Kreativ

ŠTÍTEK: střední škola

Přijímací testy na střední školy? I suverén by si měl natrénovat formát odpovědí.

Druhá šance pro deváťáky. Školy na Táborsku otevírají další kolo přijímaček

Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí také střední školy na Táborsku.

Jak podat přihlášku na střední školu ve druhém kole? Přečtete si článek.

Druhé kolo přijímaček: Termíny, co přihláška, kde zjistit, zda má škola místo

Žáci, kteří neuspěli v 1. kole přijímaček na střední školy, se mohou od úterý (20. května) hlásit do druhého kola. Termín na rozmyšlení mají ale krátký, novou přihlášku musí podat už do pondělí 26. května. Žáci teď vybírají z nabídky škol, které mají volná místa. Ty se liší podle regionů, ale v některých je volno ještě i na gymnáziích. Jistotou jsou pak také soukromé školy.

V Libereckém kraji se otevírá druhé kolo přijímacího řízení na střední školy. Ilustrační foto.

Střední školy v Libereckém kraji otevírají druhé kolo přijímaček

V Libereckém kraji se otevírá druhé kolo přijímacího řízení na střední školy, které nabízí 165 míst v maturitních oborech a 275 ve výučních. Uchazeči mají čas na podání přihlášek do 26. května. Některá gymnázia a lycea stále nabízejí volná místa, přestože většina byla obsazena již v prvním kole.

Ilustrační snímek

Začíná druhé kolo přijímaček: na Kladensku hlásí střední školy 180 volných míst

Přes šest tisíc deváťáků v celém Česku se nedostalo v prvním kole přijímacích zkoušek na vysněné střední školy. Nyní mohou zkusit své štěstí ve kole druhém, ovšem jen na některých školách. Na Kladensku nabízí druhou šanci dostat se na maturitní obor osm středních škol. Nejvíce volných míst hlásí Střední pedagogická škola a Střední odborná škola, Kladno. Naopak Střední zdravotnická škola Kladno přijde pouze jediného studenta.

Jak městská tak státní policie si slibuje od spolupráce se školou novou příslušníky. Ilustrační foto.

Střední škola v Jablonci rozšiřuje nabídku. Bezpečnostní obor láká zájemce

Jablonec nad Nisou a Střední škola řemesel a služeb uzavřely memorandum o spolupráci, které propojí výuku s praxí v oblasti bezpečnostních složek. Nový obor Bezpečnostně právní činnost nabídne studentům praktické zkušenosti a městu pomůže řešit nedostatek personálu. Tato iniciativa posílí prestiž školy a přiláká zájemce z širšího regionu.

Ilustrační foto.

Začíná druhé kolo přijímaček: střední školy na Boleslavsku hlásí skoro 300 míst

Přes šest tisíc deváťáků v celém Česku se nedostalo v prvním kole přijímacích zkoušek na vysněné střední školy. Nyní mohou zkusit své štěstí v kole druhém, ovšem jen v některých školách. Na Boleslavsku nabízí druhou šanci devět škol na téměř dvacet různých oborů. Volných míst je přes 280, na řemesla i na čtyřleté gymnázium nebo obchodní akademii. Dostat se ve druhém kole na osmileté gymnázium má v regionu naději pouze jediný páťák.

Ilustrační foto.

Začíná druhé kolo přijímaček: na Mělnicku hlásí střední školy přes dvě stě míst

Přes šest tisíc deváťáků v celém Česku se nedostalo v prvním kole přijímacích zkoušek na vysněné střední školy. Nyní mohou zkusit své štěstí v kole druhém, ovšem jen v některých školách. Na Mělnicku nabízejí druhou šanci čtyři školy na více než dvacet různých oborů. Volných míst je 241, nejvíce například pro budoucí zahradníky, karosáře, mechaniky strojů nebo prodavače květin. Dostat se ve druhém kole na osmileté gymnázium má v regionu naději pouze jediný páťák. 

Přijímací zkoušky.

Začalo druhé kolo přijímacích zkoušek na střední školy, termín je do pondělí

Uchazeči o studium na střední škole se mohou od úterý hlásit do druhého kola přijímacího řízení, termín je do pondělí 26. května. Do maturitních oborů, ve kterých se vyžaduje jednotná přijímací zkouška, se v druhém kole mohou hlásit jen žáci, kteří ji skládali v prvním kole. Přehled škol, které nabízejí volná místa pro druhé kolo přijímacího řízení, najdou lidé na webu elektronického systému přihlašování DiPSy.

