Kreativ

ŠTÍTEK: Tančící dům

Zpěvačka Helena Vondráčková slaví šedesát let na scéně v Tančícím domě.

Byla jsem pilné děvče, říká o své kariéře Helena Vondráčková. Ukázala i šatník

Mimořádnou kariéru populární zpěvačky Heleny Vondráčkové, která slaví šedesát let na scéně, připomíná výstava v pražské Galerii Tančící dům na Rašínově nábřeží. Obsahuje více než tři stovky exponátů, přičemž těmi z nejatraktivnějších jsou šaty a boty, které umělkyně během své hvězdné éry oblékala či nosila. Součástí expozice je i výčet jejích ocenění, osobní vyznání, plakáty, trofeje Českého slavíka, raritní dárky od fanoušků i vzácné vzpomínky. Výstava je k vidění od 29. května 2024 do 23. února 2025.

Galerie Tančící dům vystavuje originální kostýmy ze StarDance

Šaty, které tančí. Výstava ukáže taneční kostýmy soutěžících StarDance

Přijďte se pokochat krásnou střihů! takto láká Galerie Tančící dům na výstavu originálních kostýmů z mimořádně populární soutěže StarDance…když hvězdy tančí. Výstava Šaty, které tančí potrvá od 10. listopadu do 25. února příštího roku a připomene šaty a další kostými slavných účinkujících jako jsou Jana Plodková, Anna Polívková, Ondřej Brzobohatý nebo Jiří Dvořák. 

Přivezli jsme si z Prahy do Kunvaldu spousty zážitků, na které nikdy nezapomeneme.

Byli jsme s Pionýrem na návštěvě v Ledové Praze 2023

Navštívili jsme spousty čarovných či zajímavých míst – úžasný Karlův most a Pražský orloj, zajímavé Policejní muzeum ČR, skvělé Muzeum Karla Zemana, Vyšehrad, Muzeum Miniatur na Strahově, Pražský hrad, Galerie Tančící dům s vyhlídkou.

Ve věku 81 let podle Radiožurnálu zemřel český architekt chorvatského původu Vlado Milunić (na snímku z 25. února 2016). Jeho nejslavnějším dílem byl Tančící dům v Praze

Zemřel architekt Vlado Milunić, spoluautor Tančícího domu. Bylo mu 81 let

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český architekt chorvatského původu Vlado Milunić, který se do povědomí veřejnosti dostal jako spoluautor Tančícího domu v Praze. Uvedl to dnes Český rozhlas s odvoláním na architektovu rodinu. Rodák z Chorvatska, který od mládí žil v Česku, byl znám i svými názory na podobu pražských sídlišť či jako spoluautor řady sociálních staveb. Jako pedagog působil na Českém vysokém učení technickém (ČVUT), kde vystudoval architekturu.

Tančící dům oslavil 20. června 2021 čtvrstoletí.

Turisté obdivují Tančící dům, Pražané dovnitř ale nechodí

Rohová parcela na Jiráskově náměstí u břehu Vltavy byla prázdná od roku 1945, někdejší dům byl 14. února omylem zničen zásahem americké bomby při leteckém bombardování Prahy. V roce 1963 bylo rozhodnuto o zástavbě proluky, což se však až do 90. let nestalo.

Ze zahájení výstavy Kája Saudek: Muriel a andělé.

Čtyřicet let hledání a sporů: nalezené Saudkovy kresby vystavují v Tančícím domě

/FOTOGALERIE/ Galerie Tančící dům vystaví od středy originální kresby komiksu Muriel a andělé, který výtvarník Kája Saudek nakreslil podle scénáře Miloše Macourka. Jde o díla ztracená a marně hledaná desítky let. Originální podklady se posléze objevily na veřejnosti a po dlouhých letech soudních sporů se dostaly jako jeden celek zpět do rodinné sbírky Saudkových.

Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj a památkovou péči zastupitelstva hlavního města Prahy.

