Zemřel herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, neodmyslitelně spjatý s ústeckým Činoherním studiem. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Uljana Donátová. Herci, který se potýkal s rakovinou, bylo 78 let. Se sevrními Čechami je neodmyslitelně spojen. Narodil se totiž 24. března 1947 v Děčíně a v roce 1973 nastoupil do ústeckého Činoherního studia, teprve odtud pak v roce 1978 přešel do pražského Divadla Na zábradlí.
Zemřel herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, neodmyslitelně spjatý s ústeckým Činoherním studiem. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Uljana Donátová. Herci, který se potýkal s rakovinou, bylo 78 let. Se sevrními Čechami je neodmyslitelně spojen. Narodil se totiž 24. března 1947 v Děčíně a v roce 1973 nastoupil do ústeckého Činoherního studia, teprve odtud pak v roce 1978 přešel do pražského Divadla Na zábradlí.
Letos je tomu 80. let, co si připomínáme konec 2. světové války. Jen v naší zemi zemřelo v průběhu let 1939 - 1945 cca 360 tisíc lidí. Před osmdesáti lety se v Českých Budějovicích odehrálo první rozhlasové vysílání z jižních Čech, které se stalo symbolem osvobození a naděje. Skupina odvážných Čechů tehdy využila techniku nacistického wehrmachtu k šíření českých písní a zpráv o příjezdu Rudé armády.
Nemáme učitele a hodili by se i odborníci z praxe. Ministerstvo školství upozornilo, že v příštích letech se může prohloubit v českém školství nedostatek kvalifikovaných učitelů. Kromě absolventů pedagogických fakult by mohli řady rozšířit i odborníci, kteří získali pedagogickou kvalifikaci dodatečným studiem. Takzvaná pedagogická minima i studium pro rozšíření kvalifikace už stávajících učitelů o nové předměty ale v posledních rychle zdražily. Poplatky se pohybují ve vyšších desítkách tisíc korun a podle odborníků jsou to výdaje, na které učitelé složitě šetří.
Strach z termínů a zkoušek ji provází každým semestrem. Došla ale do bodu, kdy se nedal stres ze studia zvládat. „Nedělám nic jiného, než že se učím. Nemám čas na nic, co mě baví,“ říká třiadvacetiletá Michala z jižní Moravy. Její celé jméno autorka zná, vzhledem k citlivosti tématu zůstane anonymní.
Sebastian Hádl pokračuje v hudební tradici slavného rodu a ve 26 letech si v New Yorku plní sen. V prestižním studiu Power Station, kde vznikaly největší hity světové hudební scény, pracuje jako zvukový inženýr. Pomáhá s nahráváním alb těch největších globálních hvězd. Touží po vlastním nahrávacím studiu a sbírá zkušenosti, které jednou přinese zpět do Česka.
ROZHOVOR / Univerzitu Palackého v Olomouci (UP) nově vede čtyřiačtyřicetiletý právník ze Šumperka Michael Kohajda. Funkce se ujímá dnes, 1. května. Bude z kapitánského můstku měnit kurz? Chystá nový rektor změny ve vedení UP? A jak je to vlastně s jeho kandidaturou v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídá nový rektor UP v exkluzivním rozhovoru pro Olomoucký deník.
ROZHOVOR / Univerzitu Palackého v Olomouci (UP) nově vede čtyřiačtyřicetiletý právník Michael Kohajda. Funkce se ujímá dnes, 1. května. Bude z kapitánského můstku měnit kurz? Chystá nový rektor změny ve vedení UP? A jak je to vlastně s jeho kandidaturou v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídá nový rektor UP v exkluzivním rozhovoru pro Olomoucký deník.
Poté, co se v noci z 25. na 26. dubna kvůli plánované rekonstrukci na dva roky uzavře ústecký most Dr. Edvarda Beneše, uskuteční se přímo na mostě komunitní happening na rozloučenou s touto ústeckou dominantou. Akce Bye, Bye, Benešák proběhne v sobotu 26. dubna od 18 do 21 hodin.
