Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Krásenská rozhledna

Krásenská rozhledna oslaví 90 let, čeká ji rekonstrukce za 4 miliony

Krásenská rozhledna na Sokolovsku, která letos oslaví 90 let od svého otevření, se dočká rekonstrukce. Stavbaři se pustí do oprav, které vyjdou na čtyři miliony korun a práce by měly být hotové do konce května.Po dokončení prací se rozhledna vrátí k plné funkčnosti.

Část zámeckého parku před brigádou Spolku přátel Konopiště.

Chřadnoucí park na Konopišti a jeho poklady čeká záchrana

I když anglický park kolem státního zámku Konopiště má do stavu, který by nejspíš měl, pokud by ho vlastnili potomci arcivévodského páru Františka Ferdinanda d´Este a hraběnky Žofie z Hohenbergu daleko, svítá mu nyní naděje. Parku by se mohla vrátit jeho historická podoba.

V roce 2024 na seznam kulturních památek přibyly čtyři zajímavé stavby z Jindřichohradecka.

Most, vodojem nebo fara. Hradecko se pyšní čtyřmi novými památkami

Jindřichův Hradec, Cizkrajov, Slavonice a Hamr - Kosky. Na těchto místech se nalézají čtyři nové nemovité kulturní památky, které na stále se rozrůstající seznam zařadil Národní památkový ústav (NPÚ). V Jihočeském kraji je takových památek celkem už více než pět tisíc.

Zámek Mníšek pod Brdy

Padesát tisíc lidí ročně před covidem je pro mníšecký zámek už jen vzpomínkou

/FOTOGALERIE/ Zámek v Mníšku pod Brdy loni navštívilo dvaadvacet tisíc lidí, meziročně o čtyři tisíce méně. Nižší návštěvnost se projevila na klasických okruzích i u věže. U věže byla důvodem skutečnost, že na rozdíl od dřívějších sezon není z personálních důvodů otevřena celý den. Lákavé byly pro návštěvníky především dětské a kostýmované prohlídky. 

Na náchodském zámku jsou stále ještě další neobjevené zajímavosti.

Nečekaný „poklad" na náchodském zámku. Co se našlo pod parketami?

„Našli jsme poklad. Není to sice truhla plná zlata a ani nebyl zakopaný na místě označeném velkým X," informoval před časem kastelán náchodského zámku Petr Ťažký o neobvyklém nálezu, který po dlouhých desítkách let opět vyvstal na denní světlo. Jednalo se o zákazovou ceduli správy zámku, kterou zřejmě někdy v poválečném období použili řemeslníci místo novin k podložení parket.

Zámek Jemniště.

Program obnovy památek se vrací. Benešov vlastníkům přerozdělí statisíce

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Prostřednictvím obcí s rozšířenou působností (ORP) přerozděluje Ministerstvo kultury ČR peníze určené k podpoře obnovy kulturních památek. Jednou z takových obcí je i Benešov, který v souvislosti s ministerskou pobídkou vyzývá vlastníky památek k využití této dotace.

Židovská čtvrť v Hluboké nad Vltavou.

Zapomenutá historie ožívá. Židovská čtvrť v Hluboké se dočkala uznání

Možná jste si toho všimli. Když přijíždíte do Hluboké nad Vltavou ve směru do rybářů, ještě před křižovatkou stojí po levici takový neutěšený shluk domů. Nejsou nic moc, polorozpadlé, sem tam chybí nějaké okno. Málokoho by tak napadlo, že by mohlo jít o historicky významnou lokalitu města. Jedná se totiž o bývalou židovskou čtvrť. Tento komplex budov teď ministerstvo kultury navíc prohlásilo za kulturní památku.

Harasov na Kokořínsku. Ilustrační foto.

Budoucnost trampingu na Kokořínsku je nejistá. Řeší jí pracovní skupina

Pracovní skupina řešící dopady trampingu v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj začala oficiálně fungovat. Do půl roku má představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Členy skupiny jsou zástupci obcí, vlastníků pozemků, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Obnovený úsek hradebního systému v Lipníku nad Bečvou.

