Kreativ

ŠTÍTEK: střední škola

Chátrající stavby na pozemku sousedícím s pozemky Střední školy zemědělské a zahradnické, 21. února 2025

Squateři obsadili areál u Hradiska v Olomouci. Děsí a kradou, říkají místní

Chátrající budovy v sousedství Střední školy zemědělské a zahradnické a Klášterního Hradiska obsadili squateři, kteří podle místních ohrožují kolemjdoucí a kradou na pozemcích školy. Současný vlastník se snažil objekty zabezpečit proti neoprávněnému vniknutí. Ilegální obyvatelé si však našli cestu. Jak potvrdil zástupce brněnské společnosti Olomouckému deníku, v plánu je revitalizace zanedbaného areálu, který se nachází v ochranném pásmu národní kulturní památky.

Ilustrační foto.

Nejvíc přihlášek je na dopravní průmyslovku, roste zájem o technické obory

Plzeňský kraj letos eviduje přes 21 000 přihlášek na střední školy. Je to zhruba stejně jako loni. Největší zájem u tříletých oborů je o automechaniky, elektrikáře, instalatéry a truhláře a u děvčat o kadeřnice. Z maturitních je to veřejná správa, pedagogické lyceum, ekonomické a zdravotnické obory, letos se naplní i strojírenské obory.

Domácí výuka je každému dítěti šitá na míru.

Bez lavic, učitele a stresu. Svobodná škola nabízí alternativní přístup k výuce

Když se řekne vzdělávání dětí, většina z nás si vybaví žáky sedící v lavicích a v lepším případě i naslouchající paní učitelce. Stále více lidí ale poznává, že vzdělávat a učit své děti mohou i jinak. Svobodněji. Více nám o svobodném školství řekla ředitelka Svobodné lesní základní školy Ráj Alena Baníková.

Se středoškoláky besedoval Jan Hejný, který vede útvar technika SMR Skupiny ČEZ.

Jaderná energetika představuje příležitost pro jihočeské studenty

Už během několika let by mohla začít stavba malého modulárního reaktoru (SMR) v Temelíně. Tento projekt s sebou přinese i stovky pracovních příležitostí pro absolventy středních a vysokých škol technického zaměření, a tak pracovníci ČEZ, resp. temelínské elektrárny, pravidelně vyrážejí lovit do vod jihočeského studentstva. Na konci února navštívili střední školy v Táboře a Českých Budějovic.

Žáky už zanedlouho čekají přijímačky na střední školy.

Přihlášky jsou podané, školy počítají první, druhé a třetí pořadí

Pouhý první pohled na čísla přihlášených dětí pro nadcházející přijímačky na střední školy může klamat. V počtu přihlášených je důležité, jestli je škola první, druhou nebo třetí volbou. Některým školám překvapivě razantně ubylo přihlášek. O krumlovské gymnázium ale třeba zájem roste.

Ústecký kraj investuje do vzdělávání a moderních technologií. U mikrofonu hejtman ÚK Richard Brabec.

Podpora talentů a modernizace škol. Ústecký kraj chce zvýšit úroveň vzdělávání

Ústecký kraj chce zvýšit úroveň vzdělávání. Cílem projektu Návrat do budoucnosti je modernizace škol, rozšíření podpory talentovaných žáků a zvýšení péče o duševní zdraví studentů. Samospráva i uzavřela memorandum s Microsoftem, které zahrnuje vzdělávání učitelů v umělé inteligenci (AI), nákup licencí AI pro školy či pořízení brýlí virtuální reality pro školy. 

Škola. Ilustrační foto

Ústecký kraj chce zvýšit úroveň vzdělávání, investuje do technologií ve školách

Ústecký kraj chce zvýšit úroveň vzdělávání. Investuje do technologického vybavení škol, podpory duševního zdraví žáků a podpory talentovaných studentů. Samospráva uzavřela memorandum s Microsoftem, které zahrnuje vzdělávání učitelů v umělé inteligenci (AI), nákup licencí AI pro školy či pořízení brýlí virtuální reality pro školy. Informovala o tom mluvčí kraje Magdalena Fraňková.

