
Přišla k nám Iva, dala si dvě piva
VÝCHODNÍ ČECHY - V občanském kalendáři oslavuje svátek Iva. Jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana.
VÝCHODNÍ ČECHY - V občanském kalendáři oslavuje svátek Iva. Jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana.
ŽAMBERK - Střední škola řemesel, obchodu a služeb v Žamberku, která letos oslavila 50 let, vítala zájemce o studium tradičních oborů, po nichž je poptávka.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - „Duha z lidských hlasů“, tak pěkně metaforicky kdysi nazval jeden hudební publicista pomalu legendární českou vokální sestavu Linha Singers.
BRNO - Zuzana Putnářová zOstravy chce být jednou ekonomkou nebo diplomatkou, ale vpátek pozdě večer ji vbrněnském Boby Centru zaskočily emoce.
KOLÍN - Sjedničkou do soutěže šla, jako jednička ji opouštěla. Devatenáctiletá blondýnka Veronika Bendová zČáslavi se vpátek 30. listopadu večer stala Miss Kolínska 2007. A protože se líbila snad opravdu všem, neunikl jí ani titul Miss Sympatie.
VÝCHODNÍ ČECHY - V občanském kalendáři oslavuje svátek Iva. Jméno je vlastně zkratkou od Ivany, což je ženská podoba Ivana. Na počátku je hebrejské jméno Jan, které se překládá „Bůh je milostivý“.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Zhruba tři desítky základních škol ve Zlínském kraji se zapojí do soutěže Basiclingua 2007/2008, která prověří znalosti žáků z anglického jazyka.
OLOMOUC - „Co se mi vybaví, když se řekne Indie? Asi sárí. Oblečení indických žen. Barvy šatů jsou nádherné,“ říká olomoucká rodačka Markéta Hanelová, která tuto rozlehlou zemi navštívila se svými kamarádkami už třikrát.
KUTNÁ HORA - První prosincový den od devíti do jedenácti hodin se uskuteční již tradiční Den otevřených dveří na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole v Kutné Hoře, na který jsou zváni nejen zájemci o studium, ale i široká veřejnost.
HUMPOLEC - Mladí umělci mají důstojnější zázemí na dohled. Zbývá vyhrát poslední, nejdůležitější bitvu – o dotace.
VYŠKOV - Sportovec tělem i duší, který se chtěl už od útlého věku stát pilotem a dodnes ho provází láska k letadlům. Nejen tím je energií sršící šestasedmdesátiletý Stanislav Klusal z Vyškova.
OSTRAVA - Pozoruhodným instrumentalistou, který zavítá vpředvánočních čas do Moravskoslezského kraje je klavírní virtuóz Vladimír Bunin. Představí se na svém recitálu už v sobotu vřímskokatolickém kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie na náměstí Svatopluka Čecha vOstravě-Přívoze, který začíná v19.30hodin.
BRNO – Soudce krajského soudu v Brně v pátek odročil jednání kvůli výroku poslance Lišky, který obvinil brněnské studio ČT z práce pro bývalé vedení radnice. Soudce chce vyjádření České televize.
KROMĚŘÍŽ - Problémem správného přednesu učební látky žákům se bývalý pedagog Lubomír Šušlík z Kroměříže zabývá už od dob svých studií na těšínském gymnáziu.
OLOMOUC - Kam na střední školu? Odpověď na tuto otázku mohou od včerejška hledat žáci základních škol na dvanáctém ročníku prezentační výstavy Scholaris 2007.
HUSLENKY - Den pro profesora Válka, spoluzakladatele Okresního muzea ve Vsetíně, dnes začíná v Huslenkách.
KARLOVARSKÝ KRAJ - V semifinále má Sokolovsko dva zástupce, lépe si vede Frekvence
Hustopeče/ Co asi cítil lovec mamutů, když modeloval z hlíny světoznámou Věstonickou venuši?
JABLONEC NAD NISOU - Dvacátý exemplář z limitované série tisíc kusů má cenu čtyřicet tisíc korun.
