Východní Čechy – Ve dnech 18. a 19. března pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci s o.p.s. Revitalizace Kuks a agenturou Nukleus konferenci cestovního ruchu s názvem „Šlechtická sídla a cestovní ruch“ s podtitulem „hrady, zámky, erby“.
Boskovice – Opravená střecha radnice a opěrná zeď u bývalého zámeckého skleníku v Boskovicích. Také to ocenila odborná komise v krajském kole soutěže o nejlépe opravenou městkou památkovou zónu.
Jižní Čechy - Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma má v plánu navrhnout, aby se otáčivé hlediště v Českém Krumlově stalo technickou památkou. To vítají i v samotném Českém Krumlově, šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec je ale skeptický.
Helfštýn - „Nejsem člověk, který když někam přijde, chce hned všechno obrátit vzhůru nohama,“ říká o sobě Jan Lauro, nový kastelán hradu Helfštýn. Na místo svého nynějšího působiště se podíval poprvé jako návštěvník, když studoval umělecké kovářství.
Brno - Po bývalém královopolském místostarostovi Reném Pelánovi si průzkum pomníku Rudé armády v Brně objednalo i město. Z výsledků Pelánových výzkumů prý vycházet nemůže, zveřejnil jen část výsledků vytrženou z kontextu.
Brno - Opět rušno je tento týden u pomníku padlým rudoarmějcům v Králově Poli. Ve středu tam totiž začal elektromagnetický průzkum, který má jasně určit, kde skutečně leží pozůstatky mrtvých vojáků. Existenci jejich hrobu totiž na základě vlastního zkoumání v prosinci zpochybnil bývalý královopolský místostarosta René Pelán.
Rajhrad - Třicet odrůd kamélií, barokní květinové vazby ze tří tisíc řezaných květin a knihy inspirované květinami představuje návštěvníkům Památníku písemnictví na Moravě výstava Kamélie mezi knihami. Výstava potrvá od čtvrtka do neděle.
Jablonecko - Výstavba odvážného komplexu, který spojí moderní budovu se stávajícím Zámečkem na Tržním náměstí, má výrazné zpoždění. Majitel Zámečku a zároveň investor stavby ale říká, že vycouvat nechce.
Červené Poříčí – V našem kraji stylově ojedinělý zámek Červené Poříčí nedaleko Švihova se od února letošního roku může pyšnit tím, že byl zapsán na seznam Národních kulturních památek,
České Budějovice – Pověsti spjaté s křížem Záviše z Falkenštejna ve vyšebrodském klášteře poodhalí pondělní přednáška v budějovické pobočce Národního památkového ústavu.
Bělá nad Radbuzou – Se šlechtou, jíž náležel zámek v Bělé nad Radbuzou, souvisí i svého druhu unikátní technická památka, most přes řeku Radbuzu. Samotná Bělá dnes leží prakticky poblíž hranice Domažlicka a Tachovska, koneckonců v období středověku dějiny původní obce byly úzce spjaty s hradem Přimdou a v Bělé žili tzv. přimdští Chodové.
Uherské Hradiště – Zámecké zahrady v Buchlovicích a například i v Kroměříži zůstanou v případě vichrů a orkánů dočasně uzavřeny. Důvodem jsou obavy správců zahrad, aby návštěvníci neutrpěli újmu na zdraví následkem padajících větví, případně i stromů.
Přerovsko/Hranicko – Postupné opravy architektonických skvostů na Přerovsku a Hranicku chválí památkáři. Zvlášť dobře hodnotí to, že do rekonstrukcí se pouštějí i menší města či soukromí vlastníci, pro které navzdory možným dotacím znamená taková investice velký zásah do rozpočtu. Dobrým příkladem jsou zámky v Hustopečích, v Potštátě a ve Všechovicích.
Hradec nad Moravicí - Do druhého století své existence se loni přehoupl Národní dům v Hradci nad Moravicí. Budova se dočkala pouze jediného stavebního zásahu – přístavby ve 30. letech minulého století.
Bělá nad Radbuzou – Někdejší drobná regionální šlechtická sídla, jimiž západní kout Čech a Domažlicko obzvláště oplývají, se dnes stávají středem zájmu milovníků historie i podnikatelů, zejména stal – li se některý zámeček během času například ubytovacím a pohostinským zařízením.
Rožmberk nad Vltavou - Od úterý příštího týdne budou moci turisté navštěvovat zcela novou zimní prohlídkovou trasu na Státním hradu Rožmberk. Ta byla v pátek slavnostně otevřena.
Zákupy - Unikátní architektonický komplex z konce sedmnáctého století, jehož součástí byly kdysi rozlehlé stáje, chlévy, ale také pivovar, je jedním z mála dochovaných příkladů typického hospodářského stavení barokního typu.
Opava - Národní památkový ústav upozorňuje na nejohroženější nemovité památky v republice i na příklady, kdy se podařilo takové památky zachránit. Z Opavska se na seznam dostala měnírna elektrického proudu, ovčín v Raduni, železniční stanice Opava východ a Jánské Koupele.
Opava - Národní památkový ústav upozorňuje na nejohroženější nemovité památky v republice i na příklady, kdy se podařilo takové památky zachránit. Z Opavska se na seznam dostala měnírna elektrického proudu, ovčín v Raduni, železniční stanice Opava východ a Jánské Koupele.
Prostějov /VIZUALIZACE, ANKETA/ - Do přestavby Husserlova náměstí se chce ještě letos pustit prostějovská radnice. Jeho chystaná proměna se ale nelíbí Národnímu památkovému ústavu. Proč nezůstane středový ostrůvek? A proč tam nevznikne tržnice?
Žernov – V roce 1995 byl Rýzmburský altán (který stojí poblíž Žernova) navrácen původním majitelům v restituci, další tři roky probíhalo dědické řízení. V té době již budova altánu několik let chátrala, zejména její statika byla ve velmi špatném stavu.
Slavkovské bojiště /DISKUTUJTE/ - Československá napoleonská společnost plánuje opadesát kilometrů čtverečních rozšířit památkovou zónu bitvy tří císařů uSlavkova
Praha - Podle Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví se vlastník Karlova mostu o památku nestará patřičným způsobem a dovoluje její ničení.
Kroměříž /FOTOGALERIE/ - Slavnostním podepsáním rozhodnutí o udělení dotace, které předal ministr kultury Václav Riedlbauch generální ředitelce Národního památkového ústavu Naděždě Goryczkové, odstartoval ve středu 17. února projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži.
Praha - Hlavní město se špatně stará o Karlův most. Není schopno zabránit jeho ničení v rámci rekonstrukce a je potřeba mu ho vyvlastnit. Takový je postoj Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Deník o něm informoval viceprezident ASORKD Martin Kadrman.
Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Minikamera spuštěná do hrobek v kostele sv. Haštala našla podle odborníků kosterní pozůstatky asi z 18. století, nemohou tedy patřit sv. Anežce.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Soutěž na dostavbu českobudějovického Mariánského náměstí bude s největší pravděpodobností ukončena. Podrobné posouzení návrhu firmy Amádeus Real mělo ukázat formální nedostatky.
Blansko /FOTOGALERIE/ – Salmův mlýn stojí na okraji Blanska v blízkosti železnice a chátrá. Do oprav se nikdo nehrne proto, že stále není jasné, komu bude mlýn v budoucnu patřit – je totiž součástí restituce, která stále není uzavřená. Mlýn chce zpět do svého majetku získat rodina Salmů.