Kreativ

ŠTÍTEK: Šumava

Rozvodněný potok ve Staších.

Silné bouřky způsobily záplavy na Plzeňsku a škody na Šumavě

V neděli v poledne zasáhly západní a jihozápadní Čechy velmi silné bouřky, které způsobily značné škody a záplavy zejména na Plzeňsku. Bouřky doprovázené prudkými lijáky, silným větrem a lokálně i kroupami se přehnaly přes region, což vedlo k rychlému rozvodnění řek a potoků, stejně jako k zaplavení ulic a sklepů. Nejhůře je na tom Obec Stachy na Šumavě.

Rozvodněný potok ve Staších.

Přívalový déšť rozvodnil šumavské potoky, Stachy zaplavila voda

Nedělní počasí si opět pohrává s lidmi v šumavských obcích. Ve dvě hodiny odpoledne meteorologové aktualizovali výstrahu na bouřky na Šumavě a jen pár minut na to přívalový déšť rozvodnil Jáchymovský potok ve Staších. Voda zaplavila část obce. Až 80 mm vodního sloupce mohlo podle meteorologů spadnout v neděli odpoledne na Prachaticku západně od Vimperku. Postižené byly například Stachy nebo Zdíkovec.

Malí i velcí fanoušci vytvořili závodníkům v cíli skvělou atmosféru.

Neskutečná atmosféra, chválili fanoušky při prachatické Tour de France závodníci

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Uplakané počasí při startu na prachatickém Velkém náměstí, skvělá atmosféra na Fan pointech a dechberoucí ovace v již sluncem ozářeném cíli zpět na prachatickém náměstí. To byl první ročník Horské L'Etape Czech Republic by Tour de France. V cíli 102 kilometrů dlouhého závodu s převýšením 2200 metrů bylo klasifikování přes osm stovek závodníků z více než tisícovky přihlášených. A všem se dostalo diváckých ovací.

Preventivní akce prachatických policistů zaměřená na cyklisty.

Ani cyklisté neunikli kontrole. Policisté si na ně posvítili u Lipna

Cyklisté občas zapomínají na dopravní předpisy. Týkají se jich stejně, jako řidičů motorových vozidel. Šumava a Lipensko jsou v letních měsících oblíbenou destinací pro cyklisty. Právě proto tam na preventivní akci vyrazili prachatičtí policisté. Podle slov prachatické policejní mluvčí Martiny Joklové cyklistům na jízdních kolech a koloběžkách předávali důležité informace formou preventivních letáků a sami je upozorňovali na možná bezpečnostní rizika v silničním provozu, spojená například s jejich špatnou viditelností, požíváním alkoholu a jiných návykových látek před a během jízdy či s přeceňováním svých schopností.

Alois Janďura (zcela vlevo vedle Helmuta Kohla) v létě 1991 při pádu železné opony.

Šumava truchlí. Zemřel Alois Janďura, starosta, který otevřel železnou oponu

Ve věku nedožitých 86 let zemřel první porevoluční starosta Železné Rudy Alois Janďura. Muž, který se zasloužil po pádu železné opony o rozvoj přeshraničních vztahů a kterého mimo jiné proslavila fotografie z roku 1991, na níž je s tehdejším německým kancléřem Helmutem Kohlem při mimořádném okamžiku, kdy byl znovuotevřen železniční hraniční přechod mezi Železnou Rudou a bavorským Bayerisch Eisensteinem.

Na oblíbeném turistickém místě je řada bizarních předmětů

Bleší trh, nebo sídlo sekty? Turisté kritizují vzhled poutního místa na Šumavě

Bleší trh či stánek se suvenýry. Právě tak nazývají někteří turisté současnou podobu Hauswaldské kaple nedaleko šumavského Srní. Oblíbené poutní místo, jež je opředeno legendami, zaplavily korálky, náramky, svíčky i nejrůznější mince. Podle některých milovníků Šumavy tyto předměty Hauswaldskou kapli hyzdí a měly by být odstraněny. 

Na oblíbeném turistickém místě je řada bizarních předmětů

Bleší trh? Bazar? Turisté kritizují podobu šumavského poutního místa

Bleší trh, stánek se suvenýry. I tak nazývají někteří turisté současnou podobu Hauswaldské kaple nedaleko šumavského Srní. Oblíbené poutní místo, opředené mnoha legendami, je zaplavené korálky, náramky, svíčkami, najdete tam i autíčko, hrací kostky či řadu mincí. To vše podle některých milovníků Šumavy Hauswaldskou kapli hyzdí a mělo by se to odstranit. Spolek, který se o obnovu poutního místa zasloužil, prostor skutečně uklidí. Upozorňuje ale, že lidé různé bizarní předměty, včetně např. vymodelovaných částí lidského těla, tam nechávali už v minulosti, psal o tom i spisovatel Šumavy Karel Klostermann.