Odborníci z architektonického studia ika.architekti stojí za další povedenou rekonstrukcí menšího bytu. Nachází se v Brně. Patří majiteli, který si svůj byt představoval jako prostor, který bude jednoduchý, čistý a nenáročný na údržbu.
Případ bývalé studentky České zemědělské univerzity v Praze, která byla kvůli zastřelení medvědice na Slovensku odsouzena, vyvolal bouřlivou debatu o ochraně přírody a etice myslivosti. Univerzita se od jejího jednání distancovala, zatímco veřejnost diskutuje o důsledcích jejího činu a jeho vlivu na akademickou kariéru – škola totiž řešila, zda má být mladá žena vyloučena. Ta se pak rozhodla ukončit studium sama.
VŠB - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) zaznamenala v letošním prvním kole přijímacího řízení větší zájem uchazečů než loni. Meziročně stoupl zájem o největší a jedinou technickou univerzitu v Moravskoslezském kraji o 12 procent. Letos si přihlášku podalo 8740 uchazečů, loni jich ke stejnému datu bylo 7813, řekla pro ČTK mluvčí univerzity Petra Halíková.
Tohle bude skvělý zážitek a parádní rozloučení. V noci z 25. na 26. dubna dojde k uzavření Benešova mostu kvůli jeho dlouho plánované rekonstrukci. Než prostřední ústecký most rozeberou stroje, Ústečané se s ním nevšedně rozloučí. Hned několik organizací totiž přímo na “Benešáku“ uspořádá happening, tedy jakési rozlučkové setkání. Víme, jak celá akce bude vypadat.
Jak se mohou dva měsíce protáhnout na dvacet let? O tom by mohla povídat Juliana Ritterová. Když v roce 2006 poprvé zavítala do Brna, aby navštívila svého českého přítele Honzu, vůbec netušila, že se již domů natrvalo nevrátí. Dnes čtyřicetiletá Brazilka ve svém panelákovém bytě v brněnském Juliánově vychovává své dvě děti a z terasy pozoruje brněnské panorama. Její cesta za pocitem domova přitom byla klikatá, musela se v ní vypořádat s velkými kulturními rozdíly i nepochopením některých obyvatel.
Kampus Karlovy Vary. Tak zní pracovní název instituce, kterou Karlovarskému kraji nabízí Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Tato varianta by v první fázi kromě pokračování vzdělávání poskytované současnými dvěma fakultami, tedy ekonomickou a pedagogickou, nabídla i postupné zapojení dalších fakult, např. designu a umění a zdravotnických studií, a hlavně od roku 2027 nově vytvořený autonomní vysokoškolský ústav, jakési centrum regionálního vzdělávání a výzkumu. Ten by měl vlastního ředitele a nabídka studijních programů by se rozšířila o ty, které by odpovídaly potřebám kraje, například o balneo, sociální práci, cestovní ruch, školní psychologii nebo bezpečnost.
Nová vizuální identita a styl. Vedení města Prostějova představilo nové logo. Má propojovat historizující folklorní prvky s moderním designem. Autorem konceptu je studio Matouš Design, jehož návrh zvítězil v designérské soutěži organizace Czechdesign.
Nová vizuální identita a styl. Vedení města Prostějova představilo nové logo. Má propojovat historizující folklorní prvky s moderním designem. Autorem konceptu je studio Matouš Design, jehož návrh zvítězil v designérské soutěži organizace Czechdesign.
Jaké je spolupracovat s uznávaným producentem v Londýně a ocitnout se tam tváří v tvář Robbiemu Williamsovi, Adele či Jamesu Bluntovi, si nedávno vyzkoušel zpěvák, skladatel a hudební podnikatel Michal David. „Většinou jsou to milí lidé, kteří ale nemají čas se nějak družit. James Blunt mě ovšem pozval na křest svého posledního alba, takže jsme měli čas i pohovořit,“ říká David v rozhovoru pro Deník. Zmíněnou zkušenost učinil díky možnosti nahrát svou studiovou novinku Život je náš v londýnském studiu Eastcote.
