Hektický den zažila trojnásobná olympijská vítězka a snowboardová a lyžařská obojživelnice Ester Ledecká. Nejprve úspěšně uzavřela magisterské studium na Vysoké škole finanční a správní v Praze, kde se zaměřovala na marketingovou komunikaci, poté v sídle Českého olympijského výboru převzala Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, udělovanou samotnými sportovci za nejhodnotnější výkon uplynulého roku. S odstupem tak mohla symbolicky uzavřít rok 2022. Ledecká ale zdůraznila, že se spíše než na historii soustředí na budoucnost.
Poslední roky byly pro slovenského jazzmana Petera Lipu, řekněme, turbulentní. Po vážné nehodě, kterou jen tak tak přežil, přišel covid a s ním v nucené izolaci práce na zajímavé desce s texty básníka Milana Rúfuse. Smrt zpěvákova dvorního textaře Milana Lasici přervala nit dlouhodobé společné tvorby těchto dvou osobností. Letos 30. května se prešovský rodák Peter Lipa ve zdraví dočkal osmdesátky. K jubileu si nadělil nové album, natočené z půlky v Bratislavě a z poloviny s americkými muzikanty ve studiu v New Orleansu. Proto CD dostalo název NOLA. New Orleans, Louisiana. Tak se kolébce jazzu odjakživa říká.
Jen několik Čechů získalo nejprestižnější hudební cenu na světě. Těmi nejslavnějšími jsou hudebníci Jan Hammer a Markéta Irglová. V jejich stínu zůstává zvukový mistr Jan Holzner, který se pyšní rovnou šesti cenami Grammy, mimo jiné za spolupráci s britskou popovou hvězdou Adele.
Kdyby se mu ve snu zjevila Zuzana Bydžovská v kostýmu piva, podobně jako v českém sitcomu Comeback, a zeptala se ho, jestli vše, co dělá, dělá kvůli metalu, odpověď by byla ne. Přesto metalista a zároveň vědec Miroslav Vrzal už několik let bojuje o zařazení takzvané „metalové vědy“ jako plnohodnotné součásti vědy v Česku. A daří se mu to.
Původně chtěla být píšící novinářkou. Osud tomu ale chtěl jinak, a tak Markétu Fialovou můžeme vídat už tři desítky let v televizi. Aktuálně na CNN Prima NEWS, kde moderuje každý den Zprávy z regionů. Stýská se Markétě Fialové po bývalém parťákovi Karlu Voříškovi? Jaké má moderátorka koníčky? A co rodina? Přečtěte si působivý rozhovor s Markétou Fialovou, ve kterém odkrývá řadu rolí ve svém životě.
Mají zájem o všeobecné vzdělávání, tlačenice na gymnáziích je ale směruje na školy, na které nechtějí. Někteří rodiče dnešních středoškoláků proto hledají i alternativní cesty, jak svým dětem studia zajistit. Roste proto zájem o studium na školách za mořem, kde je české zázemí a výuka probíhá online, podobně jako v době nejtužšího covidu. Pokud uspějí, složí maturitu uznatelnou i pro další studium na vysoké škole.
Na ÚMO Plzeň 4 – Doubravka proběhla první část výstavy „Svět umění“, na které se svojí tvorbou prezentovali absolventi I. a II. stupně výtvarného oboru ZUŠ Bedřicha Smetany, Plzeň za školní rok 2022/2023. ZUŠ Bedřicha Smetany, Plzeň, patří do ve světě unikátního systému uměleckého vzdělávání talentovaných dětí, kde mohou rozvíjet své nadání ve státem podporované a garantované instituci.
Novým generálním ředitelem České televize byl ve třetím kole zvolen ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. S 11 získanými hlasy porazil dosavadního šéfa ČT Petra Dvořáka. Výsledky vyhlásil předseda volební komise Ladislav Mrklas. Souček se funkce ujme 1. října, kdy Dvořákovi vyprší druhé funkční období. Mandát je šestiletý. Veřejnoprávní televize hospodaří zhruba ze sedmimiliardovým rozpočtem.
Univerzitní Galerie N v Jablonci nad Nisou ožila výstavou První magistři a Bakalaureáty 2023, která potrvá do 16. června. Její vernisáž spojená s módní přehlídkou se uskutečnila v úterý 6. června za přítomnosti mladých návrhářů.
Prostory na olomouckém Horním náměstí, odkud několik desítek let vysílal Český rozhlas, postupně přestávaly redaktorům technicky a provozně vyhovovat. Budova patří městu, rekonstrukce nepřipadala v úvahu. V roce 2018 proto regionální vedení dostalo z pražské centrály zelenou, aby začalo hledat nový objekt.
Prostory na olomouckém Horním náměstí, odkud několik desítek let vysílal Český rozhlas, postupně přestávaly redaktorům technicky a provozně vyhovovat. Budova patří městu, rekonstrukce nepřipadala v úvahu. V roce 2018 proto regionální vedení dostalo z pražské centrály zelenou, aby začalo hledat nový objekt.
Bakalářský studijním program Management and Digital Technology by zahrnoval dvě praxe na české i německé straně hranic. Pokud ekonomická fakulta ZČU získá akreditaci, první ročník by mohl být zahájen v září roku 2024.
Slavnostní předávání Cen města a ocenění Počin roku 2022 se ve čtvrtek 1. června večer uskutečnilo v prostorách olomouckého arcibiskupství. Mezi oceněnými je lékařský biofyzik Josef Pešák, lékař Libor Kvapil, výtvarnice Jana Krejčová, atletka Petra Kamínková, válečný veterán Alois Kadlčík a dobrovolnické centrum Univerzity Palackého v Olomouci.
Stále více absolventů středních odborných škol neodchází po maturitě do zaměstnání, ale zkouší přijímačky na vysokou školu. Podle odborníků na školství ale poptávce po vysokoškolském vzdělání a navyšování počtu vysokoškoláků stojí v cestě současná podoba středoškolských oborů a malé zastoupení všeobecného vzdělávání, které dosud poskytují hlavně gymnázia. Ozývají se proto apely, aby stát podpořil vznik lyceí.
/FOTOGALERIE/ Letošní přijímací řízení na střední školy končí. Třídy na Berounsku jsou většinou naplněny do posledního místa, na střední školy se totiž letos hlásil extra silný ročník deváťáků. Největší zájem byl o odborné střední školy a učiliště, spousta dětí se ale na vytoužené obory nedostala. Zbývají ještě někde volná místa?
Minulý týden přebíraly ocenění v soutěži Můj první milion za svůj start-up Online Zen. Podnikatelský nápad Niky Vojkůvky a Kláry Valčíkové byl v 16. ročníku soutěže Technologického inovačního centra Zlín vyhodnocen mezi 68 projekty jako nejlepší.
Se zásadní novinkou v podobě otevření nového studijního oboru Diplomovaná všeobecná sestra přichází Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště (SŠPHZ). Do lavic nových učeben usednou zájemci o kombinovanou formu studia již od září letošního roku.
Dvě krajské střední školy chystají navýšení své kapacity. Jde o Střední zemědělskou školu Benešov a SOŠ a SOU stavební Kolín. Dohromady zde vznikne 210 míst. Žádosti už schválili středočeští radní, nyní budou postoupeny Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
Dvě krajské střední školy chystají navýšení své kapacity. Jde o Střední zemědělskou školu Benešov a SOŠ a SOU stavební Kolín. Dohromady zde vznikne 210 míst. Žádosti už schválili středočeští radní, nyní budou postoupeny Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
V zahradě buchlovického zámku si na konci května každoročně dávají dostaveníčko lidoví zpěváci a sekáči z různých koutů Moravy, Čech i Slovenska. Letos opět přijedou například mužáci až z dalekých Dolních Dunajovic, kteří vstávají ve dvě hodiny ráno, aby se do Buchlovic dopravili včas.
Jak přilákat studenty k zdravotnickým oborům. Například názornými ukázkami praxe. Tři desítky studentů Gymnázia Havlíčkův Brod si v posledních týdnech prohlédly brodskou nemocnici.
/ROZHOVOR/ Systém školství se v Lichtenštejnsku od toho tuzemského značně liší. O tom, jak se učí děti v tamních školách, hovořila v lichtenštejnském parlamentu redakce Deníku s ministrem kultury a společnosti Manuelem Frickem. Rod Lichtenštejnů je s jižní Moravou úzce spjatý, v kraji dříve vlastnil například zámky v Lednici či Valticích.
Střední školy v posledních týdnech čelí velkému tlaku ze strany až tisíců rodičů a uchazečů o studium, kteří kvůli nedostatku kapacit neuspěli u přijímaček a zůstali pod čarou. Velký zájem pocítily i střední školy na Jičínsku. Některé posílily kapacity už na jaře a rovnou otevřely dvě třídy nejvyhledávanějších oborů. Sedm ze čtrnácti středních škol v okrese se rozhodlo vyhlásit druhé kolo přijímacích zkoušek. Celkem se tak v různých oborech otevřela druhá šance pro 376 deváťáků. Kde už se brány zavřely a kam je ještě možné v okolí podat přihlášku?
Rozvíjí u svých žáků jejich talent, dovednosti a vědomosti, učí je samostatně se umělecky vyjadřovat. Novoborská ZUŠ s kapacitou 400 žáků a 16 učiteli se řadí v rámci kraje mezi umělecké školy střední velikosti. Její pedagogové podporují zdravé sebevědomí a sebejistotu dětí a motivují je k dalšímu uměleckému rozvíjení. „Naše škola je živý organismus, který pulzuje a neustále se proměňuje,“ zdůrazňuje ředitelka ZUŠ v Novém Boru Markéta Trnková Krchňáková.
Druhé kolo přijímaček vypíše jen málo pražských gymnázií. Tam, kde přece jen nabídnou pár volných míst, nastane tlačenice. Letošní silný ročník deváťáků se usilovně snaží dostat na střední školy. Systém zápisu ale provázejí zmatky a maraton mezi školami.
Dobrá zpráva pro doktorandy. Pokud projde návrh ministerstva práce a sociálních věcí, jejich studium se nově bude počítat při výměře důchodu. Část ekonomů to vítá, někdo ale namítá, že začínající vědečtí pracovníci si důchodové pojištění mohou platit dobrovolně.
/VIDEO/ Míst na středních školách v Praze je podle pražského radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) a jeho předchůdce ve funkci Víta Šimrala (Piráti) v metropoli dostatek. Město na svých středních školách podle Klecandy nabízí 17.100 míst, v devátých třídách základních škol v Praze je přitom letos asi 11.500 žáků. Problémy s přetlakem zájemců o středoškolské vzdělání jsou podle něj a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové způsobeny podobou zápisu ke studiu a formou přijímacího řízení na středoškolské obory s maturitou. Novinářům to ve čtvrtek 18. května sdělili na tiskové konferenci.
Vysokoškoláci a jejich rodiče sahají do peněženky stále hlouběji, aby pokryli základní náklady za studium. Platí to i na Technické univerzitě v Liberci (TUL).
Vysokoškoláci a jejich rodiče sahají do peněženky stále hlouběji, aby pokryli základní náklady za studium. Platí to i na Technické univerzitě v Liberci (TUL).
Hudba, tanec, výtvarka. Tři nejobvyklejší obory, kterým se mohou děti věnovat při studiu na základních uměleckých školách (ZUŠ). Nejde ale jen o oblíbené stálice, „lidušky“ přicházejí i s novinkami.
Hudba, tanec, výtvarka. Tři nejobvyklejší obory, kterým se mohou děti věnovat při studiu na základních uměleckých školách (ZUŠ). Nejde ale jen o oblíbené stálice, „lidušky“ přicházejí i s novinkami.
Hudba, tanec, výtvarka. Tři nejobvyklejší obory, kterým se mohou děti věnovat při studiu na základních uměleckých školách (ZUŠ). Nejde ale jen o oblíbené stálice, „lidušky“ přicházejí i s novinkami.
Hudba, tanec, výtvarka. Tři nejobvyklejší obory, kterým se mohou děti věnovat při studiu na základních uměleckých školách (ZUŠ). Nejde ale jen o oblíbené stálice, „lidušky“ přicházejí i s novinkami.
/ROZHOVOR/ Střední průmyslová škola textilní v Liberci loni oslavila s velkou pompou 170. výročí svého založení, aniž by kdokoliv tušil, že se možná jedná o poslední oslavu školy v takové podobě, jak ji dosud známe. Záměr Libereckého kraje posílit všeobecné vzdělávání na středních školách a kapacitu technického lycea se totiž dotkne i liberecké textilky, v plánu je její sloučení s průmkou a v případě odsouhlasení zastupiteli vznikne Střední průmyslová škola strojní, elektrotechnická a textilní a Vyšší odborná škola, Liberec.
Úplně cizí země, odlišná kultura i mentalita lidí. Ale také mírná zima a hlavně žádní ruští okupanti. Tak vnímá české prostředí Mykolaj, mladík z Prlyuky v Černihivské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Před válkou utekl do Česka s mámou, ale ta musela zpátky do vlasti, takže od října zůstal v Klimkovicích u Ostravy odkázán jen sám na sebe. Asi jedenáct set kilometrů od domova.
Úplně cizí země, odlišná kultura i mentalita lidí. Ale také mírná zima a hlavně žádní ruští okupanti. Tak vnímá české prostředí Mykolaj, mladík z Prlyuky v Černihivské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Před válkou utekl do Česka s mámou, ale ta musela zpátky do vlasti, takže od října zůstal v Klimkovicích u Ostravy odkázán jen sám na sebe. Asi jedenáct set kilometrů od domova.
Dětské lékařce nejprve musela maminka dvou nemocných synů vysvětlit, čím její děti trpí. Vzácné onemocnění hereditární angioedém (HAE), které Dominikovi a Leošovi způsobuje na různých částech těla bolestivé a někdy i život ohrožující otoky, totiž doktorka dosud znala jen ze studií. Není divu. Podle dostupných statistik se choroba vyskytuje zhruba u jednoho člověka z 10 tisíc až 50 tisíc lidí. Za rok se tedy v Česku narodí jen několik dětí s touto neléčitelnou chorobou. Jak se s ní dá žít? Mezinárodní den HAE připadá na 16. květen a má zvýšit povědomí široké veřejnosti o této vzácné celoživotní nemoci.
Šestý ročník Českolipského komorního cyklu nabídne v úterý 16. května své třetí letošní pokračování. To se uskuteční opět v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě, a to za účasti souboru Concerto Aventino pod vedením a v sólové úloze s flétnistou Jakubem Kydlíčkem.
Ani na odvolání se už žáci základních škol nedostanou na většinu maturitních oborů na Českokrumlovsku. Plný stav hlásí jak krumlovské gymnázium, tak zdravotnická škola v oboru praktická sestra, stejně jako Velešín, pokud jde o IT obory, a také kaplická obchodní akademie. Učňovské obory nicméně uchazeče o studium ještě naberou.
Ani na odvolání se už žáci základních škol nedostanou na většinu maturitních oborů na Českokrumlovsku. Plný stav hlásí jak krumlovské gymnázium, tak zdravotnická škola v oboru praktická sestra, stejně jako Velešín, pokud jde o IT obory, a také kaplická obchodní akademie. Učňovské obory nicméně uchazeče o studium ještě naberou.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Vivien´s Shadow vydávají čtvrté album s názvem The Beautiful One. Kapela z Nového Strašecí zároveň oficiálně ukončuje svoji činnost a zve na křest desky 30. května v klubu Varšava. Desítku písní The Beautiful One spojuje pohled do problematiky mezilidských vztahů, labyrintu názorů i lží a smrti.
Tanečníci z mosteckého studia Kamily Hlaváčikové se v minulých dnech zúčastnili mistrovství Evropy v polské Varšavě. Talenti si opět věšeli na krk cenné medaile.
Od 17 hodin se na náměstí Republiky v Plzni odstepoval společný zhruba třicetiminutový flash mob více než stovky členů plzeňského Step by step studia. Na další dny festival chystá mezinárodní večer špičkových improvizací TAP JAM, vystoupení stepařských studií na pódiu U Branky, workshopy či velkolepou Stepařskou show v Měšťanské besedě s účastí zahraničních hvězd.
Vystoupením v ulicích Plzně, a to ve Smetanově ulici, před Západočeským muzeem nebo v Kopeckého sadech bude ve čtvrtek 11. května od 16 hodin zahájen 9. ročník Plzeňského festivalu stepu.