Pátý duben. To je den, kdy po zimní přestávce opět začíná sezona na státních hradech a zámcích. Památky se tak probouzejí z pomyslného zimního spánku a turistům představí, stejně jako každý rok, řadu novinek. Návštěvníky čekají nové prohlídkové okruhy, tematické akce a už od poloviny dubna památky ožijí velikonočními zvyky, jarmarky a chybět nebude ani pečení tradičních svátečních pokrmů.
Dlouhých 350 let neopustil naše území, teď ale Zlatý eggenberský vůz, jeden z nejvzácnějších historických artefaktů v České republice, vyráží do světa. Památkáři ho zapůjčí na prestižní výstavu Ambice & Iluze do Štýrského Hradce.
Pátý duben. To je den, kdy po zimní přestávce opět začíná sezona na státních hradech a zámcích. Památky se tak probouzejí z pomyslného zimního spánku a turistům představí, stejně jako každý rok, řadu novinek. Návštěvníky čekají nové prohlídkové okruhy, tematické akce a už od poloviny dubna památky ožijí velikonočními zvyky, jarmarky a chybět nebude ani pečení tradičních svátečních pokrmů.
Hradní muzeum s rodinnými památkami, které zdůrazňovaly starobylost rodu Buquoyů, otevřeli v Rožmberku už v roce 1846. Prvními návštěvníky tehdy byli členové rodiny a přátelé. V návštěvní knize se ale najde záhy třeba i podpis učitele z Bavorova. Tehdejší podobu muzea teď památkáři obnovili po skoro detektivním pátrání.
O prvním dubnovém víkendu letos poprvé otevřou své brány některé památky v Královéhradeckém kraji. Které to budou na Rychnovsku a co nejen tady návštěvníky na zahájení nové sezony čeká?
Krumlováci, Větříňáci, Rožmberští, Vyšebrodští, Hornoplánští, nenechte se zahanbit a ukažte celé zemi, že Vltava je naše! Kdo jiný by ji měl znát líp než my, Jihočeši žijící na jejích březích? Kdo jiný by tu naši řeku měl mít radši? Kdo jiný by měl vyhrát soutěž o nejhezčí obrázek Vltavy než děti z jejích břehů? A právě o to jde. Národní památkový ústav vyhlásil výtvarnou soutěž Vltava očima dětí. Tu přece musíme vyhrát!
Kamélie v kroměřížské Květné zahradě zůstávají v plném květu, přestože jejich čas už minul. Jakoby věděly, jak prestižní úkol letos zahradě připadl. Právě tady příští týden odstartuje patnáctý ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Letos s podtitulem Rok italské šlechty.
Královský hrad Bezděz nedaleko Máchova jezera se letos zřejmě dočká napojení na vodovodní řad. V plánu pro tento rok je i vybudování čistírny odpadních vod. Bez toho je provoz hradu dost omezující, řekl dnes kastelán Bezdězu Kamil Seidl.
Další sezona jen pro individuálně objednané návštěvníky čeká majestátní zámek Jaroslavice, jednu z nejohroženějších památek Jihomoravského kraje. Návštěvníci si mohou s průvodcem prohlédnout nádvoří i interiéry budovy a to po objednání jakýkoliv den v týdnu. Opravy chátrající významné památky jsou ale zatím v nedohlednu.
Historickým městem roku 2024 v Ústeckém kraji je Česká Kamenice na Děčínsku. Cenu získala za péči o památky, veřejný prostor, boj s vizuálním smogem, podporu kultury a turistiky. Vyplývá to ze zprávy regionální pobočky Národního památkového ústavu. Loni město na rozhraní tří chráněných krajinných oblastí zprovoznilo po desítkách let orloj se skleněnými figurkami. S dalšími krajskými vítězi se utká v celostátní soutěži v polovině dubna v Praze.
/FOTO/ Připravit na sezonu přes 40 místností, vyleštit kamenné podlahy a umýt 100 oken zámku Kunštát na Blanensku musí zvládnout Iveta Bielčíková a Věra Kupsová do prvního dubnového víkendu. Obě ženy odvedou většinu práce na přípravách, které začínají už na konci předchozí sezony na podzim, řekl na začátku týdne ČTK kastelán zámku Radim Štěpán.
Fotovoltaika na střechu. Energeticky soběstační chtějí být v Havlíčkově Brodě i v Přibyslavi. Na střechy montují solární panely. V Lipnici nad Sázavou si ale o tom mohou nechat zdát.
