Praha od září meziročně zvýší kapacitu na čtyřletých gymnáziích o 240 žáků, v případě ostatních středoškolských oborů vytvoří 360 nových míst. Vyplývá to z informačního dokumentu pro zastupitele, který dnes schválili městští radní. Nová místa vzniknou přidáním tříd, řada škol také navýšila nejvyšší počet žáků v prvních ročnících. Magistrát nakonec nepožádal ministerstvo školství (MŠMT) o navýšení kapacit čtyřletých gymnázií v mimořádném termínu a vypsání dodatečných přijímacích zkoušek, protože školy už byly na maximálních kapacitách.
/FOTO, VIDEO/ Stavbaři začali bourat jednu z budov v areálu krajské Střední školy hotelnictví, řemesel a gastronomie v Trutnově ve Volanovské ulici. O demolici rozhodli radní Královéhradeckého kraje. Původně počítali s rekonstrukcí, ale když se zřítila jedna z nosných zdí, kraj musel změnit plány. Na místě by měla vzniknout novostavba.
Dvě veřejné zakázky schválili v rámci modernizace středních škol krajští radní. Jedna z nich se týká učiliště v Hubálově a zlepšení zdejšího zázemí pro obor Instalatér.
Bezmála 1,5 milionu korun rozdělí Středočeský kraj mezi dvanáct středních škol, které při výuce využívají digitální platformu Haxagon. Je mezi nimi i Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Neratovice a Střední škola letecké a výpočetní techniky, Odolena Voda.
Necelá polovina ukrajinských teenagerů nechodí v ČR do střední školy. To je jeden ze závěrů červnového výzkumu Hlas Ukrajinců společnosti PAQ Research a Sociologického ústavu Akademie věd, který se zaměřil na situaci dětí běženců – jak jsou na tom se vzděláváním, zálibami či znalostí češtiny. Výsledky? V červnu 2023 navštěvovalo až 90 procent žáků z řad ukrajinských uprchlíků českou základní školu, téměř 70 procent předškoláků chodilo do školky a jen něco přes polovinu mladistvých mělo místo na střední škole.
Další tři střední školy zabezpečí Karlovarský kraj. Projekt týkající se zabezpečení škol a školských zařízení v regionu tak vstupuje do své předposlední, sedmé etapy.
Deset středních škol zřizovaných Karlovarským krajem bude moci také ve školním roce 2023/2024 pokračovat ve vzdělávací akci #NENECHSE, která se zaměřuje na efektivní sebeobranu v praxi.
Kongresovém centru ve Zlíně dva dny patřilo šachistům, milovníkům známé deskové hry. Právě Baťovo město totiž na konci června hostilo Mistrovství České republiky v šachu školních družstev 2023. Ve třech kategoriích se představilo devadesát týmů.
Mladé umělce ze základních a středních škol z různých koutů republiky přivítalo Opočno v sobotu 24. června. Proběhlo totiž slavnostní předávání uměleckých Cen Františka Kupky, které zahájilo letošní již 12. ročník festivalu Opočno Františka Kupky. Termín nebyl zvolen náhodně – v tento den uplynulo 66 let od umělcova úmrtí ve francouzském Puteaux.
Tvoří si mezi sebou uzavřené skupinky, výuka češtiny je slabá, hodnocení mírné a s přechodem na střední školu jim hrozí neúspěch. Integrace ukrajinských dětí do školních kolektivů je podle vědeckých zjištění nízká a práce s nimi by se měla prohloubit, včetně posílení pedagogických sborů. Učitelé namítají, že české školství je na hraně svých limitů a je nutná větší systémová pomoc.
Do šesté třídy nám již přicházejí osobnosti. Každý s vlastní představou a většinou zcela odlišnými požadavky na ideální školu. Jejich rodiče jsou na tom podobně. “Chce to citlivější přístup.” “Víc na ně přitlačte.” “Hlavně zábavně.” “Nehrajte si a učte se.” A mezitím někde je učitel. Všichni čekají, že vyhoví právě jejich požadavkům. Ale učitel ví, že požadavky všech se v devátém ročníku sjednotí. Hlavně aby se dostali na vybranou střední školu.
Letošní přijímačky na střední školy zaznamenaly velký převis poptávky nad nabídkou. Mnozí čeští studenti se dostali jinam, než chtěli, někteří své místo stále hledají. Mezi zhruba devadesáti tisíci uchazeči o čtyřletý obor bylo i 2600 ukrajinských zájemců. Uspěl pouze zlomek. V Česku pobývá asi dvacet tisíc ukrajinských uprchlíků ve středoškolském věku.
Velmi problematický proces přijímání žáků na střední školy se zdá být v Karlovarském kraji vyřešen. Vedení kraje při návštěvě města Chebu oznámilo, že se na střední školy dostali všichni zájemci a volných míst pro budoucí studenty se nakonec podařilo zajistit dostatek.
