/FOTO, VIDEO/ Hostinec a bytový dům firmy Liebieg má největší slávu za sebou a od roku 2018 zeje prázdnotou. Nyní se však blýská na lepší časy, město se rozhodlo navázat na historii tohoto polyfunkčního domu. Deníku se podařilo nahlédnout dovnitř, než projde proměnou.
Biskupství brněnské může dokončit stavbu kolejního domu Augustin, rozhodli zástupci jihomoravského krajského úřadu. Stavba, kterou v létě pozastavil soud, má tak i přes protesty obyvatel zelenou.
Architektka Helena Zemánková, která se před lety podílela například i na přeměně industriálního areálu Dolních Vítkovic, má v Ostravě výstavu právě o konverzi průmyslových budov. V budově Národního památkového ústavu jsou ode dneška k vidění její práce i studie studentů architektury. ČTK to řekla mluvčí ústavu Petra Batková.
Památkový fond Libereckého kraje nově doplnily tři kulturní památky, z nichž dvě stojí na Liberecku. Jedná se o kapli Nejsvětější Trojice v Proseči pod Ještědem a kříž poblíž Českého Dubu. Trojici doplňují boží muka u Rychnova u Jablonce nad Nisou.
Biskupství brněnské může dokončit stavbu kolejního domu Augustin v ulici Jaselská, rozhodli zástupci jihomoravského krajského úřadu. Stavba, kterou v létě pozastavil soud, má tak v současné době zelenou i přes protesty obyvatel. Ti od dalšího odporu upustili.
Trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj se od letošní zimy zabývá pracovní skupina, odborníci pracují i v terénu. Jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek však zatím není. Oficiální stanovisko bude známo na konci letošního června.
Na kopec u Ludéřova nedaleko Prostějova to stále táhne nejen obdivovatele keltské kultury. Čtyřmetrový menhir zde stojí v místě údajné keltské svatyně, o jejímž původu se stále vedou spekulace. Podle odborníků se však pravděpodobně jedná o pozůstatky opevnění z doby třicetileté války.
Zájem o státní památky v Královéhradeckém kraji v dubnu výrazně vzrostl. Mezi nimi si pozornost udržel i zámek v Náchodě, kam přišlo o téměř čtvrtinu více návštěvníků než ve stejném období loňského roku. Turisty lákaly nejen historické interiéry, ale i speciální velikonoční programy.
Zámku v Litomyšli v tomto roce výrazně přibývá návštěvníků. Letos do konce dubna si jej prohlédlo už téměř 9000 lidí, z toho téměř 5700 jen minulý měsíc, vyplývá z údajů Národního památkového ústavu (NPÚ). Vloni v létě byla dokončena první část oprav památky zařazené na seznam UNESCO, což zvýšilo zájem o ni. Zámek je od loňska také přístupný celoročně a pořádá i mimořádné prohlídky.
Tomáš Petr, správce valečského zámku, se překvapivě rozhodl předat svou práci novému nástupci. Nemusel, ale myslí si, že je čas na změnu. Do výběrového řízení, které vyhlásil Národní památkový ústav, se přihlásilo 11 zájemců.
Blížil se konec války a na staré lípě před statkem U Matoušů na Bolevecké návsi, kde sídlila německá motorizovaná jednotka, se objevila československá vlajka. Vyvěsila ji tam místní obyvatelka Barbora Raisová, jejíž rodině statek patřil. Z vysílání zahraničního rozhlasu se dozvěděla, že se od západu blíží američtí vojáci a pokračují dál směrem na Plzeň. Němci se už v tu chvíli balili a chystali se k odchodu.
Zpřístupnění pravého břehu řeky v Třebíči by mohlo nabídnout nové pohledy na historické památky města a také alternativní cestu pro pěší. Cesta od Podklášterského mostu je zatím neprůchodná, existuje však studie zabývající se jejím otevřením. Stále je ale potřeba dořešit některá úskalí.
Je za námi poslední dubnová noc, která je tradičně ve znamení čar, kouzel a ohňů. Vše nasvědčuje tomu, že tradice vychází z nejdůležitějšího keltského svátku Beltine. A obdivovatele keltské kultury to na Olomoucku stále táhne na vyvýšeninu u Ludéřova, kde stojí novodobý menhir a rozkládá se keltská „svatyně“, o jejímž původu se stále vedou spekulace.
