Lipensko potvrzuje svou pověst cyklistického ráje a opět ukazuje, proč patří mezi nejvyhledávanější destinace nejenom pro milovníky jízdy na kole. Jako první v České republice přichází s novinkou v podobě SOS svozu cyklistů. Nechybí šetrný přístup k přírodě díky krátkým dodavatelským řetězcům. Udržitelnost tu není módní slovo, ale každodenní realita.
Nová naučná ministezka byla slavnostně otevřena nedaleko Michlovy Huti na Vimpersku. Vybudoval ji Český svaz ochránců přírody Šumava v rámci programu Blíž přírodě.
Národní parky Bavorský les a Šumava lze nejlépe prozkoumat na kole. V neděli 1. června se v 10 hodin opět vydá na cestu průvodce na kolech z Finsterau. Lesní průvodkyně Jutta Pongratz povede účastníky po Buchwaldstraße do Bučiny (Buchwald).
/FOTOGALERIE/ Tři kola před koncem sezony v A skupině fotbalové sedmé ligy jsou karty v boji o záchranu rozdány opět trochu jinak. O všem může rozhodnout další kolo.
Májový svátek milovníků literatury, pražský festival Svět knihy, nabídl i knihy od jihočeských autorů či o jižních Čechách. Někteří autoři se představili v programu při besedách, jiní na autogramiádách, další měli knihy na stáncích.
Dobrovolní hasiči z Nýrska mají novou techniku. V sobotu 24. května jim starosta města předal čtyřkolku, kterou se podařilo částečně financovat z evropských fondů, výrazně však přispělo i město.
V Česku byla noc na neděli velmi chladná, zhruba třetina stanic měřících alespoň 30 let zaznamenala rekordní minimum pro 24. květen. Nejchladněji bylo v Březníku na Šumavě, kde meteorologové naměřili minus 7,2 stupně Celsia. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom informoval na síti X.
V Česku byla noc na sobotu velmi chladná, zhruba třetina stanic měřících alespoň 30 let zaznamenala rekordní minimum pro 24. květen. Nejchladněji bylo v Březníku na Šumavě, kde meteorologové naměřili minus 7,2 stupně Celsia. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom dnes informoval na síti X.
Jan Kopecký vyhrál páteční první etapu 52. ročníku Rallye Český Krumlov, která je druhým závodem mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích.
Lesní průvodce Martin Stadler doprovodí v neděli 25. května všechny zájemce na celodenní túru do Národního parku Šumava. Celodenní túra začíná v Mauthu s Igelbusem v 8.29 hodin, který vede až k hranicím.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Fotbalové soutěže rychle míří do svého závěru a každý další hrací víkend přináší celou řadu důležitých zápasů pro vývoj v jednotlivých soutěžích.
Druhým podnikem letošního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích bude jihočeská Rallye Český Krumlov. A na 52. ročník těžké, přesto oblíbené soutěže nemůže chybět posádka plzeňského EuroOil teamu Václav Pech – Petr Uhel, pro kterou to bude druhý ostrý start s novým vozem Citroëm C3 Rally2.
Na úvod sezony je sice postihla havárie, přesto posádka Samohýl Škoda Teamu Adam Březík – Ondřej Krajča má o víkendu ve druhém podnik českého šampionátu Rallye Český Krumlov opět smělé ambice.
I letos se díky projektu Dostupná Šumava mohou lidé s nižší mobilitou podívat do míst, která si turisté na Šumavě oblíbili a kam se nedá (a v některých případech ani nesmí) zajet autem.
Ragbisté společného týmu RC Šumava Nýrsko/RC České Budějovice vyhráli zápas třetí ligy nad společným mužstvem Liberec/Petrovice B/Rumburk 51:26. V šestičlenné tabulce jsou čtvrtí.
„Když mi bylo patnáct, diagnostikovali mi osteosarkom v levém koleni. Prognózy nebyly vůbec dobré. Život mi zachránila amputace nohy nad kolenem,“ říká dnes už s nadhledem 31letá Kateřina Krametbauer ze Strakonicka. Ani rakovina v ní naštěstí nedokázala zabít lásku k pohybu, vnitřní sílu a touhu po svobodném životě. Z těžké životní etapy si odnesla jizvy, ale hlavně odhodlání žít každý den naplno. A když to jinak nejde, tak i bez nohy.
