Exkluzivně: Ředitelka evakuované školy ve Zlíně o bombové hrozbě
Základní i střední školy napříč republikou jsou od čtvrtečního rána evakuovány kvůli hrozbě bombového útoku. Tuto hrozbu dostaly i školy ve Zlíně.
Základní i střední školy napříč republikou jsou od čtvrtečního rána evakuovány kvůli hrozbě bombového útoku. Tuto hrozbu dostaly i školy ve Zlíně.
/FOTO/ Nový školní rok zahajovali v pondělí druhého září také žáci Střední školy polytechnické ve Vyškově. Již tradičně to bylo ve slavnostním duchu ve školní aule. Ukazují to fotografie.
Po dvouměsíčních prázdninách se v pondělí 2. září vrátili do školních lavic žáci a studenti základních i středních škol. Pro některé z nich to byl výjimečný okamžik, protože letos do lavic usedli poprvé. První školní den v Libereckém kraji si nenechali ujít ani krajští představitelé, kteří zavítali do několika škol v regionu, aby studenty a učitele přivítali zpět.
Letní prázdniny jsou minulostí. Do základních a středních škol ve Zlínském kraji se v pondělí 2. září vrátily desetitisíce žáků a studentů. Zcela poprvé usedlo do školních lavic na 6 tisíc dětí. Oproti loňskému roku je to přibližně o 200 prvňáčků méně.
Nový název Střední škola Slavkov – Austerlitz nese od prvního září někdejší Integrovaná střední škola Slavkov u Brna. Informovala o tom její ředitelka Vladislava Kulhánková.
V Moravskoslezském kraji přibude několik nových škol i školek a nové středoškolské obory. Hejtmanství bude pokračovat v krajských stipendiích, podpoře řemesel, jazykového vzdělávání a naváže na investice do školských budov.
Nový školní rok znamená pro Střední školu Edvarda Beneše řadu novinek. Výčtem se jedná například o tři nová lycea, nový obor odborného učiliště nebo spolupráce s firmou Fosfa. Největší střední škola v regionu přes prázdniny nezahálela, naopak si upevňovala svoji oblibu, přičemž do nadcházejícího školního roku vstupuje se znovu překonanou tisícovku studentů.
Zbyšek Humpolec je český herec. Od dětství se věnoval několika sportům, zejména hokeji. Během studia střední škole hrál v amatérském divadelním souboru v Bučovicích. Po střední škole nastoupil na JAMU, kterou absolvoval v roce 2014. V letech 2014-2019 byl členem souboru brněnského HaDivadla. Hrál v několika televizních seriálech například Modrý kód, Duch nebo Šéfka.
Na startu nového školního roku stojí i celý Moravskoslezský kraj. V něm přibude několik nových škol i školek a také nové středoškolské obory.
Střední průmyslovou školu a Vyšší odbornou školu Liberec, která vznikla před rokem sloučením strojní a textilní průmyslovky, čeká druhý rok fungování. Do nového školního roku vstupuje s cílem být střední školou, která poskytuje kvalitní vzdělání odpovídající nejnovějším trendům v průmyslu.
Mimo státní a soukromé školy funguje v České republice také síť církevního školství. Ačkoli tyto školy někteří rodiče a děti vnímají primárně jako volbu pro věřící rodiny, realita je jiná. Zájem je o ně i v sekulárních rodinách. Zvýšil ho i nedostatek míst na středních školách, zároveň jsou náboženské školy atraktivní i způsobem výuky nebo komunitním prostředím. V Česku funguje několik desítek křesťanských škol, jak katolických, tak protestantských. Svoje má také židovská obec. Zatím ale chybí muslimské školy, případní zřizovatelé totiž od státu ke svému vzniku nedostali povolení.
Nejen nedostatek míst na středních školách, ale také zájem rodičů vybrat nejlepší možnost pro vzdělávání svých dětí zvyšují v Česku zájem i o církevní školy. A ten vysoce převyšuje jejich kapacitu. Mají ho i rodiny, v nichž nejsou praktikující věřící. „Na prvním místě je vysoká kvalita poskytovaného vzdělání a pedagogické práce,“ shrnuje hlavní důvody a motivaci rodičů vedoucí Sekce církevního školství České biskupské konference Martin Čech v rozhovoru pro Deník. Podle něj jsou dokonce na některých školách věřící děti v naprosté menšině.
