Kreativ

ŠTÍTEK: technologie

Laserový systém L3-HAPLS ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech na Praze-západ.

Laser v Dolních Břežanech dosahuje rekordního výkonu. Celosvětově!

/FOTOGALERIE/ Významným pokrokem, korunovaným dosažením světového rekordu, se může čerstvě pochlubit tým výzkumného centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech na Praze-západ. Jím připravovaný laserový systém L3-HAPLS dosáhl při testu provozního výkonu na úrovni 0,5 PW při frekvenci opakování 3,3 Hz.

Siemens ve Frenštátě nabírá nové pracovníky.

Frenštátský Siemens nabírá nové zaměstnance

Díky zavedení nových technologií a důslednému dodržování protipandemických opatření se výroba elektromotorů Siemens ve Frenštátě pod Radhoštěm ani v době covidové nezastavila. Právě naopak - výrobní závod, který staví na digitalizaci výroby, nyní nabírá až stovku nových pracovníků!

Chřest

Zkušenosti s hlídáním chřestu na Mělnicku mají prospět zemědělství

Možnost sledovat polní plodiny na dálku by časem měla zemědělcům nabídnout chystaná aplikace, jejímž cílem je poskytovat jak ucelený přehled o aktuálních podmínkách, tak odhad dalšího vývoje v závislosti na počasí i plánovaných pěstitelských postupech. To má umožnit nová technologie, jež skloubí zkušenosti rolnických generací s vědeckými poznatky – a s elektronickými vychytávkami.

Čistírna odpadních vod - ilustrační foto

SOUHRN ZPRÁV REGIONU: V čističce dokončí technologii na dusík

Denitrifikace, tedy proces, který napomáhá odstraňovat sloučeniny dusíku z odpadních vod, je jednou z největších akcí, kterou na letošní rok plánuje město v průmyslové zóně Kolín – Ovčáry. Zkrátka bude třeba doplnit technologii čistění odpadních vod.

Písek. Ilustrační foto

Písek bude jako první v republice využívat stanici energetického využití

Město Písek získalo dotaci z Operačního programu Životního prostředí na tepelné zpracování biomasy a kalů z místní čistírny odpadních vod. Náklady na projekt Stanice energetického využití kalu a biomasy I. etapa – ČOV Písek dosáhnou zhruba 36,4 milionu korun bez DPH, dotace činí 21,3 milionu.

Ladislav Zibura

Startuje Jihočeský podcast. Platforma spojí jihočeské rodáky a technologie

Jihočeský podcast vznikl jako společný projekt společnosti Brilo Team a dvojice moderátorů tohoto pravidelného pořadu Petra Meškána a Jana Schönbauera. Ti si budou do nově vzniklého nahrávacího studia v kancelářích Brilo Team zvát osobnosti z jižních Čech a budou s nimi probírat jejich práci spojenou s novými technologiemi.

Příběh psaný životem: Z Kuvajtu až na Hanou

Psal se rok 2005, když se Donna Ivy Frantík, původem z indické Bombaje, rozhodla odejít za svým partnerem do České republiky. Opustila ropný poloostrov Kuvajt a teplo Perského zálivu vyměnila za mírné evropské klima.

Global Connectivity Index: Digitální transformace je cesta k ozdravení ekonomiky

Digitální transformace průmyslových odvětví pomůže zemím v postpandemickém období zvýšit produktivitu, podpořit hospodářské oživení a posílit konkurenceschopnost. Ekonomiky, kterým by se podařilo zvýšit produktivitu a zužitkovat výhody digitalizace a inteligentní konektivity, by mohly do budoucna těžit z vyšší přidané hodnoty na osobu či na odpracovanou hodinu.

V Česku už se testuje provoz vlaků bez strojvedoucích

Společnost AŽD Praha začala v těchto dnech s testováním systémů pro provoz vlaků bez strojvedoucích. Zkušební jízdy provozuje na své trati z Kopidlna do Dolního Bousova, kde není žádná pravidelná železniční doprava.

