Kreativ

ŠTÍTEK: umění

Expozici můžete v Domě umění navštívit do 9. února.

Vidět vzduch, slyšet mrak. Dům umění vystavuje skleněné obrazy Lady Semecké

První letošní výstavou v českobudějovickém Domu umění jsou obrazy sklářky a pedagožky Lady Semecké s názvem Vidět vzduch, slyšet mrak. Pro tvorbu využívá skleněné desky, na kterých barvu, písek nebo skleněnou drť zatavuje. Vytváří obrazy krajiny, lesů, oblak nebo dun. Návštěvníci uvidí několik cyklů, které připravila pro Dům umění, řekla Lada Semecká. Expozice potrvá do 9. února.

Pohled na výstavu

Dvě výstavy v Galerii moderního umění se vrací v obměněné podobě

Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové ve čtvrtek otevře dvě obměněné výstavy cyklu Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche. Ve výstavním prostoru Kabinet sběratele, který je věnován ex libris, budou k vidění práce Aleny Kučerové a v prostoru Na bidýlku II výstava Hygiena obecného blaha Matěje Lišky, informovala na webu hradecká Galerie moderního umění. Vernisáž bude 9. ledna od 18:00 ve foyer budovy galerie na Velkém náměstí. Obě výstavy potrvají do 9. března.

Hospic, ilustrační foto.

Domácí hospic Křídla získal finanční prostředky na nákup důležitého pomocníka

Domácí hospic Křídla v Kosově Hoře získal finanční prostředky na nový kyslíkový koncentrátor pro těžce nemocné pacienty s dýchacími potížemi. Dar ve výši 30 tisíc Kč obdržel od Nadačního fondu Umění doprovázet, který již osmnáct let patří mezi podporovatele českých hospiců. Celková částka, kterou nadační fond tomuto hospici poskytl, činí téměř 180 tisíc korun.

Rostislav Osička - profesionální boxer, trenér, herec a malíř na společné výstavě „Tvary a příběhy“, která se uskutečnila v prostorách Art Club Etalon. Součástí výstavy byla i báseň „Vzpomínka na StarDance“.

Rostislav Osička: Legenda boxerského ringu odkrývá svou uměleckou duši

Rostislav Osička se narodil v roce 1956 v Moravském Žižkově a je jednou z legend českého boxu. Má za sebou více než 300 zápasů a naposledy se postavil soupeři ve 45 letech. Dnes se věnuje tréninku kondičního boxu, který je určený všem zájemcům bez ohledu na jejich fyzickou zdatnost. Kromě toho také napsal knihu, maluje obrazy a píše básně. Co stojí za jeho uměleckou duší a jaká témata umělecky zpracovává se dočtete v následujícím rozhovoru.

Galerie města Blanska

Blansko hostí výstavu o zvukovém umění. Galerie uvedla i film o Cageovi

Galerie města Blanska uvedla 11. prosince film JOHN CAGE – SONG BOOKS blanenského hudebníka a umělce Radima Koláře. Promítání tohoto neobvyklého filmově-hudebního díla bylo součástí doprovodného programu kolektivní výstavy Spojené zvukem, která zkoumá současné zvukové umění a potrvá do 11. ledna příštího roku.

Jan Timotej Strýček; archivní foto.

Výstava Setkání v meziříčském zámku Žerotínů vzdává hold Janu Timoteji Strýčkovi

Připomínkou nedožitých 75. narozenin, ohlédnutím za celoživotním dílem i tichou poctou vzácnému člověku, který svůj profesní život zasvětil umění, textilnímu řemeslu a boji o přežití Moravské gobelínové manufaktury. Tím vším je nová výstava Setkání: Jan T. Strýček, která začala v první polovině prosince na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

"Dům umění není na prodej". Skupina s transparenty na jednání zastupitelstva města.

V Budějovicích rozhodovali o rozpočtu. Na Dům umění nezbylo

Výdaje ve výši 4,5 miliardy se plánují na příští rok v rozpočtu Českých Budějovic. Zastupitelé jednali o rozpočtu v pondělí 16. prosince 2024 několik hodin. Hlavní spor se točil kolem Domu umění. Ve výdajích se plánuje třeba oprava Rudolfovské třídy, dokončení rekonstrukce KD Slavie nebo úpravy českobudějovických nábřeží.

Předání daru.

Hospic MEDICA Třinec obdržel 20 tisíc korun na nákup léků tišící bolest

Finanční dar ve výši 20 tisíc korun na nákup léků tišící bolest získal pro těžce nemocné klienty MEDICA Třinec, která poskytuje specializovanou mobilní paliativní péči v domácím prostředí v Třinci a jeho okolí. Peníze obdržela od Nadačního fondu Umění doprovázet, který podporuje hospice a rozvoj paliativní péče v ČR již osmnáct let.