Hrad Kašperk.

Nejstrašidelnější hrad: kostlivci hodují ve věži, lesy střeží žena ve vlčí kůži

Hrad Kašperk je označován jako nejstrašidelnější hrad v Čechách. V roce 1356 ho nechal postavit český král a římský císař Karel IV. Hrad měl chránit zemskou hranici, významné naleziště zlata a také zabezpečit Zlatou stezku, důležitou obchodní cestu, která vedla do Bavorska. Ve zdech hradu se má podle pověstí ukrývat děsivý duch Šplhavec. Ve věži prý v noci hodují opilí kostlivci a lesy kolem hradu střeží pohanská bohyně Swiza, která je oblečená ve vlčí kůži. V minulých letech obsadili hrad Kašperk i filmaři, režisér Jiří Strach zde točil jednu z nejoblíbenějších českých pohádek Anděl Páně.

Žena u Kašperských Hor narazila do stromu, auto poté začalo hořet.

Žena usnula a narazila do stromu. Svědci ji zachránili z hořícího auta

Vážná nehoda se stala v úterý večer u Kašperských Hor na Šumavě. Žena z Vimperska, která dle všeho usnula za volantem, tam narazila do stromu a vážně se zranila. Situace byla o to horší, že vůz začal po nehodě hořet. Řidička ale měla štěstí, z auta, z něhož šlehaly plameny, ji vyprostili svědci.

Výstrahy meteorologů na nejbližší dny

V úterý i ve středu budou tropy, ale přijdou bouřky

Během úterka i středy se ještě pořádně ohřejeme. Teploty se budou šplhat nad třicítku. Meteorologové vydali výstrahu jak na na vedra, tak na bouřky, které přijdou jako první na jihozápad, tedy i na Šumavu

Ilustrační foto

Horko i bouřky. Meteorologové předpovídají nejteplejší týden letošního léta

Tento týden se stane patrně zatím nejteplejším týdnem v dosavadním průběhu léta. Na 40 stupňů se teploty sice nedostanou, budou ale i tak velmi vysoké a pro část území budou vedra i nepříjemně dlouhá. Čekají nás také lokální bouřky s rizikem intenzivních přívalových srážek. Plošný déšť ale nikoli. Druhá polovina pracovního týdne bude obzvlášť nepříjemná kvůli vyšší vlhkosti.

Do Česka dorazí tento týden další vlna veder.

Orlicko čeká horký týden. Možná nejteplejší v roce, má být až 33 stupňů

Tento týden se stane patrně zatím nejteplejším týdnem v dosavadním průběhu léta. Na 40 stupňů se teploty sice nedostanou, budou ale i tak velmi vysoké a pro část území budou vedra i nepříjemně dlouhá. Čekají nás také lokální bouřky s rizikem intenzivních přívalových srážek. Plošný déšť ale nikoli. Druhá polovina pracovního týdne bude obzvlášť nepříjemná kvůli vyšší vlhkosti. Lehce pod třicet se ochladí asi až o víkendu.

Sídliště Šumava v Jablonci nad Nisou. Ilustrační snímek.

Revitalizace sídliště Šumava pokračuje. Jablonec investuje miliony

Město Jablonec nad Nisou získalo evropskou dotaci ve výši 3,2 milionů korun na třetí etapu revitalizace sídliště Šumava. Projekt za téměř 19 milionů korun se zaměří na modernizaci veřejných prostranství a zlepšení modrozelené infrastruktury. Hotovo by mělo být do konce roku.

Volyňka 1. srpna ve Vimperku.

Volyňku ve Vimperku na začátku srpna rozvodnily přívalové deště

/VIDEO/ Varování meteorologů se o prvním srpnovém dni naplnilo. Šumavu zasáhly ve čtvrtek extrémní srážky a za 90 minut spadlo podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu na stanici Kubova Huť 135 mm srážek. To je podle meteorologů už opravdu extrémní. Déšť zvedl i hladinu Volyňky ve Vimperku, podívejte se.

Ilustrační foto

Šumavu zasáhly extrémní srážky. Sesuv půdy na Prachaticku zastavil vlaky

Šumavu zasáhly ve čtvrtek 1. srpna extrémní srážky. Za 90 minut spadlo podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu na stanici Kubova Huť 135 mm srážek, hodinový úhrn byl 105,6 mm. To je podle meteorologů už opravdu extrémní. Sesuv půdy navíc zastavil vlaky na trase Lipka - Lenora na Prachaticku.

