/KVÍZ, FOTO, VIDEO/ V téměř čtyřiceti filmech a seriálech se za posledních sto let objevily záběry z veltruského zámku a parku. Od druhého dílu filmové série Irčin románek z roku 1921 až po v letošním roce natáčený televizní seriál Vytoč mého agenta. V seznamu jsou i tak známé snímky, jako je Amadeus, Učitel tance nebo Malá mořská víla.
Řemeslný um, více než čtvrt milionu, ale také pátrání v dobových pohlednicích bylo potřeba k tomu, aby Krumlovští vrátili původní krásu pozdně barokní výklenkové kapli v Horní ulici. Zdařilou rekonstrukci teď přihlásili do soutěže o titul Památka roku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Medvěd Jirka z Konopiště ze svého výběhu zmizel bez velké publicity. Jeho novým domovem je od druhé poloviny prosince Zoologická zahrada Ostrava. Převoz zvířete se podle jejího vyjádření obešel bez komplikací.
Cena za někdejší „vládní“ zámek Štiřín u Kamenice na Praze-východ, který se stát snaží prodat jako nepotřebný (a pouze zatěžující vysokými náklady na údržbu), avšak zatím se neobjevil vážný zájemce, spadla už na méně než polovinu původního požadavku. Pro v pořadí čtvrtou elektronickou aukci, která se uskuteční za měsíc, stanovil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) minimální cenu.
Smutek. Nejen Národní památkový ústav zasáhla zpráva o smrti Vlastislava Ourody, který byl před lety kastelánem zámku Velké Březno. Ourodovi bylo 57 let, boj s těžkou nemocí prohrál v úterý 17. prosince. Zasloužil o ochranu kulturního dědictví naší země.
Redakce Žateckého a lounského deníku připravila další díl seriálu, ve kterém můžete hádat známá i méně známá místa z okresu Louny i jeho okolí. Poznáte, co je na fotografiích?
Sváteční atmosféru navozuje v předvánočním časč Advent na zámku v Janovicích u Rýmařova. Krásná výstava betlémů i koncert hudební skupiny Variace přilákaly minulý týden mnoho návštěvníků. Advent na zámku můžete zažít i tento víkend.
Plavecký areál na Eliščině nábřeží a Wellness studio Flošna v Hradci Králové mají nové ceníky na rok 2025. Vstupné podraží, ceny by se měly zvýšit maximálně o 7 procent, respektive do 6 procent v případě Flošny.
Když loni v létě shořel historický dům v Plzni na Roudné u Rooseveltova mostu, zbyly z něj jen kamenné obvodové zdi. Už před požárem byl ve zdevastovaném stavu a sloužil jako útočiště bezdomovců. Oheň kompletně zničil všechny dřevěné konstrukce a následně musel být stržen i štít domu. Obnova památkově chráněné stavby začala v průběhu letošního roku, ale mnohým obyvatelům Plzně se jeho nová podoba nelíbí.
Další sgrafita na plzeňské radnici prošla rukama restaurátorů. Významná plzeňská stavba tak má za sebou další etapu obnovy vnější výzdoby, tentokrát v části malého vnitřního dvorku.
Novou podobu má farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlatých Horách. Na podzim stavbaři dokončili obnovu jeho fasády. Do kraje tak září stejnými barvami jako před sto lety.
/VIDEO/ Spolek Žijeme v Židech usiluje o zřízení pěší zóny v třebíčské židovské čtvrti. Plán však naráží na komplikace spojené s umístěním dopravního značení v této památkově chráněné oblasti. Navzdory tomu zástupci i město stále hledají řešení, jak ve čtvrti zřídit bezpečnější a přívětivější veřejný prostor.
Budovu základní školy na Kostelním náměstí v Chebu, která byla v minulosti gymnáziem, čeká stavebně historický průzkum. Objekt, který slouží dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, má zásadní problémy – chybí bezbariérový přístup a energetická náročnost budovy je vysoká.
Ve čtvrtek 12. prosince v 16.30 hodin se uskuteční v prostorách Rytířského sálu Žerotínského zámku Muzea Novojičínska vernisáž výstavy „Od hradu k předměstí.“ Oč půjde?
Centrum komplexní rehabilitace v Lázních Bělohrad a novopacké Hradčany uspěly v architektonické soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje. Oběma porota udělila čestná uznání. Hlavní cenu pro Stavbu roku získal fotbalový stadion v Hradci Králové.
Historický mostek v Semaníně na Českotřebovsku prošel úspěšnou rekonstrukcí, která byla dokončena před koncem stavební sezóny. Tento památkově chráněný propustek vyžadoval pečlivou obnovu a spolupráci odborníků, aby byla zachována jeho historická hodnota. Krajští silničáři tak mohou přidat další úspěšný projekt na seznam splněných úkolů.
Dobrá zpráva pro motoristy, kteří potřebují zaparkovat v centru Zlína. Hejtmanství plánuje rozšíření a zastřešení parkovacího domu vedle krajského úřadu. Do dvou let zde vznikne 38 nových parkovacích míst a šest míst pro veřejné nabíjecí stanice elektromobilů. Počítá se rovněž s instalací fotovoltaické elektrárny nebo modernizací parkovacího a dohledového kamerového systému.
