Stát se na jeden den vysokoškolákem a vyzkoušet si skutečný vysokoškolský život – pouhá představa nebo realita? Žákům Gymnázia a Střední odborné školy, Podbořany se tato představa povedla realizovat díky společné akci připravené ve spolupráci s Fakultou ekonomickou Západočeské univerzity v Plzni.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Objíždějí burzy škol a dny otevřených dveří, aby vybrali to správné zařízení pro další studium. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí tato gymnázia: Gymnázium Zlín - 22.11., Gymnázium Zlín Lesní čtvrť - 29.11., Gymnázium Otrokovice - 6.12., Gymnázium Jana Pivečky Slavičín - 13.12., Gymnázium Valašské Klobouky - 20.12.,
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Objíždějí burzy škol a dny otevřených dveří, aby vybrali to správné zařízení pro další studium. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí tato gymnázia: Gymnázium Vsetín - 22.11., Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí - 29.11., Gymnázium Rožnov - 6.12.
Těžké dřevěné dveře a impozantní schodiště vítá návštěvníky Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově. Za 125 let, kdy budova slouží ke vzdělávání, tudy prošly zástupy mladých lidí. Proč by měly právě tuto školu zvolit také další generace, vysvětluje její ředitelka Miriam Kuczmanová.
Projekt na vybudování malých modulárních reaktorů a servisních a vývojových center v Jihočeském kraji přinese poptávku po stovkách odborníků. Jihočeská univerzita si uvědomuje dlouhodobý nedostatek absolventů technických oborů. Ve spolupráci se specialisty a zástupci průmyslu plánuje otevřít nové studijní programy, které reagují na aktuální potřebu na trhu práce.
Nejstarší české gymnázium na střední a severní Moravě a zároveň moderní škola pro aktivní a talentované žáky. To je Slovanské gymnázium v Olomouci, které bylo založeno již v říjnu 1867. Každoročně si tam podávají přihlášku stovky zájemců o studium, těch úspěšných je však jen několik desítek.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Olgy Havlové - 24.11., Gymnázium Hladnov - 28.11., Wichterlovo gymnázium - 2.12., Matiční gymnázium 5.12., Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových 9.12., Gymnázium Pavla Tigrida 12.12., Gymnázium Hrabůvka 16.12. a Gymnázium Volgogradská 19.12.
/FOTO/ Plná světel je nová vánoční expozice v kostele svatého Jakuba v centru Brna. Návštěvníky láká na ztišení a klid mezi dvěma náměstími, které bývají přeplněné davy lidí.
Lidé si mohou v pátek 29. listopadu prohlédnout laboratoře, oborové pokojíčky, koleje, menzy i knihovny Univerzity Tomáše Bati (UTB). A uvidí také atraktivní simulace. Den otevřených dveří se koná na všech fakultách UTB od 9 do 16 hodin.
Gymnázium Jana Opletala v Litovli má za sebou velmi dlouhou tradici a zajímavou historii. Výuka v reprezentativní novorenesanční budově postavené přímo pro účely české střední školy začala již v září 1904. Za více jak 120 let tam studia absolvovaly často celé generace rodinných příslušníků a to nejen z Litovelska.
Narození dnes šestnáctiletého Michaela doprovázela řada komplikací. Podle lékařů měl strávit celý život ve vegetativním stavu, kdy pacient jen leží a neví o světě. Po předčasném porodu začal totiž krvácet do mozku a lékaři jeho matce doporučovali život dítěte dál nezachraňovat. Ona se ale nedala. Dnes její syn míří na prestižní IT gymnázium a rád by jednou studoval i vysokou školu.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Postupně seriál představí: Gymnázium Olgy Havlové - 26. 11., Gymnázium Hladnov - 28. 11., Wichterlovo gymnázium - 2. 12., Matiční gymnázium 5. 12., Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových 9. 12., Gymnázium Pavla Tigrida 12. 12., Gymnázium Hrabůvka 16. 12. a Gymnázium Volgogradská 19. 12.
Sobota 23. listopadu se stala svátečním dnem pro 78 hasičů z celé republiky. Sjeli se do Vysoké školy báňské v Ostravě, kde ukončili tříleté studium v projektu Univerzita dobrovolného hasiče. To vedla zmíněná škola a její Fakulta bezpečnostního inženýrství. I z Rychnovského okresu tam byli čtyři zástupci, kteří převzali pamětní medaile a z rukou starostky SH ČMS diplomy stvrzující jejich odborné znalosti.
Širokou nabídku studijních a učebních oborů má pro budoucí středoškoláky připravena Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm. Za pozornost určitě stojí nový studijní obor Technické lyceum, který je určený pro všechny, kteří se rozhodují mezi všeobecným gymnáziem a odborným vzděláním s vyšším podílem odborných předmětů.
Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysokých škol se společností ČEZ. V Česku se připravuje vznik dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, potenciálně dalších dvou v Temelíně a současně se ve spolupráci s britskou Rolls-Royce rozjíždí program malých modulárních reaktorů. ČEZ si tak s předstihem zajišťuje dostatek personálu.