Proslavila se už jako tříleté dítě. Dívka ze známky Eva Haňková oslavila 100. narozeniny. Od 50. let minulého století žije ve Spojených státech Amerických. Její nadace ale podporuje studenty gymnázia v jejím rodném Žďáru nad Sázavou.
Milovníci cykloturistiky jistě zajásají. Od 17. května jsou opět v provozu oblíbené cyklobusy, které umožňují přepravu jízdních kol a zavezou nás do těch nejkrásnějších koutů jižních Čech. Vypravit se s nimi můžeme například na Šumavu, na Lipno i do Novohradských hor.
/FOTO, VIDEO/ Vstupní místo do Národní přírodní památky Peklo, kterým ročně projdou desítky tisíc turistů, se dočká zásadního vylepšení. Ještě letos zde chce obec Zahrádky vybudovat ekologickou kompostovací toaletu.
Rallye Český Krumlov už je doslova za dveřmi a na pátečním startu nebude chybět ani jeden z největších favoritů Filip Mareš (33 let) se svou Toyotou GR Yaris Rally2. Na úvodním závodě mezinárodního mistrovství republiky, kterou byla Rallye Šumava, prohrál o pouhou desetinu vteřiny s Rakušanem Wagnerem. Na jihu Čech chce zaútočit na stupínek nejvyšší.
V sobotu 17. května 2025 ožily ulice a stezky v Prachaticích poutní atmosférou. Nešlo o pouhou turistickou procházku, ale o cestu s hlubším smyslem. KreBul, o.p.s., uspořádal symbolickou pouť s názvem Santiago v Prachaticích, která přenesla myšlenku slavné svatojakubské cesty až do srdce Šumavy.
Oblíbené Jihočeské cyklobusy vyjedou do terénu již v sobotu 17. května a v provozu budou až do 12. října. Mezi jedenácti linkami napříč krajem vedou i tři Jindřichohradeckem.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Derby B skupiny fotbalové jihočeské 7. ligy Sokol Stachy - FC Vlachovo Březí přineslo radost na Šumavu. Alespoň dílčí, protože záchrana je stále ještě hodně daleko.
Všechny jednotky záchranného systému vyjížděly v pátek před polednem k nehodě na Šumavě. Řidička nezvládla jízdu a zdemolovala auto, musela být převezena do nemocnice.
Od soboty 17. května bude opět možné vyrazit na výlet po Plzeňském kraji oblíbenými cyklobusy, které společně s turistickými vlaky rozšiřují nabídku standardně vypravovaných autobusů a vlaků. Hned první den vyjede z Plzně do Brd v rámci nostalgických jízda také historický autobus Karosa ŠL 11 Turist.
Česká republika, včetně Národního parku Šumava, zažívá velmi suché období. Počínající jaro sice ozelenilo krajinu, ale podle aktuálních dat každá oblast Šumavy trpí určitým stupněm sucha. Situace není jednoduše řečeno v normálu. A má svá rizika.
Další tisíce stromků byly vysázeny během víkendu na Šumavě díky projektu spolku WeLoveŠumava. Zájem lidí je stále obrovský, i když počasí někdy nepřeje.
Milovníci cykloturistiky se mohou i letos těšit na oblíbené Jihočeské cyklobusy, které vyjedou do terénu již v sobotu 17. května 2025. V provozu budou až do 12. října 2025 a nabídnou spojení na 11 linkách napříč regionem i do okolních krajů a přeshraničních oblastí.
/ROZHOVOR/ Podobizna prezidenta Petra Pavla na masce brankáře Karla Vejmelky? Podle uznávaného designéra gólmanských přileb Bohumila Korála z Šumavy se jedná o postoj, jenž vychází z osobnosti českého reprezentanta. Muž, který spolupracoval a spolupracuje s celou řadou známých strážců českého i světového brankoviště a jehož dílo je i ve slavné Hokejové síni slávy v Torontu se v exkluzivním rozhovoru zaměřil na právě probíhající světový šampionát.
