Videohra Gray Zone Warfare českého studia Madfinger Games je od dubna hratelná v předběžném přístupu. Hráči v ambiciózním projektu mají možnost zažít moderní válku s důrazem na realistické vyobrazení i hratelnost. Titul patřil na Steamu k těm nejočekávanějším. Těsně po vydání se ale setkal s převážně negativní kritikou.
Lenka Baše je jedním z dvaatřiceti semifinalistů letošního ročníku soutěže Global Teacher Prize Czech Republic. Učí prvňáčky v soukromé základní škole SVAT v Olomouci, a do soutěže ji nominovala matka jednoho z jejích žáků. Prestižní klání pro pedagogy, kteří ve výuce i výchově kráčejí novými, moderními cestami a inspirují se u nejlepších doma i ve světě, se u nás koná už po osmé - každý z jeho ročníků ukázal, že učit a učit nemusí být totéž. Jak učí Lenka Baše svoje olomoucké prvňáčky, prozradila v našem rozhovoru.
„U nás má každý student jméno a tvář,“ zdůrazňuje individuální přístup ředitelka Střední školy Baltaci ve Zlíně Světlana Hlavačková. Škola nabízející hned čtyři atraktivní studijní obory se snaží co nejvíce reflektovat nové poznatky a realitu práce, aby její absolventi později našli uplatnění.
Na Ivetu Bartošovou zavzpomínal na křtu knihy Iveta - fotografie tvořené s láskou klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček. „Byl jsem u jejích prvních profesionálních pěveckých kroků. S Pavlem Vaculíkem, tehdejším dramaturgem Československého rozhlasu, jsme ji i s Petrem Sepešim přivedli do Prahy. Oba nás v roce 1983 zaujali na festivalu Jihlavská píseň – líbilo se nám, jak jim šly dohromady barvy jejich hlasů. V karlínském studiu Českého rozhlasu jsme jim pak natočili první album Knoflíky lásky,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Rok 1982. Ve Španělsku se hraje fotbalové mistrovství světa, Babiš podepisuje spolupráci s STB, Jackson boduje s albem Thriller, v Sovětském svazu umírá Brežněv, ve světě se poprvé použije termín „bod G” a v tuzemské populární hudbě vzrušuje fanynky duo Petr Kotvald - Stanislav Hložek. Jejich slavná píseň Holky z naší školky byla dokončena v nahrávacím studiu Československé televize 17. února.
Už brzy budeme znát vítěze středoškolské soutěže Plynař roku 2024. Druhý ročník plynařského klání se letos uskuteční s mezinárodní účastí. O titul budou bojovat studenti ze sedmi českých škol, ale i středoškoláci ze Slovenska. Plynaři návštěvníkům také představí, jak připravují Česko na vodík a poradí se studiem oboru.
Česká hra Kingdom Come: Deliverance 2 vyjde na konci letošního roku. Vývojáři ze studia Warhorse spolu s tím odhalili důležité detaily o ději, postavách, zasazení do středověkých Čech a herních mechanismech. Zároveň slibují, že dodrží historickou přesnost, kterou se proslavil už první díl. Přesto učinili jisté změny, které hráči možná uvítají.
/ROZHOVOR/ Letošní držitel Českého lva za nejlepší dokumentární film Všechno dobře dopadne Miroslav Janek prožil svých prvních devatenáct let života v Úpici. Byl to už jeho pátý Český lev, kterého získal. V předchozích letech obdržel prestižní sošku za filmové dokumenty Občan Havel nebo Olga.
Novou ředitelkou studia České televize Ostrava se stala Gabriela Lefenda, na svém středečním odpoledním jednání ji do funkce potvrdila Rada České televize. Gabriela Lefenda byla v letech 2013 až 2018 vedoucí redaktorkou zpravodajství ostravského studia ČT.
Ve středu 17. dubna v 18 hodin budou mít návštěvníci plzeňského Studia 22 příležitost setkat se s přední českou zpěvačkou, herečkou a spisovatelkou Bárou Basikovou.
Zcela zaplněné divadlo ve Znojmě sledovalo páteční premiéru hry s názvem Zítra touhle dobou v podání herců Divadelního studia Martiny Valíkové Výhodové.
