/ROZHOVOR/ Po asi třech letech se vrací do Ústí nad Labem pardubická rocková skupina okolo zpěváka Mardiho, čtyřka tvrdící s jistou hrdostí v hlase: „Jsme ze San Piega“. Tak své město pro celé Česko překřtili. V krajské metropoli opět zahraje tuto sobotu 13. května na Ústeckém Majálesu. Brány Letního kina se otevřou kolem poledne a návštěvníci se kromě Vypsané fixy mohou těšit ještě na Atmo Music, Škwor, UDG či popového zpěváka Sofiana Medjmedj.
Jako jedna ze tří škol v republice nabízí jihlavská škola ekonomiky a cestovního ruchu obor Včelař. Kapacitu, která je patnáct osob, se každoročně daří naplnit. Ve škole se nebojí zkoušet nové trendy, jako je například plastový úl.
Přes vyšší nabídku gymnázií v Praze v porovnání s jinými částmi Česka musí uchazeči o studium v hlavním městě pro přijetí na tyto školy získat zpravidla více bodů než jejich vrstevníci v krajích. Zájemci o čtyřleté studium potřebují k přijetí v metropoli u jednotných přijímacích zkoušek většinou alespoň kolem 80 bodů, naproti tomu v krajích stačí někdy až o desítky bodů méně, zjistila ČTK na webech škol. Mnozí odborníci na vzdělávání upozorňují, že šance na úspěch u jednotných přijímacích zkoušek ovlivňují placené přípravné kurzy.
Pokud by student a budoucí nový lékař využil veškeré finanční nabídky a benefity, které Karlovarský kraj nabízí, mohl by získat podporu v řádu až několika milionů korun. Například praktický lékař pro děti a dorost by mohl dosáhnout na podporu ve výši až 2,9 milionu korun, praktický lékař pro dospělé téměř 2,2 milionu korun a zubař na částku 1,9 milionu korun.
Původně velitel tankové čety, dnes velitel Velitelství pro operace generálporučík Josef Kopecký, je prvním Čechem, který přijal čestné místo v síni slávy na Vojenské škole velení a generálního štábu v americkém Fort Leavenworthu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Česká televize v sobotu 29. dubna po čtyřech letech opět otevřela veřejnosti svá studia v Praze, Brně a Ostravě. S diváky tak oslavila 70 let televizního vysílání. To začalo 1. května 1953. Zájemci si mohli prohlédnout televizní zákulisí, setkali se s osobnostmi televize, zúčastnili se her a soutěží nebo zhlédli vystoupení účastníků taneční soutěže StarDance. Televize o tom informovala na svém webu.
Plných 92 procent studentů v Česku při škole alespoň nárazově pracuje. Je to vůbec nejvyšší podíl mezi 25 státy zařazenými do srovnávací studie Eurostudent.
Dřív se zabýval studiem černých děr s perspektivou výzkumu ve skupině, v níž se angažoval Stephen Hawking, poté pracoval v Google Brain a Deep-Mind a působil ve startupu Anthropic. Nyní je devětadvacetiletý Stanislav Fořt ředitelem vývoje a výzkumu velkých jazykových modelů ve Stability AI a jeho hlavním zájmem je umělá inteligence.
Střední školy a odborná učiliště zažívají zvýšený zájem o studium. Počet přihlášek se podle autora projektu Naučíme vás to opravit Radka Hacaperky zvýšil v průměru o 13 procent. Vyplývá to ze statistik partnerských škol, z nichž některé oproti loňsku navýšily i kapacitu tříd.
Vyšší zájem žáků základních škol o studium na školách středních, který se projevuje v posledních letech s takzvaně silnějšími ročníky, přidělává starosti také ředitelům škol na Benešovsku. Problém ale mohou řešit pouze do té míry, jak jim to umožňuje školský systém, zřizovatel a třeba i ryze místní podmínky.
/FOTO, VIDEO/ Hanu Budkovou označuje její okolí za vycházející hvězdu české gastronomie. Zručná a talentovaná dívka pochází z Kochánek na Boleslavsku. Před třemi lety dokončila Hotelovou školu v Poděbradech a nyní studuje v Praze.
Chodby přerovských středních škol zaplní ve čtvrtek a v pátek žáci, kteří budou skládat přijímací zkoušky. Podle ředitelů je letos velký zájem nejen o gymnázia a odborné školy, ale ve větší míře než dosud podávají přihlášky i rodiče dětí, které netouží po diplomu, ale chtějí se stát třeba instalatérem, klempířem nebo automechanikem. Právě tyto profese dnes na trhu práce nejvíce chybějí.
/ROZHOVOR/ Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře patří již po několik desetiletí mezi významné střední školy nejen v táborském, ale i v celém jihočeském regionu. Se svými 614 žáky a šedesátičlenným pedagogickým sborem ho lze v kontextu českých škol zařadit spíše k těm větším.