Jak se v minulosti tkalo? Právě to si na vlastní kůži vyzkoušíte v Příboře

Pohádku o Dobrunce, která denně musela spřádat na kolovratu, zřejmě zná mnoho lidí. Autorka Božena Němcová ve své báchorce O zlatém kolovrátku vykreslila chudobu tehdejší doby a kolovrat byl jedním ze zdrojů obživy. Místem, kde si návštěvník může práci na kolovrátku či tkalcovském stavu a jiné staré technologie vyzkoušet, je nyní Centrum tradičních technologií v Příboře (CETRAT), pobočka Muzea Novojičínska.

Muzeum v Příboře na historickém rozcestí

Letošním rokem muzeum v Příboře zahajuje pomyslnou sérii zajímavých výročí. V srpnu to bude 110 let od Krajinské výstavy konané v Příboře. Na ní bylo shromážděno velké množství exponátů, které představovaly základ pozdějšího muzea.

Příběh psaný životem: Z Kuvajtu až na Hanou

Psal se rok 2005, když se Donna Ivy Frantík, původem z indické Bombaje, rozhodla odejít za svým partnerem do České republiky. Opustila ropný poloostrov Kuvajt a teplo Perského zálivu vyměnila za mírné evropské klima.

Plazmatem proti špíně: brněnští vědci vyřešili problém se znečištěním vody

S novou technologií pro dočišťování vody pomocí nízkoteplotního plazmatu přišli brněnští vědci. Zařízení umí z vody odstranit zbytky chemikálií a hubí i mikroorganismy jako jsou sinice a bakterie. Podobná zařízení dosud existovala pouze v laboratorním měřítku. Nový vynález má naopak potenciál zvládnout velké objemy vody.

Pavel Jovanovič šéfem. Středočeské inovační centrum má nového ředitele

Nového ředitele má Středočeské inovační centrum (SIC), jehož posláním je podporovat výzkum, vývoj a inovace v rámci kraje. Do čela jeho týmu byl zvolen dosavadní manažer obchodních inovací Pavel Jovanovič, jenž v inovačním centru působí od roku 2016. Vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 16 uchazečů.

Pavel Jovanovič šéfem. Středočeské inovační centrum má nového ředitele

Nového ředitele má Středočeské inovační centrum (SIC), jehož posláním je podporovat výzkum, vývoj a inovace v rámci kraje. Do čela jeho týmu byl zvolen dosavadní manažer obchodních inovací Pavel Jovanovič, jenž v inovačním centru působí od roku 2016. Vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 16 uchazečů.

Nové technologické centrum za Prahou přiblíží vědu i malým firmám

Ve světě špičkových technologií se Dolní Břežany na Praze-západ mají stát ještě známější než dosud. Vedle již fungujících laserových center ELI Beamlines a HiLASE tam vzniká další inovační centrum zaměřené na nové technologie: Brain 4 Industry. Podnikům, a to včetně menších firem, usnadní vývoj jejich produktů.

Nová technologie od liberecké firmy: Výrobu ohlídá počítač, odhalí vadné kusy

Do světa průmyslové výroby míří nový pojem – počítačem asistovaná montáž neboli CAA (Computer Aided Assembly). Jde o novou technologii od liberecké softwarové firmy nullspaces Jiřího Kuly a Davida Zacha. CAA kombinuje využití optiky a pokročilých algoritmů a podnikům umí pomoci v několika oblastech. Zajišťuje výstupní kontrolu výrobků, ale především umí zasáhnout už do průběhu výroby, aby se vzniku vadných kusů předešlo.

Západočeská univerzita má tři nové profesory

Milan Honner a Ján Minár z institutu Nové technologie-výzkumné centrum (NTC) a Martin Kopecký z Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni jsou na seznamu 78 nových profesorů, jejichž jmenovací dekrety podepsal v úterý prezident republiky. Tradiční slavnostní předávání dekretů se z důvodů aktuální epidemické situace do konce letošního roku neuskuteční.

Fakulta strojního inženýrství letos slavila nebývalé akreditační úspěchy

Vzhledem ke skutečnosti, že Fakulta strojního inženýrství UJEP je jedinou čistě technickou fakultou Ústeckého a Karlovarského kraje, její existenci v těchto dvou regionech lze považovat za zásadní. Připravuje totiž tolik potřebné absolventy technického, technologického, konstrukčního, energetického a materiálového zaměření.