Gymnázium a SOŠ Rokycany.

Obě střední školy v Rokycanech ještě mají volná místa. Vyhlásily druhé kolo

Na střední školy v České republice se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to o procento víc než loni. Tři čtvrtiny deváťáků se podle údajů Cermatu dostalo na školu, kterou chtěli nejvíce. Ti, kteří neuspěli, budou mít šanci v druhém kole. Volná místa nabízejí obě střední školy v Rokycanech.

Ilustrační foto.

Toto jsou obory, které zůstaly neobsazeny: Na Gymnáziu v Sokolově mají 13 míst

Integrované, školy, design, lesnictví, aplikovaná chemie, strojírenství, ale i veřejnosprávní činnost, ekonomika či gymnázia. Na všechny tyto obory si mohou deváťáci z Karlovarského kraje dát přihlášku ve druhém kole přijímacích zkoušek. Pokud váš deváťák neuspěl v prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy, nemusíte ještě zcela zoufat. V pondělí 19. května byly oficiálně zveřejněny poslední místa na středních školách. Škála oborů je poměrně pestrá, volná místa jsou dokonce na gymnáziích, na průmyslové, i keramické škole. Uchazeči ve 2. kole ale budou muset počítat s většími dojezdy. A zatímco některé obory nabízejí i přes deset míst, někde je to jen jedno.

Plzeňská filharmonie.

Na EXPO 2025 zamíří do Japonska z Plzně filharmonie i studenti

Plzeňský kraj se bude jako jeden ze tří regionů České republiky prezentovat na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Součástí prezentace v rámci Dnů Plzeňského kraje na přelomu srpna a září je podpora Plzeňské filharmonie a začlenění vybraných studentů středních škol v Plzeňském kraji, kteří do Ósaky v rámci krajského projektu DRESS UP & STAY HOME vyjedou. Cílem Plzeňského kraje je posílení jeho dobrého jména, vybudování a rozvoj kontaktů v rámci oblasti kultury, byznysu, inovací i vzdělávání.

Ilustrační foto

Výsledky přijímaček odtajněny. Víme, kde je převis, a kde vyhlásí druhé kolo

Patnáctý květen byl pro žáky, kteří se hlásili na střední školu, přelomovým datem. Dozvěděli se totiž, jak uspěli u přijímacích zkoušek, a zda se dostanou na svou vysněnou školu. Ředitelé jsou spokojení - a také podle informací Cermatu není důvod k pesimismu. V Olomouckém kraji se dostalo na čtyřleté obory středních škol 92 procent žáků. Pro ty neúspěšné se otevírají druhá kola přijímacího řízení.

Deváťáci po pondělních přijímacích zkouškách, které skládali na Gymnáziu v Ostrově.

V kraji se na střední školu dostalo v prvním kole 89 procent uchazečů

V Karlovarském kraji se v prvním kole přijímacího řízení dostalo na střední školu 89 procent uchazečů, což je stejně jako celostátní průměr. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů státní organizace Cermat, která přijímací řízení na střední školy a víceletá gymnázia organizuje, a z dat ministerstva školství.

Přijímací zkoušky na Gymnáziu Česká v Českých Budějovicích.

Jihočeské střední školy lákají. Uspělo 93 procent uchazečů, zájem roste

V přijímacím řízení na všechny čtyřleté střední školy uspělo 93 procent zájemců z jižních Čech. Na šestiletá gymnázium se dostalo v kraji 52 procent a na osmiletá gymnázia 56 procent uchazečů. Vyplývá to ze statistik, které ve čtvrtek 15. května zveřejnilo ministerstvo školství. V přijímacím řízení na čtyřleté střední školy a osmiletá gymnázia uspělo více zájemců než loni. U šestiletých gymnázií uspělo letos meziročně méně uchazečů.

Přijímačky - ilustrační snímek

Na čtyřleté obory středních škol se z Pardubického kraje dostalo 89 procent dětí

Žáci posledních ročníků základních škol z Pardubického kraje byli v přijetí na čtyřleté obory středních škol úspěšní z 89 procent. Vyrovnali se tak průměrné hodnotě za celou Českou republiku. Podíl přijatých do čtyřletých oborů je nejnižší v Praze s 80 procenty, v ostatních regionech se pohybuje nad 87 procenty.

Ilustrační foto.