Ilustrační foto.

V Novém Jičíně každoročně probíhají školní fóra

Město Nový Jičín pořádá od roku 2018 školní fóra pro žáky základních a středních škol. Mládež spolu s pedagogy a zástupci vedení radnice diskutují o tom, co se jim ve škole a v Novém Jičíně líbí a co by chtěli změnit.

Žáci ZŠ Libouchec během hodiny českého jazyka.

Tady jsou žáci nejlepší! Náš reportér okusil výuku českého jazyka v Libouchci

Reportér Ústeckého deníku Jan Pechánek usedl zpět do školní lavice s cílem zjistit, jak dnes vypadá vyučování českého jazyka. Zúčastnil se dvou hodin v ZŠ Libouchec, tedy v instituci, která se na Ústecku pyšní nejlepšími výsledky u přijímacích zkoušek na střední školy právě v českém jazyce. Libouchečtí žáci si v loňském roce průměrným výsledkem 32,5 bodu z 50 vysloužili okresní prvenství.

Nejúspěšnější v matematice u přijímacích zkoušek byli loni žáci deváté třídy Základní školy v Hustopečích nad Bečvou. Foto: Deník/ Petra Poláková - Uvírová

V Hustopečích excelovali v matematice. Podívejte se, jak se tam učí

Najít takový „recept“, aby jejich dítě bez problému zvládlo přijímací zkoušky na vysněnou střední školu - to teď trápí rodiče většiny deváťáků. Jak probíhá příprava na přijímací zkoušky na Základní škole v Hustopečích nad Bečvou, jejíž žáci byli loni nejúspěšnější v matematice? Podle ředitele školy Jaroslava Bečáka je důležité nejen zvládnout učivo, ale velkou roli hraje i motivace dětí a podpora ze strany rodičů.

Základní škola ve Stonavě, únor 2025

Proč jsou žáci ze Stonavy tak úspěšní? Místní škola v TOP 10 na Karvinsku

Které základní školy na Karvinsku nejlépe připravují žáky na přijímací zkoušky na střední školy? Deník získal unikátní data, podle nichž se druhým místem v celém okrese chlubí základní škola ve Stonavě. S celkovým skóre 68 bodů potvrzuje, že její recept na úspěšné zvládnutí testů z matematiky i češtiny funguje. Je přitom docela jednoduchý, na přípravě se maká už od září.

Základní a mateřská škola, Janovice, 12. 2. 2025

Na Frýdecko-Místecku kralují u přijmaček žáci ze ZŠ Janovice. Čím to je

Na Frýdecko-Místecku aktuálně nenaleznete základní školu, jejíž žáci by u přijímacích zkoušek na střední školy měli vyšší úspěšnost než v Janovicích. Ve škole, kam chodíval do školy třeba hokejový mistr světa a vítěz Stanley Cupu Pavel Kubina, dbají na poctivou přípravu a v době online technologií a umělé inteligence stále důležitější postupy.

Cenná zkušenost pro deváťáky ze 7. ZŠ v Mostě. Účastnili se přijímacích zkoušek nanečisto, a to ve spolupráci s 10. ZŠ v Mostě, a mohli si tak vyzkoušet atmosféru opravdových přijímaček v cizím prostředí.

Na této škole v Mostě žáci zvládají nejlépe přijímačky z matematiky a češtiny

Blíží se přijímací zkoušky na střední školy a na základních školách je to znát. Žáci 9. tříd si testují znalosti a učitelé radí, jak se vyvarovat zbytečných chyb. Někdo si věří, někdo má obavy. Nejinak je tomu na 7. ZŠ v Mostě, jejíž deváťáci byli loni u zkoušek z celého okresu nejúspěšnější. Příprava není pro každého jednoduchá. I tato škola, kam chodí celkem 660 žáků, čelí v posledním desetiletí nárůstu počtu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Škola v Panenském Týnci. Městys se do budovy snaží investovat.