Rada města se na svém posledním jednání zabývala záměrem zřídit střední školu waldorfského typu, která by byla součástí ZŠ Svobodná a nabízela by obecněji zaměřený studijní vzdělávací obor lyceum.
Digitalizace stavebního řízení v Česku čelí vážným problémům, které výrazně ovlivňují práci stavebních úřadů. Architektka Marie Špačková upozorňuje na nedostatečnou přípravu a školení úředníků, což vede k chaosu a zpožděním. Situace je podle ní horší než loňské problémy s přijímacím řízením na střední školy.
Karlovarský kraj pokračuje ve výplatě stipendií pro středoškoláky. Za druhé pololetí bude více než osmi stovkám žáků krajských středních škol rozdělena částka přesahující 1,3 milionu korun. Rozhodla o tom Rada Karlovarského kraje na svém minulém zasedání.
S širokou nabídkou dotovaného vzdělávání pro všechny občany starší 18 let v oblasti digitálních kompetencí přichází vedení města Tachov. Nabídka vzdělávacích kurzů, jejíž příprava trvala více jak půl roku, zahrnuje například kurzy pro začínající grafiky, 3D tisk i programování a obsluhu CNC strojů.
Virtuální pitevní stůl pro střední veterinární školu nebo nové vybavení do laboratoří mlékárenské průmyslovky zaplatí Ministerstvo zemědělství. Školám nabídlo možnost čerpat dotace, v rámci Zlínského kraje uspěly čtyři, z toho dvě sídlí v Kroměříži.
Sedm procent žáků po nástupu na střední školu zjistí, že si vybrali špatně a přestupují jinam, a až třicet procent absolventů středních škol odchází pracovat mimo svůj obor. Jak tuto situaci zlepšit? Přispět by k tomu mohla reforma kariérového poradenství. I to byl jeden z důležitých závěrů zatím poslední exkurze kariérových poradců. Tu tentokrát Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) uspořádala ve WITTE Automotive.
Hlavní město hledá prostory, kde můžou vzniknout nové střední školy. Pirátská strana proto navrhuje, aby budoucím středoškolákům sloužila bývalá budova radnice na sídlišti Vlasta. Proti tomu je ale zástupce pražského magistrátu i vedení Prahy 10. Rozhodnutí, co se s budovou nakonec stane, mají určit jednání se zástupci místních Společenství vlastníků jednotek. Piráti se obávají role soukromých developerů.
Jak přilákat do svých řad mladé lidi, kteří se dlouhodobě nehrnou? Armáda přišla s netuctovým nápadem prázdninové brigády pro studenty středních škol, za kterou dostanou dobře zaplaceno. Absolventi čtyřtýdenního letního kurzu, který v pondělí startuje na Libavé, budou mít usnadněnou cestu do aktivní zálohy nebo do armády. Ta doufá, že zaujme a mladé si získá.
Je možné, aby kluci z „českolipského učňáku“ vyhráli v robotické soutěži a nechali za sebou týmy ze středních škol. Konkrétně v prvním ročníku soutěže VEX IQ Czech Open pro střední školy?
Unikátní projekt automobilky Tatra Trucks, který je zaměřen na popularizaci technických oborů mezi studenty středních škol, má za sebou další bohaté období. Za poslední dva roky se do iniciativy Tatra do škol zapojilo dalších několik středních škol technického zaměření nejen z Česka, ale také ze Slovenska. V obou zemích bude projekt pokračovat i v novém školním roce.
/FOTOGALERIE/ Více než dvě desítky studentů středních škol z Rakovníka, Nového Strašecí a Berouna odložily na 24 hodin své civilní oblečení i životy. Mladí lidé měli jedinečnou příležitost pobýt na konci června necelé dva dny mezi rakovnickými vojáky v maskáčích a bez mobilních telefonů.
Unikátní projekt automobilky Tatra Trucks, který je zaměřen na popularizaci technických oborů mezi studenty středních škol, má za sebou další bohaté období. Za poslední dva roky se do iniciativy Tatra do škol zapojilo dalších několik středních škol technického zaměření nejen z Česka, ale také ze Slovenska. V obou zemích bude projekt pokračovat i v novém školním roce.
/FOTO/ Tým studentů ze Střední školy polytechnické v Brně zvítězil v 16. ročníku mezinárodní soutěže Modelium. Jejich inovativní model plovoucího města z vlnité lepenky získal první místo, putovní pohár Modelium a finanční odměnu 25 tisíc korun. Superfinále se konalo 25. června ve Vile Grossmann v Ostravě, kde budou také všechny finálové modely k vidění až do poloviny září.