V České republice vzniklo již několik vlivných her, které zvýšily zájem tuzemské i zahraniční veřejnosti o zdejší reálie, případně pomohly v jiných odvětvích. Mimo velká díla, jako jsou letošní úspěšná novinka Kingdom Come: Deliverance 2 či dlouho vydávaný vojenský simulátor Arma, se mimo herní zaměření prosadily i menší počiny od nezávislých vývojářů, například z Univerzity Karlovy. A další společnosti se teprve chystají přiložit ruku k dílu.
Do uzávěrky přihlášek do unikátního studijního programu Management and Digital Technology zbývá čas jen do konce dubna. Tento obor, který propojuje teorii s praxí, otevřela v loňském roce Západočeská univerzita (ZČU) v Chebu ve spolupráci s Ostbayerische Technische Hochschule (OTH) Amberg-Weiden a za podpory Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK).
Tři studenti Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy v Novém Bydžově absolvovali dvoutýdenní odbornou praxi zaměřenou na žurnalistiku. Během ní se seznámili s fungováním mediálního prostředí nejen teoreticky, ale především prakticky.
Pardubický kraj ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a krajskými nemocnicemi posiluje praktickou přípravu studentů zdravotnických oborů prostřednictvím programu mentoringu. Tento projekt, podpořený finančním příspěvkem ve výši 400 tisíc korun, umožňuje studentům získávat cenné zkušenosti přímo v nemocnicích pod vedením zkušených mentorů. Cílem je nejen zlepšit jejich praktické dovednosti, ale také motivovat k setrvání v regionu po ukončení studia.
I v letošním roce se Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice připojila k prestižní soutěži Mladý zemědělec, a to nejen jako účastník, ale i jako aktivní podporovatel. Jaké jsou důvody pro tento krok a jak škola vnímá význam této soutěže pro mladé lidi? O tom jsme si popovídali s ředitelem školy Stanislavem Neumanem.
Na AGEL Střední zdravotnické škole letos evidují rekordní zájem o studium. Ke studiu na škole se celkem hlásí 393 uchazečů, přičemž největší zájem je o obor Praktická sestra. Do Ostravy na něj dorazilo 127 přihlášek, do Českého Těšína dalších 102. Každá z poboček však může na tento obor přijmout pouze 30 studentů.
Stovky přihlášek a jen desítky volných míst. Nápor zájemců o studium na gymnáziích v Olomouci pokračuje také v letošním roce. Na některá gymnázia se aktuálně hlásí až desetkrát více uchazečů než mohou přijmout. Podívejte se na aktuální čísla přihlášek podaných na osmiletá, šestiletá a čtyřletá gymnázia v Olomouci a okolí.
Většina letošních maturantů plánuje pokračovat ve studiu na vysoké škole. Zájem mají především o humanitní a společenské vědy, naopak nestojí o technické nebo zdravotnické obory. Podle odborníků ovšem studijní preference budoucích vysokoškoláků nekopírují poptávku na trhu práce, kde oba sektory bojují s nedostatkem pracovníků. Přesto mají dobré vyhlídky, vysokoškoláci nacházejí široké uplatnění, i když často pracují v zaměstnáních, které s původně vystudovaným oborem nesouvisí.
Motor Olympiku po více než šesti dekádách fungování stále burácí naplno. Dokazuje to nové album Bombarďák, které nese jasný a nezaměnitelný rukopis kapely s prvky nových hudebních vlivů. Frontman Petr Janda tentokrát vsadil na syrovější zvuk, energii a tah na branku. Fanoušci se mohou těšit na dravé riffy, dvojšlapku Martina Vajgla, dynamickou basu Milana Brouma i hutné klávesy Pavla Březiny.