Stylová kavárna V parku naproti zámku ve Veselí nad Moravou otevřela od prvního květnového dne pod novou střechou. Historický a památkově chráněný objekt známý jako Myslivna, který pamatuje ještě éru Napoleonských válek, nechalo město nově zastřešit.
Bývalý důl ČSA v Karviné, s jehož existencí jsou spojeny tisíce rodin na Karvinsku, se připravuje na zasypání. Zatímco pod zemí probíhají technické práce, na povrchu se čeká na rozhodnutí památkářů, které objekty zůstanou zachovány. Do úvah o budoucím využití areálu se poslední dubnový den zapojili i studenti karvinských škol.
Památkáři se neztotožňují se záměrem stavět v centru Zlína novou výškovou budovu. Důvodem je zejména výška plánovaného objektu, který má mít 16 pater. Narušilo by to panorama městské památkové zóny Zlín a ohrozilo nynější dominanty v blízkých a dálkových pohledech. Kroměřížské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) to v pondělí 28. dubna uvedlo v tiskové zprávě, informovala ČTK.
Mariánský sloup, který je dominantou Masarykova náměstí ve Znojmě, čeká rozsáhlá obnova za více než šestnáct milionů korun. Město vyhlásilo veřejnou zakázku na zhotovitele.
/VIDEO, FOTO/ Natřásání a roztažený nádherně barevný ocas, který je ve skutečnosti navazující vlečkou. Tak se předváděl poslední dubnovou sobotu před návštěvníky páv ve veltruském zámeckém parku. Pávice, které by se tím snažil okouzlit, přitom nebyly široko daleko. Zřejmě si namlouval přítomné dámy, paví samci se totiž podle zkušeností chovatelů v době toku dvoří často jiným druhům, třeba i kachnám nebo kočkám.
/VIDEO/ Jako kdyby majitelé odešli včera. Tak vypadá interiér slavné Medovy vily v Humpolci na Pelhřimovsku. Návštěvníci si mohou unikátní památku na architekta Josefa Gočára prohlédnout už za pár dní.
Prohlášení tvrze Bouda za národní kulturní památku či vytvoření krajinné památkové zóny v rámci širšího regionu Králicka. To byla hlavní témata jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou.
Také se začátkem návštěvnické sezóny letos pokračují práce na rozsáhlé obnově střech a stropů Dolního zámku v Buchlovicích, které začaly už v minulém roce. Tato víceletá rekonstrukce, jejíž celkové náklady dosáhnou 68 milionů korun, by měla být dokončena na konci roku 2026.
Medvědi ze zámku v Českém Krumlově si užili jarní hostinu. Trojce obyvatel hradního příkopu dostala spoustu dobrot, kterými jim medvědář spolu s dobrovolníky vyzdobil výběh. Na medvědí hodování se přišly podívat desítky návštěvníků.
/VIDEO/ Klasicistní fasáda za lešením a poničená kašna na nádvoří. Změny celkem za šedesát milionů korun čekají v tomto a příštích dvou letech renesanční zámek v Rosicích na Brněnsku. Dělníci v dubnu začali opravovat jednu z fasád stavby. Po dokončení prací využijí lidé nové návštěvnické centrum, prohlédnout si budou moct i zrekonstruovanou kašnu. Stavba zůstane přístupná i po dobu revitalizace.
Tradiční poděkování dobrovolným dárcům krve se konalo v Českých Budějovicích. V jihočeské metropoli také přijala primátorka Dagmar Škodová Parmová na radnici velvyslankyni Kanady v ČR Její excelenci Emily McLaughlin. A na radnici se uskutečnilo i vyhlášení soutěže pro mladé příznivce historie.
Ničení památek při ozbrojených konfliktech v různých zemích vedlo Národní památkový ústav (NPÚ) k preventivnímu kroku v případě Českého Krumlova. Ústav požádal UNESCO o zápis zdejšího hradu a zámku mezi kulturní statky se zvýšenou ochranou. Nominaci NPÚ podal v únoru, rozhodnout by se o ní mělo v prosinci. Informaci potvrdila ČTK Petra Kroupová, která pracuje v oddělení památek s mezinárodním statusem NPÚ.
