Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Vizualizace budoucí podoby nymburského krematoria.

Opravu krematoria zaplatí i evropské peníze. Práce začnou v příštím roce

Byť je nymburské krematorium národní kulturní památkou, jeho celkový stav je žalostný. Proto se chystá zásadní rekonstrukce. O tom jsme už v našem Deníku informovali. Novinkou je fakt, že na mnohamilionový projekt přispěje zásadní částkou i Evropská unie a Ministerstvo pro místní rozvoj. Jak by mělo krematorium po rekonstrukci vypadat, najdou čtenáři na vizualizacích ve fotogalerii.

Hradozámecká noc se koná v sobotu 24. srpna. Hrady a zámky nabízejí speciální program i prohlídky. Snímek je ilustrační. Poskytl: NPÚ

Hradozámecká noc na Vysočině: prohlídky kostela v Zahrádce doplní ohňostroj

Hradozámecká noc letos připadá na sobotu 24. srpna. V celé zemi se do ní zapojí více než stovka objektů a institucí. Na Vysočině mohou zájemci navštívit pět památek, které si připravily na tuto noc speciální program. Ten nabídne kostýmované prohlídky, hudbu či divadla. Zájemci si musejí na některá místa rezervovat či koupit vstupenky předem.

Podvečery v Holečkových sadech a jejich okolí tráví nejen lidé na procházkách ale i mládež často holdující alkoholu.

Holečkovy sady a okolí pod drobnohledem. Kontroly zacílí na mládež a alkohol

/VIDEO/ Nové kamerové body i vyšší dohled táborských strážníků si vysloužil rozsáhlý městský park Holečkovy sady v Táboře a jeho blízké okolí včetně Tržního náměstí a promenády pod parkány tzv. Velký Šanc. Dlouhodobě v tyto prostory v podvečer vyhledává mládež a mladiství nezřídka během zábavy popíjí také alkoholické nápoje.

Zámek Hradec nad Moravicí. Červenec 2023.

Hradozámecká noc očekává své návštěvníky

Desítky hradů, zámků a dalších památek po celém Česku zůstanou otevřeny i po setmění a nabídnou návštěvníkům jedinečné zážitky v podobě netradičních prohlídek, večera plného příběhů, hudby nebo divadla.

Památkově chráněná bude v areálu bývalé textilky Mosilana trojice budov.

Zisk mířil na vilu Tugendhat. Prohlédněte si památkově chráněné budovy Mosilany

/VIDEO/ Trojici budov v areálu někdejší textilky Mosilana v Brně čeká zpamátnění. Jedná se o objekt bývalé parní strojovny a dřívější barevny. Kulturní památkou se stane také administrativní část a úpravárenské či skladové domy s průčelím do ulice Špitálka. Původně se přitom diskutovalo o možnosti zpamátnit celý areál bývalé Mosilany.

Hrad Lukov ve staronovém

Hrad Lukov ve staronovém

Vstupní věž, nejvíce zachovaná část zříceniny hradu Lukov, je po finální opravě. Na konci července pracovníci půjčovny lešení Rudolf Lešení s.r.o. odstranili desítky metrů lešenářských trubek a spojů z obvodu věže.

Vlakové nádraží v Mostě v pondělí 5. srpna.

Vlakové nádraží v Mostě ožije mimořádnou prohlídkou. Lidi zjistí, co se chystá

Když se řekne vlakové nádraží v Mostě, každý si nejspíš představí velkou omšelou budovu z éry socialismu, prostornou halu s pokladnami a hodně schodišť na nástupiště. Jenže to není zdaleka všechno. Většina míst zůstává cestujícím skryta, ale blíží se ojedinělá příležitost, jak víceúčelový komplex lépe poznat a mimo jiné se dozvědět, jaké úpravy tuto významnou stavbu čekají. Správa železnic chystá na sobotu 14. září pro širokou veřejnost den otevřených dveří s názvem Nádraží Most – minulost, současnost a budoucnost.

Roklanská chata na Šumavě má být zachována i pro další generace.

Roklanská chata unikla demolici a dočká se opravy

Jedna z posledních památek předválečného života na Šumavě zůstane zachována i pro další generace. O tom, že se chátrající Roklanská chata nebude bourat, i když rozhodnutí o její demolici už kdysi padlo, rozhodl ministr životního prostředí Petr Hladík minulý pátek po jednání na Modravě (Deník, 27. července).

Výstava na Rožmberku odhalí vztahy Buquoyů s císařskou rodinou. Na snímku průvodkyně, badatelka a kurátorka výstavy Veronika Polnická.

Výstava na Rožmberku odhalí vztahy Buquoyů s císařskou rodinou

V návaznosti na loňskou úspěšnou sérii článků o rodu Buquoyů a jejich spojení s hradem Rožmberk chystáme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem volné pokračování. Pod záštitou projektu Po stopách šlechtických rodů – Habsburkové domovem i v Českých zemích se čtenáři Deníku mohou během léta těšit na další sadu dosud neznámých rodinných příběhů a osudů z řad rožmberské šlechty. Na Státním hradě Rožmberk pro návštěvníky letos připravili výstavu, jejíž ústřední postavou z rodu Habsburků se stal korunní princ Rudolf II. Habsburský (1858–1889), jenž byl během svého života s rodinou Buquoyů v blízkém styku.

