V žebříčku Deníku TOP 10 středních škol s maturitními obory v Opavě vévodila první příčce Střední průmyslová a umělecká škola v Praskově ulici. Vyučuje od roku 1993 studenty ve čtyřletých uměleckých oborech Tvorba hraček a herních předmětů Design hraček, Průmyslový design a Grafický design. Studium na škole v těchto oborech přibližuje zástupce ředitele a akademický malíř Lubomír Anlauf.
Redakce Bruntálského a krnovského Deníku zjišťovala, jaké výzvy školu čekají v letošním roce, kam mohou studenti s gymnáziem vycestovat nebo jak se změnily úroveň a zájem o cizí jazyky v posledních letech.
Žebříčku Deníku TOP 10 středních škol v Ostravě vévodilo na Ostravsku Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Osmileté i čtyřleté gymnázium se zaměřuje na všeobecné vzdělávání a dlouhodobě patří mezi nejprestižnější školy v regionu.
Že se dá studovat i při náročném zaměstnání dokládá pětadvacítka nových absolventů Vyšší odborné školy zdravotnické AGEL v Českém Těšíně, Ostravě i Přerově.
Počet prodaných kopií videohry Kingdome Come: Deliverance 2 se první den po vydání podle odhadů vývojářského studia Warhorse Studios rychlým tempem blíží k milionu kusů. ČTK to řekl mluvčí studia Tobias Stolz-Zwilling. Podle něj hrálo hru na počítačích nejvíce najednou přes 159 tisíc lidí, tedy zhruba o 60 tisíc více, než tomu bylo u prvního dílu. Data k hraním na konzolích zatím dostupná nejsou.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ České vývojářské studio Warhorse prodalo po prvním dnu již přes milion kopií druhého dílu počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Ve čtvrtek v podvečer to sdělil mluvčí studia Tobias Stolz-Zwilling. Po poledni studio uvedlo, že se k milionové hranici rychlým tempem blíží. Kolem 18:00 podle dat platformy Steam hrálo na počítači hru najednou 164 351 lidí, tedy zatím nejvíce. Celkově to je zhruba o 60 000 hráčů více, než tomu bylo u prvního dílu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Studenti ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Kladně v Dubské ulici, která je zaměřena zejména na technické obory, se v pondělí 3. února setkali se svými možnými budoucími zaměstnavateli. Žáci a studenti, kteří dosud nejsou pevně rozhodnuti, jaké najdou po škole uplatnění, se při Dni firem seznámili v učebnách a dílnách se zástupci celkem 26 společností působících na území Kladna a v jeho blízkém okolí.
Laboratoře, diskuze se studenty a rady od pedagogů. Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 6. února od 8 do 15.00 hodin otevře veřejnosti.
Univerzita Pardubice letos přichází s pestrou nabídkou nových studijních programů. Maturanti i starší zájemci mohou vybírat z profesně zaměřených oborů, jako je Chemie piva, Environmentální chemie či Biomateriály. Fakulta filozofická navíc rozšiřuje možnosti dálkového studia v oblasti Učitelství anglického jazyka a nově nabízí magisterský program Historie-archeologie.
Odměnu v podobě 100 tisíc korun, titul a cenu města Ostravy obdrží čtyři talentovaní studenti. Program Talent roku má za cíl podpořit zajímavé osobnosti a nejnadanější studenty na startu jejich kariér.
Kingdom Come: Deliverance 2 se stane českým klenotem, který si zaslouží zapsat i mezi kulturní dědictví. Videohra studia Warhorse dává lidem možnost zažít středověk, na jehož pozadí se sice odehrávají skutečné události z počátku 15. století vedoucí později k husitským válkám, ale příběh a události na Trosecku a Kutnohorsku zcela ovlivňují hráči svým jednáním. Žánr her na hrdiny (RPG) tak skutečně dostává své podstatě.
Zaměstnavatelé často narážejí na fakt, že absolventi středních a vyšších škol jsou pro ně alespoň ze začátku takzvaně nepoužitelní. A deváťákům zase vadí, že se už v 15 letech musejí rozhodnout, jakým směrem by se mělo ubírat jejich budoucí povolání. Tyto složitosti by měl alespoň částečně odstranit projekt nového typu lyceí nově otevíraných pro školní rok 2025/2026.
