnosti prijimacky.ai.
Ocenění za nejlepší vizuální identitu studentské firmy v Karlovarském a Ústeckém kraji získali v soutěži JA Top Logo studenti z Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. Jejich firma Aide se věnuje výrobě a prodeji ekologických plátěných tašek s vnitřními kapsami a zipem.
Tři přihlášky na střední školy místo dvou. Nejen to přinese školákům změna pravidel přijímacího řízení, která reaguje na loňské komplikace při zvýšeném počtu žadatelů o studium. Sněmovna změny schválila v říjnu, platit budou od letoška. Díky digitalizaci se má celý přijímací proces zjednodušit.
V závěru kalendářního roku se žáci 8. tříd naší Základní školy Fryšták zúčastnili exkurze na SPŠ polytechnické COP ve Zlíně, kde se seznámili se všemi obory, které střední škola nabízí absolventům základních škol. Jednalo se o obory polygrafické, elektrotechnické, strojírenské a informační technologie.
Letošní deváťáci netrpělivě vyhlížejí pololetní vysvědčení, které u mnohých rozhodne, na kterou střední školu si podají přihlášku. Jaké mají letos žáci možnosti? A jak do průběhu přijímacího řízení zasáhne od ledna platná novela školského zákona? Deník přichystal přehled, v němž na tyto otázky odpovídá.
V roce 2024 budou střední školy čelit náporu silných populačních ročníků. K přijímačkám se chystá přes sto tisíc žáků devátých tříd. Jak složité letos bude dostat se na střední školu? Podle čeho si ji vybrat? Jak dobré jsou základní školy u vás v okrese? A jak se na zkoušky nejlépe připravit? I na to odpoví velký speciál Přijímačky s Deníkem, na kterém redakce spolupracuje s projektem prijimacky.ai.
SPŠ a VOŠ Chomutov společně s Chomutovskou ligou malého fotbalu (CHLMF) uspořádaly před pár dny turnaj středních škol Chomutovska a Kadaňska o Putovní pohár ředitele SPŠ a VOŠ Chomutov (14. ročník) a Pohár CHLMF (7. ročník). Vítězem se nakonec stalo Gymnázium Chomutov.
Olomouckému kraji se postupně daří snižovat dluh z minulosti a zároveň navyšovat investice. Letos budou o 44 procent vyšší než v loňském roce, a tak se počítá s několika rekonstrukcemi, modernizacemi i novostavbami.
Darovat nejcennější tekutinu mohou ještě před zvládnutím zkoušky dospělosti studenti maturitních ročníků středních škol v Přerově. Výzvu „Než se vydáš k maturitě, udělej dobrý skutek - daruj krev“ jim adresovali primář hematologicko-transfuzního oddělení přerovské nemocnice Štefan Repovský spolu s primátorem města Petrem Vránou. Společný projekt by mohl přinést až sto třicet prvodárců, kterých v posledních letech výrazně ubylo.
Základní myšlenkou Karlovarského kraje podle Jindřicha Čermáka (Piráti) je, aby pro všechny žáky 9. tříd bylo místo na krajské střední škole. Převis hejtmanství eviduje u pedagogického lycea ve Střední pedagogické škole a u oboru grafický design ve Střední uměleckoprůmyslové škole keramické. Časovanou bombou je ale rostoucí věk pedagogů.
O nové centrum pro odbornou přípravu žáků se rozroste Střední škola technická a obchodní v Olomouci. Ta má hlavní budovu pro teoretickou výuku v Kosinově ulici v centru města.
Hackeři nehrozí jen firmám a úřadům. S riziky škodlivých programů a kybernetických útoků se musí potýkat i ve školství. Proto by mělo dojít k modernizaci Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. Cílem projektu je primárně zvýšit kvalitu vzdělávání v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti.
Začátek nového roku je pro žáky devátých tříd spojený s výběrem budoucí střední školy. Na Žďársku je letos čeká několik novinek. Nové budou změny při podávání přihlášek i širší nabídka. Nové obory otevřou ve Žďáře i Novém Městě.
Začátek nového roku je pro žáky devátých tříd spojený s výběrem budoucí střední školy. Na Třebíčsku je letos čeká několik novinek. Nové budou změny při podávání přihlášek i širší nabídka. V Třebíči otevřou nová lycea.
Začátek nového roku je pro žáky devátých tříd spojený s výběrem budoucí střední školy. Na Pelhřimovsku je letos čeká několik novinek. Nové budou změny při podávání přihlášek i širší nabídka. Nové obory přibudou v Pelhřimově i Humpolci.
Začátek nového roku je pro žáky devátých tříd spojený s výběrem budoucí střední školy. Na Havlíčkobrodsku je letos čeká několik novinek. Nové budou změny při podávání přihlášek i širší nabídka oborů. Jeden nabídne nabídne i havlíčkobrodská průmyslovka.
Začátek nového roku je pro žáky devátých tříd spojený s výběrem budoucí střední školy. Na Jihlavsku je letos čeká několik novinek. Nové budou změny při podávání přihlášek i širší nabídka. Nový obor nabídne i jihlavská průmyslovka.