/ROZHOVOR/ Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře patří již po několik desetiletí mezi významné střední školy nejen v táborském, ale i v celém jihočeském regionu. Se svými 614 žáky a šedesátičlenným pedagogickým sborem ho lze v kontextu českých škol zařadit spíše k těm větším.
Vysokoškolákům i jejich organizacím vadí, že se doktorské studium nezapočítává do důchodu. Za pravdu jim dává také část ekonomů. Současná vláda ale v tomto ohledu změny neplánuje.
Studium se do důchodu nezapočítává, protože by to bylo příliš nákladné. Tento přístup nezastává pouze Česko, ale i další evropské země, říká v rozhovoru pro Deník Martin Holub z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.
Paradoxní situaci zažívají některá gymnázia v Olomouckém kraji. V situaci, kdy na střední školy v letošním roce míří nejsilnější ročník za posledních třicet let, některé z prestižních škol hlásí menší zájem než loni. Může za to taktizování uchazečů a jejich rodičů.
Paradoxní situaci zažívají některá gymnázia v Olomouckém kraji. V situaci, kdy na střední školy v letošním roce míří nejsilnější ročník za posledních třicet let, některé z prestižních škol hlásí menší zájem než loni. Může za to taktizování uchazečů a jejich rodičů.
Medailovou nadílku přineslo regionální kolo Festivalu tanečního mládí talentům ze studia Kamily Hlaváčikové z Mostu. Festival pořádal Svaz učitelů tance ze severních Čech. Mostečané v Děčíně ukořistili pět zlatých medailí, tři stříbrné a dvě bronzové. „Spousta úsměvů, nadšení a podpory. Skvělou atmosféru vytvořily nejen naše děti, ale i rodiče. Děkujeme,“ usmívala se šéfka tanečního studia Kamila Hlaváčiková.
Deník.cz upozornil na případ studentky medicíny, která si na školu vydělává třemi brigádami. Redakci pak začaly chodit nabídky finanční pomoci pro dívku a také možnosti odborných stáží.
Počet uchazečů o První české gymnázium v Karlových Varech je v posledních letech téměř konstantní. Otevření nové třídy je pro školy velmi komplikované.
V Dudincích si dali dostaveníčko chodci ze všech koutů světa. V rámci tradičního mítinku se na start mistrovství ČR na 35 kilometrů postavili i kladenští sourozenci Hlaváčovi. A vedli si úspěšně. Vít v čase 2:43:43 s přehledem obhájil loňský titul, Klára skončila druhá (3:29:36) za vítěznou Terezou Ďurdiakovou.
/VIDEO/ Stovky vysokoškolských vyučujících i studentů se v úterý účastní protestní akce, která poukazuje na kritickou situaci humanitních a společenskovědních oborů na vysokých školách. Akci s názvem Hodina pravdy podpořil i Vysokoškolský odborový svaz, který vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost.
Ve všem se shodnou a vůbec se nehádají. Eliška a Václav Bártovi jsou zkrátka ideální pár. V časopisu Story poodhalili zákulisí jejich sbližování a sympatická maminka dvou děvčátek na svého „Noida“ prozradila, že je empatický, a že coby muž a manžel předčil její dětské představy o tom, jak by měl otec jejích dětí vypadat.
Vyšší odborná škola zdravotnická v Přerově, jejímž zřizovatelem je společnost Agel, se připravuje na třetí studijní rok v budově na náměstí Přerovského povstání. Zájemci o studium se mohou seznámit s jednotlivými obory i prostředím školy na Dni otevřených dveří, který se uskuteční v pátek 31. března.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Odpuštění a smíření bylo téma přednášky Ladislava Heryána, která se na pozvání čáslavské skupiny České křesťanské akademie konala v úterý 21. března v Komenského síni evangelické fary. Setkání s římskokatolickým knězem, saleziánem, vysokoškolským pedagogem, spisovatelem a erudovaným biblistou bylo všechno možné, jen ne nuda.
Česnek je zdravý a funguje na mnoho zdravotních problémů, o tom není pochyb. Dalo by se říct, že patří k základům domácí lidové lékárničky. Aby se česnek zvládl vypořádat se zdravotními neduhy, není třeba ordinovat si jej po celých paličkách. Určitě je ale důležité vědět, jak a v jakém množství jej správně konzumovat a jak se vyhnout potížím, které by mohl způsobit.
Více regionálních reportáží než dosud nabídne ve svém vysílání od 3. dubna Česká televize. Do podvečerního vysílání nasadí nové verze zpravodajského pořadu Události v regionech, jedna z nich se bude věnovat pouze dění na jihu a západě Čech.
Více regionálních reportáží než dosud nabídne ve svém vysílání od 3. dubna Česká televize. Do podvečerního vysílání nasadí nové verze zpravodajského pořadu Události v regionech, jedna z nich se bude věnovat pouze dění na západě a jihu Čech.
Matematik, cestovatel a sportovec, to všechno v jednom je pracovník opavského Matematického ústavu při Slezské univerzitě Pavel Holba, který si dokončuje doktorské studium.