Před koncem stavební sezóny si krajští silničáři mohou ze seznamu splněných úkolů odškrtnout další projekt, a tentokrát ne ledajaký. Jedná se o opravu historického propustku v Semaníně na Českotřebovsku. Obnova památky vyžadovala citlivý přístup a spolupráci s odborníky.
Emeritní kastelánka raduňského zámku Eva Kolářová získala ocenění Národního památkového ústavu za příkladnou správu památky. Celý svůj profesní život, tedy osmačtyřicet let, se věnovala dvěma státním zámkům na Opavsku – Hradci nad Moravicí a Raduni.
Vzácná křtitelnice z počátku 18. století, která je kulturní památkou, se po více než dvaceti letech vrátila do Plzeňského kraje. Původně byla součástí interiéru kostela v Pístově na Tachovsku. Odtud ji ale někdo v roce 2000 ukradl. Teď je k vidění v expozici Západočeského muzea v Plzni, které ji letos za 150 tisíc korun zakoupilo od soukromého sběratele.
/VIDEO/ Fenomén elektřina, František Křižík a Bechyňska se dočkají v Táboře zajímavého odkazu. Přednáškový sál, interaktivní prvky, pojízdný model vláčku a další zábavné části expozice včetně obří malby a gastroprovozu s předzahrádkou a pobytovými schody. To vše má v budoucnu lákat místní obyvatele, školní exkurze i turisty do Křižíkovy elektrárny.
Restaurování starého hřbitova v Kamenickém Šenově získalo prestižní ocenění v rámci Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2024. Tento úspěch podtrhuje významnou práci restaurátorky Evy Míčkové a občanského spolku Sonow, kteří se zasloužili o záchranu této historické památky v Libereckém kraji.
Vedení radnice v září pohrozilo, že komplikace s rekonstrukcí Chebského mostu budou řešit s vedením Národního památkového ústavu. Teprve v lednu se začne pracovat na projektu. V tu dobu měla oprava už dávno finišovat.
V centru Nového Boru se ve čtvrtek 7. listopadu zřítila část budovy bývalé restaurace Pošta. Místní lidé smutní nad stavem objektu v památkové zóně, který se už léta rozpadá před jejich očima. Vedení města upozorňuje na limity, jež mu staví současná legislativa. Policie případ stále šetří.
Poslední sezónu na zámku v Telči prožívá kastelán Bohumil Norek, který odchází do důchodu. Památku Unesco a perlu moravské renesance od něj přebírá Roman Dáňa. Po tříletém provizoriu se telčský zámek opět může chlubit vyšší návštěvností. Památka zůstává otevřená i v zimních měsících.
Na státní hrady a zámky v Libereckém kraji dorazilo během letošní sezony 355 518 turistů. Celková návštěvnost klesla meziročně o čtyři procenta, přestože některé památky zaznamenaly nárůst zájmu. A kam můžete vyrazit i během podzimu a zimy?
Kiosek na Pražském mostě v Hradci Králové má opravenou střechu. Od úterý ji zdobí měděná fontána. Kvůli unikátnímu tvaru zvonové střechy byla instalace nového krytí velmi náročná. Opravu navíc prodloužilo odcizení části měděných plátů.
Fasáda historické budovy na Starém náměstí v Sokolově, sídla společnosti Sokolovská uhelná a SUAS GROUP, prošla pečlivou rekonstrukcí. Opravy, provedené ve spolupráci s památkáři, vrátily objektu jeho původní vzhled z 19. století. Stavebníci čerpali inspiraci z dobových fotografií, aby zachovali autentický ráz budovy.
/FOTOGALERIE/ Koncert ke cti svatého Prokopa se konal ve čtvrtek 7. listopadu v kostele sv. Jakuba v Kutné Hoře. Stal se součástí programu prestižní mezinárodní vědecké konference konané v Kongresovém centru Galerie Středočeského kraje. Vystoupil varhaník a ředitel kúru arciděkanského kostela sv. Jakuba Viktor Darebný, kterého na trubku doprovodil Vojtěch Hylský. Akci, která se uskutečnila za osobní účasti kardinála Dominika Duky, jsme navštívili s redakčním objektivem.
Sezóna na většině jihočeských památek ve správně Národního památkového ústavu skončila 3. listopadu. Památky evidovaly více než 713 tisíc platících návštěvníků. Je to o devět procent méně než vloni. Do konce roku zůstanou zpřístupněné objekty s celoročním provozem. Další vybrané památky se mimořádně otevřou během adventu.
Na zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou přišlo letos méně turistů než loni. Letošní sezona skončila v neděli 3. listopadu. Navštívit je budou moci lidé ještě v období adventu.
Zub času se na něm podepsal. Řeč je o kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, kterému lidé z krajské metropole neřeknou jinak než Šikmý kostel. Památka dostává momentálně kabátek z ocelových trubek. V plánu je oprava fasády, portálu a obnova nátěrů dřevěných částí. Práce mají skončit na konci příštího roku a vyjdou na 27,5 milionu korun.