Jak mladá ajťačka z Hranic řídila distanční výuku? Myslím, že si to sedlo, říká

Kvůli covidu byly letos uzavřené školy dvakrát. Jednou na jaře a pak na podzim. Na on-line výuku přešla už na jaře postupně většina škol. Učitelé, děti i rodiče se museli popasovat s všemožnými výukovými aplikacemi a portály a tak se ocitla většina IT specialistů nebo-li ajťáků, kteří mají ve škole na starost informační a komunikační technologie (ICT), ve zcela nové situaci.

Výhody 5G sítí běžný uživatel nevidí, do budoucna ale mohou prodloužit život

ROZHOVOR/ Široká veřejnost toho o 5G stále moc neví. Nedovede si představit přínos nových sítí a jejich zavádění si často pojí s očekáváním nárůstu cen. Podniky nové sítě stále neumí příliš využívat a investice do 5G technologií jsou v dnešní pandemické době pro mnohé zdánlivě riskantní. CEO společnosti Huawei pro ČR, SR a Rakousko, Willi Song poskytl Deníku rozhovor. 

Ředitel huti Jiří Kaluža informoval novináře o plánované výstavbě nové hybridní pece. Ty nahradí současné čtyři tandemové pece ze 70. let minulého století. Novináři si mohli prohlédnout stávající provozy ocelárny, 14. prosince 2020 v Ostravě.

Podívejte se, pece ze 70. let v Liberty Ostrava nahradí hybridní technologie

/FOTOGALERIE/ Nižší emise prachu a další výhody. Čtyři tandemové pece v Liberty Ostrava čeká konec. V roce 2023 je mají nahradit pece hybridní. Kdo se stane jejich dodavatelem bude známo na již jaře, kdy se uzavře výběrové řízení. Ostravská huť Liberty zároveň v pondělí 14. prosince oznámila, že se s odbory dohodla na zvýšení mezd.

Voda pro Bělohrad a Jičín proudí z renovované úpravny

Zlepšení parametrů kvality vody a efektivnější provoz zařízení byly jedním z důvodů, proč Vodohospodářská a obchodní společnost přistoupila k rekonstrukci úpravny vody ve známém lázeňském městě Lázních Bělohrad. Na celkovou rekonstrukci nejen této úpravny, ale i čerpací stanice v Mlázovicích, získala dotační příspěvek ze Státního fondu životního prostředí. Nyní byla stavba spuštěna do půlročního zkušebního provozu. Úpravna čistí vodu nejen pro Bělohrad a okolní obce, ale i pro dvacet kilometrů vzdálené město Jičín.

Úspěšné podnikání v éře 5G: Principy, které pomohou překonat hranice konektivity

Konektivita je v dnešní době komoditní záležitostí. Nasazení nových síťových technologií proto již nemůže zaručit operátorům generaci růstu. Studie poradenské společnosti STL Partners ve spolupráci se společností Huawei prezentuje osm hlavních zásad, jimiž by se měli operátoři řídit při přechodu od konektivity k individualizovaným vertikálním řešením.

Pojízdná učebna techniky zavítala i na Náchodsko

Projekt Ministerstva průmyslu a obchodu Tour for the Future Pojízdná učebna techniky zavítal do Královéhradeckého kraje. První zastavení pojízdné učebny se uskutečnilo před nedávnem v Náchodě před základní školou na Plhově.

Iva Vopěnková: Mám tři syny, kteří jsou pro moji práci tou největší motivací

/ROZHOVOR/ Eduzměna ve spolupráci s Místním akčním plánem (MAP) Kutnohorsko připravila cyklus on-line seminářů pro rodiče s názvem Rodiče, děti a technologie. Poslední z nich se uskuteční ve středu 18. listopadu od 16 hodin. Program má na starosti Iva Vopěnková z Kutné Hory, která s Deníkem hovořila nejen o úskalích distanční výuky.