/FOTOGALERIE/ Druhý pořad sedmého ročníku Benešovského literárního festivalu přinesl ve čtvrtek 16. března večer návštěvníkům v kavárně Na Slovíčko setkání s výrazným básníkem současnosti Petrem Hruškou.
Je jasné, že vinařské budovy musí sloužit především jako zázemí pro výrobu vína, jeho skladování a samozřejmě degustaci. Některé stavby, ať už jde o revitalizované starší objekty nebo úplně nové budovy, však dokážou požitek z konzumace lahodného nápoje ještě umocnit citlivým propojením s okolní krajinou. Příklady tří moravských vinařství ukazují, jak lze vsadit moderní architekturu mezi vinice.
Na střední školy se hlásí další silný ročník potomků Husákových dětí. Školy jsou doslova zavaleny přihláškami, kterých je až o třetinu více než v minulých letech. Lhůta pro podání přihlášek na střední školy už uplynula. A je jasné, že zájemců o většinu oborů je více, než školy mohou přijmout.
Střední školy na Kutnohorsku jsou doslova zavalené přihláškami ke studiu. Z devátých tříd totiž odchází další silný ročník, tento je navíc nejsilnější od roku 1993. Děti i jejich rodiče tak čeká boj o každé volné místo.
Univerzita Palackého (UP) v Olomouci hlásí rekordní zájem o studium. Přijala 35 972 přihlášek, což je nejvíce v její historii. Zájem o studium vzrostl na všech osmi fakultách. Na některé obory se lze ještě hlásit.
Mendelova univerzita v Brně se odvolala proti rozhodnutí Národního akreditačního úřadu, který jí kvůli chybám odebral akreditace pro některé obory. Rektor Jan Mareš informoval že hlavní snahou je zajistit stávajícím studentům dotčených programů dostudovat a také zajistit možnost podat návrhy nových studijních programů. Pochybnosti vznikly kolem zahraničních studentů, kteří údajně neobvykle rychle absolvovali doktorské programy na provozně ekonomické fakultě. Univerzita po kontrole odebrala dva doktorské tituly.
/FOTO/ Odvážný experiment ve známé sociálně vyloučené lokalitě má překvapivý průběh. Učitelé chtěli původně usnadnit místním romským dětem přístup ke studiu, ale výuka bez zvonění přilákala i další mládež. Chanov teď díky tomu nabízí víc učebních oborů a začíná se přibližovat běžným sídlištím.
/FOTO/ Odvážný experiment ve známé sociálně vyloučené lokalitě má překvapivý průběh. Učitelé chtěli původně usnadnit místním romským dětem přístup ke studiu, ale výuka bez zvonění přilákala i další mládež. Chanov teď díky tomu nabízí víc učebních oborů a začíná se přibližovat běžným sídlištím.
Začala studiem biofyziky, kde přičichla k výzkumu, pak přidala i medicínu. Vědkyně Sandra Charvátová (29), oceněná například jako Talent roku 2022 nebo Cenu rektora Ostravské univerzity za mimořádnou vědecko-výzkumnou činnost, se v současné době zabývá buněčnou terapií, díky které se snaží léčit například rakovinu krve.
Na střední školy se hlásí další silný ročník potomků Husákových dětí. Školy jsou doslova zavaleny přihláškami, kterých je až o třetinu více než v minulých letech. Lhůta pro podání přihlášek na střední školy už uplynula. A je jasné, že zájemců o většinu oborů je více, než školy mohou přijmout.
Na střední školy se hlásí další silný ročník potomků Husákových dětí. Školy jsou doslova zavaleny přihláškami, kterých je až o třetinu více než v minulých letech. Lhůta pro podání přihlášek na střední školy už uplynula. A je jasné, že zájemců o většinu oborů je více, než školy mohou přijmout.
/ROZHOVOR/ Možná málokdo ví, že naše současná nejúspěšnější reprezentantka v biatlonu, Markéta Davidová, byla také úspěšnou studentkou vysoké školy. Všechny zkoušky zvládla v termínu. Teď už má na kontě dva magisterské tituly. V rozhovoru pro Deník mimo jiné odpovídala na otázky, proč se rozhodla právě pro Českou zemědělskou univerzitu nebo jak s vysokoškolskými znalostmi naloží v životě.
Možná málokdo ví, že současná nejúspěšnější česká biatlonistka Markéta Davidová zvládla úspěšně absolvovat vysokou školu. Všechny zkoušky zvládla v termínu. Teď už má dva magisterské tituly.
Janáčkova Sinfonietta, Mendelovo DNA a čárové kódy významných dat. To mají představovat nové brněnské girlandy. Rozsvíceny byly již sedmnáctého listopadu loňského roku, ve zkušebním provozu však některé nesvítily dobře a jiné byly zhasnuté úplně. V pátek večer zástupci z designerského studia VISUALOVE, kteří nové girlandy navrhli, zkoušeli jejich funkčnost. A hlásí úspěch.