Lionel Messi políbil blyštivou trofej a televizní maraton konečně došel ke svému cíli. Byl plný senzačních gólů, rekordů, ale také hlášek a trapasů. Ostatně řekněte sami: hltali jste dění v Kataru skrze Českou televizi, nebo vás víc bavila premiéra na Nově?
Více než tisíc podpisů se podařilo získat autorům petice s názvem Zachraňme Mendelu, ne Danuši. Skupině složené z bývalých i současných studentů vadí (ne)řešení situace okolo zrychleného získávání doktorských titulů. Kritizují rovněž neprůhledné smlouvy se zahraničními agenturami, které takové studium za úplatu nabízely. Stejně jako to, že se škola nedostatečně zabývá opsanými dizertačními pracemi.
Více než tisíc podpisů se podařilo získat autorům petice s názvem Zachraňme Mendelu, ne Danuši. Skupině složené z bývalých i současných studentů vadí (ne)řešení situace okolo zrychleného získávání doktorských titulů. Kritizují rovněž neprůhledné smlouvy se zahraničními agenturami, které takové studium za úplatu nabízely. Stejně jako to, že se škola nedostatečně zabývá opsanými dizertačními pracemi.
Je to více než čtyři roky, co Kateřina Kašparová zaběhla svůj životní závod. Skončila druhá na legendárním Spartathlonu o délce 246 kilometrů. Splnila si svůj sen, ale i v šestatřiceti letech se chce nadále posouvat a rozvíjet. Při práci učitelky matematiky na křivoklátské základní škole dokázala během dvou let vystudovat Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Ještě v době studií začala závodit na kratších tratích a brzy začala konkurovat dvacetiletým holkám. Nezdolnou energií motivuje i svoje žáky. Mnozí v ní mají vzor a vidí, že když se chce, téměř nic není nemožné.
/VIDEO/ Nejznámější skladba Leoše Janáčka Sinfonietta v Kobližné, křivka DNA v Běhounské a logotyp Brna v Masarykově a České. To mají znázorňovat nové girlandy, které město slavnostně rozsvítilo 17. listopadu. Některé z nich ale svítily špatně, část byla dokonce zcela zhasnutá. Teď jsou vypnuté všechny.
Počátkem adventního období se v dobříšské sportovní hale uskutečnila tradiční akce Vánoční exhibice Aerobik studia Orel Dobříš. Jedna z největších sportovních akcí v Dobříši se konala již po čtrnácté a zcela zaplnila dobříšskou sportovní halu. Po čtyřleté pauze, způsobené rekonstrukcí haly a epidemií covidu, se sešli všichni příznivci orlovny, především rodiče a příbuzné vystupujících dětí. Letos se akce uskutečnila pod záštitou Ing. Jana Bartoška, místopředsedy poslanecké sněmovny parlamentu České republiky, který diváky krátce pozdravil a ujal se zahájení celé akce.
Výš, líp, rychleji. K úklidu si pustit podcast, večer sednout k rozvojové knížce a o víkendu nejlíp absolvovat nějaký kurz. Být úspěšný v zaměstnání? To je málo; potřeba je k tomu pracovat aspoň na několika vlastních projektech. A výsledek? Jen pocit, že by stále šlo dělat víc a být lepší. Zní vám to povědomě? Pak zbystřete. Je velmi pravděpodobné, že jste „feťákem osobního rozvoje“.
Navštívili jsme nahrávací studio na ZŠ Heyrovského a byli jsme nadšení. Dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi filmovým a televizním studiem. Vyzkoušeli jsme si roli kameramana, klapky, moderátora, herce, osvětlovače, zvukaře a nahlédli i do „kuchyně“ střihače.
Děkan Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Pavel Žufan rezignoval. Důvodem jsou pochybnosti kolem doktorských studijních programů na fakultě, informoval Deník N. ČTK to potvrdila mluvčí školy Tereza Pospíchalová. Žufan dnes svou rezignaci oznámil nejprve vedení fakulty, poté o plánech informoval fakultní akademický senát.
Děkan Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Pavel Žufan rezignoval. Důvodem jsou pochybnosti kolem doktorských studijních programů na fakultě, informoval Deník N. ČTK to potvrdila mluvčí školy Tereza Pospíchalová. Žufan svou rezignaci oznámil nejprve vedení fakulty, poté o plánech informoval fakultní akademický senát.
O herečce Veronice Jeníkové nebylo v poslední době příliš slyšet. Nedávno se však objevila na křtu kalendáře Anděl mezi zdravotníky a přiznala důvod. V době covidu se přihlásila kvůli rodičům na lékařskou fakultu, obor ošetřovatelství, a škola jí zabírala tolik času, že už na nic jiného neměla kapacitu. Nakonec to byl i jeden z důvodů, proč studium vzdala.