Umělec Pasta Oner připravil na novou sezonu kompletní tři sady dresů Slavie.

Pasta Oner: Obraz prodá i za statisíce. Teď má na svědomí ikonu, dres Slavie

/FOTO, VIDEO/ Nové dresy fotbalové Slavie pro sezonu 2025/2026 ještě nikdo na veřejnosti neviděl, ale už budí vášně i dychtivé očekávání fanoušků. Klub z Edenu si domluvil unikátní spolupráci se Zdeňkem Řandou, v uměleckém světě známého pod pseudonymem Pasta Oner. Tento světově uznávaný umělec vytvořil všechny tři sady – domácí, venkovní i třetí pro speciální účely. „Měl jsem možnost odevzdat kompletní příběh, vlastně takovou uměleckou trilogii,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Pražský deník.

Ústecká univerzita má dalšího profesora. Je jím odborník na  vizuální umění David Kořínek. (uprostřed)

Ústecká univerzita má dalšího profesora. Je jím odborník na vizuální umění

Prezident Petr Pavel předal ve Velké aule pražského Karolina jmenovací dekrety 78 novým profesorkám a profesorům. Mezi oceněnými je i David Kořínek z Fakulty umění a designu UJEP, který se významně podílí na rozvoji vizuální komunikace. Tento prestižní akademický titul je udělován osobnostem s významnými výsledky ve vědecké a umělecké tvorbě.

Umělec Pasta Oner připravil na novou sezonu kompletní tři sady dresů Slavie.

Pasta Oner: Obraz prodá i za statisíce. Teď má na svědomí ikonu, dres Slavie

/FOTO, VIDEO/ Nové dresy fotbalové Slavie pro sezonu 2025/2026 ještě nikdo na veřejnosti neviděl, ale už budí vášně i dychtivé očekávání fanoušků. Klub z Edenu si domluvil unikátní spolupráci se Zdeňkem Řandou, v uměleckém světě známého pod pseudonymem Pasta Oner. Tento světově uznávaný umělec vytvořil všechny tři sady – domácí, venkovní i třetí pro speciální účely. „Měl jsem možnost odevzdat kompletní příběh, vlastně takovou uměleckou trilogii,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Pražský deník.

Úspěch budějovického Domu umění.

Významné ocenění pro budějovický Dům umění

V pondělí 18. listopadu večer byly v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze počtvrté uděleny výroční Ceny České akademie vizuálního umění. Dům umění získal ocenění v kategorii Instituce roku za rok 2023.

Nový správce majáku čeká první svatebčany.

Od sousedů: Svatby na starém majáku i bez ohlášení

Svatební pokoje na starém majáku na Wangerooge jsou čerstvě renovované, páry se mohou objednávat k úřednímu oddání v obřadní síni nahoře v 39 metrů vysoké věži. Od jara tu budou možné i sňatky bez ohlášení, slibuje nový strážce majáku Daniel Jochheim.

Předání daru Domácímu Hospici Jordán Tábor.

Díky daru obmění hospic Jordán opotřebované polohovací lůžko

Domácí hospic Jordán v Táboře obdržel od zástupců Nadačního fondu Umění doprovázet finanční dar ve výši 26 294 korun. Z daru zakoupí jedno elektrické polohovací lůžko, které patří mezi základní vybavení při poskytování kvalitní péče doma. Celková částka, kterou nadační fond tento hospic podpořil, činí téměř 266 tisíc korun.

Fotoklub Sokol MB vystavil svá díla v knihovně Fráni Šrámka v Sobotce

Fotoklub Sokol MB vystavil svá díla v knihovně Fráni Šrámka v Sobotce

V městské knihovně Fráni Šrámka v Sobotce a v jejich výstavních prostorách "Galerie Na schodech" připravovali a instalovali 19. listopadu členi mladoboleslavského Fotoklubu Sokol výstavu svých fotografií na zimní a vánoční téma. A hned následujícího dne, 20. listopadu, byla výstava zahájena. 

Eva Burešová si je vědoma sama sebe a dokáže bez výčitek vyjádřit své pocity i potřeby.

Eva Burešová o kritice: Že jsem arogantní? Jen jsem se naučila říkat ne

Zpěvačka a herečka Eva Burešová se netají tím, že kariéra je pro ni důležitá, našla se ale i v roli maminky. Svým synům – Nathanielovi a Tristanovi – se snaží vytvářet bezpečné prostředí, aby se do něj rádi vraceli. Za důležité považuje otevřeně mluvit o psychickém zdraví a nebojí se stát za svými názory, ačkoli nejsou mnohdy ostatním po chuti.