Začátkem června skončil třetí turnus čtrnáctého ročníku oblíbené odborné stáže pro studenty středních škol s názvem Jaderná maturita. Všech 101 mladých zájemců o jadernou energetiku úspěšně prošlo znalostním testem. Králem jaderné maturity posledního turnusu se stal Vojta Reichl ze znojemského gymnázia.
/FOTO, VIDEO/ Krajské kolo branně vědomostního závodu zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Liberec. O Projektové dny je ze strany školy velký zájem.
/FOTO, VIDEO/ Krajské kolo branně vědomostního závodu zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Liberec. O Projektové dny je ze strany školy velký zájem.
/FOTO, VIDEO/ Krajské kolo branně vědomostního závodu zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Liberec. O Projektové dny je ze strany školy velký zájem.
Studenti středních škol ukázali co dovedou v českobudějovickém Metropolu. Plynaři ukončili dříve své práce v ulici U Černé věže. Teplárna České Budějovice získala výborný rating. V nových prostorech ZŠ Nová otevřeli Krizové centrum.
/ROZHOVOR/ Ještě před pár měsíci byl Jiří Nantl ve vedení Jihomoravského kraje jako radní pro školství a zdravotnictví, dnes je novým náměstkem ministra školství Mikuláše Beka. Zkušenosti z krajské politiky a desetiletého působení ve výzkumném brněnském institutu Ceitec však v nové funkci zúročuje.
Ještě před pár měsíci byl Jiří Nantl ve vedení Jihomoravského kraje jako radní pro školství a zdravotnictví, dnes je novým náměstkem ministra školství Mikuláše Beka. Zkušenosti z krajské politiky a desetiletého působení ve výzkumném brněnském institutu Ceitec však v nové funkci zúročuje.
Špičkové moderní gymnastky z prestižního klubu SKMG Máj České Budějovice zpestří speciálním vystoupením soutěž středních škol, kterou pořádá Střední škola obchodní Husova 9 České Budějovice.
Zvyšování kapacity tříd je sice rychlé, ale ne moc šťastné řešení, jak na přeplněné střední školy. Nabízí se i studium v jiném kraji a bydlení na internátě či do příštího roku předělat některé třídy osmiletých gymnázií na čtyřletá.
I čáry máry jsou krátké na přijímací řízení na střední školy v Praze, jestliže se rodičům zdá, že to, co se letos děje, je odpovědným fuk. Tak lze vnímat slova kouzelníka Pavla Kožíška k aktuálnímu problému, pronesená v přítomnosti krále. Konkrétně herce Václava Vydry, který už několik let vystupuje jako král České pohádkové akademie. Právě u Kožíška, v Muzeu fantastických iluzí, které kouzelník provozuje v pražské Vodičkově ulici, pořádal Vydra královský akt. Pohádkový panovník, kterého i v takto slavnostní chvíli doprovázeli jeho psi Buffy a Trip, v úterý 30. května pasoval modelku a moderátorku Hanu Reinders Mašlíkovou na pohádkovou ministryni sportu a zdravé výživy.
Poradenská skupina Moore Czech Republic odkoupila stoprocentní podíl ve Střední škole Spektrum Mladá Boleslav. Škola je další z aktivit, kterým se poradenská skupina Moore Czech Republic na poli vzdělávání věnuje. Součástí skupiny je společnost Moore Academy, která zastřešuje vzdělávací a školící aktivity v oblastech soft skills, manažerských dovedností, ale také ICT technologií.
Sezimacká střední škola se rozhodla více otevřít veřejnosti, proto se spojila s místními děvčaty ze spolku korálkářek a uspořádaly společně v atriu školy výstavu šperků z korálků na téma "Filmový šperk". Za fotografie a příspěvek děkujeme Radce Chadtové.
/FOTOGALERIE/ Letošní přijímací řízení na střední školy končí. Třídy na Berounsku jsou většinou naplněny do posledního místa, na střední školy se totiž letos hlásil extra silný ročník deváťáků. Největší zájem byl o odborné střední školy a učiliště, spousta dětí se ale na vytoužené obory nedostala. Zbývají ještě někde volná místa?
Jaká je úloha Jihočeského studentského parlamentu? Od kdy existuje, kdo jsou jeho členové, kolik jich je jak často se scházejí? Vysvětluje předsedkyně mediálního výboru Veronika Černá z Vyšší odborné školy a střední školy České Budějovice.
/VIDEO/ K řešení krize středního školství by podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) mohlo být navýšení počtu studentů ve třídách až na 34. Podle ředitelů středních škol je takové množství sice ještě únosné, hrozí však snížení kvality výuky a větší nápor na pedagogy i studenty.
Pět nových studijních oborů otevřou střední školy na Vysočině od nadcházejícího školního roku 2023/2024. Letos ukončuje na Vysočině základní školu přes pět tisíc žáků, místo pravděpodobně najdou všichni. Otázkou je, zda na školách, které chtěli.
