Dobrovolní hasiči v Domažlicích doplňují svůj vozový park. Podařilo se jim získat speciální motorové vozidlo - nosič kontejneru značky Avia bezúplatným převodem od Statutárního města Ostrava. Uzavření smlouvy schválila rada města Domažlice.
Národní památkový ústav (NPÚ) by měl mít do konce roku zpracovaný komplexní pohled na území po původní Karviné. Na jeho základě se rozhodne, zda bude zahájeno řízení o prohlášení lokality krajinnou památkovou zónou.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes navštívili Karvinou, kde se setkali s primátorem města Janem Wolfem (SOCDEM). Hlavním tématem jednání byla budoucnost pohornické krajiny a strategie její transformace.
O novém traktoru s lesnickou nástavbou pro Služby města, o smlouvě na pořádání letošní Jindřichohradecké činohry nebo o výkonu dozoru na akci Centrální park Vajgar rozhodovali na svém jednání radní města. Podívejte se na podrobnosti.
Téměř tři desítky kulturních akcí na barokních památkách v Plzeňském kraji ještě nabídne do konce září desátý ročník Letního barokního festivalu, který je součástí projektu Západočeské baroko. Představuje zejména méně známé barokní památky v menších obcí a láká na ně turisty.
Koncertem houslisty Pavla Šporcla společně s komorním orchestrem English Chamber Orchestra začal slavnostně v neděli večer v Českých Budějovicích festival Hvězdy nad Vltavou. Do 6. července nabídne 16 koncertů, které se uskuteční na různých místech Jihočeského kraje a tentokrát i v Praze. Letošní ročník připomene 340 let od narození Johanna Sebastiana Bacha a osobnost Felixe Mendelssohna Bartholdyho.
Původní funkcionalistická budova v brněnské Křížkovského ulici už má svou kopii. Nová stavba nyní poslouží jako sídlo městské společnosti Starez-Sport, kompletní dokončení předpokládají zástupci firmy do poloviny letošního července. Budovu z roku 1928 v památkově chráněném území brněnského výstaviště zbourali dělníci loni na jaře.
/FOTO, VIDEO/ Změna užívání stavebně hodnotné Fuchsovy vily v Žatci z rodinného na bytový dům je z hlediska památkové péče přípustná. Rozhodl o tom žatecký stavební úřad. Vlastník objektu v ulici Volyňských Čechů, kde dřív sídlila restaurace Rock Cafe, tak získal důležité razítko pro jeho proměnu.
Dvě desítky let sbírala Veronika Pilná z Národního památkového ústavu v Plzni podklady pro svoji knihu Oděv vrcholného středověku: od hmotných pramenů k rekonstrukci. Vyplatilo se, teď s ní autorka uspěla v soutěži Zlatý mamut. „Byla jsem ohromená, protože letos byl opravdu výjimečný ročník a všechny přihlášené projekty patřily k tomu nejlepšímu, co mohla veřejnost k popularizaci archeologie navštívit nebo zhlédnout,“ neskrývala radost Pilná.
VIDEO: Ikonická Skalická brána ve Strážnici se dočká komplexní obnovy své části, kterou vidí řidiči jedoucí od Hodonína. Bránou projíždějí auta mířící po rušné silnici 55. Denně jich místem projede kolem deseti tisíc, z toho dva tisíce náklaďáků. Právě skloubení oprav v blízkosti frekventované trasy bude oříškem.
Proniknout do tajů historických příběhů spojených s osobností kněžny Marie Eleonory z Lichtenštejna mohou lidé od 2. července na zámku v Moravském Krumlově. Koná se tam totiž vernisáž výstavy a diváky čeká scénické ztvárnění korespondence kněžny s císařem Josefem II. a komentovanou prohlídku s kurátorkou Monikou Ostrovskou.
Úderem 12. hodiny ve čtvrtek 19. června skončila aukce sýpky, která je součástí rozsáhlého areálu barokního kláštera a zámku v Doksanech na Litoměřicku. Aukce trvala 24 hodin a až v poslední minutě před koncem se do ní přihlásil zájemce, který přihodil částku odpovídající vyvolávací ceně určené státem, tedy 5,5 milionu korun.
