Znojmo – Vyrobit si vánoční ozdoby nebo si vyzkoušet, jak těžkou měly práci přadleny na kolovrátku, jak funguje stav nebo pomůcka na navíjení provazů si mohou zájemci již dnes na interaktivní výstavě v Domě umění na Masarykově náměstí. Výstavu pořádá Jihomoravské muzeum ve Znojmě, nese název Za dlouhých zimních večerů a potrvá až do jedenáctého ledna příštího roku.
České Budějovice – Českobudějovický rodák Robert Burian se v profesionálních kuchyních pohybuje už dvacet pět let. Za minulého režimu utekl do Rakouska. V současnosti je šéfkuchařem v českobudějovické restauraci Olivier.
Nové Město /ROZHOVOR/– Zítřejší Dyzajn márket na piazzettě Národního divadla patří k posledním velkým akcím, které zde jako šéf zažije. Na konci letošního roku totiž zlatou kapličku a její scény čekají změny a Štěpán Kubišta se rozhodlo u nich už nebýt. Sám ale velké změny udělal.
Praha /ROZHOVOR/ – Nedělní Dyzajn márket na piazzettě Národního divadla patří k posledním velkým akcím, které zde jako odcházející šéf Nové scény ND zažije. Na konci letošního roku totiž zlatou kapličku a její scény čekají změny a Štěpán Kubišta se rozhodl u nich už nebýt. Sám ale velké změny udělal. Když před čtyřmi lety do Národního divadla přicházel, byla Nová scéna podle něho skoro mrtvým prostorem. „Až na představení Laterny magiky, které zajímalo hlavně turisty, se tu nic nedělo," říká.
Praha /ROZHOVOR/ - Je smutným českým zvykem, že ředitelé příspěvkových organizací ministerstva kultury absolvují během funkčního období, ba dokonce před svým nástupem malý infarkt. Buď z nečekaného odvolání, či různých podpásovek. Ještě během našeho rozhovoru s Jiřím Fajtem před pár dny platilo, že nastoupí 1. ledna jako ředitel Národní galerie. V jedné malostranské kavárně jsme mluvili o poradním sboru, který ministr kultury Jiří Balvín jmenoval bez jeho vědomí, a že to budoucího šéfa galerie zneklidňuje.
Havířov - Sváteční polévku ve čtvrtek odpoledne naléval kolemjdoucím na náměstí Republiky havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk. Předvánoční akce se konala již tradičně pod záštitou Armády spásy.
Polička /FOTOGALERIE/ – Ryba v různých podobách jako hlavní symbol Vánoc, řezbářské umění a Ladovy Vánoce se staly nosnými tématy adventní výstavy S vůní vanilky, která přivítala své příznivce v budově Oblastní charity Polička.
Praha – Slovanská epopej Alfonse Muchy bude ve Veletržním paláci v Praze vystavena další dva roky. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy, která epopej spravuje, Magdalena Juříková a Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie v Praze, o prodloužení výstavy podepsali smlouvu, sdělila mluvčí NG Eva Kolerusová.
Havlíčkův Brod – Představení s papírovými loutkami, které nejsou při podobnýchprodukcích příliš časté, o narození Ježíška mohly nedávno zhlédnout předškolní děti z Mateřské školy Prokopa Holého a třeťáci ze Základní školy Nuselská v prostorách Dětského oddělení brodské Krajské knihovny Vysočiny.
Doksy - Dámy ve velké večerní, páni ve smokingu, i tak bude vypadat kulturní sezona v hotelu Port. Na břehu Máchova jezera si přijdou na své milovníci hudby, tanečníci, ale i ti, kteří by se před plesovou sezonou v tanci rádi trochu zdokonalili.
Trutnov - Výstava Heleny Fejkové, která je k zhlédnutí ve dnech 12. prosince 2013 až 11. ledna 2014 v Galerii města Trutnova, je netradiční přehlídkou tvorby známé módní návrhářky.
Přerov – Vyběhnout schody se stejnou lehkostí jako osmdesátník Ivo Kolařík není vůbec jednoduché. Dlouholetý producent a zakladatel amatérského divadla Dostavník, který se v pondělí večer loučil s diváky na derniéře úspěšného představení Maškaráda v Městském domě, je pořád nabitý energií. Desítky let na prknech, jež znamenají svět, na něm vůbec nejsou znát.
Přerov /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Vyběhnout schody se stejnou lehkostí jako osmdesátník Ivo Kolařík není vůbec jednoduché. Dlouholetý producent a zakladatel amatérského divadla Dostavník, který se v pondělí večer loučil s diváky na derniéře úspěšného představení Maškaráda v Městském domě, je pořád nabitý energií.
Uherské Hradiště - Přestože počasí o víkendu sportovcům příliš nakloněno nebylo, uskutečnil se v Sadech tradiční pétanqový turnaj O pohár starosty města Uherského Hradiště. Stejně jako každý rok, tak i tentokrát však koulaři vyměnili pískový povrch za koberec a turnaj odehráli v hale.
České Budějovice /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Ruský armádní soubor Alexandrovci, který letos oslavili 85 let, koncertoval 8. prosince v českobudějovické Budvar aréně, kam přilákali asi 3000 lidí… Je neděle, tři čtvrtě na sedm večer. Před českobudějovickou Budvar arénou se srocují davy lidí, převážně starší ročníky ve viditelně natěšené náladě. Tentokrát se nehraje hokej, schyluje se k vystoupení legendárního Alexandrovova souboru písní a tanců.
