/FOTO/ Odvážný experiment ve známé sociálně vyloučené lokalitě má překvapivý průběh. Učitelé chtěli původně usnadnit místním romským dětem přístup ke studiu, ale výuka bez zvonění přilákala i další mládež. Chanov teď díky tomu nabízí víc učebních oborů a začíná se přibližovat běžným sídlištím.
Na střední školy se hlásí další silný ročník potomků Husákových dětí. Školy jsou doslova zavaleny přihláškami, kterých je až o třetinu více než v minulých letech. Lhůta pro podání přihlášek na střední školy už uplynula. A je jasné, že zájemců o většinu oborů je více, než školy mohou přijmout.
Na střední školy se hlásí další silný ročník potomků Husákových dětí. Školy jsou doslova zavaleny přihláškami, kterých je až o třetinu více než v minulých letech. Lhůta pro podání přihlášek na střední školy už uplynula. A je jasné, že zájemců o většinu oborů je více, než školy mohou přijmout.
Chladnější podnebí v Karlovarském kraji nevytváří vhodné podmínky pro zemědělství. Pěstují se v něm proto brambory, řepka olejka a obilniny. V menší míře i kukuřice. Některé pohraniční oblasti s horskými loukami jsou vhodné pro pastevectví.
Do Ústeckého kraje zavítal velvyslanec Švýcarské konfederace v České republice Philippe Gérald Guex, aby zde zahájil putovní výstavu Mohou technologie zachránit svět? Na své cestě regionem navštívil také hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera. Společně jednali o aktuálních otázkách ve světě i České republice. Zaměřili se také na inovace v technologiích, zdroje čisté energie a postoj kraje k mladé generaci.
Volba střední školy či učiliště je pro žáky devátých tříd většinou velmi složitým rozhodnutím. Není se čemu divit, vždyť jejich volba nejspíš znatelně ovlivní celý zbytek jejich života. S tímto nelehkým úkolem už se však teenageři museli vypořádat, termínem odevzdání přihlášek byla středa 1. března. Nyní chlapce a děvčata čeká jiná výzva – dobře se připravit na přijímací zkoušky. Jednotné testy z českého jazyka, literatury a matematiky se uskuteční již 13. a 14. dubna.
Z několika nových studijních oborů si mohli vybrat letos žáci devátých tříd na Vysočině. Vznikly například ve Žďáře nad Sázavou, Bystřici nad Pernštejnem či Telči. Počet deváťáků se letos oproti loňskému roku podle očekávání zvýšil, a to o necelé čtyři stovky. Kraj tak u některých oborů zvedl kapacity. Přihlášek k dennímu středoškolskému studiu letos napočítal kraj přes jedenáct tisíc od téměř 5 200 deváťáků.
/FOTOGALERIE/ Na střední školy se hlásí další silný ročník potomků Husákových dětí. Školy jsou doslova zavaleny přihláškami, kterých je až o třetinu více než v minulých letech. U některých oborů jsou až čtyři uchazeči o jedno místo.
Integrovaná střední škola Cheb bude letos žádat o dotaci z programu „Centra odborné přípravy" na pořízení učebních pomůcek pro obor Agropodnikání. Celkový rozpočet projektu je předběžně stanoven na 1 839 200 korun.
Kvalitní obutí pro lidi i pro koně je na jižní Moravě v ohrožení. Kraj trápí nedostatek učňů v některých oborech. Jedním z nich je například podkovář a zemědělský kovář. V letošním školním roce jej studuje v celém kraji pouze jedenáct lidí. Všichni jsou buď ve druhém nebo ve třetím ročníku, ten první se totiž v září nepodařilo vůbec otevřít. Podobně je na tom také obuvnictví pro lehký průmysl, to už dnes v celém Česku neučí nikdo.
Střední školu technickou povede dál Karel Vokáč. Tedy dřívější letitý ředitel, kterého Ústecký kraj pověřil vedením příspěvkové organizace po záříjovém odvolání ředitelky Radmily Krastenicsové.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tradiční výstava Řemesla, jejíž součástí je i veletrh odborných škol, se konala na sklonku minulého týdne na Výstavišti v Lysé nad Labem. Prezentovaly se tam tři desítky škol a mezi nimi i domácí střední škola designu.