Velikonočními výstavami, jarmarkem ale i netradičními prohlídkami se chystají zpestřit svým návštěvníkům velikonoční svátky hrady a zámky v Olomouckém kraji. Velmi zajímavý program nabízejí i historické památky na Prostějovsku. Zámek Plumlov láká na akci Rekviem za rytíře, Čechy pod Kosířem na nabitý velikonoční program.
Velikonočními výstavami, jarmarkem ale i netradičními prohlídkami se chystají zpestřit svým návštěvníkům velikonoční svátky hrady a zámky v Olomouckém kraji. Program chystají nejen památky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) ale například i hrad Helfštýn na Přerovsku či zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Program s velikonoční tematikou znamená pro většinu správců i zahájení hlavní turistické sezony, zjistila ČTK.
Ve známé proluce ve Ztracené ulici a současně na nejlukrativnější „volné“ parcele v historickém jádru Olomouce se „něco“ děje. Na pozemku je v akci stroj, srovnává terén vysypaný kamenivem, chystají se inženýrské sítě.
Čtyři dny volna, pro školáky pět. Na Velký pátek si bez obav nakoupíte, o Velikonočním pondělí ale zůstanou dveře marketů zavřené. Největší svátek křesťanů spojený se vzkříšením Ježíše Krista letos v kalendáři vychází na jeden z nejzazších možných termínů. V případě pěkného počasí může jít o krásný, pořádně prodloužený víkend. Deník proto už nyní přináší nejen důležité servisní informace v otázkách a odpovědích, ale i tipy, kam si na dobu jarních svátků naplánovat výlet.
V bývalém městečku Zahrádka budou restaurátoři pracovat na malbách v kostele V bývalém městečku Zahrádka u přehrady Švihov budou letos restaurátoři pracovat na středověkých malbách v kostele svatého Víta. S postupným restaurováním počítají do konce listopadu, uvedl Jan Čihák ze spolku Přátelé Zahrádky. Zároveň pokračuje veřejná sbírka na opravu kašny. Kostel je jednou z mála upomínek na městečko zbourané kvůli stavbě vodárenské nádrže na řece Želivce. První letošní prohlídky tam budou v sobotu, povede je lipnický kastelán Marek Hanzlík.
Konference, kterou uspořádal Národní památkový ústav na zámku Český Krumlov v úterý 15. dubna 2025, ukázala, že na chov medvědů v hradním příkopu panují diametrálně odlišné názory. „Medvědy tu nechováme, ale hýčkáme,“ říká ale za Krumlováky kastelán Pavel Slavko.
Národní památkový ústav získal od karlovarského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) čtrnáct křišťálových lustrů, které ozdobí prostory státního zámku Zákupy.
Prachatice se po jedenácté staly historickým městem roku na jihu Čech. Titul jim náleží za rok 2024. Příští týden se dozvědí, zda uspějí také v kole celostátním. Ten Prachatice získaly už jednou, v roce 2003.
Produkce balené rýže a luštěnin v roudnickém závodě Vitany ještě letos skončí. Výroba se přesune jinam. Stejnou možnost dostanou podle zástupce majitele i zaměstnanci.
V Roudnici nad Labem pokračuje velká rekonstrukce mostu Ervína Špindlera, klíčové stavby pro dopravu přes řeku. V pondělí 7. dubna své zdejší místo dočasně opustila cenná socha Čechie a lva. Před návratem je chce město nechat restaurovat.
Už ve školce si slečna K. hrála na zdravotní sestřičku. Za pár dní se rozhodne, jestli si svůj sen splní. Krumlovskou zdrávku ale nemá v přihlášce na prvním místě, i když to sem má blíž než do Budějovic. „Kvůli ubytování. Rodiče se bojí, že bych nedostala místo na intru a každodenní dojíždění by bylo příliš náročné. V Budějovicích můžu přinejhorším k příbuzným," vysvětluje deváťačka, která si právě kvůli ubytovacímu rébusu nepřeje uvádět své jméno. Právě takové starosti už ale brzy přestanou rodiny, které uvažují o některé z českokrumlovských středních škol, trápit.