V plné síle se po covidových omezeních vrací Den otevřených dveří Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. V pátek 2. prosince nabídne důležité informace o studiu, ale také pestrý doprovodný program.
/FOTO/ Technická univerzita v Liberci otevřela minulou sobotu své dveře zájemcům o studium, kterých se nakonec sešlo téměř tisíc. Houfně využili této možnosti a zaplnili aulu i laboratoře. Řada z nich neměla ještě jasno o svém budoucím směřování, a tak se zastavili u stánků hned několika fakult.
Pět let od svého vzniku a dva roky po vydání prvního eponymního alba vydali 4 Tenoři novou desku nazvanou Láska prý. Marian Vojtko, Pavel Vítek, Michal Bragagnolo a Jan Kříž na ni v produkci Janise Sidovského, v hudební režii Charlieho Blažka a za doprovodu Unique Orchestra nazpívali dvanáct nahrávek z pokladnice světové i domácí muzikálové a filmové hudby.
/ROZHOVOR/ Křehká 23letá Andrea sedí u počítače a připravuje další program nízkoprahového centra Kruháč v Jablonci nad Nisou. Sem přicházejí „děti ulice“. Nalézají tady klid na učení, prostor pro své zájmy a psychickou a praktickou pomoc. Děti z problematických rodin, ze sociálně vyloučených lokalit.
/FOTOGALERIE/ Velkou vstřícnost vůči odcházejícím žákům devátých tříd i žákům osmých tříd prokazuje již několik roků vedení Základní školy Komenského v Bílovci. Umožňuje jim seznámit se s možnostmi dalšího studia přímo v útrobách školy, kam každoročně zve zástupce škol a učilišť. Ve čtvrtek 24. listopadu odpoledne se prezentovalo ve škole 26 středoškolských zařízení.
Na projekt Nové ve starém, který pražská Galerie Jaroslava Fragnera (GJF) uvedla před jedenácti lety, navazuje aktuální výstava nazvaná Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill. Ta představuje více než pět desítek rekonstrukcí, novostaveb i projektů ve veřejném prostoru, v nichž se historie potkává se současností.
Vždycky ji fascinoval vesmír, proto se chtěla stát astronautkou. Nestalo se, jen s obtížemi by zvládala studium minimálně na úrovni tuzemské matematicko-fyzikální fakulty. Přesto má k hvězdám hodně blízko. Alespoň těm, které se pohybují po pódiích divadel a koncertních hal. Řeč je o talentované herečce a zpěvačce Natálii Tichánkové z Havířova, která byla dalším hostem talkshow Deník s nadhledem.
Na tvorbě Zuzany Kubíčkové se nejčastěji vyzdvihuje návrhářčin cit pro detail a preciznost provedení. Díky tomu dokáže třeba i z průhledných materiálů vytvořit nesmírně elegantní modely. Roli v její výjimečnosti ovšem hraje víc faktorů, například potřeba překračovat rámec svého obvyklého teritoria.
Chcete si zkusit odebrat krev ze žíly? Vidět jak se maskuje zranění, třeba uříznutý prst? Nebo se na realistických modelech naučit nahmatat nádor v prsu? To všechno a ještě mnohem víc zažijí návštěvníci Dne otevřených dveří na Střední zdravotnické škole Brno, Jaselská, která v letošním roce slaví 75. výročí vzniku. Den otevřených dveří se koná v sobotu 26. listopadu od deseti hodin do čtyř odpoledne. Při příležitosti svého výročí pořádá škola řadu dalších aktivit.
/ROZHOVOR/ Jako nedílná součást kapely Kryštof, i v rámci sólové dráhy už vystupoval všude možně, mezi hvězdami však nikoliv. To se příští týden změní. V pátek 2. prosince se chystá na velkou premiéru a „přestěhuje“ ze svého nahrávacího studia Taurus Records do prostředí Planetária Ostrava vlastní kytarový recitál.
Po dlouhé těžké nemoci zemřel Vladimír Štvrtňa, dramaturg ostravského studia České televize. Ta o tom informovala o víkendu na svých webových stránkách.
/ROZHOVOR/ Souběžně s kariérou profesionální házenkářky stíhá Veronika Mikulášková studium vysoké školy, během covidové pauzy zase pomáhala otci sázet stromky, aby pomohla zmírnit kůrovcovou kalamitu v Oderských vrších.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hukvaldy, Trojanovice, ale i Bouzov, Sobotín… To všechno jsou lokace, kde se natáčelo pokračování fantasy pohádky Princezna zakletá v čase 2. Moravskoslezský kraj věnoval na natáčení půl milionu korun v rámci dotačního programu na podporu audiovizuální tvorby. Film jde právě dnes, ve čtvrtek 17. listopadu, do kin a objeví se v něm i zhruba 750 trikových záběrů, které vznikaly ve studiu v Ostravě.