Už ve čtvrtek 28. listopadu v 19 hodin se přímo ve studiu Českého rozhlasu Sever, v ústecké ulici Na Schodech 10, uskuteční trošku slavnostní představení oblíbené hudebně zábavné talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose „Hovory W“.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Objíždějí burzy škol a dny otevřených dveří, aby vybrali to správné zařízení pro další studium. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí tato gymnázia: Gymnázium Uherské Hradiště - 22.11., Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město - 29.11., Stojanovo gymnázium Velehrad - 6.12., Gymnázium Jana Amose Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod - 13.12.
Rodiče i děti devátých ročníků v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Objíždějí burzy škol a dny otevřených dveří, aby vybrali to správné zařízení pro další studium. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče páťáků zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií ve Zlínském kraji. Postupně seriál představí tato gymnázia: Masarykovo gymnázium Vsetín - 22.11., Gymnázium Františka Palackého - 29.11., Gymnázium Rožnov - 6.12.
Nebývalé množství mladých lidí je od čtvrtka 21. listopadu do soboty možné potkat v okolí Kongresového centra Praha. I přímo uvnitř. Právě v těchto dnech se tam koná tradiční veletrh středních škol Schola Pragensis, který žákům základních škol pomáhá při rozhodování, kam dál z deváté třídy. Nechybí ani ukázky praktické výuky, což třeba v případě gastronomických oborů přináší i ochutnávky. Přijít ale mohou rovněž středoškoláci: vedle učilišť, středních odborných škol, lyceí a gymnázií se totiž prezentují i vyšší odborné školy. Veletrh nabídne i možnost osobního setkání s pedagogy pražských středních škol.
Město Frýdlant si zvolilo nové logo a vizuální identitu. Tři písmena F odkazují na historická období i umístění města v trojzemí. Barvy reprezentují řeku Smědou i okolní přírodu. Návrh vzešel z designerské soutěže a vytvořilo ho studio Gradual.
Přírodovědecká fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (PřF UJEP) uspořádala dne 12. listopadu 2024 inspirativní akci Poznej, bádej, objevuj!, které se zúčastnilo 80 studentů ze šesti středních škol a gymnázií z Ústeckého kraje. Cílem bylo přiblížit mladým lidem přírodní vědy a posílit jejich zájem o studium učitelství a povolání učitele či učitelky obecně, i o vysoce specializované obory, jako jsou Aplikované nanotechnologie.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy chystá mamutí kádrový registr dětí už od mateřských škol, v němž bude shromažďovat informace o všech kázeňských opatřeních proti nim a o jejich důvodech. Jde o snahu vytvořit jejich celoživotní kádrový spis. Takto znějící dezinformaci šíří od 3. listopadu lživá internetová média jako Infovojna, CZ24News nebo spolek Asociace nezávislých médií. Je to jinak.
/FOTO/ Ve dnech 29. – 30. října uspořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, sekce chemie, již 9. ročník prestižního semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Cesta do hlubin studia chemie. Z celé ČR přijelo kolem 70 učitelů a asi 75 středoškoláků. Z rakovnického Gymnázia Zikmunda Wintra, které je už 6 let fakultní školou Přírodovědecké fakulty, se této bezplatné vzdělávací akce, akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, zúčastnili 4 nadšení studenti a chemičtí labužníci – Natálie Lavičková a Amélie Maňurová ze třídy C3B, Michaela Tvrzová ze třídy C3A a Ngan Thu Nguyen ze třídy C4B v doprovodu vyučujících chemie Julie Andrové a Kamila Březiny.
Zajímavou akci určenou především pro deváťáky, kteří se rozhodují o tom, kam půjdou na střední školu či učiliště, případně jejich rodiče, chystají v Bruntále. Ve čtvrtek 14. listopadu se koná v prostorách školních dílen Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Bruntále veletrh středních škol a zaměstnanosti Artifex.
Na okresním úřadě byl důvod k oslavám: celá řada mladších zaměstnanců ukončila školení nebo studium s dobrými výsledky. Okresní správce Sebastian Gruber jim poblahopřál k úspěšnému absolvování a přivítal je jako dobře vyškolené odborníky v kruhu spolupracovníků. Všem popřál „úspěšnou a naplňující profesní budoucnost“.
/FOTOGALERIE/ Tři dny plné exkurzí v rozvodnách, odborných zážitků a sdílení zkušeností s ostřílenými energetiky – taková byla letošní Distribuční maturita v Ostravě. Nakonec ji úspěšně složilo všech 30 účastníků, studentů středních škol z celé Moravy i z Vysočiny. Více nám k tomu napsal pan Vladislav Sobol. Děkujeme za text a za fotky.
Architektonická otevřená jednofázová projektová soutěž o návrh řešení nového uspořádání náměstí Republiky v Plzni zná vítěze. Porota ocenila tři z dvanácti zaslaných návrhů. Příčku nejvyšší získal brněnský tým z architektonického a urbanistického studia MAAUS. Po dnešním projednání výsledků v Zastupitelstvu města Plzně začne město jednat právě s vítězem o pořízení kompletní dokumentace. Samotná úprava 1,2 hektaru velkého centrálního náměstí by mohla začít v roce 2026.
