Budova stávající Integrované střední školy živnostenské, která sídlí ve Škroupově ulici č. p. 13 v Plzni, prošla během let mnoha změnami. V současnosti patří k vyhledávanému školskému zařízení, které nabízí pestrou škálu studijních oborů.
Předposlední kolo Středoškolské ligy v disciplínách TFA ročníku 2023-24 se uskutečnilo dne 6. 6. v Karviné. Střední školu Semily reprezentovali převážně žáci, kteří v tomto náročném sportu sbírají zkušenosti a reprezentovali výborně.
Výrazný nárůst počtu přihlášek hlásí téměř všechny fakulty Technické univerzity v Liberci (TUL). Rekordmankou prvního kola přijímacího řízení je ekonomická fakulta, kam přišlo o 400 přihlášek více než loni, to je nárůst o více jak 35 %. Podle vedení univerzity i děkanů je škola úspěšnější v oslovování mladé generace.
Výjimečné studium bude mít třicítka středoškoláků, která v září nastoupí na Střední odbornou školu v Šumperku. Škola otevře třídu přírodovědného lycea. Bude první v kraji, která tento obor nabídne.
Nové budovy se dočká Střední škola živnostenská Sokolov. Pavilon bude propojen se stávajícím objektem a bude v něm probíhat obecná teoretická i praktická výuka. Stavební práce by měly začít už v příštím roce a trvat by měly zhruba dva roky. Celkové plánované výdaje na realizaci projektu jsou vyčísleny na 600 milionů korun, finanční příslib výstavbě odsouhlasili radní Karlovarského kraje.
Cukrářský obor vyučuje sedm krajských středních škol a čtrnáct jejich nadaných žáků si v sídle společnosti Marlenka international převzalo ocenění od Moravskoslezského kraje. Mezi nimi i dvě studentky z Opavy.
Výjimečné studium bude mít třicítka středoškoláků, která v září nastoupí na Střední odbornou školu v Šumperku. Škola otevře třídu přírodovědného lycea. Bude první v kraji, která tento obor nabídne.
V rámci 16. ročníku mezinárodní soutěže Modelium studenti Střední školy řemesel Frýdek-Místek a PrimMat – Soukromé střední školy podnikatelské ve Frýdku-Místku přijali stavitelskou výzvu a vybudovali udržitelné plovoucí město z vlnité lepenky. Frýdeckomístecké modely budou nejprve usilovat o postup do národního finále. Nejlepší šestici staveb vybere porota do pátku 24. května. Mladí stavitelé z Česka a Slovenska se utkají o ceny v celkové hodnotě více než 100 000 korun.
Členové zastupitelstva hlavního města Prahy se ve čtvrtek 23. května v 8 hodin ráno sešli na mimořádném zasedání. To začalo hodinu před tím řádným. Setkání vzniklo na popud opozice, která chtěla mimo jiné projednat kapacity středních škol a fakt, že ani děti s 90 body ze 100 při přijímačkách Cermat neuspěly v přijetí na gymnázium. Zastupitelé večer jednání možná přeruší kvůli hokeji.
Šanci dostat se na střední školu mají stále ještě i žáci, kteří neuspěli v prvním kole přijímacích zkoušek. Do pátku si mohou podávat přihlášky na školy, kde zbyla volná místa. A zdaleka to nejsou jenom učební obory, na výběr mají školáci i z řady těch maturitních a zatím neobsazené lavice nabízejí na jihu Čech i některá gymnázia, a to dokonce i víceletá.
Cermat zveřejnil seznam středních škol, které otevírají druhé kolo přijímaček. V Praze mají zatím neúspěšní deváťáci šanci na přibližně 250 oborech. Z toho je ale kolem 130 soukromých. Ty nabízejí volná místa i v gymnaziálních oborech. Školné na některých z nich ale dosahuje i na 150 tisíc korun za rok.
Průmysl volá po kvalifikované pracovní síle. Nalákat žáky na studium přírodních věd a techniky je ale podle zástupců brněnských vyoských škol velmi náročné. Spolu s Jihomoravským krajem, Brnem a desítkou technologických firem proto podepsali v úterý memorandum,které má do pěti let zvýšit počet studentů těchto oborů.
Přibližně pětina českých žáků nedosahuje ani základní úrovně čtenářské gramotnosti. Vyplynulo to z průzkumu mezinárodního šetření PIRLS realizovaného v roce 2022 (4. ročník základních škol) a PISA realizovaného v roce 2021 (žáci ve věku 15 let). Výsledky potvrdilo i šetření České školní inspekce (ČŠI), které se konalo minulý školní rok. Zapojilo se do něj přes 130 000 žáků na skoro 4000 základních a středních školách.
