
To je nádhera. Do zámku v Ploskovicích se vrátila noblesa císařského dvora
Tento víkend se návštěvníkům otevřel ploskovický zámek s nově zrestaurovaným interiérem. Nová expozice nahradila tu starou z roku 1968.
Tento víkend se návštěvníkům otevřel ploskovický zámek s nově zrestaurovaným interiérem. Nová expozice nahradila tu starou z roku 1968.
Tento víkend, v sobotu 29. června, se návštěvníkům otevře ploskovický zámek s nově zrestaurovaným interiérem.
Uniformy vojenských důstojníků i obyčejných vojáků z období vlády císaře Františka Josefa I. představí během prázdninových měsíců ojedinělá výstava na státním zámku Dačice s názvem Císařovi vojáci.
Také zámek Konopiště patří například vedle Českého Krumlova nebo Točníku k těm objektům ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), z nichž mají jednou pro vždy zmizet jeho typičtí obyvatelé, medvědi.
Mezi objekty ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), z nichž mají v dohledné budoucnosti zmizet medvědi, patří i zámek Konopiště na Benešovsku. Proti konci tradice se však nyní bouří místní politici.
Medvědi k hradu Točník na Berounsku neodmyslitelně patří již od roku 1994, kdy zde našli domov dva medvědi Babeta a Norbert, o které se po smrti majitele cirkusu Ludvíka Berouska neměl kdo postarat. Na hradě se od té doby vystřídalo medvědů hned několik. Nyní ale hrozí, že památka o své medvědy během několika let přijde.
Medvědi k zámku v Českém Krumlově neodmyslitelně patří. Teď ale hrozí, že památka o svou atrakci a jeden ze symbolů přijde. Národní památkový ústav plánuje podle informací Českého rozhlasu do několika let postupně ukončit chov těchto velkých šelem na všech hradech a zámcích v Česku. Medvědi by následně měli skončit v rezervacích.
/FOTO/ Pohledový stav historického kamenného mostu z roku 1819, nad kterým ještě před necelým měsícem visel rozsudek odsuzující jeho pískovcové oblouky k demolici, se začíná odhalovat. A to doslova. Pracovníci minulý týden začali s odstraňováním torkretového pláště, který konstrukci z pískovcových bloků necitlivě překrýval někdy od 70. let minulého století. A první metry odhalené stavby ukázaly, že pískovcové bloky se na první pohled nacházejí v dobré kondici.
Bourbonky, stolístky i růže z Texasu. V zámecké zahradě v Nebílovech na jižním Plzeňsku vykvetlo 120 odrůd růží. Návštěvníci obdivují například historické odrůdy s květy podobnými pivoňkám v barvách od bílé až po tmavě fialovou, které si svou vůní nezadají s luxusními parfémy. Voňavé výsadby příchozím přibližují, jak mohla vypadat zámecká zahrada na přelomu 18. a 19. století.
Socha koně, která už sedm desítek let zdobí zahradu Státního zámku ve Slatiňanech na Chrudimsku, potřebuje opravu. Je zřejmé, že nebyla nikdy určena pro vystavení pod širým nebem. Kondenzuje v ní voda, povrch je místy zkorodován a poznamenán ptačími exkrementy.
Práce detektorářů během archeologických výzkumů bývá často oku laika skrytá. Přesto se díky jejich úsilí a přesné intuici podařilo na Přerovsku odkrýt cenné artefakty. Ať už to byl svitek zlatého drátu, zachráněný dlouholetým spolupracovníkem Muzea Komenského v Přerově Miroslavem Komínkem, nebo třeba depot bronzových předmětů v keramické nádobě, objevený Tomášem Melichem. Právě detektorům kovů v archeologii je věnována unikátní výstava v Muzeu Komenského v Přerově, která začne ve čtvrtek 20. června v 17 hodin.
/FOTO, VIDEO/ Parkování ve východním centru Třebíče by velmi pomohl parkovací dům. Ten město plánuje v Otmarově ulici, ale projekt naráží na odpor památkářů. Kvůli tomu se zatím musely zastavit i práce na studii, která patří mezi jedny z přípravných dokumentů pro tuto budovu.
