Skoro 70 tisíc středoškoláků už má za sebou maturitní zkoušky. S ukončením střední školy souvisí pro některé maturanty mimo jiné i to, že se budou muset začít starat o své zdravotní pojištění. Odkdy platí absolvent střední či vysoké školy zdravotní a sociální pojištění? A co když maturita napoprvé nevyšla? Přinášíme přehled všech situací.
Žďár nad Sázavou 15. června – Již dvanáct základních či středních škol na Žďársku se zapojilo do internetového systému Nenech to být, který si bere za cíl bojovat proti šikaně a vylučování z kolektivu ve školách. Žákům a studentům umožňuje nahlásit podezřelé či agresivní chování mezi spolužáky v klidu domova. Využít jej ale mohou i rodiče.
Velký zájem základních i středních škol zaznamenal první ročník Týdnů mediálního vzdělávání, který 22. května spustil Člověk v tísni ve spolupráci s nezávislými redakcemi a organizacemi rozvíjejícími mediální gramotnost. Až do 30. června mají učitelé možnost uspořádat projekci filmu, vzdělávací seminář nebo diskuzi s novináři, a posílit tak mediální gramotnost mladých lidí.
Letohrad - Student Max Hejl z Průmyslové střední školy Letohrad postoupil se svým Muzeem s rozhlednou do finále celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky.
Náchodsko - Jako každoročně i letos se občané mohli setkat ve středu 10. května na mnoha místech náchodského regionu se žáky středních a základních škol společně se skauty a dalšími dobrovolníky, kteří nabízeli kolemjdoucím symboly boje proti rakovině - kvítky měsíčku lékařského s modrou stužkou.
Ulomená zrcátka, utržené stěrače, rýhy a škrábance na kapotě. To vše mají na svědomí vandalové, kteří ze závisti, nudy, frustrace nebo touhy vybít si zlost ničí zaparkovaná vozidla.
Telč – Převálcovat konkurenci se podařilo studentům telčského gymnázia na soutěži v ovládání počítačové klávesnice. Klání s názvem Talenti I. ročníků středních škol spočívalo v opisech textu na čas a korektuře. S klávesnicí to nejlépe uměl student kvinty Jiří Kučera, který zvítězil v hlavní soutěži a korektuře textu. Jako tým zvítězili reprezentanti z Telče již pošesté.
Jižní Morava – Na střední škole prospívají výborně, v češtině patří mezi jedničkáře a školu dokonce zastupují v češtinářských soutěžích. Přesto některé jihomoravské žáky zaskočila čtyřka z maturitní slohové práce, jejichž opravy letos ležely v rukách hodnotitelů z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).
Klatovy – V kulturním domě v Klatovech rozdali pořadatelé ceny v dětské soutěži My a příroda. Chlapci a děvčata se utkali hned v několika oborech. Přímo na místě ve zpěvu a již předtím v malování a fotografování.
Rakovník /FOTOGALERIE/ – Vypjatá situace panuje na Masarykově obchodní akademii v Rakovníku. Učitelé dostávají výpovědi, studenti se proti tomu bouří a pořádají protestní pochod jako výraz podpory a solidarity a zároveň nesouhlasu s kroky, které vedení školy podniká. Podle ředitelky školy Radky Soukupové je to ale nezbytný krok kvůli rozpočtu školy.
Studentky Ivana Řezníčková a Dobromila Hadačová ze Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí postoupily do finále v celostátní soutěži Stavby z vlnité lepenky.
Rakovník - Celkem čtrnáct studentů oboru kuchař číšník Integrované střední školy v Rakovníku skládalo v posledních dnech závěrečné zkoušky, které mají tři části: písemnou, praktickou a ústní. A samotná praktická byla rozdělena opět na tři části.
Sokolov – Pod taktovkou městské policie probíhala včera velká preventivní akce, která měla stovkám studentů ukázat, jak nebezpečné může být jejich nezodpovědné chování v železniční a silniční dopravě. Celá akce podpořila nemocnou Natálku Hajduovou, kterou všechny střední školy v Sokolově podpořily finančně. Přispět koupí magnetky mohli i samotní studenti. Nakonec předala Hana Procházková z městské policie šek v hodnotě 6 142 korun.
Beroun – V areálu berounského kempu v pátek dopoledne přistával policejní vrtulník. Z něho následně vyskákali členové policejní zásahové jednotky, aby zadrželi pachatele. Nešlo však o skutečný policejní zásah, ale o ukázku na Dnu bezpečí, který v kempu už tradičně pořádá město Beroun společně se složkami záchranného integrovaného systému.
Litoměřice – Ještě během dnešního dopoledne si mohou zájemci prohlédnout v přísálí litoměřického domu kultury slavnostní tabule, které vytvořilo 19 žáků oboru kuchař číšník Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích.