Na čtyřleté obory SŠ se z Moravskoslezského kraje dostalo 93 procent žáků

V Moravskoslezském kraji v prvním kole přijímacích zkoušek na čtyřleté obory středních škol uspělo 93 procent žáků devátých tříd základních školy. Je to více než celostátní průměr, který je 89 procent. Kraj se tak umístil těsně za Zlínský krajem, Krajem Vysočina a Ústeckým krajem, kde podíl přijatých do čtyřletých oborů dosáhl 94 procent. Vyplývá to z informací ministerstva školství. Nejnižší podíl přijatých je v Praze.

Ilustrační foto.

V přijímacím řízení na čtyřleté střední školy v kraji uspělo 90 procent zájemců

V Královéhradeckém kraji v prvním kole přijímacích zkoušek na čtyřleté obory středních škol pro školní rok 2025/2026 uspělo 90 procent žáků devátých tříd základních škol, což je zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Úspěšnost v případě osmiletých a šestiletých gymnázií v kraji je letos 50 a 42 procent.

Ilustrační foto.

V kraji se na čtyřleté obory v prvním kole dostalo 87 procent žáků

Ve Středočeském kraji se na všechny čtyřleté obory střední školy v prvním kole dostalo 86,7 procenta žáků. Po Praze, kde byla úspěšnost 80 procent, je to v porovnání s ostatními kraji druhý nejnižší podíl. Celostátní průměr činí 89 procent. Na šestiletá gymnázia se v regionu dostalo 27 procent uchazečů, na osmiletá gymnázia 40 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo školství. Uchazeči o studium se dnes v systému DiPSy a na stránkách škol dozvěděli, zda a kam byli přijati.

Ilustrační foto.

Bude druhé kolo? Střední školy na Mělnicku hlásí po přijímačkách téměř plno

Uchazeči o studium na středních školách už vědí, zda uspěli u přijímacích zkoušek a kam byli přijati. Výsledky byly dostupné v elektronickém systému DiPSy od noci ze středy na čtvrtek, později je zveřejnily také školy. Už nyní je jasné, že většina oslovených středních škol na Mělnicku je naplněna – dokonce až přeplněna. Stejně jsou na tom i víceletá gymnázia. Najdou se ale i školy, které dají deváťákům další šanci ve druhém kole přijímaček.

Přijímací zkoušky. Ilustrační obrázek

Přijímačky byly těžší, děti získaly méně bodů, říká ředitel. Někde rozhodl los

Střední školy ve čtvrtek zveřejnily výsledky prvního kola přijímacího řízení. Na pražských gymnáziích bylo letos pro přijetí třeba méně bodů, než v loňském roce. Podle ředitelů za to může náročnější test u přijímaček. Druhé kolo gymnázia většinou nevypíšou. Přesto mají zatím nepřijaté děti ještě šanci. Jak postupovat, pokud se dítě nedostalo, uvádíme v závěru článku.

Ministr školství Mikuláš Bek

Na střední školu se letos v prvním kole dostalo 94 procent deváťáků, řekl Bek

Na střední školu se letos v prvním kole přijímacích zkoušek dostalo 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol, loni to podle aktualizovaných dat ministerstva bylo asi 93 procent. Novinářům to dnes řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Tři čtvrtiny uchazečů se dostaly na školu, na kterou chtěli nejvíce, uvedla ředitelka státní organizace Cermat, která přijímací řízení organizuje, Barbora Rosůlková. V prvním kole se o studium na střední škole ucházelo asi 100 100 žáků z devátých tříd ZŠ.

Studenti již znají výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Snímek je ilustrační.

Studenti v Brodě a Chotěboři už mohou zjistit, zda a na jakou školu se dostali

Měsíc po přijímacích zkouškách se ve čtvrtek 15. května uchazeči o studium na středních školách a jejich zákonní zástupci dozvídají, zda a na jakou školu se dostali. Informace byly v elektronickém přihlašovacím systému DiPSy podle informací od několika rodičů dostupné už po půlnoci, výsledky zveřejňují také školy.

Studenti i rodiče znají od 15. května výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Ilustrační foto

Studenti už znají výsledky přijímaček. V příštích letech se mají zkoušky změnit

Ve čtvrtek 15. května přicházejí do systému DiPSy a na webové stránky středních škol uchazeči, kteří pátrají po svém výsledku přijímacích zkoušek a doufají, že od září zasednou v lavicích své vybrané střední školy. Přestože pro letošní rok je už hotovo a výsledky se změnit nedají, debaty o podobě jednotné přijímací zkoušky i celém procesu přihlašování neutichávají. Změny navrhují odborníci na školství, učitelé i politici. Jak to bude?