Víte, že Karel IV. nechal dobýt hrad Strašice a vyplenit jeho okolí, aby potrestal zpupné Rožmberky? A víte, že šlechta jezdila ráda na jakési wellness pobyty do klášterů, což řeholníky ekonomicky vyčerpávalo? Na mnoho podobných otázek můžete najít odpovědi v unikátní historické mapě s názvem Plzeňský kraj za Karla IV., kterou nedávno představili veřejnosti dva mladí autoři. Zatímco pracovník Národního památkového ústavu v Plzni Filip Kasl je autorem čtivých textů a historických informací, grafik Marek Pišl dal podobu hradům, tvrzím a dalším šlechtickým sídlům, byť se z nich dnes dochovaly třeba jen obvodové zdi nebo vůbec nic.
Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ústeckém kraji vkročí do letošní návštěvnické sezony s novinkami v podobě upravených prohlídkových okruhů či nově zpřístupněných prostor. Připravily si také bohatý program. Sezona začne 5. dubna.
Společnost Agentura NKL se odvolá proti rozhodnutí soudu ze čtvrtka 20. března, podle kterého má vyklidit pražský palác Žofín. ČTK to v pátek 21. března řekl její jednatel Jaroslav Pácha. Firma si od roku 1994 palác pronajímala od Prahy 1. Podle městské části skončil nájem s koncem loňského roku, ale podle firmy platí opce a nájem byl prodloužen o dalších deset let. Radnice proto podala žalobu na vyklizení, které soud zatím nepravomocně vyhověl.
/FOTO, VIDEO/ Jižní část hospodářského dvora zákupského zámku se veřejnosti poprvé otevře už 5. dubna. Návštěvníci projdou obnovenou barokní konírnou a v červnu se podívají i do prvního patra na výstavu Zapomenuté zámky. Kastelán Vladimír Tregl nás provedl zákulisím posledních příprav a ukázal, co všechno turisty v nových prostorách čeká.
Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ústeckém kraji vkročí do letošní návštěvnické sezony s novinkami v podobě upravených prohlídkových okruhů či nově zpřístupněných prostor. Připravily si také bohatý program. Sezona začne 5. dubna. ČTK o tom za NPÚ informovala Alena Michálková.
Po historickém Pitrově mostě v Rajhradě na Brněnsku projedou řidiči pouze v jednom pruhu, dopravu bude řídit semafor. Na pravé straně mostu směrem na Rajhradice funguje koridor pro pěší a cyklisty, který nahradí nově demontovanou lávku.
Obvodní soud pro Prahu 1 prvoinstančně vyhověl žalobě Prahy 1, kterou požadovala po firmě Agentura NKL vyklizení paláce Žofín. ČTK to sdělila mluvčí městské části Karolína Šnejdarová. Podle radnice skončil nájem s koncem loňského roku, firma naopak zastává názor, že platí opce a nájem byl prodloužen o dalších deset let. Soud v minulosti odmítl žalobu, kterou firma podala ohledně uzavření dodatku k nájemní smlouvě. Vyjádření společnosti ČTK shání.
Vstupné na zámcích v Buchlovicích a Vizovicích a na hradě Buchlově - se nemění. Poprvé navštívit je bude možné v sobotu 5. dubna, kdy trojice státních památek ve Zlínském kraji zahájí novou návštěvnickou sezonu.
Vodní elektrárna Na Strži v Kroměříži, unikátně dochovaná technická památka, se v sobotu otevře veřejnosti. V rámci Světového dne vody bude přístupná od 9 do 15 hodin.
/FOTO, VIDEO/ První dubnovou sobotu začne nová sezona na hradech a zámcích. Návštěvníci památek v Libereckém kraji se mohou těšit na spoustu novinek. Největší z nich nabídnou Zákupy, Lemberk a Grabštejn.
Centrum Port 1560 v Českém Krumlově za rok fungování navštívilo přes 37 000 lidí. Nachází se v areálu bývalého pivovaru ze 16. století a po několikaleté rekonstrukci za 320 milionů Kč se otevřelo poprvé loni 29. února. Návštěvníkům nabízí prohlídky, galerii, konají se zde koncerty, je součástí městských akcí. Letos začali pro lidi organizovat pravidelné výtvarné ateliéry a přednášky a plánují navýšit výstav piva, které tam vaří, řekl ředitel Portu 1560 Miroslav Březina. V budoucnu po další rekonstrukci ostatních objektů by v Portu 1560 měl vzniknout hotel, wellness a kongresové centrum.