Jedinečná příležitost se nyní v Kaplici otevírá všem zvídavým dospělým, kteří chtějí poznávat něco nového. S nástupem března startuje v Kaplici projekt Měsíc vzdělávání dospělých, který připravila kaplická střední škola ve spolupráci s dalšími subjekty. Po celý březen si mohou všichni zájemci vyzkoušet činnosti, vzdělávání a záliby z rozmanitých oblastí, k nimž by se jinak dostali jen stěží.
Rodiče dětí, které míří ze základních škol na střední, se nemusí obávat o volná místa. Na silné ročníky a neustále vyšší počet žáků kteří opouštějí lavice základních škol, je kraj připravený. Informovali o tom v pondělí jeho představitelé. Na středních školách byla zachovaná poměrně velká rezerva volných míst, která se zaplňuje postupně. V tomto školním roce je kapacita středních škol naplněna ze dvou třetin.
Odjížděli nervózní jen s tajnou nadějí, vraceli se coby vítězové. Studenti Střední průmyslové školy ve Světcích vyhráli ve čtvrtek 9. února se svými soutěžními modely jubilejní 10. ročník Technické olympiády Plzeňského kraje.
Střední průmyslová škola stavební v Náchodě bude soutěžit o nejlepší stavbu z vlnité lepenky. Zapojila se totiž do jubilejního 15. ročníku mezinárodní soutěže pro střední školy s názvem HSF System Modelium 2023. V soutěži se utká 33 středních škol se zaměřením na stavebnictví z Česka a Slovenska. Talentovaní studenti budou vytvářet modely na téma „Nejvyšší mrakodrap Evropy“. Nejlepší soutěžící si rozdělí ceny v hodnotě 134 tisíc korun. Pořadatelem soutěže je mezinárodní stavební skupina HSF System.
Fantazie i šikovné ruce budoucích stavitelů se pustí do stavby mrakodrapu. Talentovaní stavitelé si přijdou i na příjemnou odměnu. Startuje patnáctý ročník mezinárodní soutěže pro střední školy s názvem HSF System Modelium 2023. O nejlepší stavbu z vlnité lepenky se utká třiatřicet středních škol se zaměřením na stavebnictví z České republiky a Slovenska. Talentovaní studenti budou vytvářet modely na téma „Nejvyšší mrakodrap Evropy“.
Fantazie i šikovné ruce budoucích stavitelů se pustí do stavby mrakodrapu v Jihlavě. Talentovaní stavitelé si přijdou i na příjemnou odměnu. Startuje patnáctý ročník mezinárodní soutěže pro střední školy s názvem HSF System Modelium 2023. O nejlepší stavbu z vlnité lepenky se utká třiatřicet středních škol se zaměřením na stavebnictví z České republiky a Slovenska. Talentovaní studenti budou vytvářet modely na téma „Nejvyšší mrakodrap Evropy“.
Deset tisíc do vlastní kapsy a 200 tisíc pro svou školu, tolik mohou vyhrát účastníci oblíbené fyzikální soutěže Vím proč, kterou od 1. února spouští Skupina ČEZ pro žáky základních a středních škol. Celkem mají organizátoři připraveno na výhry půl milionu korun.
Méně než měsíc zbývá většině deváťáků k podání přihlášky na střední školu. Někteří žáci nebo jejich rodiče ale mají despekt k jednotné přijímací zkoušce i obavy z omezeného počtu míst na školách a rezervu nehledají jen ve druhé podané přihlášce. Někteří se rozhodli zkusit štěstí v zahraničí.
„Když se spoléháme na to, že žáky podpoří ve studiu jejich rodiče se základním vzděláním, tak to nemůže fungovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník metodička kariérního poradenství z Člověka v tísni Rut Veselá. Ta rovněž koordinuje projekt Retrostipendia, financovaný Nadací Albatros. Projekt podporuje sociálně znevýhodněné děti na cestě za kvalitním vzděláním. Bez pomoci by skončily již po základce, takto si udělají maturitu a některé jdou i na vysokou školu.
Vedení Fakulty strojního inženýrství UJEP uspořádalo setkání s řediteli středních škol Ústeckého kraje napříč různými obory. Předmětem jednání byla vzájemná spolupráce a pořádání akcí pro žáky středních škol za přispění FSI UJEP.