Architektura vždy probouzela emoce, říká Petr Zeman z výboru pro územní rozvoj

/ROZHOVOR/ „Architektura v lidech vždycky probouzela emoce. A nové stavby, jejichž tvůrci chtějí ve veřejném prostoru více či méně vyjet ze zajetých kolejí, obvykle vyvolají i odpor. Bylo to tak vždycky. Jen jsme na to poněkud zapomněli,“ říká Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj a památkovou péči pražského zastupitelstva.

Retro muzeum v obchodním domě Kotva.

Mončičáci, síťovky, céčka, emgetonky. Muzeum ukazuje, co měl každý doma

Zpět do 70. a 80. let se mohou ponořit návštěvníci v nově otevřeném Retro Muzeu v Praze. Nabízí 12 tisíc předmětů z doby, kdy československé pokojíčky ovládali mončičáci, nákup se nosil v síťovkách a z černobílé přenosné televize značky Tesla až do umakartových jader koupelen přicházela Majdalenka, Apolenka s Veronikou.

Volkswagen Maraton Praha se běží historickým centrem našeho hlavního města.

Start u orloje. A pak běželi maraton historickým centrem Prahy

Volkswagen Maraton Praha je jeden z nejkrásnějších maratonů světa. Start je na Staroměstském náměstí a běží se v nádherném historickém centru našeho hlavního města. Trať maratonu je rychlá, rovná a láká špičkové běžce. Letos se běželo v neděli 8. května. Atmosféru jedinečného závodu zachytil Zdeněk Bierhanzl, kterému děkujeme za hezké fotografie.

V noci z pátku na sobotu bude radnice barevně nasvícená.

Písecká radnice se rozzáří v barvách trikolory

Písek bude v pátek 3. září patřit k městům, která se symbolicky připojí k oslavám 100. výročí založení Československé obce legionářské (ČsOL) nasvícením některé významné památky. V barvách trikolory se z pátku na sobotu rozsvítí budova radnice na Velkém náměstí.

Tančící dům oslavil 20. června 2021 čtvrstoletí.

OBRAZEM: Dům, který nad Vltavou tančí už 25 let

V neděli 20. června oslavil Tančící dům 25 let od svého otevření. Dům se stal jedním z nejvyhledávanějších architektonických skvostů Prahy, přivítal přes tři miliony návštěvníků, patří mezi nejfotografovanější místa v republice a získal za svou podobu řadu ocenění.

Tančící dům pořádá výstavu o zakázaném erotickém průmyslu v Československu s názvem Praha dekadentní.

Erotika bez cenzury aneb Praha dekadentní

Pouze pro dospělé. I tak lze charakterizovat výstavu, která je nyní otevřena v Tančícím domě a která se ohlíží za historií pražského erotického života. Od Rakouska-Uherska až po současnost.

Lidé přicházeli 17. listopadu 2020 zapálit svíčky a položit květiny k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Kvůli pandemii koronaviru se program oslav známých jako "Korzo Národní - Díky, že můžeme" přesunul na internet.

Chodník na Národní třídě pokryly planoucí svíčky. Zazněla i Modlitba pro Martu

Planoucí svíčky u pamětní desky k 17. listopadu 1989 dnes zcela zaplnily chodník na pražské Národní třídě. Odpoledne zabíraly podle odhadu zpravodaje ČTK plochu zhruba 30 metrů čtverečních a stále přibývaly. Přinášeli je tam řadoví občané, kteří částečně ohrazený prostor kolem pamětní desky zaplnili bez ohledu na vládou povolené shromáždění maximálně jedné stovky osob na jednom místě. Z balkonu Národního divadla zazněla v symbolických 17 hodin a 11 minut legendární skladba Modlitba pro Martu.

Komentář Kamila Dubského

KOMENTÁŘ: Ještě že ten hospic není Kušty...

Obrovskou vlnu nevole vzbudila moderní půdní nástavba na jednom z památkově nejchráněnějších domů v historickém centru Chrudimi, který pro své potřeby nechal přestavět zdejší hospic. Je to hnusné, nerespektuje kontext malebného podloubí a památkáři, kteří to schválili, se buď zbláznili, nebo museli být investorem tučně podplaceni. Tolik závěry stovek diskutujících.