Medvědárium na Konopišti zeje už téměř čtvrt roku prázdnotou. Jeho poslední obyvatel, medvěd ušatý zvaný Jirka, se odtud odstěhoval a od 18. prosince 2024 je jeho novým domovem Zoologická zahrada Ostrava. Přesto na radnici a obecně v Benešově lidé dál stojí o návrat medvěda na místo, kde ho obdivovaly tisíce návštěvníků proslulého zámku. Zda se to povede, není vůbec jisté. Národní památkový ústav (NPÚ), správce státního zámku Konopiště a dalších památek v celém Česku, ve svém konceptu rozvoje totiž chov zvířat nemá.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Medvědárium na Konopišti zeje už téměř čtvrt roku prázdnotou. Jeho poslední obyvatel, medvěd ušatý zvaný Jirka, se odtud odstěhoval a od 18. prosince 2024 je jeho novým domovem Zoologická zahrada Ostrava.
Národní památkový ústav (NPÚ) v lednu podal ústavní stížnost proti loňskému verdiktu Nejvyššího soudu (NS) o vydání části mobiliáře státnímu zámku Opočno na Rychnovsku dědicům rodu Colloredo-Mannsfeld, a to Kristině Colloredo-Mansfeldové a jejímu bratranci Jerome Colloredo-Mannsfeldovi. ČTK to dnes při představování nadcházející návštěvnické sezony v Náchodě řekl kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek.
Už jen tři týdny zbývají do ostrého startu návštěvnické sezóny, kdy se v sobotu 5. dubna otevřou brány všech památek ve správě Národního památkového ústavu.
Zrepasovaný téměř 150 tun vážící ocelový Faltusův most z plzeňské Škodovky, známý kdysi také jako tobogán, se ještě letos přesune na nové místo nedaleko obce Chotíkov. Sloužit zde bude jako lávka pro pěší a cyklisty nad frekventovanou silnicí I/20 z Plzně do Karlových Varů.
Získat pro medvědárium na zámku v Českém Krumlově výjimku a umožnit tak třicetileté medvědici Marii Terezii a jejím devítiletým parťákům Polyxeně a Vilémovi dožít v útulku v hradním příkopě. To je plán Českého Krumlova, kterým chce zvrátit loňské rozhodnutí Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten hodlá ukončit nejpozději do roku 2030 chov medvědů na všech hradech a zámcích.
Státní památky v Plzeňském kraji se od soboty 5. dubna opět otevřou návštěvníkům. Nabídnou rozšířené expozice, dokončené rekonstrukce i atraktivní tematické akce. Milovníky historie potěší znovuotevření gotické kaple v Horšovském Týně, na Švihově se rozroste výstava o Popelce a na Červeném Poříčí budou k vidění nově opravené zahradní stavby. Chybět nebudou ani tradiční velikonoční slavnosti, květinové výstavy či barokní festivaly.
Státní památky v Plzeňském kraji se od soboty 5. dubna opět otevřou návštěvníkům. Nabídnou rozšířené expozice, dokončené rekonstrukce i atraktivní tematické akce. Milovníky historie potěší znovuotevření gotické kaple v Horšovském Týně, na Švihově se rozroste výstava o Popelce, na Červeném Poříčí budou k vidění nově opravené zahradní stavby a Klášter Kladruby si připomene několik významných výročí. Například 14. června zde slaví desáté výročí Archivu vůní, ke kterému jsou připraveny tematické přednášky a workshopy, které vyvrcholí večerním koncertem Hudba vůní v klášterním kostele.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, kterému lidé z krajské metropole neřeknou jinak než Šikmý kostel, dostal totiž kabátek z ocelových lešenářských trubek. Unikátní památka, jež má nejšikmější věž na sever od Alp, je navíc skoro celá zakryta modrou ochrannou sítí. Co se tam děje?
Jihočeské státní památky loni navštívilo 749 772 lidí. Je to meziročně o 8,4 procent méně. Nejvíc turistů zamířilo na zámky Český Krumlov a Hluboká, ale i tam správci zaznamenali pokles kolem sedmi procent.
Na zcela nové lákadlo se na konci letošní turistické sezony mohou těšit návštěvníci zámku v Uherčicích. Při srpnové Hradozámecké noci tam slavnostně otevřou barokní apartmán Donáta Heisslera z Heitersheimu, který byl vybudovaný na konci sedmnáctého století.
Do druhé poloviny dubna mají trvat současné opravy „Myslivny“ ve Veselí nad Moravou. Historická budova v zámeckém parku dostává novou střechu. U budovy, kde funguje kavárna, je potřeba počítat s uzavřením.
Opuštěná železniční vodárna na nádraží ve Zlonicích na Kladensku patří ke skvostům někdejší Pražsko-duchcovské dráhy. Stát ji aktuálně nabízí k odprodeji za 680 tisíc. Stavba ale byla vyhlášena kulturní památkou, což pro objekt nyní může znamenat zkázu.