Za dva měsíce dokončí studium a čeká je shánění práce. Kariérní festival v Karviné napověděl, jaké představy mají vysokoškoláci o svém prvním zaměstnání. Láká je dobrý kolektiv, možnost home office a startovní plat kolem třiceti tisíc korun hrubého.
Dům zahraniční spolupráce se snaží řešit demografickou krizi v Česku tím, že láká zahraniční studenty na české univerzity. Cílem je zvýšit podíl zahraničních studentů na 30 procent. Agentura se proto zaměřuje na propagaci českého vzdělávání a odstraňování bariér pro zahraniční studenty. Jak se jí to daří a proč na vysokých školách potřebujeme více studentů z ciziny?
Celý svůj dosavadní život věnoval dnes 28letý Dárius Čoreja z Prahy vědě a studiu. Již desátým rokem se potýká se vzácným systémovým onemocněním nazvaným Behcetův syndrom. Tato nemoc se projevuje opakovaným rozsevem bolestivých vředů v ústech. Kvůli nim musel přestat studovat, nenají se a s partnerkou může kvůli velkým bolestem komunikovat jen přes překladač.
Vodíkové technologie, výzkum i možnosti bezplatného vysokoškolského studia v Německu – to vše představila Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje studentům z regionu. Tři studijní cesty v rámci projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko ukázaly nejen využití vodíku, ale i praktické příklady udržitelnosti v Bavorsku.
Zahraniční studenti hrají v současné době důležitou roli v českém vysokoškolském vzdělávání – tvoří totiž 18 procent z celkového počtu univerzitních studentů. Nejvíce jich tady přijelo za studiem ze Slovenska, ale i z Ruska a Ukrajiny. S rostoucí konkurencí ze strany sousedních zemí, jako jsou Německo a Polsko, je prý ale pro Česko nezbytné zvýšit jejich podíl až na 30 procent. Ekonomové a odborníci zdůrazňují, že je důležité přilákat zahraniční studenty zejména do technických oborů.
Zájem o studium na Ostravské univerzitě znovu vzrostl, tempo růstu ale zpomaluje. Letos přijala univerzita 16.316 přihlášek, což je zhruba o 180 více než loni. Tehdy to ale bylo přibližně o 1400 zájemců více než v roce 2023. Největší zájem je o všeobecné lékařství, psychologii a zubní lékařství. Novinářům to sdělila mluvčí univerzity Dita Ondrejková.
Uchazeči o studium na Jihočeské univerzitě (JU) se letos mohou do přijímací řízení přihlásit pomocí bankovní identity. Je to poprvé v historii školy. Řekla to mluvčí univerzity Edita Kadlecová. Termín podání přihlášek na většině fakult končí 31. března.
Ukončení povinné školní docházky na základní škole a přestup na střední školu nepřináší jen změnu učiva i stylu výuky. Na rodiče také čekají nové a často vyšší náklady na výbavu do prvního ročníku. Podle odborníků jsou i třikrát vyšší, na střední škole stoupají nároky dětí na techniku i mimoškolní činnost, cenu studia také prodražuje odborná literatura. Sáhnout hlouběji do kapsy musí většinou rodiče i kvůli zvýšení kapesného.
Štěpán Kovář (22) studuje tělesnou výchovu se zaměřením na ochranu obyvatelstva na Fakultě tělesné kultury v Olomouci. V rámci svého studia se věnuje nejen sportovním aktivitám, ale i náročným kurzům, které mu pomáhají rozvíjet praktické dovednosti pro krizové situace.
Štěpán Kovář (22) studuje tělesnou výchovu se zaměřením na ochranu obyvatelstva na Fakultě tělesné kultury v Olomouci. V rámci svého studia se věnuje nejen sportovním aktivitám, ale i náročným kurzům, které mu pomáhají rozvíjet praktické dovednosti pro krizové situace.
