Raně gotický most v Písku ze třetí čtvrtiny 13. století je nejstarším zachovaným kamenným mostem v Čechách. Je tedy ještě starší než slavnější Karlův most v Praze. Vizáží i historií však písecký most ohromuje stejně jako ten pražský. Most v Písku je nádherným místem nejen pro podzimní výlet.
/FOTO/ Obec Ujčov vyhlásila veřejnou sbírku na obnovu historického kostela svatého Václava v Dolním Čepí, který je významnou kulturní památkou datovanou do třináctého století. Nedávný archeologický výzkum odhalil původní románské okénko v apsidě. Přečtěte si více o tajemstvích tohoto kostela, který je unikátní minimálními stavebními zásahy v průběhu staletí.
Nahlédněte do ležení bojovníků třicetileté války, vyzkoušejte středověká řemesla, ochutnejte pravěké pivo a mnoho dalšího. Báječné nadšení z objevování si můžete užít v sobotu v Pardubicích na zámku a na Příhrádku, kde se slaví Mezinárodní den archeologie. Z programu, který připravili muzejníci a památkáři, si vyberou děti i dospělí. Vstup je zdarma.
Jako každý rok se i letos začátkem října sešli zástupci Sdružení Český ráj s pracovníky informačních center a dalšími zástupci služeb v cestovním ruchu, aby mimo jiné vyhodnotili úspěšnost hlavní turistické sezony v Českém ráji. Jaká tedy byla?
Zámecký park v Červeném Dvoře u Chvalšin patří mezi významná díla evropské zahradní architektury. Jihočeští památkáři připravili ve spolupráci s Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr komentovanou vycházku zámeckým parkem.
Bývala součástí Žižkových kasáren, když ale na přelomu tisíciletí skončila armádní historie Kroměříže, městu tak nějak zbyla. Teď začal budovu na Hanáckém náměstí pro své účely opravovat Národní památkový ústav.
Krátce z Budějovicka. Památný den Sokolstva připomněla vlajka u krajského úřadu. Jihočeští vědci zvou na cyklus Akademické půlhodinky. V Národním památkovém ústavu pokračují přednášky o historii. Například o tom, co zaujme historika na filmu Noc na Karlštejně.
Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem, která je od roku 2019 zapsaná v seznamu hmotných památek UNESCO v Pardubickém kraji, oživí v příštím roce nová krytá jízdárna v areálu Střední školy chovu koní a jezdectví. Stávající nevzhledná hala bude odstraněna. O přípravě demolice rozhodli na svém jednání krajští radní.
/FOTO, VIDEO/ Náměšť nad Oslavou se potýká s nečekanými problémy na svém ikonickém mostě, který je často přirovnáván ke Karlovu. Po nedávné rekonstrukci na něm totiž začala opadávat omítka.
Mikulášský hřbitov a farní kostel svatého Mikuláše se staly dalším cílem Slovanských procházek za poznáním. Druhý městský obvod je pořádá pro své seniory zdarma a těší se velkému zájmu. Tentokrát se na zajímavý výlet vydala čtyřicítka účastníků v čele s místostarostkou Slovan Evou Trůkovou v pondělí 23. září.
/FOTOGALERIE/ Novostrašecká farní budova stojící poblíž hlavního kostela by mohla mít pozdně gotický původ. Uvádí se sice jako pozdně barokní, ovšem nejnovější výzkum objevil způsob zdění, který se používal ve středověku.
Restituční kauza rodu Walderode se po zásahu Ústavního soudu vrací na začátek, tedy k Okresnímu soudu v Semilech. Ústavní soud vyhověl stížnosti Johanny Kammerlanderové, vdovy po Karlovi des Fours Walderode, důvodem je porušení práva na soudní ochranu. Ve sporu jde o zámek Hrubý Rohozec v Turnově na Semilsku, lesy a pozemky.
Letohrádek Bellarii vnímala veřejnost po celá desetiletí jako kulisu pro divadelní představení na Otáčivém hledišti. Po čtyřleté kompletní obnově za téměř 61 milionů korun se pohled na něj zcela mění. Opomíjená budova v zámecké zahradě nabyla své původní krásy a proměnila se v rokokový zámek, který ve svých interiérech ukrývá několik unikátů, jež nemají ve světě obdoby.
Restituční kauza rodu Walderode se po zásahu Ústavního soudu vrací na začátek, tedy k Okresnímu soudu v Semilech. Ústavní soud vyhověl stížnosti Johanny Kammerlanderové, vdovy po Karlovi des Fours Walderode, důvodem je porušení práva na soudní ochranu. Ve sporu jde o zámek Hrubý Rohozec v Turnově na Semilsku, lesy a pozemky.
Restituční kauza rodu Walderode se po zásahu Ústavního soudu vrací na začátek, tedy k Okresnímu soudu v Semilech. Ústavní soud vyhověl stížnosti Johanny Kammerlanderové, vdovy po Karlovi des Fours Walderode, důvodem je porušení práva na soudní ochranu. Ve sporu jde o zámek Hrubý Rohozec v Turnově na Semilsku, lesy a pozemky.