Od pátku do soboty si mohli návštěvníci užívat třetí ročník dobové show Vojáci v Invalidovně, která se konala už tradičně v barokním objektu pražské Invalidovny ve spolupráci s městskou částí Prahy 8 a Národním památkovým ústavem.
/FOTO, VIDEO/ Opravené střechy, nové krovy a renesanční komíny zářící do dálky. Zámek v Litomyšli má za sebou první část kompletní rekonstrukce. Návštěvníkům se otevírají úplně nové interiéry, mimo jiné nejstarší divadelní sál na zámku nebo sloupový sál proměněný v historickou kuchyni.
Bývalý litvínovský hřbitov, kde je v památkově chráněné kapli pochován známý šlechtic s manželkou, už nebude Pietním parkem, jak ho znají dnešní návštěvníci. Veřejnost chce tento areál oživit dětským hřištěm a amfiteátrem. Město nové úsilí podporuje. Někteří Litvínované ale nadšeni nejsou. Se vstupem zábavy do území, kde ještě leží lidské ostatky a stojí bývalá márnice, bude název parku problematický.
O víkendu se v Plzni otevřely zahrady a to jak ty běžně přístupné veřejnosti, tak i ty, kam se člověk sám od sebe nemůže jít podívat.
Speciální tramvajová linka do Areálu dílen DPO, komentované prohlídky, výstava historických vozů. K sobotní Ostravské muzejní noci se připojí i Dopravní podnik Ostrava.
Ikonická stavba v centru Vrchlabí projde výraznými změnami. Hotel Labuť má nové majitele, kteří se pustili do rekonstrukce. Stavbaři už začali s demolicí.
Na desítky milionů korun vyjde v příštích letech záchrana unikátní Dittrichovy hrobky v Krásné Lípě. Kromě milionových dotací má s obnovou mauzolea nejvýznamnější rodiny v regionu pomoci také sbírka, kterou v minulých dnech spustila radnice. S penězi pomůže rovněž pivovar Falkenštejn, který věnuje určitou částku z každého prodaného piva Dittrich.
Po stopách šlechtických rodů je název projektu, kdy letos Národní památkový ústav představuje veřejnosti téma Habsburkové domovem i v českých zemích. Zámek Kynžvart při této příležitosti připravil pro veřejnost slavnostní odhalení restaurovaného Monumentu dvěma císařům. Stalo se tak v sobotu při tradičních zámeckých slavnostech.
Víkend otevřených zahrad je akce, v rámci níž se lidem naskýtá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad či poznat své oblíbené parky novým způsobem. Každoročně tato událost připadá na druhý červnový víkend. V letošním roce se uskuteční 8. a 9. června. Jaké zahrady budou pro veřejnost otevřeny v okolí Přerova?
Víkend otevřených zahrad je akce, v rámci níž se lidem naskýtá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad či poznat své oblíbené parky novým způsobem. Každoročně tato událost připadá na druhý červnový víkend. V letošním roce se uskuteční 8. a 9. června. Jaké zahrady budou pro veřejnost otevřeny v okolí Hranic?
V rámci Noci kostelů se v Domažlicích otevřou lidem římskokatolické i evangelické objekty
/ROZHOVOR/ Lukáš Kunst je kastelánem Karlštejna od roku 2019 a za tu dobu se mu podařilo otevřít moderní návštěvnické centrum, které na hradě mnoho let chybělo. Jaké další novinky chystá na Karlštejně pro letošní sezonu, nám prozradil v následujícím rozhovoru.
Bývalý pivovar v Radnicích na Rokycansku by se měl proměnit na kulturní centrum. Jedním z prvních kroků bude obnova fasády hvozdu, která nahradí nevzhlednou oprýskanou omítku.
V sobotu 8. června 2024 se Ústí nad Labem připojí k městům, kde bude možné navštívit běžně nepřístupné zahrady a parky v rámci tradiční akce Víkend otevřených zahrad. Své branky otevřou veřejnosti hned dvě zahrady – Naučný botanický park PřF UJEP a komunitní zahrada Kinozahrada sousedící s areálem ústeckého letního kina. Na obou místech se můžete těšit na zajímavý program.
Milovníci historie a cestování se mohou těšit na novinku, kterou si pro ně přichystali na hradě Grabštejn na Liberecku. Zatímco o prvním červnovém pátku se v rámci Noci kostelů ve večerních hodinách otevře zvídavým návštěvníkům hradní kaple, v sobotu je čeká nový okruh Grabštejnské poklady. Ten představí nejstarší historii hradu.