O nové vysokoškolské obory je mezi studenty v Karlovarském kraji zájem. Školy proto plánují zachování kapacit nebo jejich zvyšování a zvažují i rozšíření nabídky studijních programů, zjistila ČTK.
/FOTO/ Výběr střední školy a přijímací řízení představují důležitý krok v životě každého žáka. Zatímco u maturitních oborů hrají hlavní roli jednotné přijímací zkoušky, nematuritní obory nabízejí větší variabilitu v tom, jak se hodnotí potenciál uchazečů. Jaké možnosti mají žáci, kteří uvažují o studiu na středních odborných školách a učilištích v regionu?
Možnost navrhnout nový stadion pro Baník Ostrava dostane celkem deset architektonických studií z celého světa. Jak už Deník informoval, ke čtyřem vybraným kancelářím se městu do soutěže přihlásilo na třicet dalších zájemců, z nichž nyní odborná porota vybrala šest. Na podzim Ostrava z těchto deseti návrhů vybere vítěze.
Štěpán Kozub a Jiří Krhut. Dvě jména, která svedla dohromady hudba. Po čtyřech letech od alba Prásknu bičem vydali pánové druhou desku, která nese název Přeježděný vztah. Za účasti klavíristy a skladatele Petra Maláska ji na sklonku minulého roku pokřtili v ostravské Multifunkční aule Gong a na jaře se s ní budou chtít pochlubit prostřednictvím koncertů, které se uskuteční napříč Českou republikou.
Jihočeský kraj nabízí nespočet variant pro ty, kteří se rozhodli studovat na gymnáziích. Rozdíly v pravděpodobnosti přijetí na osmiletou formu studiu na jednotlivých gymnáziích napříč krajem jsou přitom poměrně značné. Zatímco na Gymnáziu Jírovcova a Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích bylo třeba získat v součtu 74 bodů za češtinu a matematiku u „posledního přijatého“, na Gymnáziu Máchova ve Strakonicích to bylo 50 bodů.
Rodiče, pozor! Deník získal zajímavá data, která prozrazují, jaký minimální počet bodů u přijímacích testů z matematiky a českého jazyka musel uchazeč získat, aby se dostal na vybranou střední školu. Máme žebříček 10 maturitních i nematuritních oborů v okrese Jindřichův Hradec, na kterých loni požadovali z testů nejvíce bodů. Jako bonus také ještě 8letá gymnázia.
Město Ostrava dalšími penězi podpoří studijní obor zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. V šesti splátkách dostane až do roku 2030 od města dohromady 21,7 milionu korun. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Už při vzniku nového studijního oboru město univerzitu podpořilo částkou přesahující 14 milionů korun.
/FOTOGALERIE/ Jak už Deník informoval, do Ostravy na Sokolskou třídu do budovy po Ekonomické fakultě VŠB-TUO míří prostřednictvím akreditovaného výukového centra University of London. Svou ekonomickou fakultu tam totiž zakládá Evropská výzkumná univerzita, která je součástí vzdělávací skupiny Prigo. Výuka tam začne od září. Takto vypadají zrekonstruované prostory.
O nové vysokoškolské obory je mezi studenty v Karlovarském kraji zájem. Školy proto plánují zachování kapacit nebo jejich zvyšování a zvažují i rozšíření nabídky studijních programů, zjistila ČTK. Kraji přesto stále schází multioborová veřejná vysoká škola. O nutnosti zřídit ji v kraji opakovaně mluvil i prezident Petr Pavel.
O Nové Bazaly pro Ostravu a Baník je ve světě velký zájem. Městu se do soutěže přihlásilo na třicet zájemců s velkou prestiží, další čtyři studia Ostrava oslovila přímo. O tom, kteří z architektů dostanou možnost projekt nového stadionu připravit, by mohlo být jasno v řádu dní.
Zvláště po Vánocích, kdy se vychýlila ručička nežádoucím směrem na nejedné váze, chtějí lidé shodit nějaké to kilo. A nejlépe rychle. Kromě rozumné stravy a pohybu ale vkládají důvěru často i do doplňků stravy, které mají s hubnutím pomoci. Velkým trendem je aktuálně konzumace berberinu, přírodního alkaloidu z rostlin. Údajně má mít účinky jako lék Ozempic a lidé ve světě i Česku ho kupují ve velkém, není totiž na předpis. Odborníci ale upozorňují, že neexistuje žádná klinická studie, která by toto srovnání jednoznačně potvrzovala. Jisté jsou naopak vedlejší účinky, užívání berberinu může způsobit zažívací problémy a podle některých vědeckých závěrů může poškodit dětský mozek.