Monumentální lešení o výšce 14 pater je viditelné už z velké dálky. Zakrývá větší část hlavního průčelí budovy kláštera v Chotěšově, na kterém právě probíhají opravy čelní fasády. Mimo to se veřejnosti brzy otevře i nový vnitřní prostor – zrekonstruovaný divadelní sál.
Mezigenerační zahrada na Zlaté stezce 145 v Prachaticích je otevřena celoročně. Do Víkendu otevřených zahrad se pravidelně zapojujeme již několik let. Nebylo tomu jinak ani letos.
V Českém Brodě probíhá třetí etapa rekonstrukce koruny zdiva městských hradeb. Pracuje se na úseku od vstupní branky směrem do Šafaříkovy ulice. Hotovo má být na podzim.
Tři jihočeské objekty usilují o cenu Národního památkového ústavu. Dejte hlas památce právě z vašeho okresu: obnově výpravní budovy budějovického nádraží.
Na hradě v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se 13. a 14. června uskuteční festival Dancing Histor(y)ies. Nabídne současný tanec, pohybové dílny, koncerty a představení Cesta v okolních lomech, informovala mluvčí Markéta Slabová z Národního památkového ústavu, který hrad spravuje.
Nově otevřená expozice v zámku Zákupy na Českolipsku přibližuje návštěvníkům život Anny Marie Františky, velkovévodkyně Toskánské, která v roce 1694 založila tamní hospodářský dvůr. Obnova barokního areálu, který byl dlouhá léta v havarijním stavu, stála téměř 374 milionů korun. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky, které odhalí nejen historii, ale i architektonickou krásu tohoto unikátního místa.
/SOUHRN/ Nestíháte sledovat zprávy z regionu každý den? Připravili jsme pro vás souhrn událostí, o kterých jsme informovali v uplynulém týdnu. Uniknout by vám například nemělo, že u Rudického propadání spadl školák ze skály. Informovali jsme také o vážné nehodě v Letovicích nebo o prudkých bouřkách, které prošly regionem.
Nejen milovníci květin a zeleně si o uplynulém víkendu přišli na své. Po celé republice se totiž konal už 15. ročník Víkendu otevřených zahrad, jehož cílem je zpřístupnit veřejnosti běžně uzavřená místa a ukázat krásu zahradního umění z netradičního úhlu. K akci se připojila také botanická zahrada v Táboře, která má běžně o víkendech zavřeno. Návštěvníci tak dostali výjimečnou možnost projít si areál s bohatou historií a odborným výkladem.
V jemnickém zámku skončilo restaurování loveckého salonku. Je to první investice, která cílila na záchranu dekorativních prvků zámku. Památku nejprve zdevastovala armáda, později bez využití chátral. Město se snaží o její záchranu. Zatím s přispěním dotací investovalo třicet milionů korun do opravy střech a místnosti s modelem města. Restaurování salonku stálo kolem dvou milionů korun, řekl Vojtěch Pyka z jemnického odboru investic a rozvoje města. Opravený sál bude sloužit i ke svatebním obřadům. Veřejnost si ho může prohlédnout v létě, kdy bývá zámek přístupný.
Památkově chráněný, více než sedmnáctihektarový zámecký park v místní části Přerova v Čekyni má šanci na obnovu. Pozemky převedl bezúplatně Přerovu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Město podle úřadu plánuje jeho postupné úpravy a rekonstrukci za dohledu památkářů tak, aby se mohl znovu otevřít veřejnosti.
Zvítězil ve výběrovém řízení, jehož se zúčastnilo přes deset zájemců. Ve funkci tak střídá svého předchůdce, Tomáše Petra, který odešel na vlastní žádost. Miloš Bělohlávek naposledy působil jako vedoucí návštěvnického centra v Císařských lázních v Karlových Varech, z této funkce odešel dobrovolně po výměně ředitelky. Pět let byl také historikem Chodova. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy,
Na území Plzeňského kraje přibyly v roce 2024 nové kulturní památky. Jde o vily, mosty, hrobku či kostel. Dva významné objekty, zámek v Poběžovicích a plzeňská radnice, získaly dokonce status národní kulturní památky.