OSTRAVA - Martina Janková vyrůstala v Orlové. Přáteli jejich rodičů se stal známý folklorní a muzikantský rod Kotků, z něhož vzešla dnes skvělá houslistka Hana Kotková. Obě studovaly na někdejší Státní konzervatoři v Ostravě, dnes Janáčkově konzervatoři a gymnáziu. A obě se staly v uměleckém světě pojmem.
OSTRAVA - Zájem o studium cizích jazyků v poslední době roste. Prim v tomto ohledu hraje angličtina. Lidé se ji učí kvůli práci, ale také jen tak pro rozšíření obzorů. Jazykovou školu dnes najdete v každém koutě Moravskoslezského kraje. Na nedostatek zájemců si nestěžují.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Za jediný inscenační projekt činoherního divadla u nás srovnatelný s vrcholnými produkcemi současné divadelní Evropy považují divadelní kritici dvanáctihodinový strhující maraton s názvem Bestiář dle Dostojevského aneb Svlékání z kůže, se kterým se Divadlo Husa na provázku představí 1. prosince jihočeským divákům.
OSTRAVA - Martina Janková vyrůstala v Orlové. Přáteli jejich rodičů se stal známý folklorní a muzikantský rod Kotků, z něhož vzešla dnes skvělá houslistka Hana Kotková. Obě studovaly na někdejší Státní konzervatoři v Ostravě, dnes Janáčkově konzervatoři a gymnáziu. A obě se staly v uměleckém světě pojmem.
HOŘICE - Nové, bezpečnostní vchodové dveře do Gymnázia a Střední odborné školy Hořice se otevřou dokořán všem návštěvníkům v pátek 30. listopadu odpoledne a v sobotu 1. prosince dopoledne.
PŘEŠTICE - Gymnázium v Přešticích bude! Počínaje školním rokem 2008/09 tam otevřou třídu pro třicet studentů šestiletého programu všeobecného zaměření. Bude to pobočka Gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni. Studium je určeno žákům, kteří ukončí 7. ročník základní školy.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Za jediný inscenační projekt činoherního divadla u nás srovnatelný s vrcholnými produkcemi současné divadelní Evropy považují divadelní kritici dvanáctihodinový strhující maraton s názvem Bestiář dle Dostojevského aneb Svlékání z kůže, se kterým se Divadlo Husa na provázku představí 1. prosince jihočeským divákům.
CHOMUTOVSKO - Technicky vzdělaných lidí je na Chomutovsku zoufalý nedostatek. Sto padesát osm studentů z celého Chomutovska si proto v současné době prohlubuje znalosti z matematiky a fyziky.
VYŠKOVEC - Mimořádnému zájmu se těší nová škola, kterou ve své chalupě na Vyškovci otevřela v září letošního roku propagátorka Kopanic Kateřina Kubínová. Ke studiu angličtiny, němčiny a informatiky se tam přihlásili nejen místní, ale také obyvatelé Vápenic, Žítkové, Komně, Bánova či Uherského Brodu.
MIKULOV - Ze zaniklé Galy vznikne nové centrum Mikulova. Investor slibuje luxusní hotel, obchody, vinařství i studium péče o tělo.
PLZEŇ - Až 30 tisíc korun ročně si budou moci od příštího roku vydělat už během studia žáci učňovských oborů Střední průmyslové školy strojnické v Plzni. Stipendium ve výši až 2,5 tisíce korun jim nabídne Škoda Holding. Reaguje tak na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v základních dělnických profesích. Kovoobráběčů mají málo i jiné firmy a vymýšlí pro učně různé motivační programy.
OSTRAVA - Jen v minimální míře se dnes najdou v evidencích úřadů práce lidé, kteří ovládají cizí jazyky. Důvod je zřejmý. S jazykovým vybavením jsou lépe zaměstnatelní, a tak o práci nouzi nemívají.
KUTNÁ HORA - Setkání s bývalými žáky devátých ročníků na Základní škole Kutná Hora, Jana Palacha 166 se uskutečnilo 22. listopadu.
KOLÍN - „Náš zákazník, náš pán“. To je heslo, které bezesporu zná každý. Ale co všechno předchází tomu, aby mohlo být stoprocentně naplněno? To velmi dobře vědí v Integrované střední škole Kolín, která je zaměřena právě na přípravu žáků pro oblast obchodu.