Dril i moderní formy učení. U přijímaček jsou nejlepší žáci z vesnické školy

Škola v Panenském Týnci patří mezi devítiletými základkami v okrese Louny k těm menším, přesto se k ní vážou velmi zajímavá data. Její žáci byli loni nejlépe připraveni k přijímačkám na střední školy. Alespoň podle dat Cermatu, podle kterých deváťáci ze ZŠ Panenský Týnec loni opanovali žebříček úspěšnosti u přijímacích zkoušek na střední školy. Na prvním místě mezi základními školami z okresu Louny se umístili v počtu získaných bodů z matematiky i českého jazyka. Deník zjišťoval, co stojí za těmito výbornými výsledky.

Základní škola v Mikulovicích na Znojemsku měla v loňském roce nejúspěšnější deváťáky u přijímacích zkoušek v celém okrese.

Nejúspěšnější škola na přijímačkách ze Znojemska. Rodinná atmosféra i motivace

/VIDEO/ Do Znojma je dvacet minut cesty, do Brna okolo hodiny. Mikulovice na severu Znojemska se nacházejí na samotě mezi lesy, poli a vinohrady. Uprostřed obce, která čítá šest set padesát obyvatel, stojí základní škola, která měla v loňském roce velmi úspěšné deváťáky u přijímacích zkoušek na střední školy. Reportér Deníku se do nejúspěšnější školy v regionu vypravil.

Základní škola ve Lhotách u Potštejna sice nemá ani stovku dětí, přesto je o ní v regionu hodně slyšet. Na snímku je její ředitel Jan Havel.

Úspěšná základka sází na atmosféru. Na více žáků jsou ve Lhotách připraveni

Základní škola ve Lhotách u Potštejna sice nemá ani stovku dětí, přesto je o ní v regionu hodně slyšet. Žáci devátého ročníku vloni opanovali žebříček úspěšnosti u přijímacích zkoušek na střední školy na Rychnovsku. Na prvním místě se umístili v součtu získaných bodů z matematiky a českého jazyka. V samostatném hodnocení byli nejlepší v matematice a druzí v češtině. Deník zjišťoval, co stojí za výbornými výsledky a jaké ovzduší ve škole panuje.

Nejúspěšnější v matematice u přijímacích zkoušek byli loni žáci deváté třídy Základní školy v Hustopečích nad Bečvou. Foto: Deník/ Petra Poláková - Uvírová

V Hustopečích excelovali v matematice. Podívejte se, jak se tam učí

Najít takový „recept“, aby jejich dítě bez problému zvládlo přijímací zkoušky na vysněnou střední školu - to teď trápí rodiče většiny deváťáků. Jak probíhá příprava na přijímací zkoušky na Základní škole v Hustopečích nad Bečvou, jejíž žáci byli loni nejúspěšnější v matematice? Podle ředitele školy Jaroslava Bečáka je důležité nejen zvládnout učivo, ale velkou roli hraje i motivace dětí a podpora ze strany rodičů.

Archa, základní škola a mateřská škola při Církvi československé husitské v Petroupimi, respektive její deváťáci byli při příjímačkách na střední školy v roce 2024 nejlepší v matematice.

Malé školy, velké výsledky. V testech jejich žáci předčili děti z měst

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na loňské přijímací zkoušky na střední školy „vyslaly“ nejlépe připravené žáky a to v celém okrese Benešov, dvě nepříliš velké venkovské školy. Svými údaji to potvrzuje Cermat, organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Právě ta jednotné testy pro přijímačky z českého jazyka a matematiky sestavuje. A vyhodnocuje také úspěšnost žáků jednotlivých škol.

ZŠ Kvítková má úspěšné deváťáky

Jednička v Cermat testech. Jaký má recept na úspěch základka Kvítková?

Ze všech škol ve Zlínském kraji mají stejně jako loni nejlepší výsledky z testů na střední školy z matematiky i českého jazyka žáci ze základní školy s rozšířenou výukou jazyků Kvítková ve Zlíně. Loni se na školu hlásilo na 150 prvňáků, kapacita stačila jen pro třetinu. Jaký je recept na úspěch školy, o kterou je dlouhodobě velký zájem?