Krumlovský medvědinec prošel loni na jaře velkou očistou. Ilustrační foto.

Ředitel zoo: Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení chovů je dobrou zprávou

/KOMENTÁŘ/ Příkopy a opevnění hradů sloužily v minulosti jako překážka chránící před dobyvateli. Nyní, kdy tuhle svou původní funkci dávno ztratily, se využívají různě. Někde jsou součástí prohlídkových tras, jinde slouží k uskladnění nářadí nebo jako louka pro ovce a kozy. Na čtyřech hradech a zámcích tvoří životní prostor pro medvědy. Netřeba dodávat, že prostory naprosto nevhodné. Proto vítám aktuální rozhodnutí Národního památkového ústavu (NPÚ) tyto chovy do čtyř let zrušit a zvířata přesunout do vhodnějších podmínek.

Otáčivé hlediště ročně přiláká tisíce návštěvníků, ale i režiséry zvučných jmen. V Českém Krumlově režíroval i Zdeněk Troška.

Psali jsme před 15 lety: Protiprávně postavená točna a demolice čističky

A zase to otáčko… I před patnácti lety politici slibovali, že nedořešené úřední problémy spojené s otáčivým hledištěm brzy vyřeší. V roce 2009 se mluvilo o tom, že pokud divadelníci v nadcházejících týdnech neprodlouží dohodu s NPÚ a pokud českokrumlovský stavební úřad neprodlouží užívání stavby, pak točna toho roku definitivně končí. Jak je vidět, nestalo se. Pobouření mezi památkáři vyvolala také demolice staré čističky Spirovy papírny na Plešivci.   

Renovace sochy sv. Jana Nepomuckého v obci Šaplava na Hradecku.

Národní kulturní památka v obci Šaplava na Hradecku je po velké renovaci

V roce 1764 dal občan Šaplavy Jan Buček postavit na svůj náklad sochu sv. Jana Nepomuckého (při jeho šťastném návratu ze sedmileté války Marie Terezie proti Prusku), který kdysi žil v Šaplavě, a posvětil jí chomutický kněz Jan Chmelíček. Sochu „provázelo“ již několik oprav. V letech 1894, 1934, 2004 (restauroval akademický sochař a restaurátor Karel Krátký) a poslední úprava okolí byla v roce 2006. Letos po 18 letech se obec Šaplava rozhodla pro další větší renovaci.

Zámek Ohrazenice na Táborsku opravuje od roku 2018 nový vlastník. Podívejte se na rekonstrukci prostřednictvím srovnávacích snímků ze současnosti.

Zámek Ohrazenice na Táborsku se mění díky novému majiteli k nepoznání

Zámek Ohrazenici v roce 1778 zbudoval Jan rytíř ze Schindlerů. Ten pocházel z místní rodiny důlních správců, kteří žili v tomto objektu číslo popisné 1 v Ratibořských Horách. Díky spolupráci s projektem poznejdomy.cz Deník během letošního léta bude přinášet fotografie a zajímavosti o různých stavbám v regionu.

Zámecký park v Lázních Kynžvartu je dodnes cílem stovek turistů z celé republiky i Německa.

Kynžvart ukáže, jak se rodilo v 19. století a představí anatomické divadlo

Správa státního zámku Kynžvart společně s Národním památkovým ústavem, Národním muzeem v Praze a dalšími institucemi vás srdečně zve na výstavu nazvanou "Lékařská literatura v zámeckých knihovnách". Bohatá expozice nabízí nahlédnutí do ilustrovaných historických tisků a lékařských předmětů, které odkrývají vývoj medicíny a její kulturní vliv od 16. do 19. století. 

Ukončení chovu medvědů na všech hradech a zámcích v Česku se dotkne i Náchoda. Kdy zámecký příkop přebudovaný na medvědárium osiří zatím nikdo neví - rozhodující bude doba dožití, která Ludvíkovi je na tomto světě vyměřena.

Medvědi zmizí z hradů a zámků. Někteří do Německa, osud dalších je ale nejasný

Představitelé Národního památkového ústavu (NPÚ) plánují do roku 2030 přesunout medvědy z hradních příkopů do vhodnějších prostředí. Tento krok je podle památkářů reakce na legislativní změny a moderní trendy v chovu šelem. Deník přibližuje nejen důvody ke změně, ale také třeba pohled zástupců obcí, kterých se dotkne.

Do prostorů nového konventu se zatím veřejnost nedostane.

Klášter v Kladrubech čeká obnova. Konventní kaple i rajský dvůr projdou proměnou

Rekonstrukce benediktinského kláštera v Kladrubech by měla postupně pokračovat, navazovat by měla na dokončený projekt z roku 2022, kdy v klášteře vznikly nové prohlídkové trasy. Národní památkový ústav v návaznosti na zisk dotací plánuje obnovit konventní kapli a postupovat dále s obnovou rajského dvora. Deníku to potvrdil kastelán kláštera Milan Zoubek.