/FOTO/ Na konci školního roku se starostka Boskovic Jana Syrovátková společně s místostarostou Lukášem Holíkem rozloučili s dlouholetým ředitelem Střední školy André Citroëna, Karlem Ošlejškem. Pan Ošlejšek působil ve škole celkem 43 let, z toho 31 let jako její ředitel.
Žáci základních a středních škol si v pátek převzali svá závěrečná vysvědčení a tím končí školní rok. Vysvědčení si převezalo zhruba 1,49 milionu žáků a studentů, od soboty 29. června jim začínají letní prázdniny. Pro své první závěrečné vysvědčení si mezi nimi šlo i asi 118.000 prvňáků. Do lavic se školáci vrátí znovu v pondělí 2. září.
V areálu střední školy v Liblicích bude v době letních prázdnin živo. Chystají se opravy na zdejším hřišti pro míčové hry.
Téměř 66 milionů korun bez DPH chce Královéhradecký kraj investovat do nové jídelny v Hradci Králové. Nové stravovací zařízení vznikne v areálu na Pospíšilově třídě, kde sídlí i Evropský dům a obchodní akademie. Kraj chce tak vyřešit nedostatek jídelen pro žáky středních škol ve městě.
Letošní deváťáci, kterým nevyšla první dvě kola přijímacích zkoušek, doma nezůstanou. Stále mají šanci uspět v kole třetím, ve kterém je dokonce poměrně široká nabídka. Přímo na Mělnicku se lze hlásit ve třetím kole na osm různých oborů, tři školy mají dohromady sedmadvacet volných míst. Další volná místa jsou v sousedních okresech, dokonce i na gymnázia.
V druhém kole přijímacího řízení se na střední školy ve Středočeském kraji nedostalo 168 žáků, což region řadí na druhé místo v rámci celé České republiky. Na Boleslavsku některé školy otevřely třetí kolo přijímacího řízení.
Královéhradecký kraj vyhlásil veřejnou zakázku na stavbu dílenského areálu Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov pro její odborné pracoviště v Hlušicích. Projekt v předpokládané hodnotě 90,2 milionu korun bez DPH zahrnuje kompletní výstavbu nových dílen, nákup nových technologií a potřebného vybavení pro výuku praktických dovedností. Uvedl to kraj v tiskové zprávě.
V neděli 16. června proběhl na hladině Borské přehrady tradiční závod velkých dračích lodí Pilsner Dragons Cup 2024 na 200 m a 1000 m, který proběhl především v kategorii FUN a firemních posádek. Závod měl také svůj charitativní rozměr, kdy výtěžek z prodeje sladkostí při tomto závodě byl věnován na dobročinné účely – 10.000 Kč na rehabilitaci a úhradu jiných potřeb bratrů Křížových.
Střední škola obchodní, Husova 9 v Českých Budějovicích uspořádala Den prevence, na kterém se studenti setkali s odborníky z různých odvětví. Jiří Smékal, vedoucí 1. Centra zdravotně postižených Jihočeského kraje, sdílel své zkušenosti se sportem handicapovaných a inspiroval studenty příběhy úspěšných sportovců.
Nejvíce nepřijatých zájemců o středoškolské studium bylo v druhém kole přijímaček v Praze. Na školu se podle ministerstva školství nedostalo 349 deváťáků. Třetí a další kola už nejsou centrálně řízena a o jejich vyhlášení rozhodují ředitelé. Aktualizovaný seznam volných míst ale rodiče najdou na portálu DIPSY.
Ve druhém kole přijímacích zkoušek se na žádnou střední školu nedostalo 701 žáků devátých tříd. Celkem se jich hlásilo 6293, uspělo tedy 89 procent z nich a většina uchazečů byla přijata na obor, o který měli největší zájem, sdělilo ministerstvo školství.
Projekt „Zabezpečení škol a školských zařízení v Karlovarském kraji“, který reaguje na aktuální bezpečnostní hrozby a rizika ve školském prostředí spojené s ochranou měkkých cílů, se týká zejména střeních škol, jejichž zřizovatelem je Karlovarský kraj. Probíhá už od roku 2017 a byl rozdělen do osmi etap.
Policisté Krajského ředitelství policie Libereckého kraje uspořádali pro studenty Střední školy na Bojišti v Liberci akci Projektový den s Policií ČR. Studenti měli možnost seznámit se s různými aspekty policejní práce, včetně techniky a činností pořádkové služby, dopravní policie a policejních psovodů.
