Petr Gandalovič: Primátorování v Ústí považuji za nejdůležitější období života
/ROZHOVOR/ „Pokud nechceme být jen montovnou, musíme se prosadit v nových technologiích,“ říká bývalý primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič.
/ROZHOVOR/ „Pokud nechceme být jen montovnou, musíme se prosadit v nových technologiích,“ říká bývalý primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič.
Projekt testování 5G sítí nepřinese do Jeseníku žádné neověřené technologie, které by mohly ohrozit zdraví lidí. Vyplývá to z informací zástupců ministerstev pro místní rozvoj a průmyslu, kteří v pátek 12. června navštívili Jeseník. Seznámili se zde s aktivitami, v jejichž rámci budou místní firmy či školy zkoušet možnosti nové generace mobilních sítí.
/ROZHOVOR/ Firma Kamenolom Brniště žádá o obnovení těžby na kopci Tlustec na Českolipsku, proti jsou obce v okolí čedičového vrchu. Proti bylo i ministerstvo životního prostředí. V závěru loňského roku ale názor změnilo a těžařům dalo zelenou. Názor změnilo i zastupitelstvo Brniště, které těsnou většinou odhlasovalo dohodu s těžaři. K tomuto tématu přinášíme dva rozhovory, jeden se zastáncem těžby a druhý s jejím odpůrcem.
S předmětem Inovace a podnikání v oblasti nových technologií přichází od příštího akademického roku Technická univerzita Liberec. Předmět vznikal s odborníky z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink, aby studenty co nejvíc připravil na praxi.
/FOTOGALERIE/ Obyvatelé Unhoště mají k dispozici nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod. Práce začaly v listopadu roku 2018 a probíhaly za plného provozu čistírny. Rekonstrukce čistírny byla zcela v režii města Unhošť, která se pro stavbu rozhodla i bez dotace.
Téměř dvouměsíční plánovaná provozní zarážka v chemickém závodě v Litvínově se blíží ke konci. Pravidelná údržba všech zařízení v areálu, během níž došlo k úplnému přerušení provozu, začala 9. dubna. Pro zmírnění rizika šíření koronaviru ji doprovázela rozsáhlá bezpečnostní, hygienická a protiepidemická opatření, která v historii českého chemického průmyslu nemají obdoby.
Natáčí nás skoro všude – na ulici, v obchodě, na benzínové pumpě, v metru, autobusech, tramvajích, v zaměstnání… Bezpečnostní kamery jsou nainstalovány i na soukromých pozemcích a objektech. Co všechno se dá zjistit z kamerových záznamů, kdo k nim má přístup, a jak se můžeme bránit, když nás někdo natáčí bez našeho vědomí?
Příznivý výsledek měření - a také jeho potvrzení tím, že v dubnu přišlo nejméně stížností od doby, co bylo měření zahájeno. Takovým úspěchem se v úterý pochlubila společnost Vafo, jejíž výrobní závod v Chrášťanech na Praze-západ nevoní řadě lidí v okolí - a zvláště v okrajových částech metropole.
Příznivý výsledek měření - a také jeho potvrzení tím, že v dubnu přišlo nejméně stížností od doby, co bylo měření zahájeno. Takovým úspěchem se v úterý pochlubila společnost Vafo, jejíž výrobní závod v Chrášťanech na Praze-západ nevoní řadě lidí v okolí - a zvláště v okrajových částech metropole.
Zrezivělé potrubí, problémy s kvalitou vodu. To jsou některé z potíží úpravny vody v Adolfovicích na Jesenicku, kterou čeká rekonstrukce za více než sedmdesát milionů korun. I když polovinu nákladů pokryje dotace, budou si muset obyvatelé regionu za vodu připlatit.
Více než 16 milionů korun má město Česká Lípa v letošním roce vyčleněno na opravy místních komunikací, rozpočet zatím zůstává zachován i přes koronavirovou situaci.
Skupina Cylinders Holding a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava dnes, v pátek 22. května, oficiálně zahájily výzkum a vývoj nových technologií pro ochranu před virem covid-19, pro řešení respiračních potíží a pro podporu všech kyslíkových terapií v nejrůznějších oblastech lidského života.
Více než 40 lidí v Napajedlích nedaleko Zlína se nakazilo kvůli 5G vysílačům, tvrdí české konspirační video. Sítě 5G prý mohou i za celou globální koronavirovou pandemii. Podle odborníků jde však o nesmysl, vycházející převážně z vylhaných údajů.
Koupací jezírko ve Škodalandu se připravuje na letní sezónu. Odborníci pracují na tom, aby v něm byla čistá voda a v průběhu léta se nekazila.
