Valašské Meziříčí Mezi deset nejlepších v letošním ročníku soutěže ve stavbách z vlnité lepenky se umístil sedmnáctiletý student střední průmyslové školy stavební z Valašského Meziříčí Martin Čermák. Při nominaci do semifinále zazářil s projektem hrad Karlštejn. Výherce této celorepublikové soutěže čekají významné ceny a vše se rozhodne ve středu 15. června.
Studenti opavské stavební průmyslovky a žáci stavebního učiliště se zapojili do soutěže Stavby z vlnité lepenky, jejímž letošním tématem byly stavby v seznamu národních kulturních památek.
Libochovice, Ploskovice – V měsíci červnu zámky pod správou Národního památkového ústavu v regionu znovu rozšířily svou návštěvní dobu, veřejnosti jsou nyní otevřené do 17 hodin. Začátek letní sezony rovněž předznamenává množství akcí, které se na památkách uskuteční nebo už běží. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších.
Sokolov – Zámek Kynžvart zvěčnili studenti Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. A to netradičně – z vlnité lepenky.Studenti se zapojili do projektu Stavby z vlnité lepenky a vytvořili tak z ekologického obalového materiálu zámek Kynžvart.
Pardubice – O kráse a rozmanitosti devatenácti městských památkových zón v Pardubickém kraji se můžete přesvědčit ve foyer sálu Jana Kašpara na Komenského náměstí v Pardubicích na putovní výstavě V náruči památkové péče.
Brno – Funkcionalistická tramvajová čekárna v Brně na Obilním trhu už možná nebude kulturní památkou. Důvodem jsou necitlivé zásahy stavební firmy, která měla objekt opravit. Návrhem na zrušení památkové ochrany se zabývá ministerstvo kultury, které zahájilo řízení na základě podnětu restaurátora Radka Ryšánka. Podle něj objekt ztratil památkovou hodnotu, řekl v úterý Ryšánek.
Lipník nad Bečvou – Finálovou účast si v soutěži Stavby z vlnité lepenky zopakuje Karel Mayer z Přerova, který studuje druhým rokem Střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou. Desátý ročník projektu, jehož cílem je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky, se letos zaměřil na Národní kulturní památky.
Pasohlávky – Několikrát do roka projíždí po hrázi kolem novomlýnských nádrží a z okna auta pozoruje ostrůvek s kostelem svatého Linharta. „Pokud se vše podaří, hrozně ráda bych se někdy podívala, jak kostel vypadá zevnitř," řekla Hustopečanka Jitka Navrátilová. Obec Pasohlávky ve spolupráci s Národním památkovým ústavem o záchranu a zpřístupnění unikátní památky po někdejší obci Mušov nadále usiluje.
Vyškov – Jeden založil král a pozdější císař Karel IV., druhý představoval hlavní a poslední sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, jehož zavraždění bylo záminkou spuštění první světové války. Hrad Karlštejn a zámek Konopiště.
Praha - Některé z odborných organizací či zájmových sdružení, které dříve vystupovaly proti návrhu nového památkového zákona, už chystanou normu podporují. Zákon, který má nahradit mnohokrát novelizovanou úpravu z roku 1987, budou v nejbližší době projednávat poslanci. Památkový zákon je jedním z klíčových slibů vlády v oblasti kultury. Pokud bude přijat, měl by platit od roku 2018. Návrh zákona podporují Uměleckohistorická společnost a Klub Za starou Prahu stejně jako Asociace pro podporu památek.
Lysice /FOTOGALERIE/ – Na lysickém zámku v pátek slavnostně představili novou expozici věnovanou významné rakouské spisovatelce Marii von Ebner-Eschenbach, jejíž život byl s tímto šlechtickým sídlem úzce spjatý. O její mimořádnosti svědčí například to, že získala čestný kříž za umění a literaturu, což znamenalo nejvyšší ocenění rakouského civilního úřadu. Jako první žena byla promována čestnou doktorkou Vídeňské univerzity. Vrchol přišel v podobě nominace na Nobelovu cenu za literaturu.
České Budějovice - Je to jako seriál bez konce. Budoucnost otáčivého hlediště, fenoménu v zahradě českokrumlovského zámku, se řeší už roky. Nyní budějovičtí radní učinili podstatný krok na cestě k nové podobě točny, jejímž vlastníkem je město České Budějovice.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Moravské Budějovice - V horní části ulice Tovačovského sady v Moravských Budějovicích se bude nově jezdit pouze jednosměrně. Další úpravy ulice však rada města odmítla. Proti některým jejím záměrům se totiž postavili krajští i státní památkáři a také obyvatelé peticí.
Frýdlant - Stavba z období vrcholného středověku, přesto po dlouhé roky opomíjená a doslova utopená v nepořádku v areálu bývalé mlékárny ve Frýdlantu. Fragment městského opevnění měří zhruba deset metrů.