Prostějov – Nejen Jestřábi dělají čest prostějovskému hokeji. Mezi úspěšné reprezentanty města patří i jejich následovníci. Žáci druhých a třetích tříd základních škol dovedou předvádět na ledě neuvěřitelné věci. Malá Jestřábata naposledy dokázala své umění na domácím předvánočním turnaji, kde v obrovské konkurenci skončila druhá. O tom, jaké to je vést nadějné talenty a ukazovat jim správnou cestu, se s námi podělil jejich trenér Lukáš Majer (na snímku v článku).
Hradec Králové - Skvosty Hradce očima architekta: Ne nadarmo se Hradci Králové přezdívá "salon republiky" – jeho architektura je prostě nevšední. V našem seriálu vám ukazujeme skvosty východočeské metropole. Druhý díl věnujeme Muzeu východních Čech, které okomentoval spolutvůrce územního plánu Tomáš Vymetálek.
Hradec Králové - Skvosty Hradce očima architekta: Ne nadarmo se Hradci Králové přezdívá "salon republiky" – jeho architektura je prostě nevšední. V našem seriálu vám ukazujeme skvosty východočeské metropole. Druhý díl věnujeme Muzeu východních Čech, které okomentoval spolutvůrce územního plánu Tomáš Vymetálek.
Vracov – Jedni nepříznivou sérii porážek utnuli, u druhých stále přetrvává. Sobotní šlágr první ligy mužů vyzněl pro stolní tenisty Hodonína, kteří v derby dvou okresních rivalů přehráli domácí Vracov 10:2.
České Budějovice - Ruský armádní soubor Alexandrovci, který letos oslavili 85 let, koncertoval 8. prosince v českobudějovické Budvar aréně, kam přilákali asi 3000 lidí.
Ústí n. L., Liberec – „Mají mančaft jinde, ale odehráli jsme slušný zápas a byli Budějovicím důstojným soupeřem," prohlásil kormidelník SKV René Dvořák.
Pardubice – Ve Východočeském divadle v Pardubicích bude dnes od 19 hodin hostovat s kultovní inscenací Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně brněnské Ha Divadlo.
Ústí nad Labem - Do vězení od čtyř do dvanácti let byli ústeckým krajským soudem odsouzeni zloději a překupníci za krádeže uměleckých předmětů, houslí a starožitných zbraní. Mezi uměleckými předměty byly též obrazy Emila Filly odcizené v listopadu 2011 v Peruci na Lounsku.
Most - Zábavu pro celou rodinu si včera večer užili fanoušci hokejových exhibic. Na zimním stadionu v Mostě se utkal sváteční tým HC Most s HC Olymp Praha, který vedl herec Martin Dejdar.
Opočno – V minulém díle stál na konci našeho vyprávění řezník Karel Potůček, dnes se k němu vrátíme. Řeznickou živnost v domě čp. 10 ukončil někdy před rokem 1901. Přesto asi nouzí netrpěl – stal se z něho majitel realit.
Mladá Boleslav - Výběr toho nejlepšího z unikátního českého festivalu uvádějícího filmy, v nichž hrají herci s mentálním postižením, mohli shlédnout diváci v kostele sv. Havla
Dráteník. Člověk, který drátem opravuje keramické hrnce. Ale pozor, takový pohled na jedno z historických řemesel už dávno neplatí. Dnes jde totiž hlavně o umění. Svou zručnost novodobí dráteníci propůjčují tvorbě nejrůznějších ozdob a šperků, ale umějí ztvárnit třeba sportovní vůz!
Východní Čechy /NÁZOR/ - Kdo chce dobře jíst, tak se musí naučit také vařit. S jídlem roste chuť, ale jen hrstka to dotáhne až k nálepce od Pohlreicha. Já sám jsem kuchařským individuem, experimentátorem a samoukem, jehož umění by se dalo srovnávat s úrovní vaření radního Atakdále ve filmu Byl jednou jeden král.
Linhratovy – Dobrou duší linhartovského zámku je Jaroslav Hrubý. Je nejen kastelán, ale také pedagog, výtvarník, keramik a nevyčerpatelná studnice nápadů.
Ostrava /FOTOGALERIE/ - Po pěti měsících se opět otevírá pro veřejnost Galerie výtvarného umění v Ostravě. V minulých dnech skončila generální rekostrukce suterénu Domu umění, která stála čtrnáct milionu korun. Investoval je Moravskoslezský kraj coby zřizovatel galerie.
Opava /POZVÁNKA/ - Divadlo, autorské čtení, výtvarné umění i hudba. Opavané se už za několik dnů dočkají čtvrtého ročníku neotřelého multižánrového festivalu SoumArt Fest.
Nová Paka /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Přátelé umění a zvláště obrazů Vladimíra Komárka mají možnost se přijít na některá jeho díla podívat do galerie Damara, patřící novopackému malíři Vlastimilu Mužíčkovi. Ten výstavu uvedl vernisáží za přítomnosti Komárkova syna. Úvodního slova se ujal železnický malíř Michail Ščigol, který si zavzpomínal na svého přítele Vladimíra Komárka.
Ostrava - Po pěti měsících se opět otevírá pro veřejnost Galerie výtvarného umění v Ostravě. V minulých dnech skončila generální rekostrukce suterénu Domu umění, která stála čtrnáct milionu korun. Investoval je Moravskoslezský kraj coby zřizovatel galerie.