Podle údajů z ministerstva školství (MŠMT) se ke studiu na středních školách a gymnáziích hlásilo letos v Libereckém kraji 4476 deváťáků, v prvním kole uspělo 4269 z nich, což je 95,4 procenta.
/FOTO/ V úterý 14. května uspořádala Střední škola služeb a řemesel Stochov, z pověření Odborového svazu Stavba, již 12. ročník Přeboru ČR stavebních škol v in-line bruslení chlapců a vloženého závodu dívek středních a základních škol. Přeboru se účastnilo pět chlapeckých a dvě dívčí družstva.
V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo téměř 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých ročníků. Odborníci na školství a sociální oblast ale upozorňují, že se za vysokým číslem a na první pohled úspěchem u řady dětí skrývá velké zklamání. Nedostaly se na školu, kam skutečně chtěly. A to ne kvůli úrovni svých znalostí, ale nespravedlnosti systému, které podle nich nastavují i testy CERMATu. Specialisté také upozorňují, že část uchazečů je oproti vrstevníkům zvýhodněná kvůli různé kapacitě škol v jednotlivých regionech i nastavení úloh přijímacích zkoušek, které musí kvůli roztřídění žáků obsahovat i úlohy, na něž běžná příprava nestačí. Zvýhodněné jsou podle nich i děti s lepším sociálním zázemím a z malých měst. Tratí na tom zejména žáci v Praze.
Napínavé čekání uchazečů o studium na středních školách je u konce. Výsledky prvního kola přijímacího řízení už mohou žáci i rodiče najít v elektronickém systému DIPSy i na webových stránkách škol.
Stejně jako ve zbytku republiky se i v Královéhradeckém kraji ve středu uchazeči dozvěděli výsledky své přijímací zkoušky, a tedy i verdikt o přijetí na jimi vybrané střední školy. Letošní novinkou je elektronický systém, kde si žáci mohli navolit až tři školy v rámci vlastních priorit. Ukázalo se ale, že ne každý zvolil správnou strategii při výběru tzv. „záchranné volby“ a nebyl přijat na žádnou z vybraných škol. Královéhradecký kraj se rozhodl takovým uchazečům pomoci zorientovat v jejich situaci.
Sítem přijímacích zkoušek na střední školy v Plzni prošla drtivá většina uchazečů, zbytek bude mít šanci v druhém kole, posílat přihlášky bude možné od 21. do 24. května.
Výsledky prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy přinesly radost i zklamání. Většina žáků se může těšit na školy, o které opravdu stáli. Na gymnázia to ale chtělo téměř bezchybné testy a ani to nemuselo stačit.
Ředitelé škol i CERMAT mají hotovo, uzavřeno a zveřejněno. Od středečního rána uchazeči a rodiče v elektronickém systému DIPSy zkoumají výsledky prvního kola přijímacího řízení na střední školy 2024. Úspěšně se na nějakou střední školu dostalo devadesát procent žáků. Ti, kteří jsou spokojení a nebudou se účastnit druhého kola zkoušek, mají zdánlivě čas klidu a pohody. Nabízejí se ale možnosti, jak hned po přijetí zužitkovat čas, který do nástupu na střední školy zbývá. Řada z nich svoje budoucí žáky hned zapojuje do chodu instituce, další připravují letní školy a seznamovací pobyty. Navíc je nejlepší a nejvyšší čas dohnat slabiny,nebo nabrat nové zkušenosti. Třeba při výuce cizích jazyků. Tento článek není o přijímačkách v aktuálním roce 2025. Některé údaje mohou platit i letos, ale redakce jej psala pro informace o přijímacím řízení v roce 2024.
V prvním kole přijímacího řízení uspělo téměř 94 procent uchazečů, kteří se hlásili na střední školy z devátých tříd základních škol. Novinářům to ve středu řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
/VÝSLEDKY PŘJÍMAČEK/ Budoucí studenti, kteří skládali v těchto dnech přijímací zkoušky na střední školy, už mají výsledky. Ministerstvo školství oznámilo, že na jihu Moravy bylo úspěšných čtyřiadevadesát procent uchazečů. Číslo je téměř shodné s republikovými výsledky. Většina uchazečů byla přijata na obor, o který měla největší zájem.
Jak dopadly přijímací zkoušky na střední školu, od středy vědí také uchazeči z Královéhradeckého kraje. Ne všechny mladé lidi ale výsledek potěšil, hejtmanství ví o desítkách případů, kdy se uchazeči kvůli špatně zvolené strategii na střední školu nedostali. Královéhradecký kraj chce takovým uchazečům pomoci.