Ministerstvo kultury vydalo stanovisko, že se objekt tělocvičny nedaleko kostela Maří Magdaleny bourat nebude. Přesto se ve čtvrtek 26. září koná před tělocvičnou místní šetření o zahájení řízení o odstranění stavby.
Polámané větve a vyvrácené stromy stále zaměstnávají pracovníky Podzámecké zahrady v Kroměříži. Po nedávných povodních zůstává památka Unesco zavřená, není v ní bezpečno.
Nálezy ukázaly, že část opevnění hradu Bítov na Znojemsku je starší, než odborníci původně předpokládali. Archeologové zároveň našli i kostěnou střenku nože, která znázorňuje světici Kateřinu Alexandrijskou.
Nálezy ukázaly, že část opevnění hradu Bítov na Znojemsku je starší, než odborníci původně předpokládali. Zároveň archeologové našli kostěnou střenku nože, který znázorňuje Kateřinu Alexandrijskou. Lidé si unikátní nález mohou prohlédnout do konce října.
Starosta Kravař Robert Lůžek se v rozhovoru pro Deník podělil o plány na nadcházející investice v obci s téměř 800 obyvateli. Mezi nejvýznamnější projekty patří modernizace odpadového hospodářství a příprava prvního územního plánu. Chystá se také velká rekonstrukce fotbalových kabin, která by měla přinést moderní a energeticky soběstačné zázemí pro sportovce.
Někdejší vládní zámek Štiřín u Kamenice na Praze-východ, který stát označuje za nepotřebný majetek (nadto s vysokými náklady na údržbu, správu a ostrahu prázdného komplexu) a chce ho prodat, je nyní k mání se slevou. Dokonce v řádu stamilionů.
Doškovou chalupu v Petrovicích na Znojemsku čeká v těchto dnech výměna došek. O sundání stávajících se postará obec za pomoci dobrovolníků. „Začneme nejprve vyklízet půdu a poté sundáme došky, chalupu pochopitelně zabezpečíme, aby do ní nepršelo,“ ujistila starostka Petrovic Irena Závišková.
Nejméně čtyři stromy z Podzámecké zahrady už padly za oběť právě končící povodni. Půda v historickém areálu však zůstává podmáčená a sčítání škod tak nejspíš nekončí.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Románské kostely v Záboří nad Labem a v Jakub. To bylo téma přednášky Muzejního a vlastivědného spolku „Včela Čáslavská“, která se konala v úterý 10. září na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi. Členové spolku i posluchači z řad veřejnosti si nemohli přát lepšího odborníka.
V areálu Státního zámku v Náchodě dojde vzhledem k aktuální předpovědi počasí k nutným opatřením. Od pátku 13. září se uzavře Piccolominská zahrada, zámecký park i kopec. "Může dojít k pádu větví, podmáčených stromů i zhoršené schůdnosti cest," vysvětluje tato mimořádná opatření Národního památkového ústavu kastelán náchodského zámku Petr Ťažký.
Archeologové učinili významný objev, když na louce mezi městským parkem v Bruntálu a Starým Městem narazili na unikátní cihlářskou pec z 19. století. Nález čtyřkanálové žárové cihlářské pece poskytuje cenné informace o průmyslové historii regionu a přináší nové poznatky o tehdejší výrobě cihel.
Čtyřkanálovou žárovou cihlářskou pec našli archeologové na louce mezi městským parkem v Bruntálu a Starým Městem. Nález je v celém Moravskoslezském kraji unikátní.
O pět procent nižší návštěvnost než vloni měly o letních prázdninách hrady, zámky a kláštery v Plzeňském kraji, které jsou pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ).
Jedna z nejpůsobivějších a nejvýznamnějších olomouckých staveb, která si zahrála i v sérii režiséra Jana Hřebejka, se o víkendu mimořádně otevře široké veřejnosti. Prostory barokního Petrášova paláce, kde již čtvrt století sídlí Národní památkový ústav, si bude možné projít při sobotních prohlídkách v rámci Dnů evropského dědictví.
Téměř 350 tisíc vyznavačů historie a poznávání zavítalo o prázdninách na jednu ze třinácti jihočeských památek, které jsou pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ). Celková návštěvnost jihočeských památek od začátku roku do konce srpna je 592 858.
Téměř 350 tisíc vyznavačů historie a poznávání zavítalo o prázdninách na jednu ze třinácti jihočeských památek, které jsou pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ). Celková návštěvnost jihočeských památek od začátku roku do konce srpna je 592 858.
Lednicko-valtickému areálu, jenž je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se už brzy změní hranice. S jejich mapovým zpřesněním finišuje ministerstvo kultury. Vychází z podkladů a odborného vyjádření Národního památkového ústavu. Ve hře tak stále zůstává možné rozšíření území o celé břeclavské podzámčí včetně zimního stadionu, s čímž tamní radnice zásadně nesouhlasí.