Náchod - Už žádné přepisování známek v žákovské knížce za lepší. Konec výmluvám, že školák zapomněl „žákovskou" doma, právě když mu do ní chce rozzlobený kantor napsat poznámku. V Základní škole Komenského v Náchodě, která je největší ve městě a čítá přes osm set žáků, zavádějí nový elektronický informační systém. Nahradí klasické žákovské knížky i třídní knihy.
Kutná Hora - Druhý ročník zlepšování škol v Kutné Hoře jde do finále. Ke společnosti Foxconn Technology se letos přidali i další lokální finanční partneři a projekt se tak rozšířil ze základních škol také na střední školy.
Rokycansko – Zaměstnanci úřadu práce přichystali včera ve spolupráci s městem a partnery II. ročník setkání dobrovolnických organizací. Pod názvem Nemusíme, chceme bylo dějištěm nádvoří radnice.
Stochov - Pod záštitou sportovní komise Odborového svazu Stavba se konalo ve Stochově osmé kolo Přeboru České republiky stavebních škol v in-line bruslení.
Karlovarský kraj – Během tří měsíců zažila Velká Británie sérii teroristický útoků, naposledy zabijáci zaútočili v Londýně. Základní ani střední školy v Karlovarském kraji ale plánované výlety do této země neruší.
Chodov – Je mu šestnáct let, studuje střední školu a před třemi měsíci se rozhodl, že v Chodově lidově řečeno na vlastní triko uspořádá první akvatrhy. Daniel Grigar neměl žádné zkušenosti s pořádáním podobné akce, měl ale velké nadšení. A i díky tomu dnes pořádá akci, která svým rozměrem je v kraji ojedinělá.
České Budějovice - Už šest let doprovází Alois Pavlík, učitel odborné přípravy na Střední polytechnické škole v Českých Budějovicích, své žáky oboru kominík na Mistrovství České republiky v soutěži odborných dovedností učňů.
České Budějovice - Skoro 250 mladých lidí přišlo letos poprvé v Českých Budějovicích darovat krev v rámci akce pořádané Českým červeným křížem ve spolupráci s organizátory budějovického Majálesu a dalšími partnery.
Kaplice - Zajímavá akce začne v úterý 6. 6. od 14 hodin v letní učebně ve dvoře kaplického gymnázia. Jde o akční den pro veřejnost zaměřený na problematiku využívání palmového oleje.
Devatenáctiletá studentka Střední pedagogické a zdravotnické školy v Krnově Klára Horová, která pochází z Opavy, na nedávném evropském šampionátu v raftingu vybojovala celkem pět stříbrných medailí.
Tachov - V letošním školním roce se ve školce v Tachově v Sadové sešly k souvislé pedagogické praxi 4 studentky - praktikantky z různých středních škol se zaměřením na předškolní vzdělávání a mimoškolní pedagogiku, své úkoly si plnily svědomitě.
Rokycany - Druhé setkání dobrovolnických organizací pod názvem Nemusíme, chceme se uskuteční zítra od 8.15 hodin ve venkovních i vnitřních prostorách rokycanské radnice.
Střelba ze vzduchovky, překážková dráha či silový trojboj pro děti, školení o krizových situacích a zkušenostech z nasazení vojáků v cizině pro jejich učitele. I tak vypadá v praxi program POKOS, probíhající v režii Krajského vojenského velitelství Ostrava.
Tachovsko – Své zástupce do soutěže Řemeslo má zlaté dno vyslalo i Tachovsko. A vyplatilo se. Hned několik dětí ze základních i středních škol se umístilo na ohodnocených místech.
O měsíci květnu se sice říká, že je lásky čas, ale pro studenty bývá nejtěžším měsícem. Schyluje se přeci k maturitě a závěrečným zkouškám. Pro každého studenta je toto období zátěžovým. A ne nadarmo se říká, že se jedná o zkoušku dospělosti.
Znojmo - Velká část Znojma zůstala ve čtvrtek po poledni bez proudu. Výpadek ovlivnil činnost úřadů i některých škol. "Nefungovalo třiatřicet trafo stanic ve středu města kvůli poruše v kabelovém vedení. Od jedné hodiny odpolední postupně jednotlivé stanice nabíhaly. Kolem půl třetí zůstala mimo provoz jedna stanice v příměstské části Znojma," sdělila Božena Herodesová z energetické společnosti E.ON.
Pardubický kraj - Dnes jsou v oboru platy tak nízké, že chlap, který potřebuje uživit rodinu, prchá za lepším. Výsledkem je už desítky let se prohlubující silná feminizace školství a z učitelů se stalo zaměstnání jako kterékoliv jiné. Bezmála pro ostudu.