Deník získal zajímavá data, která prozrazují, jaký minimální počet bodů u přijímacích testů z matematiky a českého jazyka musel uchazeč získat, aby se dostal na nejžádanější střední školy v Olomouckém kraji. Máme žebříček 10 středních škol v kraji, na kterých loni požadovali z testů nejvíce bodů.
V dubnu se rozhodne o dalším směřování zhruba sta tisíc žáků. Čekají je totiž jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Na jaké školy je nejnáročnější se dostat a kolik bodů museli v loňském roce deváťáci z českého jazyka a matematiky k přijetí získat, zjišťovala v rámci speciálu Přijímačky s Deníkem datová redakce.
Už od září si studenti vysočinských středních škol na vlastní kůži zkoušejí, jaké to je podnikat. Nyní se jejich snaha vyplatila. V soutěži o nejlepší vizuální identitu studentské firmy se utkaly dvě stovky týmů z celého kraje. Nejvíce porotu zaujala značka Srkni studentů ze Žďáru nad Sázavou. Jejich logo i promo video si vysloužily první místo.
Pardubický kraj znovu ocenil výjimečné pedagogy, kteří svým přístupem inspirují nejen žáky, ale i kolegy. V Lanškrouně bylo uděleno sedmnáct Cen Gustava Habrmana za rok 2024, přičemž čtyři osobnosti vstoupily do Síně slávy krajského školství. Tato prestižní ocenění zahrnují kategorie od mateřských po střední školy a mimoškolní vzdělávání.
Rodiče a deváťáci mají před sebou poslední týdny, než pošlou přihlášku na střední školu. Termín pro jejich podání je 1.-20. února. Pro kterou střední školu se rozhodnout? Základním kritériem při volbě by měla být škola, kterou dítě preferuje. Ale co, když si svým budoucím směrem není stále jisté. Pomoci může kariérová poradkyně.
Už jen pár dní a žáci základních škol začnou podávat přihlášky k přijímacím zkouškám na střední školy pro školní rok 2025/2026. I tentokrát zkoušky připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). V letošním roce očekávají úředníci ministerstva školství nápor dalšího silného ročníku a některé školy proto žádají o rozšíření kapacit. Jak, kde a kdy přihlášku podat, kde ji sehnat a v jakých termínech se konají zkoušky či za jakých podmínek skládají přijímačky ukrajinské děti a jaké novinky letos na žáky a rodiče čekají, shrnuje přehled Deníku.
Už jen pár dní a žáci základních škol začnou podávat přihlášky k přijímacím zkouškám na střední školy pro školní rok 2025/2026. I tentokrát zkoušky připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). V letošním roce očekávají úředníci ministerstva školství nápor dalšího silného ročníku a některé školy proto žádají o rozšíření kapacit. Jak, kde a kdy přihlášku podat, kde ji sehnat a v jakých termínech se konají zkoušky či za jakých podmínek skládají přijímačky ukrajinské děti a jaké novinky letos na žáky a rodiče čekají, shrnuje přehled Deníku.
/ZEDITOVANÁ TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE/ Šest pedagogů z Orlickoústecka převzalo v Lanškrouně Ceny Gustava Habrmana za rok 2024. Do Síně slávy krajského školství byly navíc uvedeny čtyři nové osobnosti, z toho tři z našeho okresu. Ocenění se uděluje v několika kategoriích, od mateřských po střední školy, a také za mimoškolní vzdělávání. Nominace na učitele roku 2025 je možné podávat od 1. ledna, a to až do konce října.
/TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE/ Studenti středních škol, kteří se díky programu JA Studentská firma od září věnují reálnému podnikání, se na přelomu roku utkali v soutěži JA Top Logo o nejlepší vizuální identitu studentské firmy v regionu. Prvenství v rámci Pardubického kraje získali studenti Střední školy technické ve Vysokém Mýtě s firmou EIVA, která umožňuje handicapovaným lidem „létat“.
Mladí ajťáci se mohou ve Zlíně ještě více rozvíjet. Na základní škole ve Zlíně-Jižních Svazích vznikne nová specializovaná třída s rozšířenou výukou informatiky. Tuto třídu otevře od příštího školního roku 16. ZŠ Zlín pro žáky 6. ročníku. Do nově otevírané třídy s rozšířenou výukou informatiky se budou moci hlásit i žáci z jiných škol. Přijímací řízení proběhne v polovině dubna.
V Ostravě se letos v září otevře nová střední škola – kombinované lyceum, které bude první dva roky všeobecné, od třetího ročníku si studenti zvolí zaměření. V době, kdy Moravskoslezský kraj kvůli populačnímu vývoji nová zařízení neotvírá, umožnily vznik soukromého lycea vstřícným gestem a snížením svých vlastních kapacit dvě jiné školy. V čem bude škola unikátní?