Květná zahrada v Kroměříž během letní sezony přilákala 78 286 návštěvníků, což je nejlepší výsledek z památek ve správě Národního památkového ústavu na území Zlínského kraje. Oproti loňskému roku je to však pokles, který zaznamenaly památky v celé zemi.
Třídenní mezinárodní vědecké setkání startuje ve středu 6. listopadu v Sázavském klášteře. Tématem konference je osobnost svatého Prokopa, poustevníka, prvního opata Sázavského kláštera, patrona české země, intelektuála raného středověku.
Ivo Janoušek, bývalý místostarosta Českého Krumlova a kurátor sbírek v českokrumlovských klášterech, coby předseda správní rady Nadačního fondu Palác ilustrace, společně s českokrumlovským kastelánem Pavlem Slavkem, šéfem českobudějovické Územní památkové správy Petrem Pavelcem a také Otakarem Božejovským, původním majitelem sbírky dětských ilustrací, představili prostory Mincovny na II. zámeckém nádvoří, do kterých se na sedm stovek ilustrací a přes tisíc dětských knih přestěhovaly.
Nejvyšší soud potvrdil verdikt o vydání části mobiliáře státního zámku Opočno na Rychnovsku dědicům rodu Colloredo-Mannsfeld. Odmítl dovolání Národního památkového ústavu (NPÚ) i Kristiny Colloredo-Mansfeldové. ČTK to dnes řekl vedoucí oddělení styku s veřejností Nejvyššího soudu Václav Vlček. Památkáři verdikt Nejvyššího soudu nekomentovali, protože podle mluvčí územní památkové správy NPÚ na Sychrově Lucie Bidlasové zatím nemají rozhodnutí soudu k dispozici.
Kopuli z vrchní části věže kostela v Malých Svatoňovicích sundal v pátek jeřáb. Čeká ji oprava. V makovici se nacházela zjevně neporušená schránka, která byla vložena do věže při opravách v roce 1926. Báň putovala do firmy Tesařství Jan Rydlo ze Šonova, která provede její rekonstrukci. Na původní místo se vrátí až během příštího roku. Investorem oprav kostela je Římskokatolická farnost Malé Svatoňovice.
/VIDEO, FOTO/ Zbouraná je dlouhodobě nefunkční fontána v parku Gabriely Preissové v Hodoníně. O demolici nedávno rozhodli zástupci radnice. Současný park ve Velkomoravské ulici je navštěvovaný jen zřídka, potýká se spíše s lidmi z okraje společnosti. Jako připomínka dlouhé historie pohřbívání na místě zůstává několik posledních náhrobků.
Takovou sezonu na zámku v Lysicích na Blanensku ještě neměli. Za prvních devět měsíců navštívilo zámecké komnaty a obnovenou zahradu přes 85 tisíc turistů. Před nákladnou rekonstrukcí za bezmála 200 milionů korun to přitom bylo kolem třiceti tisíc. Podle údajů Národního památkového ústavu (NPÚ) byli Lysičtí v žebříčku návštěvnosti tuzemských památek na šestém místě a jednou ze tří, které zaznamenaly největší meziroční nárůst návštěvníků.
Státní hrad a zámek Český Krumlov brzy zahájí práce na další obnově. Po letohrádku Bellarie v zámecké zahradě se revitalizace dočká Horská zahrada rozkládající se na návrší jihozápadně od zámku. Dokončení projektu přinese téměř kilometr dlouhou vyhlídkově-naučnou stezku se zastaveními a nevšedními výhledy na historické jádro města. Procházka vyvrcholí návštěvou objektu zvaného „Paraplíčko“ s expozicí zahradnického muzea.
/FOTO, VIDEO/ Až do 3. listopadu letos potrvá návštěvnická sezona na hradech a zámcích Národního památkového ústavu v Libereckém kraji. Během podzimních prázdnin budou památky otevřené denně, na některých chystají i speciální prohlídky.
Od začátku září je historická radnice v Kadani v rukách stavebníků, kteří pracují na opravách omítek a nátěrů. Lešení by mohlo zmizet v závěru října. Bez zásahů zůstává jen podloubí a ikonická bílá věž, která prošla rekonstrukcí už před lety.
/FOTO/ V obci Borovnice u Jimramova se nachází unikátní selská usedlost z devatenáctého století, která svým neogotickým stylem a architektonickými prvky připomíná spíše zámeček než tradiční venkovské stavení. Tato historická stavba je dokladem vývoje bydlení majetnějších hospodářů v oblasti Žďárských vrchů. A nově patří mezi kulturní památky Vysočiny.
V Karviné od září nabyla účinnosti změna územního plánu. V historicky významné, leč nyní pusté krajině mezi Šikmým kostelem sv. Petra z Alkantary a bývalým dolem Barbora, má díky tomu vzniknout velká průmyslová zóna. Do hry se ale vložili památkáři, podle kterých se tak stalo v rozporu se zákonem.