Prohlédněte si výstavu k jubilejnímu 100. výročí založení Říše loutek.

Tipy na úterý 18. srpna

Máte program na v pořadí již třetí srpnové úterý? Pokud ne, podívejte se na pár tipů v naší nabídce zajímavých akcí.

Tančící dům.

Tipy na úterý 11. srpna

Máte program na druhé srpnové úterý? Pokud ne, podívejte se na pár tipů v naší nabídce zajímavých akcí.

Malíř a architekt Michail Ščigol představuje část tvorby v železnickém muzeu. V bývalém lázeňském městečku, kde 30 let žil, se zrodilo na 500 jeho obrazů. Na výstavě k jeho životnímu jubileu jsou k vidění obrazy věnované jeho druhému domovu - Železnici.

FOTO: Michail Ščigol a jeho pocta Železnici

/ROZHOVOR/ Skromný, milý, pozorný, s otevřeným srdcem a úsměvem vítal Michail Ščigol hosty sobotní vernisáže v železnickém muzeu. V očích mu poskakovala jiskra radosti, která se někdy vytrácí v jakési plachosti. Jeho čeština má i po třiceti letech stále přízvuk jeho domova, Ukrajiny.

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers zahrají pod žižkovskou věží.

Tipy na úterý 4. srpna

Máte program na první srpnové úterý? Pokud ne, podívejte se na pár tipů v naší nabídce zajímavých akcí.

Knihovna podle architektky Soni Formanové.

Kritizovaná knihovna v Přelouči získává své příznivce

S představením budoucí knihovny, ztvárněné do moderní budovy, se v Přelouči zvedla vlna nevole. V pondělí večer do města přijela autorka návrhu, architektka Soňa Formanová, aby své dílo prezentovala veřejnosti. „Je přežité, že knihovna je jen budova s knihami, mělo by to být také místo pro setkávání. Snažili jsme se ji navrhnout tak, aby byla přehledná a každý návštěvník hned našel, co hledá, aniž by musel procházet celým objektem,“ popsala Formanová.

Tančící dům poprvé ve své historii otevře technické zázemí pro veřejnost.

Plány na tunel k Vltavě i „Havlův“ vnitroblok. Tančící dům láká k návštěvě

V domě na Rašínově nábřeží, který postavil Vácslav Havel v roce 1905 a kde se narodil jeho vnuk a pozdější československý prezident Václav Havel, vznikla před více než čtyřiceti lety myšlenka zaplnit proluku na rohu nábřeží kulturou. Novobarokní dům zničila omylem americká bomba na konci druhé světové války. Architekt Vlado Milunić, Havlův soused, zhmotnil (alespoň částečně) sen ve spolupráci s proslulým Frankem O. Gehrym v roce 1996. Galerie Tančící dům nyní první návrhy stejnojmenné stavby připomíná a zve veřejnost do běžně nepřístupných prostor.

Retrospektivní výstava díla Bořka Šípka v Galerii Tančící dům.

Tančící dům se otevírá. Výstava díla Bořka Šípka je prodloužena

Ode dneška mohou lidé opět navštívit Galerii Tančící dům a výstavu českého umělce a architekta Bořka Šípka. Ta měla původně končit v březnu, ale přerušila ji pandemie koronaviru krátce před původním zakončením. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit až do 27. září. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec vlastnoručně vyráběl.

Nasvícený Tančící dům.

Praha se zahalí do purpurové barvy

Nestátní nezisková organizace Nedoklubko, která již 17 let podporuje rodiny po předčasném porodu po celé České republice, zahájila v pátek 1. listopadu již tradiční kampaň v rámci oslav Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.

Tančící dům

KRÁTCE: Šípkovo dílo si lze prohlédnout v Tančícím domě

Ode dneška až do 22. března 2020 bude v Galerii Tančící dům k vidění největší retrospektivní výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Retrospektiva. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec, tvořící až do smrti v roce 2016, vyráběl.