Letos se k přijímačkám chystá okolo sto tisíc deváťáků. Stejně jako loni. Bude i v letošním roce na školách přetlak uchazečů? Jaká strategie se při výběru školy vyplatí? A má smysl investovat do kurzů? Na všechny otázky, které vás napadají o přijímačkách na střední školy a gymnázia v roce 2025, odpoví velký speciál Přijímačky s Deníkem.
Útočník na střední škole v Nashvillu ve Spojených státech ve středu zastřelil studentku, pak spáchal sebevraždu. Další dvě osoby sedmnáctiletý střelec zranil. S odkazem na místní policii to píše agentura AP.
Nové plány Střední školy polytechnické v Kyjově popsal Deníku tamní ředitel Petr Koiš. Aktuálně tam začala výstavba moderního centra, které má technické vzdělávání posunout na vyšší úroveň. Mimo jiné pomůže s přípravou na silnější nástup elektroaut.
Testy pro přijímací řízení jsou jednotné na všechny střední školy. Předpoklad pro přijetí je na školách v kraji ovšem různý. Maximální počet získaných bodů je 100, někde stačilo žákovi přitom ale jen 22 bodů, aby byl na školu přijat.
Přijímací testy na střední školy jsou jednotné po celé zemi, ale požadavky pro přijetí se liší v jednotlivých krajích. Na Sokolovsku byl maximální možný počet bodů 100, avšak některé školy přijímaly studenty už s pouhými 22 body.
Testy pro přijímací řízení jsou jednotné na všechny střední školy. Předpoklad pro přijetí je na školách v kraji ovšem různý. Maximální počet získaných bodů je 100, někde stačilo žákovi přitom ale jen 22 bodů, aby byl na školu přijat.
V budově střední školy v Ječné ulici v Praze zasahovalo v pondělí ráno několik policejních hlídek vyzbrojených samopaly. Důvodem byl e-mail, který upozorňoval na studenta hrozícího použitím zbraně. Policisté mladíka zadrželi přímo v budově školy.
/ROZHOVOR/ Začíná období podávání přihlášek na střední školy a pro budoucí studenty nastává čas rozhodování, kam směřovat další kroky ve vzdělání. Deník se rozhodl představit některé střední školy z Ostravy, aby pomohl deváťákům lépe se orientovat v nabídce a výběru škol. Další vybranou školou je Střední škola teleinformatiky v Ostravě - Porubě. Přečtěte si rozhovor s ředitelem školy Pavlem Zubkem a zjistěte, co škola žákům nabízí.
Termín přijímacích zkoušek na střední školy se neúprosně blíží a deváťáci se kromě úvah, kam zamíří jejich budoucí kroky, začínají intenzivněji připravovat na testy. Během přípravy mají na výběr řadu aktivit, které se zaměřují nejen na rozvoj znalostí, ale také na zvládání stresu během přijímacích zkoušek nebo třeba na výběr té nejvhodnější střední školy.
Do aktivit na podporu vzdělávání chce Zlínský kraj investovat 124 milionů korun, první z nich odstartují už v březnu. Hejtmanství se bude s projektem ucházet o dotace z Operačního programu Jan Amos Komenský, které by měly pokrýt 90 procent celkových nákladů.
/ROZHOVOR/ Blíží se období podávání přihlášek na střední školy. Deník postupně představil jednotlivá ostravská gymnázia a pokračuje s představením dalších středních škol. Jednou z nich je i Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, kterou v rozhovoru představí ředitel školy Radim Vajda.
Prezidentská návštěva na jihu Čech ve středu pokračuje druhým dnem. Petr Pavel po přenocování v Třeboni a ranní procházce po hrázi rybníka Svět zavítal dopoledne mezi studenty střední rybářské školy. O debatu s hlavou státu byl velký zájem a žáci školy se ptali na vážná i odlehčenější témata.
Regionální kolo mistrovství České republiky oboru Truhlář proběhlo v předvánočním čase v truhlárně Střední školy řemesel a služeb v Děčíně. Mezi sebou bojovalo o prvenství 22 šikovných mladých truhlářů z jedenácti škol z Ústeckého a Libereckého kraje.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Studenti středních škol, kteří se díky programu JA Studentská firma od září věnují reálnému podnikání, se na přelomu roku utkali v soutěži JA Top Logo o nejlepší vizuální identitu studentské firmy v regionu. Prvenství ve Zlínském kraji získali zástupci Střední průmyslové školy strojnické ve Vsetíně s firmou GUMBU na výrobu a prodej kofeinových žvýkaček. Kdo další zabodoval?
Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou plánuje otevřít nový obor zaměřený na policii, vězeňskou službu a státní správu. Po čtyřech letech úsilí získala podporu ministerstva vnitra. Tento krok má poskytnout studentům jedinečné příležitosti pro profesní růst a okamžité uplatnění na trhu práce.