Milovníci historie a cestování se mohou těšit na novinku, kterou si pro ně přichystali na hradě Grabštejn. Zatímco první červnový pátek v rámci Noci kostelů se ve večerních hodinách otevře zvídavým návštěvníkům hradní kaple, v sobotu je čeká nový okruh Grabštejnské poklady. Ten představí nejstarší historii hradu.
Milovníci historie a cestování se mohou těšit na novinku, kterou si pro ně přichystali na hradě Grabštejn. Zatímco první červnový pátek v rámci Noci kostelů se ve večerních hodinách otevře zvídavým návštěvníkům hradní kaple, v sobotu je čeká nový okruh Grabštejnské poklady. Ten představí nejstarší historii hradu.
Italské terasovité zahrady s květoucími růžemi jsou chloubou Stekníku. A také letos budou mít návštěvníci zámku možnost je navštívit s průvodcem, který jim prozradí všechny zajímavosti o unikátní zahradě u zámku obklopeného chmelnicemi. Akce se chystá už na víkend 8. a 9. června.
Před dvěma lety představili zástupci města a architekti, ale i další odborníci, smělý plán v podobě propojení centra Ostravy s Dolními Vítkovicemi zcela novou obří čtvrtí, která by vznikla v „zemi nikoho“. Ambiciózní plán se dává do pohybu a za tři roky by chtěl investor začít stavět.
S návštěvností hradů a zámků v kraji pomůže „evropská stezka“. Cílem projektu podpořeného z evropských dotací je přispět k větší návštěvnosti a posílit cestovní ruch. Přilákat by měl i turisty ze sousedního Polska.
Pomník padlým u kostela sv. Václava ve Strakonicích prochází opravou. Zatím můžeme vidět, že v jeho okolí dochází k odstraňování keřů a vyrovnávání dvou stupňů, které vedou k samotnému pomníku. Celkově tu budou provedené práce za 1,7 milionu korun.
Česko letos v květnu oslavilo dvacet let od vstupu do Evropské unie. Za uplynulé dvě dekády vznikly napříč zemí stovky nejrůznějších projektů, na kterých se EU finančně podílela či podílí. Zatímco některé stavby lze označit za povedené, jiné se staly kontroverzními, a to i z hlediska svého financování. Deník přináší přehled nejznámějších kontroverzních projektů, na které byly v minulosti čerpány evropské dotace.
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Od měsíce dubna je opět po více než půl roční pauze otevřen Hamousův statek ve Zbečně. Ten se nachází proti kostelu sv. Martina a patří mezi nejstarší zpřístupněné památky lidové architektury ve středních Čechách. Unikátní památku spravuje Národní památkový ústav v osobě Luboše Vokouna, který zde působí již tři desítky let. Ten prozradil Deníku, jaké jsou letošní novinky.
Malované výjevy loveckých scén, exotická i bájná zvířata nebo příběhy z římské mytologie a historie, které od dob Viléma z Rožmberka zdobí renesanční interiéry vily zámku Kratochvíle, inspirovaly autory letošní výstavy květinových aranží s názvem Mýtické světy mezi květinami.
Unikátní mozaiková abeceda u panelových domů v Jablonci nad Nisou dostane druhou šanci. Městská kancelář architektury přichází s plánem, který slibuje nejen její zachování, ale i revitalizaci celého okolí.
Při záchranném archeologickém výzkumu, provedeném Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě, byl loni v říjnu v prostoru školního hřiště na ulici Praskova nalezený výjimečný soubor středověkých zlatých a stříbrných mincí.
/VIZUALIZACE, VIDEO/ Nevyužívaný objekt bývalé veterinární nemocnice v lounské Poděbradově ulici se promění. Vlastník objektu s kruhovým půdorysem a prosklenou fasádou, společnost Senior inn Praha, v něm plánuje projekt s názvem Rezidence Louny. Po rekonstrukci má v místě vzniknout dům s pečovatelkou službou, zařízení pro malé děti a další občanská vybavenost. Cílem je zamezit sociální izolaci seniorů. Lounští zastupitelé nedávno společnosti schválili prodej pozemku z majetku města, který pro svůj záměr potřebuje.