Král je mrtev, ať žije král! Historickým městem roku je Lipník nad Bečvou

Historickým městem Olomouckého kraje za rok 2024 se stal Lipník nad Bečvou na Přerovsku, který bude kraj reprezentovat v celostátním finále soutěže. ČTK to dnes sdělila mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Sandra Kolářová. Do soutěže se přihlásila dvě města, Lipník nad Bečvou porazil tradičního rivala, Šternberk, který v krajském klání vyhrál v loňském roce. V roce 2008 se patnáctitisícový Šternberk stal celostátním vítězem v této soutěži, a to jako dosud jediné město z Olomouckého kraje.

Centrum Jilemnice v zimě.

Jilemnice vyhrála soutěž historické město v Libereckém kraji

Krkonošská Jilemnice se stala krajským vítězem soutěže historické město za rok 2024 v Libereckém kraji. Loňský krajský vítěz Jablonec nad Nisou se tentokrát nepřihlásil. O výsledcích krajského kola ČTK informovala mluvčí liberecké pobočky Národního památkového ústavu Alžběta Sakařová.

Ilustrační foto

Moravská Třebová je historickým městem Pardubického kraje

Historickým městem Pardubického kraje se stala Moravská Třebová na Svitavsku. Komise památkářů ocenila obnovu renesančního zámku nebo opravu latinské školy a radnice, uvedla mluvčí pardubické pobočky Národního památkového ústavu Zuzana Vlasáková. V městské památkové rezervaci o rozloze 17,5 hektaru se nachází 184 nemovitých kulturních památek.

Ilustrační foto

Návštěvnost památek ve správě NPÚ mimo turistickou sezonu se postupně zvyšuje

Návštěvnost památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) mimo turistickou sezonu se postupně zvyšuje. Celoročně včetně zimních měsíců je jich v ČR přístupných zhruba 30, nově například zámek v Litomyšli na Svitavsku. Za první tři měsíce roku 2024 si je prohlédlo více než 100.000 turistů, což je o čtvrtinu více než v roce 2023 a o třetinu víc než v roce 2022, řekl dnes novinářům náměstek ředitelky NPÚ pro správu objektů Oldřich Pešek.

Stoletá Roubenka na Vinohradech.

Vinohradská Roubenka: Požár, exekuce a nejistá budoucnost

Stoletá Roubenka na Vinohradech je unikátní stavbou, která by mohla být jedním z pražských klenotů. Místo toho je však součástí právních sporů a chátrá. Co bude s touto kulturní památkou dál? Pražský deník přináší nové informace přímo z místa.

Medvěd Ludvík se po preparaci vrátí do zámeckých prostor jako vycpaný exponát

Medvěd Ludvík se po preparaci vrátí do zámeckých prostor jako vycpaný exponát

Uběhlo jen pár desítek minut od chvíle, co se Náchodem a okolím začala šířit smutná informace, že ve věku 33 let byl na základě doporučení veterinárního lékaře na věčnost poslán medvěd Ludvík, a nad zámeckým medvědáriem se objevily první květiny a zapálené svíčky. „Protože Dáša i Ludvík se během třiceti let stali symboly náchodského zámku, a pro mnoho z místních obyvatel i návštěvníků srdcovou záležitostí, bylo na III. nádvoří u zábradlí nad medvědáriem zřízeno pietní místo," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Klokan albín, který se údajně utloukl zavřený na toaletě / klokan bez hlavy nalezený po příchodu zaměstnanců ve výběhu

Zámek hrůzy. Koza umírala několik dní, říkají exzaměstnanci o dění v Chlumu

Zámek v Chlumu u Třeboně vypadá na první pohled idylicky. Za jeho zdmi se ale údajně kupí problémy. O svých zkušenostech ze zámeckého farmaparku se pro Deník rozpovídal pár, který na místě pracoval několik měsíců. Partneři navíc svá trzení dokládají fotografiemi. Redakce Deníku upozorňuje, že galerie obsahuje drastické záběry.

Klokan albín, který se údajně utloukl zavřený na toaletě / klokan bez hlavy nalezený po příchodu zaměstnanců ve výběhu.