HORNÍ SLAVKOV - Ve specializovaném oddělení pro odsouzené s poruchou duševní a poruchou chování byla v rámci zájmových aktivit pod vedením pedagoga volného času Romana Váchy realizována celková rekonstrukce interiéru teraristického kroužku.
OSTRAVA - Zájem o studium cizích jazyků v poslední době roste. Prim v tomto ohledu hraje angličtina. Lidé se ji učí kvůli práci, ale také jen tak pro rozšíření obzorů. Jazykovou školu dnes najdete v každém koutě Moravskoslezského kraje. Na nedostatek zájemců si nestěžují.
OLOMOUC - Především žáci devátých tříd si mohou vybírat místo svého budoucího studia na přehlídce Scholaris, kde se jim od zítřka představí na osm desítek středních škol a odborných učilišť.
OSTRAVICE - Patnáctiletý Daniel Němec z Ostravice má za sebou další, již třetí úspěšnou motokárovou sezonu. Koncem října se zúčastnil závodů na Slovensku, kde si přebral cenu pro mistra Moravského poháru motokár ve třídě ICA 100 Junior.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Firmy se drží tradic a jako každoročně v tuto dobu připravují novoroční přání. I ve věku elektronické komunikace jsou zasílána především poštou.
VLAŠIM - Studio pomáhá obyvatelům města, ale nejen jim a to už celých dvanáct měsíců
CHEBSKO - Na dnech otevřených dveří přicházejí rodiče s konkrétními dotazy
TÁBOR - Také vás při poslechu sdělovacích prostředků a při četbě mnohých novin znepokojuje sílící vliv angličtiny na češtinu? Kam vlastně směřuje náš rodný jazyk? Opravdu to dojde tak daleko, že se naplní utopické jazykovědné vize a čeština třeba zruší rozlišování mezi měkkým „i“ a ypsilonem?
PLASY - Kulturní zážitek připravili pro zájemce o studium profesoři a studenti Gymnázia v Plasích. Poslední slova z písně Zdeňka Svěráka „…tak buďme k sobě laskaví, vždyť nežijeme věčně, “ zněla budoucím studentům a jejich rodičům v uších po celou dobu prohlídky a prezentace školy. Den otevřených dveří se zde konal 24. listopadu. Celkem se v sobotu po chodbách plaského gymnázia prošlo na 150 návštěvníků.
KROMĚŘÍŽ - Papoušci, rybičky, morčata, křečci a jiné druhy drobných zvířátek obklopují den co den jednatřicetiletou Zdeňku Zaoralovou z Kroměříže. Ta si spolu s manželem v centru města před časem otevřela prodejnu s drobným zvířectvem.
OPAVA - Již zítra 27.listopaduod osmnácti hodin a třiceti minut se v prostorách koncertní auly Církevní konzervatoře Opava uskuteční klavírní recitál Marka Keprta.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Papoušci, rybičky, morčata, křečci a jiné druhy drobných zvířátek obklopují den co den jednatřicetiletou Zdeňku Zaoralovou z Kroměříže. Ta si spolu s manželem v centru města před časem otevřela prodejnu s drobným zvířectvem.
KARLOVY VARY - „Zrušení karlovarského činoherního souboru mě zásadně poznamenalo,“ vzpomíná Lucie Domesová, moderátorka Odpolední jízdy Českého rozhlasu.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Firmy se drží tradic a jako každoročně v tuto dobu připravují novoroční přání. I ve věku elektronické komunikace jsou zasílána především poštou.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Papoušci, rybičky, morčata, křečci a jiné druhy drobných zvířátek obklopují den co den jednatřicetiletou Zdeňku Zaoralovou z Kroměříže. Ta si spolu s manželem v centru města před časem otevřela prodejnu s drobným zvířectvem.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Firmy se drží tradic a jako každoročně v tuto dobu připravují novoroční přání. I ve věku elektronické komunikace jsou zasílána především poštou.
KOSTELEC NAD ORLICÍ - Den otevřených dveří uspořádala v sobotu zdejší Vyšší odborná škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště. Zájemci o studium se mohli seznámit nejen s prostředím školy, ale i se studijními obory a jejich specifikací.