Jičín se pyšní dlouholetou tradicí univerzitního vzdělávání, které v roce 2025 oslaví své 20. výročí. Centrum vzdělávání v Jičíně bylo otevřeno na podzim roku 2005 a od té doby se stalo místem, kde více než 2000 studentů získalo cenné akademické tituly.
V Ostravě se letos v září otevře nová střední škola – kombinované lyceum, které bude první dva roky všeobecné, od třetího ročníku si studenti zvolí zaměření. V době, kdy Moravskoslezský kraj kvůli populačnímu vývoji nová zařízení neotvírá, umožnily vznik soukromého lycea vstřícným gestem a snížením svých vlastních kapacit dvě jiné školy. V čem bude škola unikátní?
Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem otevře v následujícím akademickém roce nové studijní programy zaměřené na kulturu a kreativní odvětví. Propojují teorii a praxi a svým zaměřením jsou pro Ústecký kraj jedinečné. Přibude také studijní program aplikovaná chemie.
Lednový termín celouniverzitního Dne otevřených dveří se blíží. Už tento pátek 24. ledna přivítá všech šest fakult Ostravské univerzity zájemce o studium na všech svých budovách.
Cheb, Karlovy Vary a Plzeň. Právě tady připravuje Západočeská univerzita Dny otevřených dveří pro všechny zájemce a zájemkyně o studium. Všechny se budou konat v posledním lednovém týdnu. Ten první v Chebu 27. ledna.
Žáci devátých ročníků v těchto dnech stojí před velkým rozhodováním, kterou střední školu či učiliště si vybrat, kde pokračovat ve studiu a kam budou směřovat jejich kroky pro další život. V nabídce jsou také oblíbená všeobecná gymnázia, a to jak čtyřletá tak osmiletá.
/ROZHOVOR/ Blíží se období podávání přihlášek na střední školy. Deník postupně představil jednotlivá ostravská gymnázia a pokračuje s představením dalších středních škol. Jednou z nich je i Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, kterou v rozhovoru představí ředitel školy Radim Vajda.
Střední průmyslová škola v Chomutově, vedená ředitelem Janem Lacinou, nabízí studentům nejen kvalitní technické vzdělání, ale i bohatou historii a moderní přístup. V rozhovoru s ředitelem se dozvíte, proč je technické vzdělání klíčem k úspěšné kariéře a jaké možnosti škola poskytuje pro budoucí odborníky v oblasti elektrotechniky a strojírenství.
V Kolíně vznikl nový studijní obor s názvem Lyceum, který je určen pro všechny, kteří mají zájem o všeobecné vzdělání s možností specializace v oblasti práva, psychologie a bezpečnosti. Tento čtyřletý maturitní obor je novinkou na Střední průmyslové škole strojírenské a Jazykové škole v Kolíně a je ideální volbou pro studenty, kteří se chtějí připravit na práci u policie či se uplatnit v oblasti bezpečnosti.
Téměř třetina z 300 tisíc všech zaměstnanců ve Zlínském kraji pracuje ve strojírenství, které je v regionu významným oborem. Strojírenské firmy v kraji však trápí nedostatek zaměstnanců a klesá zájem mladých lidí o studium strojírenských oborů.
Střílečka S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl byla jednou z nejočekávanějších her, jejíž tvůrci ze studia GSC Game World si prošli složitým vývojem. Ruská invaze na Ukrajinu se na tom významně podepsala, přesto se i za mimořádných okolností ukrajinským vývojářům podařilo titul dokončit. Hráči si nyní mohou užívat jedinečný zážitek v alternativní realitě.
Desítky zájemců o studium navštívily ve čtvrtek 9. ledna v odpoledních hodinách Den otevřených dveří na AGEL Střední zdravotnické školy v Českém Těšíně. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost prohlédnout si moderně vybavené učebny, prakticky si vyzkoušet například šití otevřené rány, virtuální realitu nebo odběr krve a seznámit se s bohatou nabídkou studijních oborů.
Fotbalistky Slovácka hlásí první zimní posilu! Po studiu a absolvování bakalářského oboru na Truett McConnell University v Clevelandu ve státě Georgia se do Uherského Hradiště vrací Eliška Dvořáková.