Na jihozápad Čech dorazí ve čtvrtek 1. srpna 2024 velmi silné bouřky. Ilustrační foto.

Pozor dnes hlavně v Pošumaví. Platí výstraha před velmi silnými bouřkami

Český hydrometeorologický ústav vydal pro jihozápad Čech varování před velmi silnými bouřkami a vydatným deštěm. „Tato výstraha zvyšuje stupeň nebezpečí varování před dnešními bouřkami a upravuje jeho časovou platnost a přidává varování před vydatnými srážkami na zítra,“ uvedli meteorologové ve čtvrtek 1. srpna krátce před polednem.

Tmavé dešťové mraky. Ilustrační foto.

Šumavu zasáhly extrémní srážky. Kvůli sesuvu půdy u Lenory nejedou vlaky

/VIDEO/ Varování meteorologů se naplnilo. Šumavu zasáhly ve čtvrtek 1. srpna extrémní srážky. Za 90 minut spadlo podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu na stanici Kubova Huť 135 mm srážek, hodinový úhrn byl 105,6 mm. To je podle meteorologů už opravdu extrémní. Sesuv půdy navíc zastavil vlaky na trase Lipka - Lenora na Prachaticku.

Roklanská chata na Šumavě má být zachována i pro další generace.

Roklanská chata unikla demolici a dočká se opravy

Jedna z posledních památek předválečného života na Šumavě zůstane zachována i pro další generace. O tom, že se chátrající Roklanská chata nebude bourat, i když rozhodnutí o její demolici už kdysi padlo, rozhodl ministr životního prostředí Petr Hladík minulý pátek po jednání na Modravě (Deník, 27. července).

Lošákovec rezavý

Hřib horský či lošákovec. Houbařka fotí své úlovky, našla i vzácné druhy

V lesích na Šumavě je Monika Brožová jako doma. Ráda sbírá houby a fotí je. Občas se jí poštěstí natrefit na vzácný či neobvyklý druh. Tak tomu je i letos. Při svých výpravách narazila například na hřib horský, který je na červeném seznamu. Aby se mohla podělit o své nálezy, založila dokonce skupinu na sociální síti. 

Lošákovec rezavý.

Hřib horský a Lošákovec rezavý. Šumavská houbařka fotí své úlovky

V lesích na Šumavě je Monika Brožová jako doma. Ráda sbírá houby, fotí je a občas se jí poštěstí natrefit na vzácný či neobvyklý druh. Tak tomu je letos. Objevila v šumavských lesích Hřiba horského, který je na červeném seznamu, či Lošákovec rezavý, který není příliš často vidět. Založila tak i skupinu na sociální síti, aby se podělila o své nálezy.

K lokalitě okolo Křemenáče patří nejen nádherný výhled, ale i nepřetržitě instalovaná státní vlajka.

Z vrcholu Křemenáče je Plzeň jako na dlani

Mezi nejzajímavější lokality Břas se právem řadí Křemenáč (pro někoho spíše Křemelák). Kulturní památka se stopami pravěkého osídlení. Ostrá skála se tyčí nad okolní krajinou a je důkazem divokého geologického vývoje Země.

Úplněk nad Svatým Janem nad Malší.

Lovec úplňků vystavuje na Rudolfově snímky ze Šumavy

Nedávný nedělní kouzelný úplněk zachytil budějovický fotograf Petr Moravec (50). Před desátou hodinou večer si na něj počíhal asi pět kilometrů před Svatým Janem nad Malší, jemuž vévodí kostel sv. Jana Nepomuckého.

Mrazivé ráno na Šumavě. Ilustrační snímek

Pranostika se vyplnila. Šumava zaznamenala chladné ráno, teplota klesla k nule

Svatá Anna, chladna z rána? Jedna z nejznámějších českých pranostik letos vyšla, počasí jí dalo za pravdu. Teploty v podhůří Šumavy i na dalších místech Česka klesly pod deset stupňů. Například na šumavských slatích, které dlouhodobě patří k nejchladnějším místům, dokonce až k nule. 

Mrazivé ráno na Šumavě. Ilustrační foto.

Pranostika o svaté Anně vyšla. Na Šumavě byl nad ránem mráz

Svatá Anna, chladna z rána? Jedna z nejznámějších českých pranostik letos vyšla učebnicově, počasí jí dalo právě na svátek Anny, 26. července, za pravdu. Teploty v podhůří Šumavy i na dalších místech v kraji klesly pod deset stupňů. Na šumavských slatích, které patří mezi nejchladnější místa v Česku, až k nule.