V prvním kole přijímacího řízení uspělo na Vysočině přes 97 % uchazečů, kteří se hlásili na střední školy z devátých ročníků základních škol. Žáci z Vysočiny měli z celé republiky nejvyšší úspěšnost. Většina uchazečů byla přijata na obor, o který měla největší zájem.
Společnost Cermat ve středu 15. května zveřejnila výsledky přijímacích testů na šestiletá, osmiletá i čtyřletá gymnázia a střední školy. Některé z nich budou vyhlašovat druhé kolo, do něhož se mohou zájemci začít přihlašovat od 21. května. Ovšem dvě ze tří gymnázií na Mělnicku mají plno a druhé kolo vypisovat nebudou.
V prvním kole přijímacího řízení uspělo téměř 94 procent uchazečů, kteří se hlásili na střední školy z devátých tříd základních škol. Novinářům to ve středu řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Velký den se blíží. Už ve středu 15. května zveřejní organizace CERMAT výsledky prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy. Uchazeči a jejich rodiče je najdou jak v elektronickém systému DiPSy, tak na webových stránkách a informačních deskách škol. Neúspěšní uchazeči mohou zároveň vyhlížet termín druhého kola, systém jim umožní vidět přehled škol s volnými místy. Kde najdete důležité informace, jaké jsou závěrečné termíny a co si pohlídat v případě úspěchu i neúspěchu, přináší přehled Deníku. Tento článek není o přijímačkách v aktuálním roce 2025. Některé údaje mohou platit i letos, ale redakce jej psala pro informace o přijímacím řízení v roce 2024.
Přijímací zkoušky na střední odborné školy a gymnázia za rok 2024 jsou uzavřené, výsledky vyhodnocené a už se jen formálně čeká na vyhláškou dané datum 15. května. V tento den výsledky a úspěšnost uchazečů u testů zveřejní jak CERMAT v elektronickém systému DiPSy, tak jednotlivé školy na svých webech a nástěnkách. Výsledky školy a jejich ředitelé ale znají, k dispozici je mají už od čtvrtka. Část z nich je před avizovaným termínem i zveřejnila. Ministerstvo školství ale tento postup nedoporučuje, některé školy čelily tlaku rodičů, kteří chtěli výsledky také znát. O úspěšnosti si ale obrázek žáci mohou udělat, od neděle jsou v systému také nahrané opravené testy společné jednotné části přijímaček.
Stavby nových škol nebo rekonstrukce těch stávajících může čekat malá revoluce. Státní úředníci ve svých návrzích změn ve vyhláškách upouštějí od direktivního přístupu a nechávají zřizovatelům a stavitelům volnější ruce. Nově by tak nemuselo být v každé třídě umyvadlo. Návrhy vyhlášek ani nenařizují mít v budovách společné pánské a dámské záchody.
Možnost posoudit, jak děti vyplnily testy v rámci prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy, mají od pátku 10. května rodiče letošních deváťáků. Nahlížení do spisů školy umožňují v pátek, v pondělí a úterý po předchozí dohodě s rodiči. V jihočeských školách se ale fronty rodičů netvoří, většina z nich může přijímací testy svých dětí zhlédnout z pohodlí domova, přes internet.
Dne 25. dubna 2024 se konal jedenáctý ročník soutěže pro žáky středních škol "Kouzlení z perníku" v Nové Pace. Ve třech kategoriích se zúčastnilo 45 žáků ze 17 středních škol z různých míst republiky. Z naší Střední školy gastronomické a technické v Žamberku nás ve dvou disciplínách reprezentovaly žákyně 2. a 3. ročníku oboru cukrář.
Do Senátu už nekandiduje, protože se hodlá plně soustředit na to, kvůli čemu je členem Fialovy vlády za hnutí STAN, tedy na vzdělávání. Ministr školství Mikuláš Bek toho chce za rok a půl ještě stihnout hodně, například snížit velké množství odkladů nástupu do první třídy základní školy.
Dne 25. dubna 2024 se konal jedenáctý ročník soutěže pro žáky středních škol "Kouzlení z perníku" v Nové Pace. Ve třech kategoriích se zúčastnilo 45 žáků ze 17 středních škol z různých míst republiky. Z naší Střední školy gastronomické a technické v Žamberku nás ve dvou disciplínách reprezentovaly žákyně 2. a 3. ročníku oboru cukrář.
„Škola by měla žáka nasměrovat na obor, pro který má předpoklady. Měl by tak mít i v rámci středního školství možnost zkoušet různé věci a najít ten pravý,“ myslí si náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro školství a sport Arnošt Štěpánek. Vystudovaný učitel se ve své pestré kariéře věnoval i coachingu a vzdělávání dospělých. Školství se podle něj musí změnit a umožnit dětem i na středních školách snáze změnit obor, kterému se chce věnovat.