Tvorbu Kornelie Němečkové letos připomněla výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Zemřela vsetínská rodačka Kornelie Němečková, autorka legendární znělky Zpívánek

Ve věku 92 let zemřela v pátek 15. listopadu výtvarnice Kornelie Němečková. Rodačka ze Vsetína se do povědomí široké veřejnosti zapsala svými originálními vystřihovánkami inspirovanými folklorem a lidovým uměním. Byla také autorkou animovaných filmů a populárního grafického ztvárnění krojované dívky ve znělce televizního pořadu Zpívánky.

Liberecká galerie přichystala nový doprovodný program pro děti ve věku od 1,5 roku do čtyř let. Ilustrační fotografie z dětské vernisáže.

Nové herny pro děti v Liberci: Galerie zve nejmenší návštěvníky do světa umění

Liberecká galerie otevírá dveře dětem v doprovodu rodičů, prarodičů či jiných dospělých, kteří je budou podporovat v jejich objevování světa umění. Nový doprovodný program „baby“ herny nabízí bezpečné a inspirativní prostředí pro společnou tvorbu i hru dětí a dospělých, kde se i ti nejmenší návštěvníci mohou seznámit s uměním a kulturou prostřednictvím tvůrčího objevování a experimentu.

Ilustrační foto

Pozvánka: Prague Sweet Festival alias tři dny plné sladkých zážitků

Sladký svět plný cukrářského umění a zážitků přichází do Prahy, první ročník Prague Sweet Festivalu, největší cukrářskou a pekařskou událost roku, brzy otevře své brány. Festival určený pro celou rodinu se koná ve dnech 21.-23. listopadu 2024 v PVA EXPO Praha v Letňanech.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích vystavuje díla Milivoje Husáka.

Litoměřická galerie představuje díla Milivoje Husáka na výstavě Dvojí tělo

/FOTO/ Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zahájila ve čtvrtek 31. října novou výstavu, která návštěvníkům představuje tvorbu turnovského rodáka celoživotně profesně spojeného s moravským uměleckým prostředím, Milivoje Husáka. Výstava s názvem Milivoj Husák: Dvojí tělo je přístupná v hlavní výstavní budově galerie vždy od středy do neděle mezi 10. a 17. hodininou, až do 26. ledna 2025.

Největší nástěnná malba v Česku vzniká v Chebu

Největší nástěnná malba v Česku vzniká v Chebu

V chebském průmyslovém parku vzniká rekordní mural art. Nástěnná malba pokryje 6 200 metrů čtverečních a vzdá poctu historickému městu Cheb. Za vznikem tohoto monumentálního díla stojí renomovaný streetartový umělec Dmitrij Proškin alias ChemiS, který svým uměním mění tvář průmyslové zóny.

Milan Cais je nejen hudebník, ale také umělec.

Hudební diletant s jasnou vizí. Milan Cais o muzice, umění a vztahu k Novoborsku

/VIDEO/ Skupina Tata Bojs, známá svými chytlavými melodiemi a originálním stylem kombinujícím různé hudební žánry, má za sebou již 36 let své existence. Její frontman a bubeník Milan Cais je nejen hudebník, ale také umělec. Na začátku října se už podruhé účastnil Mezinárodního sklářského sympozia IGS v Novém Boru, během kterého vznikl tento rozhovor.

Zlínský salon mladých obohatí pestrý doprovodný program.

Zlínský salon mladých obohatí pestrý doprovodný program

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně je do 10. listopadu k vidění výstava Zlínský salon mladých, Trienále současného umění, která prezentuje tvorbu českých a slovenských umělkyň a umělců nastupující generace. K výstavě je připraven také zajímavý doprovodný program.

Představení Cirku La Putyka v neděli 13. října 2024.

Podívejte se: Cirk La Putyka dorazil do muzea s obřím běžeckým pásem

/FOTO, VIDEO/ Cirk La Putyka opět okouzlil diváky svým představením Runners. Tato inscenace, kombinující tanec, akrobacii a živou hudbu, přináší jedinečný pohled na hektický životní styl a neustálý pohyb. Unikátní scénografii s obřím běžeckým pásem, na kterém herci během představení uběhli téměř celý maraton, jsme navštívili s redakčním objektivem.

Informační panely na sídlišti v Ruprechticích.

Poznejte své sídliště. Ruprechtice zdobí nové infopanely, nechybí zmínka o umění

/FOTO, VIDEO/ Osm nových informačních panelů přibližuje zajímavosti ze života na libereckém sídlišti v Ruprechticích. Nechybí témata jako historie sídliště, jeho krajina či umění, které zastupují místní sochy. Nechybí ani panel s orientačním plánem sídliště Ruprechtice a jeden je vyhrazen pro tvorbu obyvatel. Autorem grafického návrhu panelů je Jiří Toman. Koncepci informačních panelů připravila Kancelář architektury města Liberec.