Zpřístupnit digitální prostor i lidem, kteří jsou zrakově handicapovaní. Právě o to se snaží bezbariérové herní studio Kikiriki Games. Pomoci jim můžete i vy, pokud se zapojíte do vytváření kvízových otázek do nové vědomostní mobilní hry The Brave Brain. Vaše nápady se tak mohou dostat k lidem z celého světa a navíc na vás čekají odměny.
Funny Girl, Musetta, Adina a spousta dalších operních postav. Ve Slezském divadle jim dává podobu sopranistka Tereza Kavecká. Zpívá pro opavské publikum, které ji má rádo a které má ráda i ona. V pátek 11. listopadu však bude v obchodním centru Breda zpívat na tradičním Kabelkovém veletrhu pro jednadvacetiletou Kateřinu Juchelkovou z Opavy, která se už od narození potýká se zdravotními obtížemi. Právě jí bude patřit výtěžek této humanitárně zaměřené akce.
Podle světové zdravotnické organizace tráví průměrný Evropan 90 procent dne v uzavřených prostorech. Chybí mu tak dostatek denního světla, které dodává tělu energii. Jedno z řešení tohoto problému představuje terapie červeným světlem.
/FOTOGALERIE/ Ústecký kraj má přibližně měsíc nové logo připomínající uvolněný smajlík. Tento týden hejtmanství společně s Czechdesignem zveřejnilo další návrhy, které se soutěže o novou vizuální identitu Ústeckého kraje účastnily.
Versace, Marc Jacobs, Kenzo, Acne Studios… Profesní životopis Andrey Vytlačilové se hemží spolupracemi s ikonami světové módy. Na začátku jejího příběhu přitom hledejte výtvarně nadanou slečnu z vesničky Mžany, která si vysnila, že jednou bude studovat návrhářskou školu v Londýně. Sen se jí splnil. Dnes pracuje především s hedvábím, z kterého vytváří autorské šátky i kabelky.
Rozhodl se, že lyžování pro něj bude na prvním místě. Michal Novák kvůli běžkám dokonce předčasně ukončil vysokoškolské studium. V nadcházející sezoně bude jednoznačným lídrem mužského týmu, chce se posunout výš, než byla v minulé sezoně pátá místa. Proto do přípravy s pomocí realizačního týmu zařadil nové prvky.
Je mu jednadvacet let a je českým reprezentantem v triatlonu. Kutnohorák Jiří Stránský se vydal za přípravou a tvrdým tréninkem do daleké Austrálie. Tam už vyhrál jeden závod, nyní se chystá na další. Jeho snem a cílem je vyhrát olympijské zlato. Do Sydney odešel také za studiem trenérství.
Je mu jednadvacet let a je českým reprezentantem v triatlonu. Kutnohorák Jiří Stránský se vydal za přípravou a tvrdým tréninkem do daleké Austrálie. Tam už vyhrál jeden závod, nyní se chystá na další. Jeho snem a cílem je vyhrát olympijské zlato. Do Sydney odešel také za studiem trenérství.
Je mu jednadvacet let a je českým reprezentantem v triatlonu. Kutnohorák Jiří Stránský se vydal za přípravou a tvrdým tréninkem do daleké Austrálie. Tam už vyhrál jeden závod, nyní se chystá na další. Jeho snem a cílem je vyhrát olympijské zlato. Do Sydney odešel také za studiem trenérství.
Babický Pěvecký sbor Kalinka čekala o posledním říjnovém sobotním večeru, který byl rozloučením s letní částí roku 2022, jedna významná událost. Představit návštěvníkům kulturního stánku v Babicích famózní premiérové album s názvem Z uprimného srdca. Křtu alba předcházel slavnostní koncert, který provázel slovem herec David Vacke.
Kapela Druhá tráva vyšla z bluegrassu, ale postupem času se inspirovala tím nejlepším ze všech možných žánrů. V roce 2020 se na desce Díl první spojila s producentem Eddiem Stevensem – anglickým partnerem slovenské zpěvačky Jany Kirschner, jenž má za sebou spolupráci s Fat Boyem Slimem či skupinou Moloko. Nyní přichází po vynucené pauze Díl druhý: zvláštní album plné nečekaných momentů, které překvapily i frontmana Druhé trávy, zpěváka a textaře Roberta Křesťana.
Ve dnech 26. a 27. října 2022 uspořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, sekce chemie, již 7. ročník prestižního semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Cesta do hlubin studia chemie. Z celé ČR přijelo kolem 75 učitelů a zhruba stejný počet středoškoláků. Z našeho Gymnázia Zikmunda Wintra, které je už 4 roky fakultní školou Přírodovědecké fakulty, se této bezplatné vzdělávací akce, akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, zúčastnily 2 nadšené studentky a budoucí maturantky Valentýna Karhánková ze třídy C4A a Karin Opelková ze třídy C4B v doprovodu vyučujících chemie Julie Andrové a Kamila Březiny.