Centrum tradičních technologií v Příboře neboli CETRAT, po povinné přestávce způsobené nařízením vlády kvůli šíření nákazy koronaviru, opět zve návštěvníky.
Se vším špatným, co s sebou koronavirová epidemie přináší, objevujeme i jednoznačně pozitivní efekty a nové šance. Zdravotníci, policisté nebo hasiči obětavě bojují v první linii, mezi lidmi se vzedmula obrovská vlna solidarity a nevídané pomoci. Šíření nemoci Covid-19 má zásadní dopad i na práci českých vědců. Spontánně se dokázali spojit napříč různými obory i vědeckými centry, aby nabídli mimořádně rychlá řešení aktuálních výzev.
Fenomén 3D tisku čím dál více proniká do našeho běžného života. Dokáže ho zpříjemnit i zachránit. Obor, který se 3D tiskem zabývá, už se dokonce vyučuje na vysokých školách.
Předpověď extrémního sucha děsí zahrádkáře i zemědělce. Dva Krnované Šárka Bočková a Karel Dufek oživili starobylou technologii zavlažování: říká se jí olla a funguje to. Je založena na tom, že zakopaná hliněná nádoba olla uvolňuje vláhu velmi pomalu a přímo do půdy.
Stavba kopíruje starší Gazelu a bude hotová do konce roku.
Úspěšnými provozními zkouškami prošla nová technologie omezující emise síry v Teplárně Energotrans v Horních Počaplech na Mělnicku (známé pod dřívějším označením EMĚ neboli Elektrárna Mělník I), jež zásobuje teplem část Prahy i města na Mělnicku.
Společnost ČEZ chce pro elektrárnu na Lounsku získat výjimku na toxickou rtuť. Ekologové to kritizují a jsou proti.
Byla to velká sláva, když v prosinci 2018 bruntálská průmyslovka pořídila pro své žáky učebnu zaměřenou na technologie aditivní výroby známé též jako 3D tisk.
Po nanorouškách rozjeli vědci z liberecké univerzity také výrobu štítů a respirátorů. Pomáhají i zdejší průmyslovky. Zapojit se mohou také dobrovolníci s 3D tiskárnou.
Po nanorouškách rozjeli vědci z liberecké univerzity také výrobu štítů a respirátorů. Pomáhají i zdejší průmyslovky. Zapojit se mohou také dobrovolníci s 3D tiskárnou.
Po nanorouškách rozjeli vědci z liberecké univerzity také výrobu štítů a respirátorů. Pomáhají i zdejší průmyslovky. Zapojit se mohou také dobrovolníci s 3D tiskárnou.
Archaickým a tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů se již několik let věnuje ve své odborné a prezentační činnosti muzeum v Příboře, jedna z poboček Muzea Novojičínska, doposud známé jako Muzeum a Pamětní síň S. Freuda. Nyní bude působit pod zkratkou CETRAT Příbor.
Obor podnikových služeb meziročně rostl o 12 % a zaměstnává již 120 000 kvalifikovaných lidí. Celých 43 % zaměstnanců tvoří cizinci z různých koutů světa, 5000 pracovních míst pak zastávají softwaroví roboti.
Novou hygienickou nanotechnologii TiZonic aplikovala dnes v prostorách Letiště Leoše Janáčka Ostrava ostravská společnost NanoZone s.r.o. Jedná se o inovativní japonskou technologii s obsahem nanočástic TiO2. Technologie funguje na principu fotokatalýzy, která dokáže s okamžitou účinností dlouhodobě – tedy minimálně po dobu tří let – eliminovat rizika přenosu infekčních nákaz. Technologie je bezpečná a bez vedlejších účinků.
Mottem letošního Světového dne vody je Voda a klimatická změna. Téma je v naší zemi v uplynulých letech aktuální především v souvislosti s tím, jak pociťují problematiku sucha zemědělci, rybáři, zahrádkáři nebo průmyslové podniky.
Od pondělí 16. března obsadí humpolecký zimní stadion dělníci. Začne důležitá rekonstrukce strojovny a dalších technologií sportoviště, práce potrvají zhruba půl roku.
Nové technologie posouvají i fotbal do jiné dimenze. Součástí přípravy Slezského FC se aktuálně stala GPS technologie Katapult, a to i díky kondičnímu trenérovi Michalu Hamplovi.
Myčka bohumínského střediska údržby Českých drah prošla kompletní rekonstrukcí za 18 milionů korun. Nahradila tak původní, již 16 let starou technologii.
Strojírenská společnost Spojmont z Ostravy uvedla tento týden do provozu nový dělící stroj TruMatic 7000, který stál přibližně 28 milionů korun.