Na Šumavě téměř týden přetrvávají ranní mrazy. Ve středu 14. května meteorologové naměřili u Kvildy minus 8,6 stupně Celsia, což byla nejnižší hodnota v České republice. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
Keramická dílna Martina Kollera v Hudlicích otevírá už pošesté dveře veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky točení na hrnčířském kruhu, prohlídku unikátních pecí a možnost zakoupit si originální keramiku. Akce slibuje nejen inspirativní pohled do světa keramiky, ale i příjemné odpoledne strávené v zahradě s výhledem na krásnou křivoklátskou krajinu.
Přes den jako v červnu, v noci jako v únoru. Na Šumavě v úterý 13. května ráno opět mrzlo. Nejnižší hodnota byla na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku minus 8,8 stupně Celsia, což znamenalo překonání 20 let starého rekordního minima, které činilo minus osm stupňů Celsia.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Fotbalisté Sokola Zdíkov bojují o každý bod potřebný k záchraně B skupiny 7. ligy. Doma mají těžký los a tentokrát přivítali lídra tabulky z Volyně. A sebrali mu dva body.
Na Šumavě klesly dnes ráno teploty k minus deseti stupňům Celsia. Nejchladněji bylo u Kvildy, kde naměřili minus 8,7 stupně Celsia, což je rekordní hodnota. Dosavadní maximum z roku 1994 mělo hodnotu 8,5 stupně Celsia. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
Na Šumavě klesly dnes ráno teploty k minus deseti stupňům Celsia. Nejchladněji bylo u Kvildy, kde naměřili minus 8,7 stupně Celsia, což je rekordní hodnota. Dosavadní maximum z roku 1994 mělo hodnotu 8,5 stupně Celsia. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Další fotbalový víkend s sebou přináší další zajímavou sadu fotbalových utkání. Deník opět pro fanoušky vytipoval zápasy, na které stojí za to vyrazit.
Smutná událost zasáhla celou republiku, zemřel skvělý herec a prezident filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška. Smutná zpráva zasáhla i zpěváka ze Šumavy Marka Ztraceného, který se s Jiřím Bartoškou setkal při natáčení klipu k písni Léto 95.
Čtrnáct obcí ze Šumavy a dalších pět z Českého Švýcarska nesouhlasí s možností rozvoje národních parků. Poukazují na to, že ochrana přírody se staví výš než rozvoj obcí. Obce nesouhlasí s otevřeným dopisem, který poslali ředitelé českých národních parků zákonodárcům kvůli chystané změně zákona o ochraně přírody a krajiny.
Několik mrazových rekordů padlo pro datum 7. května v jižních Čechách. Ne všude ale mrzlo. V Českých Budějovicích bylo nad nulou. V táboře naměřili meteorologové rovnou nulu a varují před sobotou! To může padnout teplota lehce pod nulu i v nížinách a ve výšce dvou metrů.
/FOTOGALERIE/ Začátek sezony jako z hororu. Pár ujetých stovek a tvrdý karambol, který hodně vážně poškodil vůz talentovaného zlínského automobilového závodníka Adama Březíka. Úvod sezony si v prvním podniku českého šampionátu Rallye Šumava Klatovy představoval zcela jinak.
Na Šumavě se dnes ráno blížily teploty k minus deseti stupňům Celsia. Na několika místech na jihu Čech byly překonány historicky nejnižší hodnoty pro 7. květen. Nejchladněji bylo u šumavské Kvildy, kde naměřili minus devět stupňů Celsia. ČTK to řekla Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Mráz byl i jinde v Česku, uvedli meteorologové na facebooku.
Národní park Šumava směřuje mezi celosvětově uznávané národní parky, jako je například Yellowstone, Serengeti, nově německý Berchtesgaden a také Národní park Bavorský les.
/OSOBNOST DENÍKU/ Fotbalisté Sokola Zdíkov dál bojují o bytí a nebytí v B skupině 7. ligy. Tentokrát si přivezli bod z béčka Prachatic. Ten jim těsně před koncem utkání vystřelil nestárnoucí Vojtěch Vačkář (letos mu bude 53 let).
Václav Drhovský a Václav Pixa, dva nadšení běžkaři z Jihočeského kraje, se vydali na prestižní Vasův běh ve Švédsku. Přestože se potýkali s náročnými podmínkami a výzvami, jako je mazání lyží a dlouhá trať, jejich odhodlání a touha po zážitku je dovedly až do cíle. Jaké motivace a strategie si přibalili na cestu a jak se jim podařilo překonat devadesátikilometrovou trať?