Marie Karenová ze ZUŠ Králíky

MenART ocenil výjimečné pedagogy, mezi nimi Marii Karenovou ze ZUŠ Králíky

/TISKOVÁ ZPRÁVA/ O víkendu 23.–25. srpna 2024 se v Olomouci za účasti renomovaných hudebníků, výtvarných umělců a tanečníků uskutečnilo slavnostní zahájení VII. ročníku Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART. Tato respektovaná platforma, která propojuje talentované žáky, jejich pedagogy a uznávané osobnosti z oblasti umění, letos nově zahájila spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Vrcholem úvodního setkání bylo předání Ceny MenART pro výjimečné pedagogy základních uměleckých škol, kteří se dlouhodobě věnují rozvoji mladých talentů.

Marie Karenová ze ZUŠ Králíky

Oceněná výtvarnice Marie Karenová: Pohled na umění je třeba kultivovat odmala

/ROZHOVOR/ Marie Karenová vystudovala oděvní tvorbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v době, kdy na škole působil i sklářský výtvarník Stanislav Libenský; společné diskuse o přístupu k životu dodnes vnímá jako formující. Věnovala se restaurování oděvů (ze sbírek Židovského muzea, Uměleckoprůmyslového musea, Národní galerie v Praze či Arcidiecézního muzea v Olomouci), kostýmní tvorbě pro Černé divadlo Jiřího Srnce, ilustraci, animovanému filmu, fotografii i malbě. Žije střídavě v podhůří Orlických hor a v Praze, kde na Církevní střední škole Jana Boska vyučuje šití. Na ZUŠ Králíky už pětatřicet let vede výtvarný obor. Letos ji stipendijní akademie MenART ocenila za mimořádný pedagogický přístup.

12. ročník Signal Festivalu.

Praha se rozzáří uměním. Signal Festival přináší světelnou show na Pražský hrad

Hlavní město opět ožívá jedním z největších festivalů světelného umění - Signal Festivalem. Od 10. do 13. října tato akce nabídne 22 uměleckých instalací, rozdělených do dvou tras – Hradčany a Centrum. Festival letos vůbec poprvé přináší světelnou show i do areálu Pražského hradu, což slibuje mimořádný zážitek. Kromě umění ve veřejném prostoru nabídne také placenou Galerijní zónu a dvě velkolepé videomappingové projekce.

Ve sklárně Ave Clara v Polevsku tvořil Einar de la Torre z Mexika.

Ozvěny IGS: Střelba do skla, inspirace houbařením a hudebníci na hutích

/FOTO, VIDEO/ Mezinárodní sklářské sympozium IGS sice skončilo, ale jeho výsledná díla nyní lákají návštěvníky do Sklářského muzea v Novém Boru. Výstava, která potrvá až do 31. ledna 2025, nabízí jedinečnou příležitost vidět tvorbu umělců z celého světa, včetně děl hudebníka Milana Caise nebo mexického umělce Einara de la Torre. Do 13. října je vstup zdarma.

Dne 23. listopadu 2024 otevře SUPŠ a VOŠ Turnov své dveře veřejnosti v rámci dne otevřených dveří.

Turnovská Špéra otevře veřejnosti dveře do světa umění a řemesla

Dne 23. listopadu 2024 otevře SUPŠ a VOŠ Turnov své dveře veřejnosti v rámci dne otevřených dveří. Tato událost je velkou příležitostí pro uchazeče o studium uměleckých oborů, aby nahlédli do světa umění a řemesla, vyzkoušeli si „talentovky nanečisto“ a setkali se se zkušenými pedagogy a studenty.

Deset vernisáží výstav různých autorů mohli zhlédnout návštěvníci, kteří v sobotu zavítali na tradiční akci Umění v kavárnách. Akci v Přerově pořádá spolek Ne, jde to!

Do přerovských kaváren se vrátilo umění. Podívejte se

Deset vernisáží, které proměnily prostředí oblíbených přerovských kaváren ve výstavní galerii. Méně známí autoři, ale i výrazné umělecké osobnosti. Návštěvníci, kteří zavítali v sobotu 5. října na tradiční akci Umění v kavárnách, mohli obdivovat například nevšední malby Anny Sypěnové, „vystupující“ z kaple svatého Jiří nebo černobílé komiksy Jaromíra Švejdíka - kreslíře trilogie Alois Nebel - v kavárně Nebe počká.

Snímek z loňského ročníku setkání S Václavem Žmolíkem nejen o umění.

Večer s Václavem Žmolíkem bude nejen o umění

Na jesenickém kulturním nebi po léta září Hvězdy a hvězdičky, projekt vymyšlený a realizovaný Jarmilou Pohlovou a její agenturou Melodia Art s cílem umožnit mladým adeptům umění tamější Základní umělecké školy (ZUŠ) vystoupit s již známými umělci.