Dne 21. června 2025 se na Státním hradě Krakovec uskuteční kulturní a společenský den s názvem Den Otevřených Srdcí. Tato akce je určena pro všechny návštěvníky bez rozdílu, ať už jsou hendikepovaní či nikoli. Vstup pro osoby se zdravotním postižením a jejich doprovod je po celý den zdarma.
/FOTO/ Soutěž Památka roku 2024 Libereckého kraje zná vítěze? Titul získala obnova jižního křídla barokního hospodářského dvora zámku v Zákupech. Projekt Národního památkového ústavu za více než 370 milionů korun zachránil cenný objekt před zánikem a otevřel prostory návštěvníkům.
Častolovičtí zahrádkáři, i když nemohou z důvodu velikých finančních požadavků od obce pořádat velké zahrádkářské výstavy, stále jsou aktivní. V současné době se výbor základní organizace ČZS připojil k tradiční zajímavé akci Víkend otevřených zahrad, která se uskuteční pod záštitou Národního památkového ústavu a Českého zahrádkářského svazu. V podstatě je to otevírání zahrádkářských osad, zahrad, parků, jinými slovy zpřístupnění zahrádkářské činnosti a krásy přírody pro širokou veřejnost.
Projekt Nadačního fondu Vyšehradský most na rekonstrukci této zákonem chráněné památky získal podporu od Národního památkového ústavu. V dubnu letošního roku doporučila rekonstrukci i poradní mise Centra světového dědictví UNESCO.
/FOTO/ Oficiální repliky gotických českých korunovačních klenotů, korunovačního Svatováclavského meče a pohřebního roucha Jiřího z Poděbrad v pondělí přivezl speciální kurýr z Pražského hradu na zámek v Kunštátu na Blanensku. Od soboty budou součástí výstavy věnované osobnosti Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, kterou správa zámku připravila ke 20. výročí přechodu zámku do péče Národního památkového ústavu (NPÚ). ČTK to řekl kastelán Radim Štěpán.
Stát prodává sýpku v rozsáhlém areálu barokního kláštera a zámku v Doksanech na Litoměřicku. Vyvolávací cena je 5,5 milionu korun. Nového majitele má už park, pivovar, rodinný dům z 18. století s hospodářskou budovu. Postupně stát nabídne v aukci všechny další objekty v areálu. ČTK to řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.
Kulturní památka a zchátralý hrad Opálka na Klatovsku dostává druhou šanci, a to nejen díky majitelce Marcele Radlingerové, která pro památku dýchá a dělá první poslední, ale také díky studentům stavitelství Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU). Z jejich školních projektů se totiž stanou konkrétní plány na opravu střech i fasád, které majitelka využije.
Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů nese podtitul Rok italské šlechty. Veřejnosti představí významné rody, jako jsou Collalto, Colloredo či Piccolomini, i další italské vlivy, které působily na kulturu a umění v českých zemích. Kynžvartský zámek se k projektu připojí při několika akcích. Ta nejbližší je o víkendu.
Pardubice hledají nový způsob, jak se představit světu – a rozhodly se k tomu přizvat umělce, designéry a architekty. Město vyhlašuje otevřenou výzvu na vytvoření dočasného uměleckého objektu, který bude sloužit jako fotopoint – tedy atraktivní místo, kam si lidé rádi přijdou udělat fotku a které bude zároveň vizuálně reprezentovat Pardubice.
Karlovarský kraj rozdělí sedm milionů korun na projektové přípravy oprav památek v regionu. Dalších 23 milionů korun pak dává na samotné rekonstrukce. I u žádostí na projekty ale zájem výrazně převyšuje vyčleněnou sumu. Kraj proto musí poskytnuté dotace krátit, aby vyhověl co největšímu počtu žadatelů. Řekla to krajská radní pro památkovou péči Gabriela Dostálová (ANO).
Na začátku dubna se veřejnosti pod dlouhé rekonstrukci otevřel Komenského park. Ten se od té doby opět proměnil. Zasetá tráva vyrostla a zelené plochy vystřídaly ty hnědé. Rozkvétat začínají také první květiny, kterých jsou v areálu tisíce.