Do konce roku 2023 má ještě město Český Brod v bezplatném pronájmu budovy a vybavení Střední školy managementu a grafiky v Liblicích. V roce 2021 bojovalo proti jejímu sloučení s kolínskou průmyslovkou, aby se nepřestěhovala do Kolína, a tím pádem v Liblicích nezanikla. Od počátku roku 2022 se proto stalo jejím zřizovatelem. A nyní chce nemovitosti odkoupit.
/FOTOGALERIE/ Plesovou sezónu na Berounsku a Hořovicku odstartoval minulý víkend Maškarní ples v Králově Dvoře. V pátek 27. ledna se v Kulturním klubu Žebrák uskutečnil maturitní ples hořovické SOŠ a SOU. Konkrétně třídy 4.B Ekonomiky a Podnikání pod vedením třídní učitelky Jany Plecité. Celý večer se nesl ve stylu Casina.
Nejlepším učitelem základní školy v Pardubickém kraji za rok 2022 se stal Miroslav Smolej ze svitavské Základní školy Felberova, nejlepší učitelkou střední školy je pak Martina Kunderová z Gymnázia Aloise Jiráska Litomyšl. Cenu za mimoškolní vzdělávání získal Tomáš Jandl ze Základní umělecké školy Bohuslava Martinů v Poličce.
Po pololetním vysvědčení se blíží čas deváťáků podat si přihlášku na vhodnou střední školu. Velký zájem je přitom o gymnázia, a to nejen z řad pražských žáků. Do metropole touží jít i ti středočeští. Kapacita ale podle škol nestačí. Chybí i učitelé.
/FOTO, VIDEO/ Den otevřených dveří na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci proběhl v úterý 24. ledna a návštěvníci si mohli prohlédnout pracoviště jak teoretického, tak i praktického vyučování. Studenti školy zájemcům předvedli, co se zatím naučili.
Pět týdnů zbývá deváťákům na rozhodnutí o výběru střední školy. Sepsat přihlášku ke studiu nebo do učení je třeba do konce února. Rozhodování ale nebudou ovlivňovat pouze zájmy žáků, jejich nadání, možnosti uplatnění nebo třeba dojíždění za vzděláním. Aktuálnější než dřív je nyní zvažování možností se na zvolenou školu či obor dostat.
V učebnách Masarykovy obchodní akademie, rakovnického gymnázia, SPŠ Emila Kolbena či ve třídách integrované střední školy zarámovaný portrét prezidenta nenajdete. Nic na tom podle ředitelů škol nezmění ani výsledek prezidentských voleb.
O miliony korun může přijít Olomoucký kraj. Hrozí, že bude muset vrátit dotace na nákup zemědělské techniky pro jednu ze svých středních škol. Zakázky na jejich dodání získala firma patřící do koncernu Agrofert. A to v době, kdy byl premiérem Andrej Babiš.
Doktor Petr Brož se narodil v Písku. Chodil na Základní školu J. A. Komenského, v níž v současné době sídlí písecká knihovna, a později navštěvoval nedaleké gymnázium. Dlouho nevěděl, co bude jeho osudovou pracovní láskou, až objevil vědu - vulkanologii či planetologii. Od té doby v rámci svého zaměstnání na Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky zkoumá sopky nejen na Marsu. O své činnosti se navíc nebojí vyprávět a svůj obor tak popularizovat. V letošním roce si připsal úspěch také na poli literatury.
/VIDEOANKETA/ Den otevřených dveří 11. ledna v Obchodní akademii Česká Lípa (OA) pomůže dětem i jejich rodičům s výběrem střední školy. Uvidí co neviděli, uslyší, co netušili. Poslechněte si ve videu, jak Deníku odpověděli studenti napříč ročníky na otázku proč si zvolili k středoškolskému studiu právě českolipskou Obchodní akademii.
Odmala píše příběhy, teď Eliška Rientová z Omic na Brněnsku zvažuje scénáristiku. Utvrdil ji v tom workshop Let’s Go Girls ve spolupráci Netflixu a Televizního institutu, jehož cílem je motivovat studentky středních škol k práci režisérek nebo producentek na mezinárodním filmovém trhu.
Obchodní akademie a střední škola polytechnická Veselí nad Moravou. To bude od prvního ledna nové jméno krajské školy v bezmála jedenáctitisícovém Veselí nad Moravou. Nahradí tak stávající název Obchodní akademie a Střední odborné učiliště, který veselské vzdělávací zařízení získalo do vínku po sloučení škol v roce 2004.