V srdci Babiččina údolí, v rozlehlé zahradě ratibořického zámku, rozkvetly v těchto dnech tisíce bílých sněženek, trsy bledulí jarních a místy už vykukují i barevné krokusy. Podívejte se na tu krásu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Opuštěná železniční vodárna na nádraží ve Zlonicích patří ke skvostům někdejší Pražsko-duchcovské dráhy. Stát ji aktuálně nabízí k odprodeji za 680 tisíc korun. Jelikož byla stavba po zhruba dvouletém procesu vyhlášena kulturní památkou, může to pro objekt znamenat spíše neodvratnou zkázu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Patří neodmyslitelně ke Konopišti, stejně jako rytířská zbroj v estenské zbrojnici nebo sošky a obrazy sv. Jiří v muzeu pod jižní terasou. Přesto je tam návštěvníci běžně nevidí. Ne proto, že by je správa zámku ukrývala před zvídavými pohledy, ale proto, že je v inventáři mají zapsané jinde. Letošní sezona však bude výjimkou a návštěvníci je po dlouhých desetiletích znovu uvidí tam, kde kdysi sloužily.
Chátrající budovy v sousedství Střední školy zemědělské a zahradnické a Klášterního Hradiska v Olomouci obsadili squateři, kteří podle místních ohrožují kolemjdoucí a kradou na pozemcích školy. Současný vlastník se snažil objekty zabezpečit proti neoprávněnému vniknutí. Ilegální obyvatelé si však našli cestu.
Nová sezona na jihočeských hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu už klepe na dveře. V chodbách a síních se pečlivě ladí poslední detaily a vedle oblíbených tradičních expozic se připravují i novinky, jako třeba velká výstava loutek v třeboňském zámku, zrcadlový sál v Českém Krumlově nebo nově upravená prohlídková trasa na Rožmberku. Speciální akce se chystají na Velikonoce, pro milovníky květin nebo pro fanoušky nočních prohlídek.
Nová sezona na jihočeských hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu už klepe na dveře. V chodbách a síních se pečlivě ladí poslední detaily a připravují i novinky, jako třeba velká výstava loutek v třeboňském zámku nebo zrcadlový sál v Českém Krumlově i oblíbené tradiční expozice. Speciální akce se chystají na Velikonoce, pro milovníky květin nebo pro fanoušky nočních prohlídek.
Nová sezona na jihočeských hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu už klepe na dveře. V chodbách a síních se pečlivě ladí poslední detaily a připravují i novinky, jako třeba velká výstava loutek v třeboňském zámku nebo zrcadlový sál v Českém Krumlově i oblíbené tradiční expozice. Speciální akce se chystají na Velikonoce, pro milovníky květin nebo pro fanoušky nočních prohlídek.
Chátrající budovy v sousedství Střední školy zemědělské a zahradnické a Klášterního Hradiska obsadili squateři, kteří podle místních ohrožují kolemjdoucí a kradou na pozemcích školy. Současný vlastník se snažil objekty zabezpečit proti neoprávněnému vniknutí. Ilegální obyvatelé si však našli cestu. Jak potvrdil zástupce brněnské společnosti Olomouckému deníku, v plánu je revitalizace zanedbaného areálu, který se nachází v ochranném pásmu národní kulturní památky.
/FOTO, VIDEO/ Na opravách barokního měšťanského domu na Husově ulici 63 pracují v těchto dnech řemeslníci ve Slavkově. Zaměřují se na opravu štítové zdi. Úpravy jsou spojené s možnými dalšími stavebními zásahy v blízkosti památky.
/ANKETA/ Nadšenci a oblíbenci anketního hlasování, tenhle článek je právě pro vás! Ústecký deník hledá nejkrásnější místo v Ústí nad Labem. Do seznamu jsme zařadili deset námi vybraných míst - neopomněli jsme dominanty krajské metropole, parky, náměstí nebo zkrátka jiný veřejný prostor, který Ústečané dlouhodobě považují za magnet pozitivní energie.
Podpora nových občánků v Českých Budějovicích potrvá. Radnici jihočeské metropole navštívila velvyslankyně Španělska. Město na olympioniky nezapomíná. V úterý zaberou českobudějovické náměstí masopustní koledníci a maškary. Chystá se soutěž fotografií a další krátké zprávy z Českých Budějovic.
V pondělí 3. března začíná jarní běh přednáškového cyklu, který již po 34. pořádá Národní památkový ústav v Českých Budějovicích. Spojujícím tématem všech šesti přednášek bude řeka Vltava a její povodí.