U příležitosti projektu Vltava slavná & splavná, který připomene 150. výročí premiéry symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, vyhlašuje Národní památkový ústav výtvarnou soutěž pro děti a mládež s názvem Vltava očima dětí. Uzávěrka soutěže je 30. června. Vítězné práce bude možné obdivovat od začátku září v Jízdárně Pražského hradu, kde se stanou součástí výstavy Vltava slavná & splavná.
Prodloužený velikonoční víkend v Královéhradeckém kraji nabídne desítky kulturních a dalších akcí. Budou na hradech a zámcích, na krkonošských boudách nebo v zoo, vyplynulo z informací pořadatelů akcí. Velikonoční pondělí připadá na 21. dubna, Velký pátek na 18. dubna. Velikonoční prázdniny jsou od 17. dubna.
Od 5. dubna prostory hradů a zámků v České republice opět naplno ožijí návštěvníky. Začne totiž nová sezona. Letos bude delší než v předchozích letech a jako vždy i tentokrát se lidé mohou těšit na novinky. V několika objektech napříč republikou zpřístupní nové prohlídkové trasy - třeba v Telči lidé nově spatří vzácné obrazy, v Třeboni historické loutky a hrad a zámek Frýdlant poprvé otevře dosud nepřístupné prostory. Nabídku doplní na části památek i speciální prohlídky. Jedna třeba zaměřená na velmi populární hru Kingdom Come. Vrací se také úspěšný projekt Po stopách šlechtických rodů.
I letos se milovníci historie, hradů a zámků dočkají na vybraných objektech ve správě Národního památkového ústavu oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů. Loni byli jeho ústředním tématem Habsburkové, letos hrají hlavní roli představitelé italských šlechtických rodů. „Představí odkaz, který v českých zemích zanechali členové významných rodů Collalto, Colloredo a Piccolomini. Hlavními objekty budou státní zámky Uherčice, Opočno a Náchod,“ nastínila mluvčí Národního památkového ústavu Blanka Černá.
Zámek Mnichovo Hradiště se po zimní přestávce znovu otevře návštěvníkům. V dubnu a říjnu bude otevřený o víkendech a státních svátcích, a to včetně Velikonoc. Hlavní sezóna od května do září pak nabídne denní provoz kromě pondělí. Na výběr budou okruhy Zámecké interiéry, Kostel a kaple a rozšířený okruh Divadlo a Svatá aliance.
Turistická sezona na Plzeňsku odstartuje tento víkend. Státní památky v Plzeňském kraji přivítají návštěvníky poprvé po zimní pauze v sobotu. Některé turistické cíle už měly otevřeno od prvního dubna.
/Tisková zpráva Pardubického kraje/ Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal na Ministerstvu obrany České republiky o majetkových převodech objektů lehkého a těžkého opevnění v rámci Pardubického kraje. Hlavním cílem kraje dlouhodobě je, aby nedocházelo ke znehodnocování unikátní linie opevnění. Na základě jednání s Ministerstvem obrany by mělo vzniknout memorandum o vzájemné spolupráci tak, aby byly v rámci majetkového převodu upřednostněny žádosti místních samospráv či kraje.
Třebíč se rozhodla, že starý válečný most u říčních lázní nechá demontovat jako celek. Kvůli výstavbě nové lávky se původně předpokládalo, že jeho konstrukci stavbaři rozřežou na kusy. Nový způsob demontáže dá šanci použít most jinde. Práce vyjdou asi na milion korun. Novinářům to ve čtvrtek řekli starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč) a místostarosta Pavel Janota (KDU-ČSL). Za novou lávku radnice zaplatí přes jedenáct milionů korun (bez DPH). Lidé ji budou moci používat zřejmě od začátku května.
Pátý duben. To je den, kdy po zimní přestávce opět začíná sezona na státních hradech a zámcích. Památky se tak probouzejí z pomyslného zimního spánku a turistům představí, stejně jako každý rok, řadu novinek. Návštěvníky čekají nové prohlídkové okruhy, tematické akce a už od poloviny dubna památky ožijí velikonočními zvyky, jarmarky a chybět nebude ani pečení tradičních svátečních pokrmů.