/FOTO, VIDEO/ Férová snídaně otevřela v Mělníku dveře Wenzlovy neboli Balíkovy vily v Radniční ulici. Kromě pikniku na tamní zahradě si návštěvníci mohli prohlédnout i vnitřní prostory, které čeká rekonstrukce. Provázeli je přitom majitelé, manželé Prouzovi, kteří mají s památkově chráněnou vilou velké plány.
/FOTO, VIDEO/ Nová zasedací místnost pro zastupitele, výtah pro vozíčkáře i maminky s kočárky, kanceláře i provozovny. Nejen takové jsou možnosti využití barokního měšťanského domu na Husově ulici 63 ve Slavkově u Brna. Město má připravený kompletní projekt se stavebním povolením na záchranu památkově chráněné stavby, kterou aktuálně jistí dřevěné podpěry.
Státní zámek v Krásném Dvoře na Podbořansku opět změnil kastelána. Michaelu Hofmanovou, která vedla památku dlouhé roky, vedení Národního památkového ústavu loni na podzim odvolalo, vystřídala ji tehdejší zástupkyně kastelánky ze zámku v Ploskovicích na Litoměřicku Kateřina Suchanová. Ta po několika měsících v Krásném Dvoře skončila, od 1. května má zámek na Podbořansku kastelána nového. A ani ten není definitivní, na konci léta by měl přijít na zámek správce nový.
/ANKETA/ Prach a sutiny schované za bílou plachtou prosáklou deštěm. To je vše, co zbylo po takzvaném vzorovém obytném domě na brněnském výstavišti. Do stavby z roku 1928 v památkově chráněném území výstaviště se v těchto dnech zakously bagry, na jejím místě vznikne v dalších letech přesná kopie.
Architekt Pavel Domanický vysvětluje výhrady Národního památkového ústavu k budoucímu vzhledu památkově chráněné budovy městských lázní v Plzni a proč se ozval až nyní.
/FOTOGALERIE/ Letošní Férovou snídani v Mělníku hostí zahrada Balíkovy vily, známé i jako Wenzlova vila, v Radniční uličce pár kroků od hlavního náměstí. Noví majitelé vily, památkově chráněné od začátku letošního roku, představí návštěvníkům piknikového happeningu i dům.
Hrad Štamberk u Telče. Tak se jmenuje nová kniha, která lidem více přiblíží známou zříceninu na skále nad Lhotkou a Řásnou. Místo se starým bukovým lesem a unikátním kamenným mořem patří k oblíbeným výletním cílům na Jihlavsku.
Katzeldorfský zámeček u Valtic hlásí novinky. V uplynulém měsíci na stavbě probíhaly další zabezpečovací práce. Největší novinkou je ovšem navrácení více než sto let starého kamenného reliéfu, který se považoval za ztracený.
V minulých dnech navštívil jihočeskou metropoli velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Matthew Robert Field. Na radnici přijala velvyslance primátorka Dagmar Škodová Parmová. V obřadní síni radnice byli ocenění nejúspěšnější účastníci vědomostní soutěže a seniorům začal sloužit upravený klub.
/FOTO, VIDEO/ Nejstarší krematorium v Liberci funguje už více než sto let a s tím se pojí i spousta zajímavostí. Deníku se podařilo nahlédnout do zákulisí a díky tomu si můžete přečíst o běžně nepřístupných prostorách a celém procesu, kterým nebožtím projde od úmrtí až po uložení na odpočinek. Pracovníci krematoria popisují, proč je každá urna očíslovaná, do čeho a jak zemřelé oblékají a taky proč nebyl prvním spáleným v krematoriu člověk, ale kůň.
/FOTO, VIDEO/ Nejstarší krematorium v Liberci funguje už více než sto let a s tím se pojí i spousta zajímavostí. Deníku se podařilo nahlédnout do zákulisí a díky tomu si můžete přečíst o běžně nepřístupných prostorách a celém procesu, kterým nebožtím projde od úmrtí až po uložení na odpočinek. Pracovníci krematoria popisují, proč je každá urna očíslovaná, do čeho a jak zemřelé oblékají a taky proč nebyl prvním spáleným v krematoriu člověk, ale kůň.