Gabriela Lefenda vyhrála ve výběrovém řízení do čela studia České televize v Ostravě. Dosavadní ředitel Miroslav Karas místo neobhájil. Zprávu uvedla Česká televize v pátek 12. dubna na sociálních sítích.
V pátek ráno začaly na středních školách po celé republice přijímací zkoušky. Studenti si letos mohli nově podat hned tři přihlášky místo původních dvou. Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z matematiky a češtiny. Na vypracování matematického testu mají uchazeči 70 minut, na češtinu rovnou hodinu. Výsledky prvního kola přijímacího řízení budou známé 15. května.
V pátek 12. dubna zamířili k přijímačkám na gymnázia a ostatní střední školy první uchazeči. Deník se vydal na gymnázium Na Vítězné pláni zachytit atmosféru a zjistit náladu mezi žáky. V Praze je konkurence obzvlášť silná. Přesná čísla týkající se počtu přihlášek na střední školy v Praze najdete v závěru článku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tisíce žáků základních škol v celé republice vyrazily v pátek 12. dubna ráno skládat svoji zatím nejdůležitější zkoušku. Tou jsou přijímačky na střední školu. Nejinak tomu bylo například také na Střední zemědělské škole v Benešově.
/ROZHOVOR/ Historik umění Ivan Foletti působí na Masarykově univerzitě v Brně jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Specializuje se na studium historiografie umění Byzance a na studium raně křesťanských památek umění Milána, Říma a Konstantinopole v období pozdní antiky a raného středověku. Je autorem nebo spoluautorem desítek odborných publikací, z nichž zatím poslední s názvem "Ženy u oltáře?" mu vyšla na konci loňského roku.
V brankovišti fotbalového Dynama České Budějovice stojí nejen sportovec, ale i magistr v oboru výživa lidí, Mgr. Dávid Šípoš. Jak skloubil náročné studium s profesionálním sportem a jaké výhody mu to přináší na hřišti i mimo něj? Naše reportáž odhaluje inspirativní příběh o vzdělání, fotbale a vytrvalosti.
Do denního studia na střední školy ve Zlínském kraji podali letos uchazeči 21 tisíc přihlášek. Z toho téměř 19 tisíc na obory určené deváťákům základních škol, zbytek tvoří přihlášky na víceletá gymnázia a zájemci o nástavbové studium. Nejpočetněji jsou zastoupeny obory s maturitou a tradičně největší převis poptávky je u gymnázií.
Zájem o studium na Slovanském gymnáziu v Olomouci roste už několik let po sobě. Přihlášku na čtyřletý, šestiletý nebo osmiletý obor si tentokrát podalo osm stovek uchazečů. Většina z nich má tradičně výborný prospěch, často samé jedničky. Letos ale podle ředitele Radima Slouky zkoušejí štěstí také uchazeči, kteří měli na vysvědčení i nějakou tu trojku.
Kreativní ředitelku výrobce svítidel Brokis a majitelku vlastního studia Lucii Koldovou dnes uznávají doma i v zahraničí. Vyrostla v Ústí, průpravu pro pozdější kariéru jí dala výtvarka v Základní umělecké škole Evy Randové, ale i atletika.
/ROZHOVOR/ Do soutěže Mladý zemědělec se zapojila i největší zemědělská střední škola na Jičínsku. Podle ředitele Zemědělské akademie a Gymnázia v Hořicích Stanislava Neumana nabízí nejen studium zemědělských oborů, ale také velké uplatnění na trhu práce, praktické dovednosti a vyžití a obecně podporuje souznění s přírodou i moderními technologiemi.
Poté, kdy Deník psal o úspěšných základních školách čtenáře zajímalo, jaké úrovně museli dosáhnout žáci v přijímacím řízení v testech z českého jazyka a matematiky na konkrétních středních školách, aby se stali jejich studenty. Proto redakce oslovila ředitele čtyř středních škol v okrese – dvě v Karviné, jednu v Havířově a jednu v Petrovicích u Karviné. Zeptali jsme se také, kolik mají přihlášených dětí a kolik jich přijmou, nebo co je předností dané školy.