Pedagogické fakulty jsou pro uchazeče stále více atraktivní. Rostoucí zájem o studium je podle děkana plzeňské Fakulty pedagogické Pavla Mentlíka dán posílenou prestiží učitelů a jejich vyššími platy. Vliv na to má podle něj i propagace nejstarší z devíti fakult, která za 74 let existence vychovala desítky tisíc učitelů. Za čtyři roky se počet přihlášek zvýšil o 1600 na 3900.
Pandemie koronaviru změnila mnohým lidem trávení volného času. A rozhodně se to netýká pouze dospívajících či školou povinných. Někteří dospělí se rozhodli večery trávit jinak. Místo sledování televize usedají k monitorům počítačů, kde tráví i několik hodin týdně, navíc i třeba se svými kolegy z práce.
Pro žáky osmých a devátých tříd základních škol, ale i studenty druhých a třetích ročníků gymnázií v regionu připravila Uherskohradišťská nemocnice program, ve kterém studenty seznamuje s širokou nabídkou možností studia zdravotnických oborů na středních a vysokých školách.
Nemocnice ve Svitavách se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotníků. Jedním z kroků, jak nemocnici pomoci, je vytvoření vyšší odborné školy na zdrávce ve Svitavách. Studenti by tak mohli na praxe v nemocnicích v regionu. To je šance, jak je udržet v krajských zařízeních. První žáci by mohli do nového oboru nastoupit v září roku 2024. Zbývá souhlas ministerstva.
/VIDEOROZHOVOR/ Úterý čtvrtého října, příjemné podzimní odpoledne. V německé metropoli na řece Sprévě je celkem všední den. Přes most Weidendammer Brücke putují stovky Berlíňanů do práce a z práce. Běžný život ve městě nic neruší, jen před budovou umělecké scény Berliner Ensemble se houfují davy. Starší, mladší, muži, ženy, všichni oděni do černé kůže, mnozí s typickým novoromantickým účesem z osmdesátých let. Uvnitř krásně zdobeného divadla, které kdysi založil dramatik Bertolt Brecht se svou ženou, herečkou Helene Weigelovou, právě začíná výjimečná tiskovka s legendární britskou skupinou Depeche Mode.
/FOTO, VIDEO/ Studenti Integrované střední školy automobilní získají zkušenosti, dopravce potenciální budoucí zaměstnance. Celkem čtyřiadvacet budoucích lakýrníků absolvuje dlouhodobou praxi v ústředních dílnách brněnského dopravního podniku. „Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem pracovníků v dělnických profesích. Z toho důvodu jsme už před lety zahájili spolupráci s Integrovanou střední školou automobilní. Řada učňů v oboru automechanik, kteří absolvovali praxi ve vozovně Slatina, pak u nás po dokončení studia zůstala," sdělil generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.
Úplně poprvé navštívil Jaroslav Trubač z Teplic internetové kavárny a sdílené kanceláře na Novém Zélandu, kde rok žil. Poté jich využíval na Kanárských ostrovech a setkal se s nimi i v době, když se v Praze zúčastnil startupového akcelerátoru se svým projektem.
Frekventovaný pojem „interaktivní“ si dnes zpravidla spojujeme s digitálními technologiemi. Ale víte, že interaktivní mohli být i televizní diváci v minulém století? A to přesto, že neexistovaly sociální sítě, nejchytřejším zařízením byla automatická pračka a telefony rozhodně neměla k dispozici každá domácnost. Způsob, jakým se to dělo, je v dnešní době úsměvný, ale v osmdesátých letech byl doslova revoluční a navíc zábavný. Stačilo jen rozsvítit světlo.
O evoluční biologii a zvláště fylogenetické stromky se David Černý zajímal už od doby, co se s nimi poprvé setkal jako středoškolák. Dnes nejen o nich přednáší dalším studentům Chicagské univerzity. Narodil se sice v Praze, ale na vysokoškolská studia zamířil za moře.
Obor psychologie se nachází dlouhodobě v krizi. Na dětského psychologa rodiče čekají i několik měsíců. Pro dospělé se čekací lhůta pohybuje od pár týdnů až po rok a půl. Navzdory tomu se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá přijmout pro příští rok na toto zaměření výrazně méně studentů.
Obor psychologie se nachází v krizi. Na dětského psychologa rodiče čekají i několik měsíců. Pro dospělé se čekací lhůta pohybuje od pár týdnů až po rok a půl. Navzdory tomu se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá přijmout pro příští rok na toto zaměření výrazně méně studentů.