U konce je dlouhé čekání na výsledky přijímacích zkoušek na střední školy na Hodonínsku. Snímek je ilustrační.

Výsledky přijímaček na Hodonínsku: studenti se dozvídají, jak u testů dopadli

U konce je dlouhé čekání na výsledky přijímacích zkoušek na střední školy na Hodonínsku. Stejně jako o verdiktu nad přijetím na osmileté gymnázium v Hodoníně. Výsledky jsou k dispozici od čtvrtka 15. května. Dostupné jsou v elektronickém systému DiPSy i na webech škol. Zveřejnilo je už například právě hodonínské gymnázium, které je spojené i s obchodní akademií. 

Ilustrační foto.

Napjaté chvíle na Vyškovsku: Kam se děti dostaly? Výsledky přijímaček jsou venku

Uchazeči o studium na středních školách ve čtvrtek zjistili, zda uspěli u přijímacích zkoušek a kam byli přijati. Výsledky byly dostupné v elektronickém systému DiPSy už od nočních hodin, zveřejnily je také jednotlivé školy. Mezi nimi například Střední škola polytechnická ve Vyškově, které patří k nejžádanějším středním školám v regionu.

Ze cvičení hasičů na mosteckém zimním stadionu.

Mostecká škola otevírá cestu k hasičům. Studenti si zkouší náročnou práci

/PODĚKOVÁNÍ/ Být hasičem je poslání. Dnešní doba, která je velice uspěchaná nese větší nároky, jak na běžnou činnost člověka, tak hlavně na bezpečnostní složky státu a na složky IZS, které se starají o to, aby jiní mohli v nouzi dostat pomoc. Mezi jedny z těchto složek patří právě hasiči. Bohužel nastala i složitá doba pro tyto složky, kdy se do řad hasičů už nehlásí takové množství mladých a připravených hochů jako v minulosti, a tak vedení HZS musí reagovat na stávající situaci na trhu práce a napomáhají výběrem a motivací dělat hasiče už na vytipovaných středních školách.

Středoškoláci z Uherského Hradiště excelovali v mezinárodní soutěži Stříbrný píst SMC.

Středoškoláci z Hradiště excelovali v mezinárodní soutěži Stříbrný píst

Silné konkurenci 74 týmů studentů středních škol z České republiky a Slovenska, se v mezinárodní soutěži Stříbrný píst SMC postavil tým studentů oboru elektrotechnika ze Střední školy průmyslové, hotelové, zdravotnické a Vyšší odborné školy Uherské Hradiště ve složení Lukáš Malý, Lukáš Križánek a Vojtěch Husařík.

Přijímačky na střední školu. Ilustrační foto

Výsledky přijímaček 2025: Kde je najít, kdy podat odvolání a jak probíhá 2. kolo

Uchazeči o místo na střední škole se 15. května dozví výsledky jednotné přijímací zkoušky i rozhodnutí ředitelů jednotlivých škol o svém přijetí či nepřijetí. Řada z nich už ale možná tuší, že se jim testy nepovedly tak dobře, aby to stačilo na vybranou střední školu a možná počítají s druhým kolem přijímaček. S tím, které termíny si pohlídat, zda se znovu vyplňuje přihláška a co dělat v případě, že si žák výběr školy mezitím rozmyslel, poradí přehled Deníku.

Ilustrační foto.

Žáci zjistí, kolik dostali u přijímaček bodů, o přijetí se dozví ve čtvrtek

Uchazeči o studium na střední škole či víceletém gymnáziu mohou od pondělí do středy nahlížet do spisů přijímacího řízení. Vyplývá to z informací na webu státní organizace Cermat, která přijímací zkoušky připravuje. Zájemci mohou z dokumentů například vyčíst, kolik bodů z přijímacích zkoušek získali. V elektronickém přihlašovacím systému DiPSy mohou lidé po přihlášení vidět například ohodnocené záznamové archy jednotné přijímací zkoušky a kolik bodů zájemci získali v jednotlivých testech. Zda a případně na kterou se dostali z vybraných škol, se ale uchazeči dozvědí až ve čtvrtek 15. května.

Ilustrační foto.

Počet středoškoláků na jihu Čech stoupá, nyní jich je přes třicet tisíc

Střední školy v Jihočeském kraji navštěvuje 31 744 žáků, což je přibližně o tisícovku více než před rokem. Počet středoškoláků v kraji stoupá několik let v řadě. V dalších letech by se však trend měl změnit. ČTK to řekla Hana Šímová z odboru školství jihočeského krajského úřadu.