Zámek hrůzy v Chlumu. Mrtvý klokan na záchodě, další bez hlavy i pohřby zaživa

Zámek v Chlumu u Třeboně vypadá na první pohled idylicky. Za jeho zdmi se ale údajně kupí problémy. Pro Deník se o svých zkušenostech ze zámeckého farmaparku rozpovídal pár, který na památce pracoval několik měsíců. Z některých výpovědí běhá mráz po zádech. Tato tvrzení se navíc opírají o pořízené fotografie a videa. Upozorňujeme, že galerie u článku obsahuje drastické záběry.

Na základě doporučení veterinárního lékaře byl medvěd Ludvík uspán ve čtvrtek 23. ledna dopoledne.

Sbohem, Ludvíku! Medvěd z náchodského zámku odešel do věčných lovišť v 33 letech

Nečekané středeční uzavření náchodského zámku mělo ve čtvrtek smutné rozuzlení. Národní památkový ústav (NPÚ), který náchodský zámek spravuje, a Město Náchod chtěly dopřát klid k důstojnému odchodu medvěda Ludvíka. Jeho zdravotní stav se v posledních dnech prudce zhoršil a na základě doporučení veterinárního lékaře byl šetrně uspán ve čtvrtek 23. ledna dopoledne. Svou celoživotní družku Dášu přežil o dva roky a 15 dní.

Propustek, který zmizí, je nedaleko železničního mostu v Železné.

Historický propustek na Žatecku zmizí. Správa železnic ho zabetonuje

Správa železnic může zrušit historický propustek, který se nachází pod náspem s železniční tratí Žatec – Lužná u Rakovníka u památkově chráněného ocelového mostu v Železné poblíž Libořic. Propustek, který vznikl v druhé polovině 19. století, byl součástí vodního náhonu od jezu na Blšance k bývalému mlýnu. Dílo roky neslouží svému účelu a propustek je ve značně havarijním stavu. Povolení zrušit ho vydal stavební úřad žatecké radnice.

Vizualizace kulturního domu v Třebíči-Borovině.

Třebíč řeší opravy kulturních domů, Borovina má přednost před Fórem

Třebíč připravuje investice do svých kulturních domů. Má zpracovanou projektovou dokumentaci na opravu Fóra, kde jsou odhadované náklady padesát milionů korun, sdělila ČTK mluvčí radnice Irini Martakidisová. Ještě letos by mělo mít město k dispozici také projekt na opravu kulturního domu v Borovině. Podle starosty Pavla Pacala (Pro Třebíč) zřejmě dostane před Fórem přednost.

Nová kastelánka zámku Kozel Věra Polanová.

Nová kastelánka na Kozlu. Muži už jsou ohrožený druh, říká

Zámek Kozel na jižním Plzeňsku chystá každoročně do nové sezóny nějakou novinku. V loňském roce to bylo například zavedení placeného vstupu do zámeckého parku během sezóny nebo krásně zrenovované altány. Do letošního roku vstupuje s novinkou neméně důležitou. Na pozici kastelánky je od 1. prosince loňského roku nově žena, Věra Polanová. Nahradila Jana Polívku, který dělal zámeckého kastelána předchozích šest let.

Archeologický výzkum Národního památkového ústavu na někdejším vojenském pohřebišti (u lazaretu pruské armády z doby sedmileté války) v areálu Břevnovského kláštera.

Archeologové na Břevnově našli poklad. Tisíc těl prozradí tajemství dávné války

Neočekávané množství kosterních ostatků z období sedmileté války vyzvedli archeologové v rámci loňského výzkumu při okraji Břevnovského kláštera. Poskytují cenné poznatky nejen o způsobu válčení v polovině 18. století, ale třeba i tehdejší vojenské medicíně. Další bádání by mělo pomoci poodhalit například také informace o původu vojáků – nebo o jejich každodenní stravě. Ostatky budou po uzavření zjišťovací fáze výzkumu pietně uloženy v novém ossáriu.

Medvěd Jirka se už zabydluje v Zoo Ostrava.