Školáci z Nového Strašecí pilně šprtají na přijímačky, věří, že budou úspěšní jako jejich předchůdci.

Novostrašecká základní škola boduje. Jak se žáci připravují na přijímačky?

Žáci Základní a mateřské školy J. A. Komenského v Novém Strašecí uspěli v loňském roce nejlépe u přijímacího řízení na střední školy v celém regionu. V žebříčku hodnocených TOP 10 škol se novostrašeckým klukům a holkám podařilo jak v češtině, tak v matematice i v závěrečném součtu získat nejvyšší bodové ohodnocení. Tolik hovoří výsledky, který získal Deník exkluzivně od společnosti Cermat.

Žáci ze Školamyšle v Litomyšli se připravují na přijímací zkoušky na střední školy.

Soukromá Školamyšl slaví. Jejich žáci bodovali nejlépe na Svitavsku u přijímaček

Rovnice, přísloví, geometrie nebo rozbory vět. Příprava letošních deváťáků na přijímací zkoušky na vysněné střední školy jev plném proudu. Padesát bodů z českého jazyku a padesát z matematiky, to je meta, o kterou všichni usilují. Nejvíce bodů u přijímaček ve svitavském okrese vloni získali žáci ze Školamyšle v Litomyšli, a to 73 bodů z možné stovky. Jak je to možné? Mají v malé soukromé základní škole nějaký zvláštní recept na úspěch?

Základní škola Bradlec.

Základní škola V Oboře: Odtud loni vzešli nejlépe připravení žáci

/VIDEO, FOTO/ Deník získal z Cermatu unikátní data prozrazující, ze kterých základních škol na Boleslavsku zvládli žáci nejlépe přijímací testy na střední školy. Podle nich si nejlépe vedli jak v testech z českého jazyka, tak z matematiky žáci Základní školy V Oboře Bradlec. V čem tkví tajemství jejich úspěchu?

Systém přihlašování hlásí potíže. Někteří rodiče se děti snaží přihlásit i několik dní.

Systém přihlašování k přijímačkám padal. Lhůta na podání se přesto neprodlouží

K podání přihlášek na střední školu v systému DiPSy už zbývá jen několik málo dní (do 20. února 2025). Přesto se do něj snaží ještě pořád přihlásit velké množství žáků, od víkendu ale bojují s technickými problémy a tím, že má výpadky. Řadě rodičů se tak nedaří do systému dostat a přihlášku podat. Zástupci ministerstva školství a Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat, které systém spravuje, o problému vědí a aktuálně je řeší. Pravděpodobně je systém přetížený.

Na podání přihlášek na střední školu mají žáci 9. tříd čas jen do 20. února.

Rozhodování o škole je na dítěti, rodiče mají pomáhat a radit, říká odbornice

U podávání přihlášek na střední školu může dojít k názorovým neshodám mezi dětmi a rodiči. Žáky ovlivňuje vlastní představa o budoucím životě, kamarádi i jejich vidění světa. Oproti tomu názor rodičů už formují i vlastní životní zkušenosti a realističtější pohled na budoucnost. Odbornice na kariérní vzdělávání mladistvých Kateřina Málková připomíná, že rozhodnutí by mělo zůstat především na dítěti. „My rodiče jsme tu od toho, abychom mu pomohli získat objektivní informace, podívat se na situaci z různých úhlů a zvážit všechny důležité faktory. Samozřejmě ale existují výjimky, kdy dítě není schopné volbu zvládnout samo a rodiče musejí převzít větší odpovědnost,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží. Jakou školu si vybrat? Podle odborníků rozhoduje více faktorů. Jaké to jsou? Poradíme v článku.

Výběr střední školy? Dbejte na úspěšnost, zájmy i dojíždění, radí odborníci

Podávání přihlášek na střední školy se blíží do finále. Zbývá už jen několik málo dní (do 20. února 2025), kdy si žáci vyberou směr dalšího vzdělávání. Typ střední školy volí žáci a jejich rodiče i s ohledem na dosavadní známky a podle velikosti konkurence a šance na přijetí. Odborníci ale upozorňují, že je vhodné se na výběr střední školy dívat komplexně. Od budoucího uplatnění na trhu práce pro vybavení učeben. Jak postupovat při výběru školy, kdy je lepší zvolit učení místo maturity a proč jsou důležité i koníčky dětí? Na nejdůležitější otázky odpovídá přehled Deníku.