Pětatřicetiletá Kateřina Hoření má krátce po narození diagnostikovaný Downův syndrom, typ mozaika, tedy z pětadvaceti procent. Přesto díky rodinné péči a vlastní píli dokázala takřka nemožné. Bez odborné asistence zvládla mateřskou, základní, střední i dvě vyšší odborné školy.
Jak to vypadá, když se sejde 45 zástupců základních a střední škol a k tomu pár lektorů? To jsme zjistili počátkem prosince 2022. Kyjovské Slovácko v pohybu s finanční podporou Jihomoravského kraje zorganizovalo dvoudenní setkání ředitelů základních škol a středních škol z celého Kyjovska a Obce Moravský Písek.
ROZHOVOR/ V Americe strávila rok, přesto toho viděla a zažila víc, než většina jiných děvčat v jejím věku. Dvaadvacetiletá Denisa Šenkeříková žila v městečku Pendleton. V severovýchodním Oregonu nejen studovala na tamní střední škole, ale také se věnovala fotbalu.
2. a 3. prosinec patřil ve Střední škole – Podorlické vzdělávací centrum v Dobrušce Dnům otevřených dveří. Škola se tak po roce opět otevřela veřejnosti. Letos ale pro návštěvníky připravila dvě překvapení. Tím prvním byla robotická soutěž ROBODO a druhým pak výstava betlémů, kterou se téměř po deseti letech opět vrátila k bývalé mnohaleté tradici.
Letos v prosinci si lidé připomínají uplynutí 80 let od transportů židovského obyvatelstva z Pardubic do Terezína. V Pardubicích je připomene pamětní deska i americký dokument se vzpomínkami účastníků pardubických transportů.
Studenti a učitelé si připomněli výročí 17. listopadu projektem Samet na školách. Připojilo se k němu i Gymnázium J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích a jeho studetky Jana Valeriána. Do příprav a realizace se zapojily také další střední školy z regionu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Přesvědčit osmáky a deváťáky, že zrovna ten či onen obor je pro ně pravý, se snaží více než sto středních škol a učilišť z metropole. V Kongresovém centru v Praze začal veletrh Schola Pragensis, který potrvá do soboty 26. listopadu.
Vesmírná extravagance. Takové bylo téma letošního mezinárodního mistrovství Koruna kreativity , které se konalo ve středu v Sušici. Akci pořádala Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sušice a Nathaniel Syllte.
Společné vyrábění adventních věnců je už tradiční benefiční akcí Oblastní charity Pardubice a Květy Štěrbové (Hvězdné mámy). Letos se uskuteční v pátek 25. listopadu od 15 hodin v prostředí Střední školy zdravotní a sociální v Chrudimi.
Soutěží Studentská střela se snaží policie studenty motivovat k pozdějšímu nástupu do policejních řad a také jim dát možnost vyzkoušet si, co takové povolání obnáší.
Po dvouleté odmlce způsobené pandemií koronaviru se v Bruntálu opět chystá veletrh zaměstnanosti Artifex. Na letošním ročníku Artifexu se představí střední školy z okresů Bruntál, Opava, Ostrava, Olomouc a Šumperk.
Tak jsme se konečně dočkali! Po dvouleté pauze spojené s Covid 19 se sešli zástupci středních škol se svými budoucími žáky a jejich učiteli ze základních škol počátkem listopadu na Střední odborné škole Znojmo ve Dvořákově ulici. Uskutečnil se zde 25. ročník Burzy středních škol.
Žáci základních škol z Hodonínska i Břeclavska jsou hluboko pod republikovým průměrem, pokud se přihlášek na maturitní obory středních škol týká. Proč? I tento problém prověřoval při své návštěvě regionu ministr školství Vladimír Balaš. Rodáka z Hané v čele resortu školství na Moravě doprovázelo několik poslanců. Ministr navštívil Radějov a Lipov v hodonínském okrese, v břeclavském pak Moravskou Novou Ves a Hrušky.
ROZHOVOR/ V Americe strávila rok, přesto toho viděla a zažila víc, než většina jiných děvčat v jejím věku. Dvaadvacetiletá Denisa Šenkeříková žila v městečku Pendleton. V severovýchodním Oregonu nejen studovala na tamní střední škole, ale také se věnovala fotbalu.