Nový bakalářský studijní program nazvaný Chytré a zelené budovy v cirkulárním stavitelství zaměřený na nové trendy výstavby nabízí letos středoškolákům VŠB - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Na podání přihlášek na jedinou technickou univerzitu v kraji mají zájemci poslední týden, první kolo přijímacího řízení se uzavírá 31. března. Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková.
/ROZHOVOR/ Na Střední lesnické škole a Středním odborném učilišti v Křivoklátě v úterý 25. března proběhne vůbec poprvé semifinálové kolo soutěže Mladý zemědělec, která je určena pro žáky základních škol. Proč škola soutěž pořádá, jak velký je zájem o jednotlivé obory či co se žáci během studia naučí prozradila v rozhovoru ředitelka školy Alexandra Lochová.
Akademie věd ČR je významnou institucí se širokým spektrem oborů a pracovišť, která tvoří významnou část vědecko-výzkumné infrastruktury České republiky. Akademický sněm na svém prosincovém zasedání v minulém roce zvolil kandidáta na nového předsedu pro období 2025–2028, kterým se stal prof. Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu. Nový předseda, kterého již jmenoval prezident ČR, se ujme své funkce 24. března 2025.
Minulý týden se na přerovské Agel Vyšší odborné škole zdravotnické konal Den otevřených dveří, který přilákal hned několik desítek zájemců o studium. V rámci akce tak měli zájemci možnost seznámit se s pedagogy a prohlédnout si moderní vybavení školy.
Ojedinělý model lidské kostry ozdobí bar v ikonických prostorách pražského zábavního centra Máj – House of Fun. Skleněný unikát vznikal ve studiu v Železném Brodu více než deset měsíců.
Ojedinělý model lidské kostry vznikal ve studiu více než deset měsíců, ozdobí bar v ikonických prostorách pražského zábavního centra Máj – House of Fun.
/ROZHOVOR/ Na Střední zemědělské škole v Čáslavi se ve středu 19. března opět uskuteční lokální kolo soutěže Mladý zemědělec určené pro žáky základních škol. Proč škola soutěž pořádá, jak velký je zájem o jednotlivé obory či co se žáci během studia naučí, prozradil v rozhovoru statutární zástupce ředitele školy pro praxi a odborný výcvik Lukáš Růžička.
Medicína, psychologie nebo právo. To jsou tradičně jedny z nejžádanějších oborů na Univerzitě Palackého (UP). Olomoucká alma mater v půli března, kdy možnost podat přihlášku na většinu oborů končí, evidovala přes 23 tisíc zájemců o studium ze 122 zemí.
Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí 17. března uložil podmíněné tresty dvěma bývalým příslušníkům Státní bezpečnosti (StB), kteří se podle obžaloby na přelomu 70. a 80. let zaměřili na přednáškovou činnost studenta Českého vysokého učení technického (ČVUT) pro signatáře Charty 77 a zařídili jeho vyloučení ze studií. Uznal je vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozhodnutí není pravomocné, muži si ponechali lhůtu na případné odvolání.
/FOTO, VIDEO/ Začátek roku si není možné na Šluknovsku představit bez tradičního Maškarního bálu Tolštejnského panství, tedy obcí ležících v okolí zříceniny hradu Tolštejn. Letos se bál uskutečnil v kulturním domě v Krásné Lípě, kde na příchozí čekalo předtančení, tombola nebo ocenění nejlepších masek večera.
Českým studentům se otevírá možnost bezplatného vysokoškolského studia na Hofské univerzitě aplikovaných věd. Tato bavorská státní univerzita, ležící nedaleko českých hranic, nabízí více než 40 bakalářských a magisterských programů s důrazem na praktickou výuku a mezinárodní prostředí. Zájemcům o studium poskytne podporu chebský podnikatelský inkubátor KANOV.