Ilustrační foto.

Vylidňování chce Zlínský kraj zamezit dostupným bydlením i investicemi

Úbytku obyvatel v regionu chce Zlínský kraj zamezit zajištěním dostupného bydlení pro mladé, přilákáním nových pracovníků a investorů nebo využitím robotizace a umělé inteligence. Návrh konkrétních opatření dnes jednomyslně podpořili krajští zastupitelé. Zatímco na začátku minulého roku měl kraj 580.744 obyvatel, v roce 2081 by jich podle projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ) mělo být 404.090.

Deprese u dětí. Ilustrační foto

Pražské školy někdy nad náznaky šikany přivírají oči, zjistila inspekce

Šikana ve školách je vnímána jako stále palčivější problém. A rozhodně není ojedinělá. V posledních letech ji řešili ve více více než polovině škol. Podle záznamů České školní inspekce bývají nejčastější slovní šikanování a zesměšňování; často v podobě urážek, pomlouvání a ponižování. Fyzické napadání bývá častější v nižších ročnících, zesměšňování či jiné ústrky na internetu zase u starších žáků. Školy se snaží tyto problémy řešit – ne vždy však postupují podle doporučení ministerstva školství. Jak účinně čelit rizikovému chování?

Během ledna a února vojáci navštívili 11 škol v Moravskoslezském kraji.

Seznamovali děti s armádou. Vojáci navštívili 11 škol v Moravskoslezském kraji

/FOTOGALERIE/ Seznámit děti s armádou a její technikou, vyzkoušet si výstroj vojáků, střelbu na laserovém trenažéru, použití ochranné masky, základy poskytování první pomoci nebo získat informace o základech přežití v přírodě, ale také se dozvědět, jak se občané mohou připravovat na obranu státu, to vše čekalo na žáky základních a středních škol Moravskoslezského kraje.

Besedy s vojáky ve školách provází názorné ukázky vybavení a techniky.

Školy mají prohloubit výuku obrany státu. Děti i učitele školí armáda

Vláda schválila novou Koncepci přípravy občanů k obraně státu na dalších pět let. Ministerstvo obrany upozornilo, že se v Česku musí zvýšit připravenost celé společnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany. Mimo jiné chce posílit rozsah branně-bezpečnostních témat ve školní výuce. V příštích pěti letech hodlá školy častěji navštěvovat armáda a resort chce také zvýšit účast učitelů na armádních školeních. S návratem branné výchovy, ve formě jako před rokem 1989, se ale nepočítá.

Prvním velkým stresorem, který si naše společnost pro své dorůstající členy připravila, jsou přijímačky na střední školu.

Lonští deváťáci radí deváťákům: Jak vybrat školu a zvládnout přijímačky

/VIDEO/ Přes sto tisíc žáků devátých tříd teď společně se svými rodiči řeší zásadní otázku – na jakou střední školu se přihlásit. Termín pro podání přihlášek končí 20. února a také letos se o další studium bude ucházet relativně silný populační ročník. Státní organizace CERMAT, která má na starosti jednotné přijímací zkoušky, odhadla, že k prvnímu kolu v dubnu dorazí přes 102 tisíc žáků.

Obchodní akademie v Ostravě-Porubě.

Ředitel ostravské obchodní akademie: Studenti mají šanci na praxi v zahraničí

Mnoho žáků právě řeší důležité rozhodnutí o své budoucí cestě a přemýšlí nad výběrem správné střední školy. Deník se rozhodl představit několik škol z Ostravy a přinést rozhovory s jejich řediteli, kteří nám přiblíží, co jednotlivé školy nabízejí. V dnešním rozhovoru se zaměříme na Obchodní akademii v Ostravě-Porubě, kde šéfuje nový ředitel Jakub Mojžíš. Podle něj školu čeká nová a svěží éra.