Po Vánocích přichází nejzazší termín, kdy se rodiče a jejich potomci rozhodují o budoucím studiu. Ve Zlínském kraji se letos přijímačky na střední školy dotknout zhruba 5750 žáků devátých tříd a 5600 žáků pátých ročníků. Od ledna probíhají na jednotlivých středních školách dny otevřených dveří a zájemci, kteří je nestihli navštívit během podzimu, mají druhou možnost. Zároveň také mnohé školy a gymnázia přicházejí s prvními přípravnými kurzy k přijímačkám.
Blíží se období přihlašování na střední školy. Toto období je pro deváťáky velkou výzvou, protože výběr správné střední školy zásadně ovlivní jejich budoucnost. Deník se rozhodl představit několik středních škol z Ostravy, které nabízejí zajímavé obory a možnosti. Jednou z nich je i Střední škola služeb a podnikání Ostrava - Poruba. Školu v rozhovoru představí zástupce ředitele Adam Svěchovský.
Česko-polský projekt propojí studenty zahradnických škol z Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství. Na české straně se do projektu zapojí Střední škola zahradnická a technická Litomyšl.
Nepropásněte důležité termíny na středních školách na Karlovarsku v rámci přijímacích zkoušek. Dny otevřených dveří a testy nanečisto se mnohde konají totiž v nejbližších dnech.
/TISKOVÁ ZPRÁVA PARDUBICKÉHO KRAJE/ Na základě loňské návštěvy hejtmana Martina Netolického v Parku Minieuroland v polském Kladsku vznikla myšlenka na spolupráci středních zahradnických škol z Pardubického kraje a Dolnoslezského vojvodství. Na konci loňského roku pak byla podána žádost o dotaci z Fondu malých projektů programu přeshraniční spolupráce Interreg Česko-Polsko 2021-2027 na projekt s názvem Zahrady česko – polského přátelství: Mládí pro přírodu. Na české straně se do projektu zapojí Střední škola zahradnická a technická Litomyšl.
Ředitelé středních škol, které patří pod Karlovarský kraj, mohou v příštím školním roce přijmout až 2926 uchazečů. To je o 99 více, než je aktuální počet všech žáků devátých tříd základní škol v Karlovarském kraji.
/ROZHOVOR/ Blíží se období podávání přihlášek na střední školy. Deník postupně představil jednotlivá ostravská gymnázia a pokračuje s představením dalších středních škol. Jednou z nich je i Střední průmyslová škola Ostrava-Vítkovice. „Máme motto: Měj budoucnost ve svých rukách,“ říká Tomáš Řežáb, ředitel Zengrovky. Přečtěte si rozhovor na téma představení školy deváťákům.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Sokolov s pomocí evropských dotací zmodernizuje hřiště u Integrované střední školy technické a ekonomické (ISŠTE). Náklady mají dosáhnout asi 26 milionů korun, většinu z nich město získá z dotace Operačního programu Spravedlivá transformace. Obnovou by měl projít zejména umělý trávník, ale třeba i osvětlení sportovního areálu, řekl ČTK starosta Sokolova Petr Kubis (ANO).
Vojenská střední škola v Sokolově zve všechny zájemce na den otevřených dveří, který se uskuteční 9. ledna 2025 v budově ISŠTE. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku školy, setkání se studenty a vyučujícími, ukázky vojenské techniky i prezentaci studijního programu Strojírenství – specialista vzdušných sil. Akce nabízí jedinečnou příležitost poznat zblízka svět vojenského vzdělání a přípravy na kariéru v ozbrojených silách.
V celorepublikové soutěži Tančí celá škola se tým ze Střední školy zahradnické, Kopidlno umístil na stříbrné příčce v kategorii středních škol. Gratulujeme!
/FOTO/ Ve dnech devětadvacátého a třicátého listopadu proběhly na Střední škole Slavkov - Austerlitz tradiční Dny otevřených dveří, které přilákaly především žáky základních škol stojící před rozhodnutím, jakým směrem se ubírat v dalším studiu a volbě budoucího povolání.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil přehled státních gymnázií v Moravskoslezském kraji.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil přehled státních gymnázií na Frýdeckomístecku.
/ANKETA/ Deník během podzimu připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií na Šumpersku a Jesenicku. Ti svou školu představili, vysvětlili její filozofii i možnosti, které svým studentům nabízí. Rovněž popsali kritéria, která je při rozhodování mezi gymnáziem a oborovou školou brát v úvahu.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil přehled státních gymnázií na Karvinsku.
/ANKETA/ Deník během podzimu připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií na Bruntálsku. Ti svou školu představili, vysvětlili její filozofii i možnosti, které svým studentům nabízí. Rovněž popsali kritéria, která je při rozhodování mezi gymnáziem a oborovou školou brát v úvahu.