Zdeněk Žižka je dvacetiletý rodák z Loděnice, který již v mladém věku ochutnal dospělý fotbal, což mu také později pomohlo k přestupu do Motorletu Praha. Tam prošel dorosteneckými kategoriemi a začal nastupovat za rezervu hrající Pražský přebor. Dočkal se i startů v ČFL, kvůli nedostatku času při studiu se ale vrátil domů. Hned v prvním mistrovském zápase po návratu pomohl Loděnici dvěma góly k výhře v Černolicích.
/ROZHOVOR/ V nymburské knihovně se v úterý 9. dubna v 17.30 uskuteční přednáška historika umění profesora Ivana Folettiho z Masarykovy univerzity v Brně, kde působí jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Přednáška ponese název "Rané křesťanství a genderová diskriminace: Jak mohou ženy sloužit Bohu?".
Střední odborná škola Znojmo se letos poprvé přihlásila do soutěže Mladý zemědělec. Dle ředitele školy je to jeden ze způsobů, jak mladým lidem ukázat, že zemědělské obory mají smysl a umožňují i mnoho kreativních přístupů. Více prozradil ředitel Libor Pelaj v rozhovoru pro Znojemský deník.
/VIDEO, FOTO/ Spojením motivů umělé inteligence a práce samotných tvůrců projektu vznikl ve vjezdu do garáží v budově Masaryčky mural art s názvem Waves of Mind (Vlny myšelní). Symbolicky propojuje zemi a podzemí, člověka a stroje.
Čtenáře zajímalo, poté co jsme psali o úspěšných základních školách, jaké úrovně museli dosáhnout žáci v přijímacím řízení v testech z českého jazyka a matematiky na konkrétních středních školách, aby se stali jejich studenty. Nejvíce jste se zajímali o řízení na gymnáziích a školách, které svou působností přesahují okres, a prestižní školy technického zaměření. A tak jsme se na to ředitelů pěti vybraných středních škol a gymnázií v Plzni zeptali.
Pozice pes hlavou dolů dostává během nových lekcí ve studiu Jogista v Dolní oblasti Vítkovice nový rozměr. Důvodem jsou roztomilá štěňata, která se volně pohybují mezi cvičícími na karimatkách. Nejsou zde ale náhodou. Za novými lekcemi jógy se štěňaty, stojí manželé Richard a Kristýna Pláčkovi, kteří přišli s nápadem začít v Ostravě s Haf Yogou, jak lekce pojmenovali.
Deník získal zajímavá data, která ukazují, jak si vedli žáci u přijímaček na jednotlivé střední školy na Rakovnicku. Víme, kam se hlásili nejpřipravenější školáci v matematice a v českém jazyce a o jaké školy byl největší zájem. Současně jsme se ptali ředitelů škol, na kolik museli přijatí žáci splnit testy z těchto předmětů, aby se na školu dostali.
/KRITÉRIA, ANKETA/ Na jaké výsledky museli loni dosáhnout žáci v přijímacích testech z českého jazyka a matematiky, aby se dostali na žádané střední školy v okrese? Deník zná odpověď. Přinášíme přehled konkrétních čísel ze čtyř středních škol, které patří na Znojemsku mezi nejvyhledávanější. Tabulku najdete na konci článku.
Po zveřejnění informací o úspěšných základních školách v našem regionu čtenáře zajímaly informace, jaké úrovně museli dosáhnout žáci v přijímacím řízení na konkrétní gymnázia a střední školy v testech z českého jazyka a matematiky. Deník proto oslovil vedení jednotlivých škol.
Poté, co jsme psali o úspěšných devítiletkách, zajímalo čtenáře, kolik žáků se hlásí na střední školy v regionu a jaké mají šance na přijetí. Oslovili jsme proto ředitele obou rokycanských středních škol.
Jakých výsledků museli loni dosáhnout žáci u přijímacích zkoušek, aby byli přijatí na žádané střední školy v Brně? Deník zná odpověď. Přinášíme přehled konkrétních čísel ze tří středních škol, které patří v Brně mezi nejvyhledávanější. Tabulku najdete na konci článku.
Už jen necelé tři týdny zbývají do přijímacích zkoušek na střední školy. Jak velký je letos nápor na gymnáziích a obchodních akademiích v hanácké metropoli a na Olomoucku? Zjišťovali jsme aktuální situaci na sedmi gymnáziích a dvou obchodních akademiích.