Dům kultury ve Vsetíně zaplnily ve středu 6. listopadu stánky, letáky i praktické ukázky středních škol Zlínského kraje i řady zaměstnavatelů regionu. Akce určená především pro deváťáky základních škol a jejich rodiče nabídla informace nejen o studijních oborech a také o následném uplatnění v praxi.
Na finanční obnos ve výši 48 tisíc korun láká hradecký magistrát nové učitele. Má to ale podmínku: Musí po absolvování vysoké školy absolvovat čtyři roky ve kterékoliv hradecké základní škole zřizované městem. Podmínky stipendia nyní splnily čtyři učitelky, kterým město celkem vyplatí 192 tisíc korun. Studentky by tak do šesti měsíců od ukončení studia měly nastoupit do vybraných základních škol v Hradci Králové.
Také v Přerově existují ateliéry, studia a kreativní prostory, které se veřejnosti běžně neotevírají. V sobotu 2. listopadu však lidé mohli tyto inspirativní místa navštívit díky akci Otevřené ateliéry.
Na Pardubicku naleznete širokou nabídku možností doučování pro budoucí deváťáky nebo uchazeče o studium na víceletých gymnáziích, kteří se připravují na přijímací zkoušky. Soukromé společnosti jako Doučování doma a Škola Populo nabízejí flexibilní lekce s individuálním přístupem, zatímco veřejné školy, včetně Gymnázia Mozartova, organizují přípravné kurzy. Rodiče a studenti si mohou vybrat z různých forem výuky, cenových balíčků a specializací, aby co nejlépe vyhověli svým potřebám a rozpočtu.
Na Chrudimsku naleznete širokou nabídku možností doučování pro budoucí deváťáky nebo uchazeče o studium na víceletých gymnáziích, kteří se připravují na přijímací zkoušky. Soukromé společnosti jako Škola Populo nabízejí flexibilní lekce s individuálním přístupem, zatímco veřejné školy, včetně Resslova gymnázia, organizují přípravné kurzy. Rodiče a studenti si mohou vybrat z různých forem výuky, cenových balíčků a specializací, aby co nejlépe vyhověli svým potřebám a rozpočtu.
Blíží se velice vypjaté období pro nadcházející středoškoláky. Na jaře je čekají přijímací zkoušky. Pro většinu dětí to znamená vůbec první větší prověrku studijních předpokladů, pokud již neabsolvovaly přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Některé školy na Chebsku proto nabízejí pomocnou ruku v podobě přípravných kurzů. Podmínky jejich absolvování však nejsou zdaleka jednotné. Některé školy omezily přístup pouze pro své budoucí studenty, zatímco jiné dávají příležitost i uchazečům z jiných škol. V Aši se navíc angažuje místní dům dětí a mládeže Sluníčko, který pořádá doučující kurzy.
I když termín přijímacích zkoušek v polovině dubna na střední školy je ještě daleko, zájemci o studium by neměli podcenit žádnou přípravu. Udělat vše proto, aby žáci na přijímačkách uspěli, se snaží nejenom pedagogové na základních školách, ale takzvané přípravné kurzy pořádají i některé střední školy.
Žáky devátých tříd, a to nejen z Domažlicka, čeká jedno z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Musí zvolit, jakým směrem, alespoň co se týká vzdělávání, povede jejich další cesta. Gymnázium? Nebo jiná střední škola s maturitou? A jak se na budoucí studium nejlépe připravit?
V polovině dubna příštího roku proběhnou v Česku přijímačky na střední školy. Je to sice až za několik měsíců, zájemci o studium by ale měli zbystřit. Kdo chce být od září příštího roku studentem prvního ročníku vybrané střední školy nebo primy na gymnáziu, měl by se na zkoušky pomalu začít připravovat. Čím dříve, tím lépe. V článku se dočtete, které školy přichystaly přípravné kurzy a proč jsou pro žáky důležité.
Masarykova nemocnice v Rakovníku nabízí studentům lékařských fakult, středních a vysokých zdravotních škol velkorysá stipendia při studiu, pokud se zaváží v nemocnici pracovat po absolvování studia. Mohou si přijít i na deset tisíc korun měsíčně.
Matyáš Melich, talentovaný fotbalista týmu Plavy B, zazářil v zápase okresního přeboru proti rezervě Lučan, kde vstřelil hattrick. S patnáctiletou kariérou za sebou a studiem na Univerzitě Karlově v Praze, Melich úspěšně kombinuje sport s akademickými povinnostmi. Jak se mu daří skloubit fotbal a studium a jaké má plány do budoucna?
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Důležité životní rozhodnutí čeká již brzy žáky posledních ročníků základních škol. Vyberou si totiž směr, jakým se bude ubírat jejich další studium. Využít mohou širokou nabídku středních škol ve svém regionu.
Rodačka z Českých Budějovic Magda Kümmelová je „dobrou duší“ jižních Čech. Pomáhá přitom všude, kde je potřeba. Ačkoli se sama musela vyrovnat s vážnou nemocí, před deseti lety založila centrum pomoci Modrá pomněnka. A tím její aktivity ani zdaleka nekončí…