Havlíčkův Brod – Nejtěžší bylo vytvořit detaily, tedy například hradní okna, shoduje se pět studentů ze třetího ročníku Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně z Havlíčkova Brodu.
Brno – Funkcionalistickou budovu v Kounicově ulici, kterou navrhl Bohuslav Fuchs, čeká rekonstrukce. Mimo jiné při ní dělníci vymění stávající okna za plastová, s čímž nesouhlasí památkáři.
Šindelová - Unikátní a v republice ojedinělá technická památka v Šindelové na Sokolovsku, železářská huť pocházející z 19. století, je zase o něco blíže záchraně. Pod svá křídla si ji vzal před časem vzniklý Spolek pro zachování hutě v Šindelové, který se nyní pouští do dalších záchranných prací na historickém objektu, kterému hrozila naprostá zkáza.
Ratibořice - S odstraňováním škod po povodni z roku 2013 se v Babiččině údolí začne zřejmě až začátkem září. Památkáři původně plánovali, že práce zhruba za 8 milionů korun odstartují už v dubnu či květnu.
Slavonice – Zcela nezvyklý pohled na slavonické Horní náměstí bez aut si mohli užít místní i návštěvníci města v uplynulých dnech. Zásluhu na proměně měl podle tajemníka slavonického městského úřadu Libora Karáska filmový štáb, který zde natáčel jeden z dílů pořadu Národní klenoty, který je věnován uchazečům o zápis na seznam UNESCO.
Havlíčkův Brod – První z akcí, která se uskutečnila v opravených prostorách havlíčkobrodské Staré radnice, byla konference Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu.
Liberecko - Jaké nehody se staly na Liberecku? Co čeká krajskou nemocnici? Kam můžete vzít děti na jejich velký den? To, a mnohem víc se dozvíte v krátkých zprávách.
Rekonstrukci katedrály Božského Spasitele v Ostravě a sochu Směrník s iniciativou za záchranu budovy železničního nádraží v Havířově nominovali památkáři za náš kraj na ocenění za zdařilý počin v oblasti památkové péče.
Kolín – Obnova tvrze v Hradeníně a ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink jsou za Středočeský kraj společně nominovaní na cenu Národního památkového ústavu ČR Patrimonium pro futuro, jejímž cílem je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, příklady kvalitních oprav, restaurování a podobně.
Stříbro – A o tom, že restaurace sloupu se sochou Panny Marie se opravdu povedla, svědčí i nominace této stavby do třetího ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. „Jsme z toho určitě nadšení. Dokládá to, že oprava, ať už byla jakkoliv složitá, se opravdu povedla," řekl s nadšením starosta Stříbra Karel Lukeš.
Bučovice – Ve východním křídle nad hlavním vstupem míval v prvním nadzemním podlaží byt poslední majitel bučovického zámku Alois Lichtenstein. Kastelánka památky Jana Burianková několik let počítala s tím, že podle dochovaných dobových fotografií nechá interiéry upravit a turistům tak nabídne ukázku historicky zabydlených pokojů. Nakonec je plán jiný. V prvním patře křídla bude nový prohlídkový okruh. Interaktivní.
Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) vrátil katolické církvi část areálu Sázavského kláštera. Římskokatolická farnost Sázava – Černé Budy dostala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi budovu fary a kostela. Majetek byl zástupcům farnosti protokolárně i fyzicky předán minulý týden, řekla dnes mluvčí NPÚ Simona Juračková.
Telč – I přes odmítavý postoj památkářů a zástupců města Telče půjde bývalý hotel U Nádraží ve Staňkově ulici v Telči k zemi. Na jeho místě má vyrůst budova pro kanceláře a masnu, a za ní supermarket.
Slavkov u Brna, Vyškov /FOTOGALERIE/ – Když se loni Slavkov u Brna poohlížel po dotacích na opravu desítek barokních soch v zámeckém parku, zjistil, že není jasné, kdo je jejich vlastníkem. Protože ale k památce od nepaměti patří a už vyžadují opravu, rozhodlo se vedení radnice podat určovací žalobu. U Okresního soudu ve Vyškově tak na jedné straně stanulo město, na druhé Česká republika, respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Rozsudek padl v úterý.
Havlíčkův Brod – První z akcí, která se uskuteční v opravených prostorách Staré radnice v Havlíčkově Brodě, bude konference Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu.
Dolní Krupá - Stavební a rekonstrukční práce na dolnokrupské faře jsou v plném proudu. Odborníci si při kontrolním dnu prohlédli aktuální stav a diskutovali nejen o technologii ošetření omítek, ale také o osvětlení před farou.
Nedvědice /FOTOGALERIE/ – Od poloviny osmnáctého století se u hradu Pernštejn rozkládají jedinečné zahrady. Nyní jsou v dezolátním stavu a navzdory snahám o jejich úpravu zanikají. Památkáři a správci hradu se teď snaží o jejich záchranu.