25. březen je Mezinárodní den nenarozených dětí. Tento den je připomínkou těch, jejichž životy vyhasly ještě v lůně matky. O svůj příběh se s námi podělila čtenářka Magda, kterou okolí donutilo před lety k interrupci. Dnes je jí 36 let, má za sebou několik samovolných potratů a svého někdejšího rozhodnutí lituje. Ví, že kdyby dostala ještě jednu šanci, byla by tou nejlepší maminkou.
Čtenáře zajímalo, poté co jsme psali o úspěšných základních školách, jaké úrovně museli dosáhnout žáci v přijímacím řízení v testech z českého jazyka a matematiky na konkrétních středních školách, aby se stali jejich studenty.
Čtenáře zajímalo, poté co jsme psali o úspěšných základních školách, jaké úrovně museli dosáhnout žáci v přijímacím řízení v testech z českého jazyka a matematiky na konkrétních středních školách, aby se stali jejich studenty.
Pro žáky devátých tříd základních škol a jejich rodiče jsou jistě v těchto týdnech tématem číslo jedna blížící se přijímací zkoušky. Jakou mají šanci dostat se na svou preferovanou školu? Zeptali jsme se ředitelů jihočeských středních škol a gymnázií, jaký je u nich letos o studium zájem, kolik prváků přijmou nebo jaké úrovně museli loni dosáhnout žáci v přijímacím řízení v testech z českého jazyka a matematiky, aby se stali jejich studenty.
/ROZHOVOR/ Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim je součástí celorepubliková soutěže Deníku Mladý zemědělec, do které se zapojily tisíce žáků ze sedmých a osmých tříd základních škol. Regionální semifinále klání se uskuteční 3. dubna v Chrudimi. Nejen na toto téma jsme hovořili s ředitelem školy Stanislavem Valáškem.
Hektika a časový skluz. Ty zpočátku provázely studenty na novém studijním programu Zubního lékařství. Studium si ale i přesto chválí. Pozitivní ohlasy se týkají především praktické výuky, komorního složení a vyučujících.
Na jaké výsledky museli dosáhnout žáci v přijímacích testech z českého jazyka a matematiky, aby byli přijatí na žádaná gymnázia v okrese? Kolik žáků se hlásilo na gymnázia na Kroměřížsku? Deník zná odpověď. Přinášíme přehled konkrétních čísel ze tří gymnázií na Kroměřížsku.
Na jaké výsledky museli dosáhnout žáci v přijímacích testech z českého jazyka a matematiky, aby byli přijatí na žádaná gymnázia v okrese? Kolik žáků se hlásilo na gymnázia ve Zlíně a Otrokovicích? Deník zná odpověď. Přinášíme přehled konkrétních čísel ze tří gymnázií na Zlínsku.
Ještě pár týdnů zbývá žákům základních škol do letošních přijímacích zkoušek na střední školy. Ty letos provázejí změny, poprvé mohli zájemci své přihlášky podávat on – line formou. Redakce Deníku zjišťovala na třech předních školách na Karlovarsku, kolik přijímají nových studentů, jaká je úroveň znalostí z daných předmětů na přijímacích zkouškách, ale zajímala se i to, jak moc jsou absolventi těchto škol úspěšní u přijímacích zkoušek na vysoké školy.
/FOTO, VIDEO/ Jakých výsledků museli loni dosáhnout žáci u přijímacích zkoušek, aby byli přijatí na žádané střední školy na Hodonínsku? Deník zná odpověď. Přinášíme přehled konkrétních čísel ze tří středních škol, které patří v hodonínském okrese mezi nejvyhledávanější. Tabulku najdete na konci článku.
/TABULKA PODLE ŠKOL/ Deník získal zajímavá data, která ukazují, jak si vedli žáci u přijímaček na jednotlivých středních školách na Orlickoústecku. Víme, kam se hlásili nejpřipravenější školáci v matematice a v českém jazyce. Podrobné srovnání škol podle úrovně splněných testů najdete na konci článku.
/TABULKA PODLE ŠKOL/ Deník získal zajímavá data, která ukazují, jak si vedli žáci u přijímaček na jednotlivých středních školách na Chrudimsku. Víme, kam se hlásili nejpřipravenější školáci v matematice a v českém jazyce. Současně jsme se ptali ředitelů gymnázií, na kolik museli přijatí žáci minimálně splnit testy z těchto předmětů, aby se na školu dostali.