Valdštejnský dům.

Dům, v němž v Plzni nocoval Valdštejn před cestou do Chebu, má novou fasádu

Památkově chráněný měšťanský dům ze 16. století na náměstí Republiky 12, kde v roce 1634 nocoval Albrecht z Valdštejna před osudnou cestou do Chebu, má novou fasádu a opravená okna. Stavební práce trvaly od loňského září do 27. června. Celková cena činila 5,7 milionu korun, 400 tisíc korun pokryla dotace z Programu regenerace památkových rezervací a zón Ministerstva kultury, zbylé náklady uhradilo město.

Rekonstrukce bývalého pivovaru v Českém Krumlově a jeho proměna v centrum Port 1560 vyšla na více než 300 milionů korun. Majitelé by v areálu chtěli vybudovat ještě konferenční centrum a nový hotel.

Hlasujte pro jihočeské nominace na cenu NPÚ Památky děkují. Dvě jsou z Krumlova

Začalo hlasování veřejnosti o ceně Památky děkují, která je zvláštní kategorií Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Za Jihočeský kraj byly nominovány tři počiny – Nález dvoulodního sálu městského panského sídla v Českém Krumlově, Kulturně společenské centrum „Port 1560“ v Českém Krumlově a Rekonstrukce zámečku Terezínov v Albeři u Nové Bystřice. Vítěz převezme ocenění na slavnostním vyhlášení 15. listopadu 2024 na Nové scéně Národního divadla v přímém přenosu České televize.

Rozsáhlá obnova zámecké zahrady v Lysicích stála bezmála 194 milionů korun a trvala více než dva roky.

Léto na hradech a zámcích: Noční prohlídky ukážou památky z jiného úhlu

/SPECIÁL LÉTO S DENÍK.CZ/ Výpravy do historie prostřednictvím návštěvy hradů a zámků jsou oblíbenou letní kratochvílí. Přestože je většina památek tohoto typu otevřená už od jara, právě o letních prázdninách ožívají hrady a zámky naplno. A to nejen návštěvníky, ale i různými akcemi, které umožní poznat bývalá panská sídla z netradičního úhlu pohledu. Co nabídnout mají nejen ty největší památky, známé i za hranicemi České republiky, ale i méně proslulé hrady, zámky či zříceniny. Deník přináší přehled, na co se při výběru cílové destinace zaměřit. 

Restaurování starého hřbitova v Kamenickém Šenově.

Památky děkují! O hlasy veřejnosti bojuje zámek Vartenberk i šenovský hřbitov

Dvě želízka v ohni má Liberecký kraj v soutěži Památky děkují. O vítězi Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro rozhodne veřejnost, která může hlasovat až do 30. září. O diváckou přízeň a úspěch ve své kategorii bojují i starý hřbitov v Kamenickém Šenově a nedávno otevřený zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem.

Známou funkcionalistickou budovu na nároží brněnských ulic Nádražní a Bašty čeká proměna kvůli využití pro rychlé občerstvení Burger King. Jak moc se budova promění a jaké jsou požadavky města a památkářů?

Funkcionalistický Burger King u nádraží v Brně: známe podmínky památkářů

Brno svěřilo budovu bývalé pobočky Čedoku u hlavního vlakového nádraží do desetiletého nájmu spoolečnosti Rex Concepts BK Czech, která mimo jiné provozuje fastfoodový řetězec Burger King. Funkcionalistická budova z meziválečného období je ale součástí městské památkové rezervace. Brněnský deník Rovnost zjišťoval, jak plánuje vedení řetězce bývalý Čedok upravit a jaké podmínky mu kladou památkáři.

Ukončení chovu medvědů na všech hradech a zámcích v Česku se dotkne i Náchoda

Medvědům na zámcích a hradech zvoní hrana. Ludvík ale v Náchodě dožije

Náchodský zámek je už od roku 1995 neodmyslitelně spjat s medvědy hnědými. Poté, co 8. ledna 2023 v úctyhodném věku 31 let uhynula medvědice Dáša, zůstal v zámeckém medvědáriu její partner Ludvík sám. Národní památkový ústav nyní plánuje do několika let postupně ukončit chov těchto velkých šelem na všech hradech a zámcích v Česku.

Nálezem roku je pro památkáře dvoulodní sál městského panského sídla v Českém Krumlově.

Hlasujte pro jihočeské nominace na cenu NPÚ Památky děkují

Začalo hlasování veřejnosti o ceně Památky děkují, která je zvláštní kategorií Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Za Jihočeský kraj byly nominovány tři počiny – Nález dvoulodního sálu městského panského sídla v Českém Krumlově, Kulturně společenské centrum „Port 1560“ v Českém Krumlově a Rekonstrukce zámečku Terezínov v Albeři u Nové Bystřice. Vítěz převezme ocenění na slavnostním vyhlášení 15. listopadu na Nové scéně Národního divadla v přímém přenosu České televize.