Malebný zámek v Hradci nad Moravicí připravil pro své návštěvníky pokračování mimořádné výstavy Poklady hradeckého zámku, jejíž první část byla veřejnosti představena v roce 2024. Druhá část expozice, instalovaná v pěti místnostech přízemí západního křídla zámku, bude veřejnosti přístupná od 31. května a zaměřuje se na lovecké pokoje a zbrojnici.
Karlovarský kraj rozdělí sedm milionů korun na projektové přípravy oprav památek v regionu. Dalších 23 milionů korun pak dává na samotné rekonstrukce. I u žádostí na projekty ale zájem výrazně převyšuje vyčleněnou sumu. Kraj proto musí poskytnuté dotace krátit, aby vyhověl co největšímu počtu žadatelů, řekla ČTK krajská radní pro památkovou péči Gabriela Dostálová (ANO).
/FOTO, VIDEO/ Pískovcová kašna s chrlícími čtyřmi lvími hlavami, která je dominantou a ozdobou slánského náměstí už od 16. století, bude vybavena novou technologií. Rekonstrukce vodního prvku přijde městskou pokladnu na 2,4 milionu korun. Práce byly zahájeny ve čtvrtek 22. května, kdy na Masarykovo náměstí dorazila vrtná souprava.
Jihlavská radnice se chystá opravit památkově chráněnou Bránu Matky Boží. Zatéká do ní a v kamenném zdivu vyspárovaném zvnějšku betonem se drží vlhkost. Mezi veřejností i zástupci samosprávy se ale ozývají námitky proti odborníky navrženému omítnutí fasády. Odpůrcům se líbí, že je z větší části kamenná. Ukázalo se to i na úterním odpoledním setkání s veřejností, které trvalo přes dvě hodiny.
K poslednímu prosinci tohoto roku chce v roli kastelánky Státního zámku Ploskovice skončit nestorka Jana Zimandlová. S touto známou památkou je spojená neuvěřitelných 49 let.
Setkání průvodců a zaměstnanců památek oceněných značkou Evropského dědictví na zámku v Kynžvartě a ve Waldsassenu se zaměřilo na sdílení zkušeností a trénink dovedností důležitých pro prezentaci našich mimořádných památek.
Třicet let v květnu uplynulo od smrti herce Josefa Beka, rodáka z Hradce Králové. Do paměti se zapsal především jako vysloužilý voják Martin Kabát v pohádce Hrátky s čerty nebo zpívající hajný v Ať žijí duchové!
Národní památkový ústav a Ostravské muzeum zvou na besedu s archeoložkou Barbarou Marethovou o archeologickém výzkum domovního bloku Lauby a představení katalogu Fenomén Lauby. Barbara Marethová vedla oba výzkumy a podělí se o zkušenosti z několikaletého zkoumání při povídání nazvaném Co to tady děláte? A už jste něco našli?
V mosteckém městském divadle začala ve čtvrtek 15. května dokumentární výstava Padesát let přesunu Děkanského kostela v Mostě. Expozici o jedinečném stěhování cenného chrámu připravily Výstavní síň Zlatá trojka, Městské divadlo v Mostě a Národní památkový ústav v Ústí nad Labem.
Státní Správa železnic (SŽ) uzavřela smlouvu na předběžný archeologický výzkum území na trase plánované vysokorychlostní trati Moravská brána v úseku mezi Hranicemi a Ostravou-Svinovem. Průzkum zajistí konsorcium společnosti Archaia Brno a Národního památkového ústavu, skončit má příští rok v létě.
Ocelová socha koně od Michala Gabriela, původně plánovaná jako dočasná instalace v pardubických Tyršových sadech, se možná stane trvalou součástí Pardubic. Město zvažuje její odkoupení.
/FOTOGALERIE/ Z loni prodaného bývalého sídla mělnických Lobkowiczů, někdejšího loveckého zámečku v Hoříně, se má stát hotel. Před rozsáhlou rekonstrukcí, která bude trvat několik let, si prostory po léta pustnoucí památky měli šanci prohlédnout hosté ze širokého okolí.