Jiří Ocelka, který nedávno převzal cenu olomouckého hejtmanství Učitel roku, působí na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole v Přerově přes dvanáct let. Oblíbeného češtináře na cenu nominovali samotní studenti. „Samozřejmě, že to pro mě bylo překvapení, ale zároveň velká radost. Nominovali mě studenti druhého ročníku Střední pedagogické školy, kde učím češtinu. Potěšilo mě, když mi pak řekli, proč - protože je hodiny se mnou baví,“ říká Jiří Ocelka.
Porovnat svoji fyzičku s hráči áčkového týmu libereckých hokejistů si mohli studenti středních škol na soutěži o putovní pohár krajského policejního ředitelství. Více než polovina z nich by v přijímacím řízení u policistů výběrovým řízením přes fyzické testy prošla.
Ústecký kraj zdůvodnil odvolání Radmily Krastenicsové z funkce ředitelky Střední školy technické závažným porušením právních povinností i jejich neplněním. Soudu, který rozhoduje o tom, jestli tím zřizovatel školy exředitelku poškodil, nebudou stačit zprávy inspekce. Od právníků školy i hejtmanství chce senát podrobně vysvětlit, co bylo za Krastenicsové špatně.
/VIZUALIZACE/ Lanškrounská radnice chystá stavbu sportovní haly za 120 milionů korun. A protože ve městě jsou hned tři střední školy a například gymnázium nemá žádnou tělocvičnu, bude hala sloužit i jim. Na přípravě projektu proto spolupracuje i kraj.
Science, česky věda. Tak se jmenuje nový předmět, který už brzy přibude do rozvrhů středoškoláků ke klasickým hodinám chemie, biologie, fyziky, matematiky či geografie. Bude umět tyto disciplíny spojit a probrat témata z pohledu různých odborností. Učitele, kteří právě takhle budou umět vést své hodiny, učit přírodovědné předměty novým a zajímavým způsobem, chce nově vychovávat Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity. Otevírá jako první v naší zemi studijní program Učitelství science pro střední školy. Zájemci se mohou hlásit do 19. května.
Střední škola polytechnická v Brně oficiálně převzala nové vybavení nové učebny pro studijní obor Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Učebna bude sloužit pro praktickou výuku, kde se žáci učí nejen montáž a seřízení sanitární techniky, ale také simulaci závad a jejich případné odstranění.
Ve středu končí druhý termín jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia a mladší děti se v čekání na výsledky testů přidávají ke starším žákům. Čeká je skoro měsíc napětí a stresu, než se dozvědí, jak dopadly testy. Obavy mají hlavně uchazeči o gymnázia. Míst je mnohem méně, než kolik se na ně sešlo přihlášek. CERMAT nyní vyhodnocuje řešení testů. Po vyhodnocení se výsledky promítnou do informačního systém DiPSy, ve kterém žáci podávali přihlášky. Stane se to 15. května. Tento článek není o přijímačkách v aktuálním roce 2025. Některé údaje mohou platit i letos, ale redakce jej psala pro informace o přijímacím řízení v roce 2024.
V pondělí odpoledne skončily letošní jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Výsledky se žáci dozví až v květnu, přesto už teď diskutují lidé o tom, jaké přijímačky byly. A ozývá se i kritika, nejen k podobě testů a jejich obtížnosti, ale také k propasti, která mezi účastníky mohla vzniknout. Navzdory radám odborníků, aby se děti poslední dny před přijímačkami neučily, je k tomu mohlo víkendové volno nutit a stresovat.
Středa 10. dubna se na Střední škole Bohemia nesla ve znamení futsalu. Družstvo vedené lodivodem Lubošem Pavlíkem odcestovalo v ranních hodinách do Žďáru nad Sázavou na celorepublikové finále středoškolské futsalové ligy.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Přijímací zkoušky na střední školy začaly v pátek 12. dubna, druhý termín byl vypsán na pondělí 15. dubna. Zvýšený zájem letos evidují na kolínském gymnáziu, kde řízení vyhradili celé jedno patro. Někteří zájemci o studium dorazili v doprovodu rodičů, jiní spolu se spolužáky.
V pátek 12. dubna zamířili k přijímačkám na gymnázia a ostatní střední školy první uchazeči. Deník se vydal na gymnázium Na Vítězné pláni zachytit atmosféru a zjistit náladu mezi žáky. V Praze je konkurence obzvlášť silná. Přesná čísla týkající se počtu přihlášek na střední školy v Praze najdete v závěru článku.