Vyhazovu ze školy neunikl před 45 lety student Českého vysokého učení technického, zjevně nemající kladný vztah k tehdy u nás panujícímu socialistickému zřízení. Třebaže proti husákovskému režimu nevystupoval příliš okatě a své postoje neprezentoval nijak nahlas, jeho počínání neuniklo pozornosti tehdejší Státní bezpečnosti. Dva její bývalí příslušníci, kteří opatření proti němu řešili, zřejmě budou muset své tehdejší počínání vysvětlovat před Obvodním soudem pro Prahu 1; včetně toho, jak to přišlo, že jejich zásah vedl k vyloučení studenta ze studia.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Přijímací zkoušky na střední školu se blíží. Deváťáci se budou muset rozhodnout, jakým směrem se nyní bude ubírat jejich další studium, a adekvátně se na něj připravit. Kam si ale podat přihlášku? Žákům může pomoci široká nabídka středních škol v jejich regionu.
Ve věku 90 let v neděli zemřel přední český historik František Šmahel, odborník na dějiny pozdního středověku. Uznávaný znalec lucemburské dinastie, husitsví a reformace ve střední Evropě se narodil v Trhové Kamenici a studoval na gymnáziu v Chrudimi.
Mluví energicky a typickým valašským nářečím. Holku z vesnice v sobě také nezapře. A přitom má „drajv“ a tah na bránu. Táňa Tkadlecová popisuje „ženské podnikání na dědině“.
Vojenská střední škola v Sokolově zve všechny zájemce na den otevřených dveří, který se uskuteční 9. ledna 2025 v budově ISŠTE. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku školy, setkání se studenty a vyučujícími, ukázky vojenské techniky i prezentaci studijního programu Strojírenství – specialista vzdušných sil. Akce nabízí jedinečnou příležitost poznat zblízka svět vojenského vzdělání a přípravy na kariéru v ozbrojených silách.
/FOTO/ Ve dnech devětadvacátého a třicátého listopadu proběhly na Střední škole Slavkov - Austerlitz tradiční Dny otevřených dveří, které přilákaly především žáky základních škol stojící před rozhodnutím, jakým směrem se ubírat v dalším studiu a volbě budoucího povolání.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Na Frýdeckomístecku vám představuje: Gymnázium Cihelní Frýdek-Místek - 2. 12., Gymnázium Třinec - 9. 12., Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí - 16. 12. a Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek - 23. 12.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v Moravskoslezském kraji. Na Novojičínsku vám představuje: Gymnázium Mikuláše Koperníka Bílovec - 2. 12., Gymnázium a Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky Frenštát pod Radhoštěm - 9. 12., Gymnázium Nový Jičín - 16. 12. a Masarykovo gymnázium Příbor - 23. 12.
Deník během podzimu připravil seriál rozhovorů s řediteli všech gymnázií ve Zlínském kraji, Valašsko nevyjímaje. Ti svou školu představili, vysvětlili její filozofii i možnosti, které svým studentům nabízí. Rovněž popsali kritéria, která je při rozhodování mezi gymnáziem a oborovou školou třeba brát v úvahu. Věříme, že následující řádky pomohou rodičům v dalším rozhodování o budoucnosti jejich potomků.
/ROZHOVOR/ Bára Bočková, talentovaná herečka z Vysočiny, se podělila o své vzpomínky na dětství a cestu k herectví. V rozhovoru odhalila, jak ji formovalo prostředí rodné Třebíče, jak nezvykle se seznámila s dalším třebíčským hercem Jiřím Vyorálkem i jak stráví Vánoce.
Rodiče i žáci devátých tříd v těchto dnech přemýšlejí nad vhodnou střední školou. Rozhodují se mezi jednotlivými institucemi, přemýšlí, jestli vybrat oborovou školu nebo všeobecné gymnázium jako přípravu na vysokoškolské vzdělání. Někteří rodiče žáků pátých tříd zvažují, zda nedat své dítko na víceleté gymnázium. Deník proto připravil seriál rozhovorů s řediteli gymnázií v opavském regionu. Postupně seriál představí: Mendelovo gymnázium a Slezské gymnázium v Opavě, dále hlučínské Gymnázium Josefa Kainara a Gymnázium Vítkov.