Dlouho to byl hlavní symbol výběru mýta v České republice. Po zavedení satelitního mýta ale dosavadní technologie mýtných bran pozbyla svého významu. Státní podnik Cendis proto začal s demontáží technologií. Velkou část zařízení, které původně mělo jít do šrotu, nakonec využije.
Je celkem dobře známo, že domažlické muzeum Jindřicha Jindřicha disponuje nejrozsáhlejší kolekcí lidových podmaleb na skle v Evropě.
Pražský dopravní podnik (DPP) testuje čištění vozů polymerovou dezinfekcí. Zkušebně bude látka použita ve dvou tramvajích na lince číslo 18 a v jednom autobuse. Cílem je zajistit čistotu vozů na delší dobu. Podnik testovací čištění za 14 dnů vyhodnotí a rozhodne se, zda jej začne používat. Dnes to řekli generální ředitel DPP Petr Witowski a nezávislý specialista na úpravy vody a dezinfekce Petr Wagner. Nový způsob čištění podle Witowského nesouvisí s hrozbou nákazy novým typem koronaviru.
Brány brněnské Univerzity obrany se ve čtvrtek otevřely všem zájemcům o kariéru v armádě. Den otevřených dveří je určený všem zájemcům o vojenské i civilní studium na Fakultě vojenského leadershipu UO a Fakultě vojenských technologií UO.
Mlékárna, kterou zná každý (Jiho)Čech, dokončuje největší sýrárnu ve střední Evropě s nejmodernější technologií na světě.
Techmania Science Center je experimentální stanicí pro zvídavé, mostem mezi neformálním vzděláváním a populární turistickou destinací. Bylo prvním podobným střediskem v naší republice. Od samého počátku je ředitelem plzeňské Techmanie Vlastimil Volák.
Nová technologie by měla dokázat identifikovat projevy vandalismu a zalarmovat městskou policii či ochranku. Pilotní projekt vyvolal polemiku v pražském zastupitelstvu.
Na nepříjemné nerovnosti si často stěžují řidiči na silnicích jižní Moravy. S opravou výtluků má pomoci nový unikátní stroj, který vyvinuli vědci z Akademie věd České republiky s odborníky z brněnského Vysokého učení technického. Pracovali na něm od roku 2011.
Na nepříjemné nerovnosti si často stěžují řidiči na silnicích jižní Moravy. S opravou výtluků má pomoci nový unikátní stroj, který vyvinuli vědci z Akademie věd České republiky s odborníky z brněnského Vysokého učení technického. Pracovali na něm od roku 2011.
Žižkovi hledají i správné došky.
Hlavní počítačové systémy těžební společnosti OKD jsou už plně funkční, na některých dalších technologiích potrvá odstraňování následků loňského prosincového hackerského útoku ještě asi měsíc. Výše škody, kterou firma utrpěla, zřejmě přesáhne pět milionů korun. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
/ROZHOVOR/ „K rozhodování potřebuje data. Pokud je nemáte, nemůžete rozhodovat, nebo rozhodujete úplně špatně,“ říká děčínský radní Ondřej Smíšek. O zvyšování kvality života ve městech a nových technologiích mluvil v Týdeníku Děčínsko, který vyšel ve středu 19. února.
Největší letošní investiční akce Nedakonic, dokončení patnáctiměsíční modernizace čistírny odpadních vod (ČOV) spěje zdárně ke svému závěru. Konstatovala to komise při kontrolním dnu počátkem druhé únorové dekády.
Společnost GFG Alliance vedená podnikatelem Sanjeevem Guptou plánuje v následujících deseti letech investovat do své huti Liberty Ostrava 750 milionů eur (přibližně 19 miliard korun) na výstavbu nové unikátní (první v Evropě) technologie výroby oceli a na zásadní modernizaci válcoven, aby huti pomohla stát se přední ocelářskou společností s ekologickou výrobou kvalitní oceli ve střední Evropě.
Obor podnikových služeb meziročně rostl o 12 % a zaměstnává již 120 000 kvalifikovaných lidí. Celých 43 % zaměstnanců tvoří cizinci z různých koutů světa, 5000 pracovních míst pak zastávají softwaroví roboti.
Jen vzpomínkou by do roka mohl být intenzivní zápach po psích granulích, na který si lidé z metropole i okolí stěžují už několik let. Věří v to vedoucí Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické Karel Ciahotný, který stojí v čele skupiny odborníků radících společnosti Vafo, jak zatočit se smradem spojovaným s výrobnou krmiv pro domácí mazlíčky v Chrášťanech na Praze-západ.
U nových vynálezů je žádoucí předběžná opatrnost. Případ z Krnova varuje, že nanočástice se přesouvají z vědeckých laboratoří do praxe příliš živelně. Odborná polemika o bezpečnosti není uzavřená.