Na čtvrtek nachystala univerzita Vědecko-technický jarmark. Akce, která bude mít své hlavní centrum v pardubických Automatických mlýnech, má za úkol popularizovat vědu. Je určená především pro žáky základních a středních škol. Konat se bude od 9 do 17 hodin a vstup na ni je zdarma.
Rozsáhlá rekonstrukce hygienických zařízení ve 2. a 3. nadzemním podlaží čeká Domov mládeže při Střední škole živnostenské Sokolov. Investice ve výši téměř 6 milionů korun byla schválena Radou Karlovarského kraje
V končícím školním roce realizovala Městská policie Ostrava sérii preventivních projektů a besed, které byly zaměřeny na děti, žáky a studenty mateřských, základních i středních škol. Akci v ZŠ Nádražní v Přívoze navštívili i primátor města Jan Dohnal a ředitel MP Miroslav Plaček.
/FOTO, VIDEO/ Den Pardubického kraje se v letošním roce mohl pyšnit svou návštěvností, a to především díky bohatému programu, který po celou dobu probíhal na řadě míst v Pardubicích. Nechyběly ukázky prací žáků středních škol, IZS nebo armády ČR. Své vystoupení předvedli i v odpoledních či večerních hodinách kapely, dále pak interpreti jako Helena Vondráčková nebo skupina Olympic.
Během posledních osmi let, kdy společnost ČEZ Distribuce pořádá Motivační program Prokopa Diviše, se počet studentů elektro oborů na ostravské Střední škole elektrotechnické Na Jízdárně zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistik školy, která je partnerským vzdělávacím zařízením energetiků.
V pátek 21. června zveřejní ředitelé středních škol výsledky druhého kola přijímacího řízení. Už nyní jsou ale k dispozici data, která ukazují, že učňovské obory čelí letos silnému náporu. Některé školy hlásí převis i o stovky přihlášek.
/FOTO/ Žáci ze Střední školy polytechnické Brno, Jílová slaví úspěch. Ve finále soutěže Modelium 2024 zaujali svým modelem plovoucího města z vlnité lepenky. Vítězný tým si odnáší cenu v hodnotě 15 000 korun. Bodovala i Střední průmyslová škola stavební Brno.
Mezinárodní soutěž studentů středních škol v Českých Budějovicích přilákala účastníky z celé ČR i Slovenska. Studenti prezentovali slavné sportovce a jejich regionální vazby, čímž propojili svět sportu s místními zajímavostmi. Akce nabídla inspirativní pohledy na české sportovní legendy. Pořadatelskou školou byla Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9.
Na podiu studenti mluvili o Kateřině Neumannové nebo Tomáši Vernerovi. Oba se narodili v Písku. Mezinárodní soutěž studentů středních škol v Českých Budějovicích přilákala účastníky z celé ČR i Slovenska. Studenti prezentovali slavné sportovce a jejich regionální vazby, čímž propojili svět sportu s místními zajímavostmi. Akce nabídla inspirativní pohledy na české sportovní legendy. Pořadatelskou školou byla Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9.
Mezinárodní soutěž studentů středních škol v Českých Budějovicích přilákala účastníky z celé ČR i Slovenska. Studenti prezentovali slavné sportovce a jejich regionální vazby, čímž propojili svět sportu s místními zajímavostmi. Akce nabídla inspirativní pohledy na české sportovní legendy. Pořadatelskou školou byla Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9.
Krkonošské gymnázium a střední odborná škola Vrchlabí je první střední školou z Královéhradeckého kraje, která se zapojila do unikátního projektu H3KNISE (www.h3knise.cz). Ten je určen pro studenty středních škol, pro které jsou připraveny zajímavé workshopy s inspirativními osobnostmi, které mohou studenty motivovat hecnout se a změnit svůj život k lepšímu.
Snaha o lepší přístup k inovacím ve vzdělávání. To je hlavním hnacím motorem Moravskoslezské technologické akademie (MTA), která je nově vzniklým projektem Moravskoslezského kraje, Moravskoslezského inovačního centra a Moravskoslezského automobilového klastru. Cílem MTA je řešit přenos inovací do odborného vzdělávání. Tuto problematiku Deníku přiblížil zakladatel projektu a ředitel Střední průmyslové školy a obchodní akademie Bruntál (SPŠ a OA Bruntál) Jan Meca.