Medvěd Jirka, hvězda z Konopiště, se zabydluje v Zoo Ostrava

Plánovaný převoz samce medvěda ušatého ze státního zámku Konopiště do ostravské zoo proběhl nad očekávání dobře, medvěd Jirka byl převezen ve středu 18. prosince a nyní už se zabydluje v novém prostředí. K dispozici bude mít téměř hektarový lesní výběh, zatím ale pobývá v chovatelském zázemí expozice Čitván.

Medvěd Jirka se už zabydluje v Zoo Ostrava.

Medvěd Jirka, zapůjčený ze Zlína na zámek Konopiště, se zabydluje v Zoo Ostrava

Plánovaný převoz samce medvěda ušatého ze státního zámku Konopiště do ostravské zoo proběhl nad očekávání dobře, medvěd Jirka byl převezen ve středu 18. prosince a nyní už se zabydluje v novém prostředí. K dispozici bude mít téměř hektarový lesní výběh, zatím ale pobývá v chovatelském zázemí expozice Čitván.

Zámek v Chlumu u Třeboně je na prodej.

Zámek v Chlumu přestavěli na hotel s wellness a farmaparkem. Teď ho prodávají

Zámek v Chlumu u Třeboně je na prodej. Desítky let chátrající památku koupil před třemi lety nový majitel s rusko-kazašskými kořeny a pustil se do její celkové rekonstrukce. Zámek postupně proměnil na hotel s restaurací a wellness částí. Během loňského roku přibyl i venkovní Farmapark. Stavbu ale od počátku provází problémy s chybějícími povoleními od příslušných úřadů.

Palác Žofín.

Spor o palác Žofín: Dosavadní nájemce budovu vyklízet nehodlá, ruší se i plesy

Praha 1 je v právním sporu s firmou Agentura NKL, která si pronajímá palác Žofín. Podle městské části smlouva skončila s koncem loňského roku a radnice už podle dřívějších informací v soutěži vybrala nového provozovatele, společnost Zátiší Catering Group. Podle jednatele Agentury NKL Jaroslava Páchy nicméně dosavadní smlouva stále platí, protože obsahovala opci na dalších deset let, řekl ČTK. O platnosti kontraktu rozhodne soud, Praha 1 kvůli tomu odmítla spor dále komentovat. Kvůli nejasné situaci zrušila Univerzita Karlova na Žofíně dva plesy.

Moravské Budějovice.

O titul Historické město roku budou za Vysočinu bojovat Moravské Budějovice

Moravské Budějovice na Třebíčsku jsou druhým rokem jediným městem na Vysočině, které se uchází o titul Historické město roku. Celostátního vítěze soutěže a držitele titulu Historické město roku 2024 vyhlásí organizátoři v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V dnešní tiskové zprávě o tom dnes informovala Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.

Lidé obvykle dohledávají, jestli má pozemek pro jejich dům napojení na silnici a inženýrské sítě, ale na to, co může být ukryto pod zemí, zapomínají.

Pozor na archeologické nálezy při stavbě domu. Neznalost může stát tučnou pokutu

Kupci pozemku pro stavbu vysněného domu mohou zažít řadu překvapení. A nemusí jimi být jen nerudní sousedé či neočekávané náklady. Jedním z častých rizik je archeologický nález na daném pozemku. Ředitel Archeologického ústavu v Praze Jan Mařík vysvětluje, co se v takovém případě děje, kdo hradí archeologický výzkum či jak zjistit dopředu, jestli se nemovitost náhodou nenachází v archeologicky významné lokalitě.

Kamenný most v Utíně u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Prohlédněte si ho, dokud ještě stojí

Historický skvost se rozpadá. Kamenný most u Utína nemá majitele ani budoucnost

/VIDEO/ Památka ze 16. století, která se pomalu ale jistě hroutí. To je kamenný most poblíž Utína na Havlíčkobrodsku. Je památkově chráněný od roku 1963 a potřebuje opravu jako sůl. Jenže není nikdo, kdo by se tak těžkého úkolu ujal. Most v Utíně ale není jediný. Podobný osud má na Vysočině několik dalších podobných památek.