/FOTO/ Do oprav čelní fasády se v minulých dnech pustili dělníci na zámku ve Bzenci. Přední část kdysi šlechtického sídla se tak vrátí do éry své zašlé slávy. Navíc tady mají být z nádvoří vidět i nová okna. Deník zjišťoval, jak na místě aktuálně vypadá.
Tento týden proběhlo on-line setkání zástupců Národního památkového ústavu a ředitele Zoo Zlín Romana Horského. Hlavním tématem setkání bylo projednání všech stávajících skutečností, vzájemné informování, a především dojednání společného postupu a spolupráce v souvislosti s plánovaným přesunem medvěda ušatého z příkopu státního zámku Konopiště do výběhu v Zoo Ostrava.
Propracovaná maska Pumpa v zimě, ve které se zúčastnil frymburského maškarního bálu, snaha zachránit si obočí před světnicovou Královou a utěrka právě připlesklá na hlavu. To jsou důvody, proč se svět ani tentokrát nedozví, jak vypadal nedoceněný český velikán Jára Cimrman. Všechny tři busty byly v pondělí slavnostně odhaleny ve Frymburku na břehu Lipna.
/FOTO, VIDEO/ Propracovaná maska Pumpa v zimě, ve které se zúčastnil frymburského maškarního bálu, snaha zachránit si obočí před světnicovou Královou a utěrka právě připlesklá na hlavu, to jsou důvody, proč se ani tentokrát svět nedozví, jak vypadal nedoceněný český velikán Jára Cimrman, který strávil, dle přednášky uváděné před divadelní hrou Lijavec, nějaký čas ve frymburském starobinci.
Obnova části historického domu na pardubickém Příhrádku míří do finále. Přes letní měsíce dochází na domu č. p. 5 k sanaci statických poruch. Dlouhodobě se vyskytovaly jak v interiéru, tak především v exteriéru. Stavbaři nyní dokončují práce na obálce budovy tak, aby se objekt otevřel návštěvníkům v září tohoto roku.
Klášterní zahrada s odkrytými základy z doby románské, gotické i barokní interiéry, refektář a křížovou chodbu s freskami vztahujícími se k legendě o sv. Prokopovi nebo gotickou kapitulní síň z období vlády Karla IV.
Oživené prohlídky, které připomenou historické osobnosti, koncerty a místnosti ozářené svícemi. To všechno si připravily památky Plzeňského kraje na Hradozámeckou noc, která se uskuteční v sobotu 24. srpna. Do akce se letos zapojí 11 objektů v regionu.
Hradozámecká noc patří k oblíbeným akcím hradů a zámků. Letos se již tradičně připojí také objekty a instituce z Pardubického kraje. Na řadě míst tak nebudou chybět volné prohlídky, divadelní představení, kostýmové prohlídky, satirické scénky ani koncerty. Jakési pomyslné vyvrcholení hlavní sezóny mohou zažít návštěvníci v sobotu 24. srpna na hradech a zámcích, kde proběhne 15.ročník takzvané Hradozámecké noci.
/VIDEO/ Náchodský zámek je od roku 1995 neodmyslitelně spjatý s medvědy hnědými. Poté, co 8. ledna 2023 v úctyhodném věku 31 let odešla do medvědího nebe medvědice Dáša, zůstal v zámeckém medvědáriu její celoživotní partner Ludvík sám. Přibývající léta jsou na něm znát. Většinu dne odpočívá a návštěvníci mohou mluvit o štěstí, když zavítá do výběhu. Podívejte se na video.
Kostýmované i volné prohlídky, hudební a divadelní vystoupení, přednášky nebo hry pro nejmenší návštěvníky. Takový bude 15. ročník Hradozámecké noci, která se uskuteční v sobotu 24. srpna. Brány všech třinácti jihočeských památek, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, tak zůstanou otevřené i po setmění. Mimořádně budou večer zpřístupněny i hradní a zámecké věže.
Medvěd ušatý, kterého Zoo Zlín v roce 2011 zapůjčila na základě smlouvy o deponaci s Národním památkovým ústavem na zámek Konopiště, získá nový, komfortní domov. Po dohodě s koordinátorem Evropského záchranného programu pro medvědy ušaté v rámci Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA) přesídlí do Zoo Ostrava.
Hradozámecká noc, vrchol sezony na historických objektech, přináší letos bohatý program i na hradě a zámku v Horšovském Týně. Návštěvníci se mohou těšit na výjimečný koncert kapely Gregollica, která ve stylu gregoriánského chorálu předvede metalové a muzikálové hity. Akce se koná 24. srpna a slibuje nezapomenutelný zážitek za každého počasí.
/PROGRAM/ Hradozámecká noc nabídne v sobotu 24. srpna jedinečnou příležitost navštívit více než stovku památek po celé České republice i po setmění. Návštěvníci se na Znojemsku mohou těšit na speciální večerní prohlídky, které odhalí skryté příběhy.