Na začátku jara rozvířily debatu v Česku úvahy politiků o opětovném zavedení osmiletých základních škol a prodloužení povinné docházky o dva roky na střední škole. Podobné změny v základním školství se ale v českých zemích neodehrávají jen v posledních letech. Deník připravil chronologicky seřazený přehled těch historicky největších.
/FOTO/ Zemní práce na hlavním objektu přístavby střední školy na Charbulově ulici dokončili stavaři v Brně. Aktuálně pracují na nosné železobetonové konstrukci. V novém pavilon může výuka začít od září příštího roku.
/FOTO, VIDEO/ Do Střední a Základní školy v Jesenici i zpátky domů vozí žáky ze sociálně znevýhodněných rodin nová dodávka. V každém všedním dni se ráno a odpoledne otočí dvakrát až třikrát. Sociálním vozem Renault Master, na který přispělo devadesát sponzorů, budou školáci jezdit i na výlety.
Současná podoba přijímacího řízení je složitá několikatýdenní spleť odvolání, odevzdávání zápisových lístků, jejich přesouvání na jinou školu, písemných vyrozumění a desetidenní čekací lhůty. Digitalizace by vše urychlila.
Prezidentské debaty Deníku s Petrem Pavlem pokračovaly již čtvrtým dílem. Ten byl tentokrát věnován výrokům Petra Pavla na tryzně v Terezíně, vládnímu úspornému balíčku i obranné smlouvě s USA.
Deset středních škol na vysočině změní od příštího roku svůj název. Ten by měl být méně komplikovaný a lépe vystihovat její zaměření. Nová jména už jsou známá a čekají jen na schválení krajským zastupitelstvem.
Žáci devátých tříd a jejich rodiče prožívají nyní v některých případech krušné chvíle kvůli přijímačkám. Mnoho středních škol má zcela zaplněnou kapacitu již po prvním kole a žáky muselo i odmítat, a to i přesto, že Plzeňský kraj navyšoval kapacity. Ale stále jsou v kraji školy, které ještě volno mají.
Střední školy v posledních týdnech čelí velkému tlaku ze strany až tisíců rodičů a uchazečů o studium, kteří kvůli nedostatku kapacit neuspěli u přijímaček a zůstali pod čarou. Velký zájem pocítily i střední školy na Jičínsku. Některé posílily kapacity už na jaře a rovnou otevřely dvě třídy nejvyhledávanějších oborů. Sedm ze čtrnácti středních škol v okrese se rozhodlo vyhlásit druhé kolo přijímacích zkoušek. Celkem se tak v různých oborech otevřela druhá šance pro 376 deváťáků. Kde už se brány zavřely a kam je ještě možné v okolí podat přihlášku?
Druhé kolo přijímaček vypíše jen málo pražských gymnázií. Tam, kde přece jen nabídnou pár volných míst, nastane tlačenice. Letošní silný ročník deváťáků se usilovně snaží dostat na střední školy. Systém zápisu ale provázejí zmatky a maraton mezi školami.
Velkou dávku fantazie a šikovné ruce měli žáci ze Střední školy stavební Jihlava. V 15. ročníku soutěže HSF System Modelium předvedli své dovednosti a za pomoci vlnité lepenky postavili model nejvyššího mrakodrapu Evropy. Jestli se jejich výtvor dostane až do národního finálového kola, rozhodne odborná porota do středy 24. května.
/VIDEO/ Míst na středních školách v Praze je podle pražského radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) a jeho předchůdce ve funkci Víta Šimrala (Piráti) v metropoli dostatek. Město na svých středních školách podle Klecandy nabízí 17.100 míst, v devátých třídách základních škol v Praze je přitom letos asi 11.500 žáků. Problémy s přetlakem zájemců o středoškolské vzdělání jsou podle něj a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové způsobeny podobou zápisu ke studiu a formou přijímacího řízení na středoškolské obory s maturitou. Novinářům to ve čtvrtek 18. května sdělili na tiskové konferenci.
Frustrace rodičů z toho, že se jejich dítě nedostalo na zvolenou střední školu, ale také příliš dlouhé čekání na to, kam se žák nakonec zapíše. Dnešní systém přijímacího řízení podle ředitelů škol prodlužuje lhůty pro přijetí a vytváří zbytečné napětí. Volná místa na středních školách a učilištích v kraji naštěstí jsou - a jejich seznam najdou rodiče od středy 17. května na webu Olomouckého kraje.
V Česku se dlouho mluvilo o tom, že by neměla vznikat žádná nová gymnázia, že je potřeba děti hlavně na učilištích a že některé střední školy by se měly zrušit. Kraje nevarovalo, že se jim mimořádně silný populační ročník nevešel v roce 2012 do školek. Nepřichystaly se na jeho nástup na střední školy. Výsledkem je letošní velký převis u přijímacích zkoušek a také velký rozchod poptávky dětí a rodičů s nabídkou středoškolského studia. Málokdo se dostal na školu, na níž opravdu chtěl. Podle vzdělávacího experta Tomáše Feřteka bude kvůli tomu řada studentů demotivovaná.
Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety.
Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety.
Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety.
Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety.