Je mu jednadvacet let a je českým reprezentantem v triatlonu. Kutnohorák Jiří Stránský se vydal za přípravou a tvrdým tréninkem do daleké Austrálie. Tam už vyhrál jeden závod, nyní se chystá na další. Jeho snem a cílem je vyhrát olympijské zlato. Do Sydney odešel také za studiem trenérství.
Babický Pěvecký sbor Kalinka čekala o posledním říjnovém sobotním večeru, který byl rozloučením s letní částí roku 2022, jedna významná událost. Představit návštěvníkům kulturního stánku v Babicích famózní premiérové album s názvem Z uprimného srdca. Křtu alba předcházel slavnostní koncert, který provázel slovem herec David Vacke.
Kapela Druhá tráva vyšla z bluegrassu, ale postupem času se inspirovala tím nejlepším ze všech možných žánrů. V roce 2020 se na desce Díl první spojila s producentem Eddiem Stevensem – anglickým partnerem slovenské zpěvačky Jany Kirschner, jenž má za sebou spolupráci s Fat Boyem Slimem či skupinou Moloko. Nyní přichází po vynucené pauze Díl druhý: zvláštní album plné nečekaných momentů, které překvapily i frontmana Druhé trávy, zpěváka a textaře Roberta Křesťana.
Ve dnech 26. a 27. října 2022 uspořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, sekce chemie, již 7. ročník prestižního semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Cesta do hlubin studia chemie. Z celé ČR přijelo kolem 75 učitelů a zhruba stejný počet středoškoláků. Z našeho Gymnázia Zikmunda Wintra, které je už 4 roky fakultní školou Přírodovědecké fakulty, se této bezplatné vzdělávací akce, akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, zúčastnily 2 nadšené studentky a budoucí maturantky Valentýna Karhánková ze třídy C4A a Karin Opelková ze třídy C4B v doprovodu vyučujících chemie Julie Andrové a Kamila Březiny.
Pedagogické fakulty jsou pro uchazeče stále více atraktivní. Rostoucí zájem o studium je podle děkana plzeňské Fakulty pedagogické Pavla Mentlíka dán posílenou prestiží učitelů a jejich vyššími platy. Vliv na to má podle něj i propagace nejstarší z devíti fakult, která za 74 let existence vychovala desítky tisíc učitelů. Za čtyři roky se počet přihlášek zvýšil o 1600 na 3900.
Pandemie koronaviru změnila mnohým lidem trávení volného času. A rozhodně se to netýká pouze dospívajících či školou povinných. Někteří dospělí se rozhodli večery trávit jinak. Místo sledování televize usedají k monitorům počítačů, kde tráví i několik hodin týdně, navíc i třeba se svými kolegy z práce.
Pro žáky osmých a devátých tříd základních škol, ale i studenty druhých a třetích ročníků gymnázií v regionu připravila Uherskohradišťská nemocnice program, ve kterém studenty seznamuje s širokou nabídkou možností studia zdravotnických oborů na středních a vysokých školách.
Nemocnice ve Svitavách se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotníků. Jedním z kroků, jak nemocnici pomoci, je vytvoření vyšší odborné školy na zdrávce ve Svitavách. Studenti by tak mohli na praxe v nemocnicích v regionu. To je šance, jak je udržet v krajských zařízeních. První žáci by mohli do nového oboru nastoupit v září roku 2024. Zbývá souhlas ministerstva.
/VIDEOROZHOVOR/ Úterý čtvrtého října, příjemné podzimní odpoledne. V německé metropoli na řece Sprévě je celkem všední den. Přes most Weidendammer Brücke putují stovky Berlíňanů do práce a z práce. Běžný život ve městě nic neruší, jen před budovou umělecké scény Berliner Ensemble se houfují davy. Starší, mladší, muži, ženy, všichni oděni do černé kůže, mnozí s typickým novoromantickým účesem z osmdesátých let. Uvnitř krásně zdobeného divadla, které kdysi založil dramatik Bertolt Brecht se svou ženou, herečkou Helene Weigelovou, právě začíná výjimečná tiskovka s legendární britskou skupinou Depeche Mode.
/FOTO, VIDEO/ Studenti Integrované střední školy automobilní získají zkušenosti, dopravce potenciální budoucí zaměstnance. Celkem čtyřiadvacet budoucích lakýrníků absolvuje dlouhodobou praxi v ústředních dílnách brněnského dopravního podniku. „Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem pracovníků v dělnických profesích. Z toho důvodu jsme už před lety zahájili spolupráci s Integrovanou střední školou automobilní. Řada učňů v oboru automechanik, kteří absolvovali praxi ve vozovně Slatina, pak u nás po dokončení studia zůstala," sdělil generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.
Úplně poprvé navštívil Jaroslav Trubač z Teplic internetové kavárny a sdílené kanceláře na Novém Zélandu, kde rok žil. Poté jich využíval na Kanárských ostrovech a setkal se s nimi i v době, když se v Praze zúčastnil startupového akcelerátoru se svým projektem.
Frekventovaný pojem „interaktivní“ si dnes zpravidla spojujeme s digitálními technologiemi. Ale víte, že interaktivní mohli být i televizní diváci v minulém století? A to přesto, že neexistovaly sociální sítě, nejchytřejším zařízením byla automatická pračka a telefony rozhodně neměla k dispozici každá domácnost. Způsob, jakým se to dělo, je v dnešní době úsměvný, ale v osmdesátých letech byl doslova revoluční a navíc zábavný. Stačilo jen rozsvítit světlo.
O evoluční biologii a zvláště fylogenetické stromky se David Černý zajímal už od doby, co se s nimi poprvé setkal jako středoškolák. Dnes nejen o nich přednáší dalším studentům Chicagské univerzity. Narodil se sice v Praze, ale na vysokoškolská studia zamířil za moře.
Obor psychologie se nachází dlouhodobě v krizi. Na dětského psychologa rodiče čekají i několik měsíců. Pro dospělé se čekací lhůta pohybuje od pár týdnů až po rok a půl. Navzdory tomu se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá přijmout pro příští rok na toto zaměření výrazně méně studentů.
Obor psychologie se nachází v krizi. Na dětského psychologa rodiče čekají i několik měsíců. Pro dospělé se čekací lhůta pohybuje od pár týdnů až po rok a půl. Navzdory tomu se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá přijmout pro příští rok na toto zaměření výrazně méně studentů.
Výuka mediků na plzeňské Univerzitě Karlově se se začátkem nového semestru přesunula do moderního kampusu, který se nachází v aleji Svobody v těsném sousedství Fakultní nemocnice na Lochotíně. Plzeň tak získala nejnovější areál pro studium medicíny v České republice.
Kapela Chinaski natočila desku nazvanou Frihet na břehu Norského moře, ve stylovém dřevěném studiu nedaleko Ålesundu. Stejně jako v případě dvou předchozích alb Rockfield a Není nám do pláče se jí produkčně ujal Brit Greg Haver. Podle samotných hudebníků jde o první čistě kapelovou nahrávku, každý ze členů na ní má minimálně dvě skladby.
Jedním ze sportovců, který také po kariéře zůstal u svého milovaného fotbalu, je někdejší prvoligový borec Jakub Podaný. A kdo sleduje hlavně českou ligu, určitě ví, že se bývalý hráč Sparty i dalších klubů stal členem týmu O2 TV, kde působí jako expert. Protože umí komunikovat a fotbalu rozumí perfektně, můžete ho slyšet i při komentování anglické Premier League na Canal+, či ve společném Footcastu s reportérem Davidem Sobiškem.
Ukrajinští studenti upozorňují otevřeným dopisem, peticí i videovýzvami na svou složitou situaci. Jelikož záminku studia v zahraničí využívali někteří mladíci k tomu, aby se vyhnuli narukování, nyní pohraničníci nepouští ani skutečné vysokoškoláky, kteří chtějí odjet na svou zahraniční univerzitu.
Jedním ze sportovců, který také po kariéře zůstal u svého milovaného fotbalu, je někdejší prvoligový borec Jakub Podaný. A kdo sleduje hlavně českou ligu, určitě ví, že se bývalý hráč Sparty i dalších klubů stal členem týmu O2 TV, kde působí jako expert. Protože umí komunikovat a fotbalu rozumí perfektně, můžete ho slyšet i při komentování anglické Premier League na Canal+, či ve společném Footcastu s reportérem Davidem Sobiškem.
/FOTOGALERIE/ Celkem pět architektonických týmů postoupilo do dalšího kola soutěžního dialogu na revitalizaci Vrchlického sadů, novostavbu tramvajové trati v úseku Muzeum – Bolzanova a rekonstrukci nové odbavovací haly pražského hlavního nádraží. V průběhu svého dvoudenního zasedání o tom v polovině září rozhodla odborná porota.
/ROZHOVOR/ Studenti z katedry designu na Technické univerzitě v Liberci měli příležitosti účastnit se prestižní přehlídky Paris Design Week 2022 a zároveň formou site specific obléknout budovu Českého centra v Paříži. Jedním z účastníků byl i Štěpán Folget, který se ve svém oděvu inspiroval hojícím procesem lidského těla. „Přijde mi, že stále procházíme procesem hojení ze všeho, co se stalo, a ten proces je pořád narušován dalšími událostmi,“ řekl mladý návrhář v rozhovoru pro Deník.
Ústecký kraj má nový vizuální styl. Jeho tvůrci jím chtějí do vizuálního prostředí kraje vnést pozitivní impulz, zlepšit reputaci, zvýšit atraktivitu a změnit zažité stereotypy o severních Čechách. Lukáš Pumpr a Lukáš Beran z plzeňského studia Petrohrad, které zvítězilo v soutěži na vizuální identitu kraje pořádanou Czechdesignem, vsadilo na optimismus, přímočarost, jednoduchost a srozumitelnost.
Opět začal nový školní rok a s ním i kupa povinností. Zatímco někteří slavní by se ke studiu klidně rádi vrátili, jiným se jen při myšlence na tyto časy dělá špatně.
Na Technické univerzitě v Liberci běží pro ukrajinské studenty paralelně tři kurzy českého jazyka. Díky jim a úpravě požadavků na vstupní jazykovou úroveň budou moci nastoupit na některou z fakult univerzity.
„K hudbě jsem se dostal jednoduše. Tatínek byl z muzikantské rodiny a hrál na kytaru v orchestru, dědeček z máminy strany hrál na housle a byli jsme prostě taková muzikantská rodina. Já jsem začal hrát v šesti letech na housle a jezdil jsem do „lidušky“ do Sušice. V deseti letech jsem ale sáhl na tátovu kytaru a té už jsem se nepustil dodnes!“
Na hudební smršť při Mostecké slavnosti zve druhý víkend v září město Most s legendární přesunutým chrámem, ale bořené minulým režimem pro uhlí. V pátek tu pobaví hvězdy Jelen, Slza i No Name. V sobotu 10. září od 19 hodin bude na hlavní scéně po Pekaři či UDG z Ústí nad Labem mladá zpěvačka Lenny, dcerka české pop legendy Lenky Filipové.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pod názvem Socha v hlíně se v pondělní podvečer slavnostní vernisáží ve Studiové scéně Pod Točnou v kolínském Městském divadle otevřela výstava oslavující třicáté výročí keramického studia Jarmily Tyrnerové.
/FOTO/ Měsíční stipendium ve výši tisíc korun a za dobrý prospěch na konci školního roku dalších až pět tisíc korun. To je nová motivace pro studenty elektrotechniky, strojní mechaniky, silnoproudaře, obráběče kovů či instalatéry ve Znojmě. Přilákat žáky k technickým oborům a vychovat si přitom vlastní zaměstnance se tak společně rozhodli představitelé výrobní společnosti Nevoga a Střední školy technické Znojmo, známé také jako Uhlárka.
Magická čtvrť ozubených kol, ocelových květů a podezřelých výtrysků páry. Také toto místo čtenáři zkoumají v knižní fantasy sérii "Stíny nad Univerzitou v Tir Erath". Píše ji Jarmila Mlčoušková, která pochází z Vyškova.
/FOTOGALERIE/ Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky.
/FOTOGALERIE/ Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky.
/FOTOGALERIE/ Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky.
/FOTOGALERIE/ Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky.
/FOTOGALERIE/ Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky.
/FOTOGALERIE/ Rok 1968 změnil Kamile Moučkové profesní i osobní život. Lidsky se rozešla se svým otcem, komunistou Vilémem Novým a přišla o práci televizní hlasatelky.
Dlouholetý přednosta neurochirurgického oddělení Fakultní nemocnice (FN) v Plzni a v letech 1990 – 1994 primátor Plzně profesor Zdeněk Mraček ve středu zemřel. Bylo mu 92 let.
V romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily, v současném sídle Českého rozhlasu Sever, na kopci kousek nad centrem Ústí nad Labem se i letos předposlední týden letních prázdnin (22. až 27. srpna) uskuteční již 7. ročník oblíbeného festivalu Divadelní zahrada. I letos diváky čeká šest dnů ve společnosti divadla pod širým nebem.
Pozoruhodnou osobností prostějovského regionu a světa umění je Věra Běhalová. Její životní a profesní příběh je dramatický. Je příběhem statečné ženy, historičky umění, politické vězeňkyně a emigrantky. Narodila se před sto lety v Prostějově. Za pozoruhodný příběh, doplněný fotografiemi velice děkujeme Haně Bartkové.
Málokdo ví, že ve Vsetíně má své sklářské studium dvojice talentovaných tvůrců – výtvarník a designér Filip Dobias (nar. 1990) a mistr-brusič David Gábera (nar. 1976). V roce 2018 založili společnost Crystal Brothers ateliers, specializující se na ruční výrobu luxusního broušeného skla – váz, mís, nápojových souprav a interiérových svítidel. Svou tvorbou tak navazují na úctyhodnou tradici českého křišťálového skla, ale vytváří si vlastní originální rukopis, příznačný náročným brusem a rafinovanými strukturami inspirovanými zejména přírodními formami. Vedle svých artefaktů, známých u nás i v zahraničí pod značkou Crystal Creative, zhotovují rovněž zakázky od předních sklářských designérů a firem. Pracují například pro Ronyho Plesla či firmu Moser.
Třebíčská rodačka Eva Maria Spekhorstová se narodila česko-holandským rodičům a bylo od začátku jejího života jasné, že nebude hovořit pouze česky a cizích řečí se naučí víc. Nakonec jich je neuvěřitelných padesát, od nejpoužívanějších světových jazyků po jazyky zaniklých starověkých civilizací. A rozhodně se studiem nekončí.
Možná se schyluje k jedné z největších sportovních senzací v Nymburce za poslední roky. Historického úspěchu může dosáhnout nymburské studio, které pod vedením lektorky Martiny Kučerové už několik let připravuje dívky a chlapce na soutěže v mladé sportovní disciplíně pole sport a pole art. Což je náročné silové cvičení u tyče s gymnastickými a akrobatickými prvky. Nymburské studio se tak může stát po nominaci od Českého svazu pole sportu nejúspěšnějším světovým studiem. A čerstvě jedenáctiletá sportovkyně Kája Mlejnková se dokonce může stát nejlepší dívkou v tomto sportu na světě!
Letos na jaře se uskutečnil již patnáctý ročník Plzeňského varhanního festivalu. S ohledem k pozitivním ohlasům pořadatelé připravili na letošní září ještě pokračování – dva koncerty s mezinárodní účastí.
Studenti Vyšší odborné školy zdravotnické, která se otevřela loni v září v budově na náměstí Přerovského povstání, získají nové prostory pro výuku. Zatímco dosud probíhala pouze v prvním a druhém nadzemním podlaží, od nového školního roku se rozšíří i do třetího a čtvrtého. Stavební úpravy prostor dokončilo před několika dny město a vyžádaly si náklady 4 miliony 291 tisíc korun.